Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2023 року м.Київ № 320/34764/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 24.08.2023 № 930100855082 щодо відмови ОСОБА_1 призначити та виплачувати пенсію державного службовця відповідно до п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 28.11.2022 №49010-11/84, від 28.11.2022 №49010-11/85 починаючи з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 16.08.2023;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 28.11.2022 № 49010-11/84, від 28.11.2022 № 49010-11/85 починаючи з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 16.08.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м.Києві як отримувач пенсії за віком відповідно до України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV) з 24.04.2014. Позивач зазначає, що 16.08.2023 вона звернулась до територіального управління ПФУ за місцем проживання із заявою про переведення на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII), який набув чинності 1 травня 2016 року. За наслідком розгляду її заяви ГУ ПФУ в м.Києві прийнято рішення про відмову у переході на інший вид пенсії від 24.08.2023 №930100855082. Відповідач, мотивуючи відмову, посилається на те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунків відповідно до Закону №889-VIII. таким рішення відповідача ОСОБА_1 не погоджується, вважає його неправомірними та таким, що не відповідає діючому законодавству, порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення, оскільки за наявності у особи права на пенсію за різними законами або на різні види пенсії в межах одного закону, законодавець не забороняє пенсіонеру після призначення пенсії, перейти з одного виду пенсії на інший, або звернутись до органу пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за іншим законом. Окрім того, позивачка зазначає, що звернувшись із заявою до відповідача, подала дві довідки про складові заробітної плати державного службовця по формі, затвердженій Постановою правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 №1-3 для призначення пенсії по віку згідно Закону №889-VІІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, видані за останнім місцем роботи - Міністерством фінансів України, та мають бути враховані при проведенні перерахунку її пенсії. З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами ОСОБА_1 , подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив про те, що В електронній пенсійній справі гр. ОСОБА_1 зазначається, що з 24.04.2014 р. вона отримувала пенсію за віком як державний службовець згідно Закону України «Про державну службу» та з 19.03.2019 заявницю переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В результаті проведення перерахунку пенсії на дату звернення 16.08.2023 за матеріалами пенсійної справи розмір пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» становить 6092,74 грн., що є меншим, ніж отримує заявниця на даний час. З 1 травня 2016 року набув чинності Закон № 889-ХІІ від 10.12.2015, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу», та яким не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям згідно додатково наданих довідок про заробітну плату.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м.Києві та з 24.04.2014 вона отримувала пенсію за віком як державний службовець згідно Закону України "Про державну службу" та з 19.03.2019 заявницю переведено на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
16.08.2023 позивачка звернулася із заявою до ГУ ПФУ в м.Києві про перехід на пенсію по Закону №889-VIII, до якої долучила довідки про складові заробітної плати Міністерства фінансів України від 28.11.2022 №49010-11/85, №49010-11/84.
24.08.2023 ГУ ПФУ в м.Києві прийняло рішення №930100855082 про відмову в перерахунку пенсії. У зазначеному рішенні відповідач вказав, що відмовлено у переході на пенсію по віку відповідно до Закону №2493-ІII у зв`язку з його недоцільністю, оскільки розмір пенсії після проведення перерахунку зменшується.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно ч.2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016.
Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 розділу XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Положеннями пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Так, до 01.05.2016 діяло законодавство у сфері державної служби, яке передбачало право державного службовця на призначення пенсії на умовах, визначених статтею 37 Закону № 3723-VIII.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
В даному випадку для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і розділу ХІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Як встановлено з матеріалів справи, станом на день звернення позивачки із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, ОСОБА_1 досягла віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та у неї наявний страховий стаж і стаж державної служби, необхідний для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ.
Згідно частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що позивачка з заявою про переведення на пенсію звернулася до пенсійного органу 16 серпня 2023 року, нарахування та виплата такої пенсії повинно проводитись саме з дня звернення з відповідною заявою, тобто з 16.08.2023.
Щодо позовної вимоги про урахування довідок про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця, виданих Міністерством фінансів 08.08.2023 №10 та №11, то суд зазначає наступне.
Так, позивачка на час звернення за призначенням пенсії не займала посаду державної служби, тому з урахуванням положень ст.37 Закону №3723-ХІІ розмір пенсії позивачки підлягає обчисленню із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Отже, пенсія ОСОБА_1 підлягає обчисленню у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках від 28.11.2022 №49010-11/85, 49010-11/84.
Вказані висновки викладені у постанові Верховного Суду від 27.01.2023 у справі №340/4184/21 та узгоджуються з висновками Великої Палати Верховного Суду, висловленими у постанові від 13.02.2019 у справі №822/524/18.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач ГУ ПФУ в м.Києві, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх та беззаперечних доказів, які б свідчили, що рішення від 24.08.2023 №930100855082 про відмову у переході на пенсію державного службовця відповідно до положень Закону №889-VIII прийняте відповідно до норм законодавства, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для їх вчинення.
Беручи до уваги повноваження суду, визначені у статті 245 КАС України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 24.08.2023 №930100855082, зобов`язання відповідача призначити та виплатити позивачці з 16.08.2023 пенсію державного службовця відповідно до п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, здійснивши перерахунок і виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідок від 28.11.2022 №49010-11/84, 49010-11/85про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця, виданих Міністерством фінансів України.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача2 судовий збір в розмірі 1073,60 грн, сплачений згідно з квитанцією.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 24.08.2023 № 930100855082 щодо відмови ОСОБА_1 призначити та виплачувати пенсію державного службовця відповідно до п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 28.11.2022 №49010-11/84, від 28.11.2022 № 49010-11/85 починаючи з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 16.08.2023;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ) призначити та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсію державного службовця відповідно до п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 28.11.2022 № 49010-11/84, від 28.11.2022 № 49010-11/85, виданих Міністерством фінансів України, починаючи з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме з 16.08.2023.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений нею судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.