Ухвала суду № 115243201, 28.11.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2023
Номер справи
420/574/21
Номер документу
115243201
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/574/21

УХВАЛА

28 листопада 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника стягувача про заміну сторони у виконавчому листі в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЮНІОН ГРУП» до Одеської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 15.10.2020 року № UA500490/2020/500022/2, визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 15.10.2020 року № UA500490/2020/00068, -

встановив:

Представником стягувача ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЮНІОН ГРУП» до суду подано заяву про заміну сторони у виконавчому листі від 04.08.2023 року, виданого на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/574/21 від 23.03.2021 року, шляхом заміни боржника Одеську митницю Держмитслужби (ЄДРПОУ:43333459) на правонаступника Одеську митницю, як відокремлений підрозділ Держмитслужби (ЄДРПОУ:44005631).

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.10.2023 року заяву передано на розгляд судді Дубровній В.А.

Питання заміну сторони виконавчого провадження врегульовано статтею 379 КАС України.

Так, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. (частина перша статі 379 КАС України).

Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. (абзац 1 частини 2 ст. 374 КАС України)..

В судове засідання, призначене на 28.11.2023 року о 10-00 год., сторони не прибули, про час, дату та місце проведення засідання повідомлені належним чином, про що секретарем судового засідання складена відповідна довідка.

Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом ( п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України).

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні в порядку письмового провадження.

Як вбачається зі змісту вказаної заяви, необхідність заміни сторони у виконавчому листі від 04.08.2023 року по справі 420/574/21, а саме, боржника Одеську митницю Держмитслужби (ЄДРПОУ:43333459) на її правонаступника Одеську митницю, як відокремлений підрозділ Держмитслужби (ЄДРПОУ:44005631) представник заявника обґрунтовує тим, що 03.12.2020 року проведено державну реєстрацію створення Одеської митниці як відокремленого підрозділу юридичної особи Державної митної служби України (код ЄДРПОУ:44005631), про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відповідний запис. Наказом Державної митної служби України від 30.06.2021 року № 472 розпочато з 01.07.2021 року здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них, зокрема Митним кодексом України, законодавчими та іншими нормативно-правовими актами функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.

Перевіривши обґрунтованість вказаної заяви, оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши зміст норм процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини суд вказує про наступне.

Відповідно до матеріалів справи, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі № 420/574/21 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЮНІОН ГРУП» до Одеської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 15.10.2020 року № UA500490/2020/500022/2, визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 15.10.2020 року № UA500490/2020/00068 задоволено, серед іншого, стягнуто з Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЮНІОН ГРУП» (код ЄДРПОУ 43096047) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 4540,00 грн.

Відповідно до КП ДСС 04 серпня 2023 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/574/21, яким стягнуто з Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЮНІОН ГРУП» (код ЄДРПОУ 43096047) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 4540,00 грн., боржником є Одеська митниця Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459, місцезнаходження: вул. Івана та Юрія Лип, 21А, м. Одеса, 65078).

За приписами частини 4 ст. 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до усталеної практики Верховного Суду заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 року у справі №2а/0612/649/11, від 03.05.2018 року у справі №2-а-1864/10, від 13.12.2018 року у справі №2-а-1710/11, від 29.01.2020 року у справі №815/1303/17.

Таким чином, заміна сторони правонаступником може відбуватись як при відкритому виконавчому провадженні, так і за відсутності виконавчого провадження, тобто, може бути проведена на будь-якій стадії процесу.

При цьому, судом також враховано, що відповідно до правових висновків Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладених у постанові від 13 жовтня 2021 року у справі № 803/130/16, зокрема, підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони суб`єкта владних повноважень є: або припинення суб`єкта владних повноважень в результаті реорганізації чи ліквідації, або повне чи часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого (іншим) внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. Отож положення КАС України, на відміну від чинного цивільного чи господарського процесуального законодавства, не пов`язують процесуальне правонаступництво з обов`язковою наявністю факту припинення юридичної особи. Ключовим за правилам КАС України є доведення обставин вибуттям сторони - суб`єкта владних повноважень з відносин, щодо яких виник спір. Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме: з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів не є статичними і можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому такий перехід може не збігатися у часі з юридичним припиненням суб`єкта владних повноважень унаслідок реорганізації чи ліквідації.

Згідно пункту 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМ України від 20.10.2011 № 1074, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять, зокрема, у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 30 вересня 2020 р. № 895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» (далі Постанова № 895).

Пунктом 1 Постанови № 895 постановлено: реорганізувати територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком (в тому числі Одеську митницю Держмитслужби) шляхом їх приєднання до Державної митної служби.

Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020 року № 460 Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів утворено територіальні органи як відокремлені підрозділи Державної митної служби України, зокрема Одеську митницю.

Наказом Державної митної служби України від 30.06.2021 року № 472 Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері застосування законодавства з питань митної справи визначено розпочати з 01.07.2021 року здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України функцій та повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.

Відповідно до п.1 Положення про Одеську митницю, затвердженого Наказом Державної митної служби України від 29.10.2020 року № 489, Одеська митниця є митним органом, який у зоні своєї діяльності безпосередньо здійснює митну справу, забезпечує виконання завдань, покладених на митні органи, а також реалізацію делегованих повноважень Державної митної служби України як її відокремлений підрозділ; зоною діяльності митниці є територія Одеської області, Україна.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Одеська митниця (вул. Лип Івана та Юрія, 21-А, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ ВП 44005631) як відокремлений підрозділ Державної митної служби України зареєстрована 03.12.2020 року.

При цьому, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, сформованими засобами підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» щодо реєстраційних даних Одеської митниці Держмитслужби, код ЄДРПОУ 43333459, то згідно запису за № 1005561270011072181 від 05.11.2020 року Одеська митниця Держмитслужби знаходиться у стані припинення. Підстава: внесення рішення засновників щодо припинення ЮО в результаті реорганізації.

Разом з тим, згідно пункту 18 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1074, до комісії з припинення органу виконавчої влади або територіального органу (далі - комісія) з моменту затвердження її персонального складу переходять повноваження щодо управління справами у частині забезпечення здійснення заходів, пов`язаних з реорганізацією або ліквідацією відповідно органу виконавчої влади або територіального органу.

З огляду на вказане та враховуючи, що на даний час, Одеська митниця Держмитслужби перебуває в стані припинення, не здійснюючи свої основні повноваження, а обов`язок боржника, що випливає з рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/574/21 від 23.03.2021 року стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи чи інших функцій, то суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни в сторони у виконавчому листі боржника Одеську митницю Держмитслужби на його правонаступника Одеську митницю (місцезнаходження: вул. Лип Івана та Юрія, буд. 21 А, м. Одеса, 65078; ідентифікаційний код відокремленого підрозділу: 44005631).

Таким чином, заява представника стягувача ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЮНІОН ГРУП» про заміну у виконавчому листі боржника його правонаступником підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 379 КАС України ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 205, 243, 248, 256, 294, 295, 297, 374 КАС України, суд -

ухвалив:

Заяву представника стягувача ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЮНІОН ГРУП» про заміну у виконавчому листі боржника його правонаступником - задовольнити.

Замінити у виконавчому листі № 420/574/21, виданим 04 серпня 2023 року Одеським окружним адміністративним судом, боржника Одеську митницю Держмитслужби (вул. Лип Івана та Юрія, буд. 21 А, м. Одеса, 65078, ідентифікаційний код юридичної особи: 43333459) на його правонаступника Одеську митницю (місцезнаходження: вул. Лип Івана та Юрія, буд. 21 А, м. Одеса, 65078; ідентифікаційний код відокремленого підрозділу: 44005631).

Копію ухвали направити сторонам.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її складання повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.А. Дубровна