Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
24 листопада 2023 року справа № 320/35726/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши позовну заяву Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю з позовом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, в якому просить суд стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України за невиконання Регіональним структурним підрозділом Відповідача нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 Закону №875-ХІІ, на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю грошову суму в рахунок адміністративного-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1297778,83 грн.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Адміністративний позов не відповідає вимогам ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Згідно з Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 №129, фонд соціального захисту інвалідів є неприбутковою бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України.
Фонд як бюджетна установа є правонаступником Фонду як урядового органу.
Фонд є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в державних банках та органах Казначейства.
Таким чином, позивач, як суб`єкт владних повноважень, має звернутись до адміністративного суду у тримісячний строк з дня виникнення підстав, що дають йому право на пред`явлення визначених законом вимог.
Предметом позову є вимога про стягнення з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України за невиконання Регіональним структурним підрозділом Відповідача нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 Закону №875-ХІІ, на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю грошову суму в рахунок адміністративного-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1297778,83 грн.
Частиною четвертою статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 №875-XII передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Верховний Суд у постановах від 06.11.2020 у справі №160/8707/19, від 06.02.2018 у справі №П/811/2242/15, від 05.07.2018 у справі №809/1933/16 та від 08.08.2019 у справі №809/1931/16 зазначив, що адміністративно-господарські санкції за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплачується (нараховується, застосовується) підприємствами самостійно до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
При цьому, Верховним Судом України зазначено, що саме з 16 квітня відповідного року у контролюючого органу виникає право на стягнення несплачених підприємством самостійно сум санкцій у судовому порядку. Крім того, на дані правовідносини поширюється строк звернення до суду, встановлений КАС України.
Отже, у вказаних постановах Верховного Суду викладено правовий висновок щодо тримісячного строку звернення до суду у справах за позовом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, який поширюється, у тому числі, і на вимоги про стягнення пені.
Наведене, у свою чергу, свідчить, що звернувшись 11.10.2023 до суду з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за 2022 рік позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом.
При цьому, до позовної заяви позивачем додано заяву від 05.10.2023 №05-2886/23 про поновлення процесуального строку, в якій просить суд визначити поважними причини пропуску процесуального строку та поновити пропущений процесуальний строк на подання до суду даної позовної заяви та відкрити провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом позивач посилається на те, що 17.07.2023 позивач вже звертався до Київського окружного адміністративного суду із позовом про стягнення з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України суми адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 1297778,83 грн. Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 у справі №320/24490/23 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позову шляхом подачі доказів сплати судового збору в розмірі 19466,68 грн. 30.08.2023 позивачем подано до суду клопотання про відстрочення сплати судового збору та 20.09.2023 позивачем подано заяву про усунення недоліків із доказами сплати судового збору. Разом з тим, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №320/24490/23 відмовлено позивачу у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору та повернуто позовну заяву.
До заяви позивачем додано докази отримання ухвали Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 у справі №320/24490/23 про залишення позову без руху, копію заяви про усунення недоліків по справі №320/24490/23 з відміткою про отримання канцелярією суду 20.09.2023 та копію ухвали Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №320/24490/23 про повернення позовної заяви.
Розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що 17.07.2023 до Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю з позовом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1297778,83 грн. Справі присвоєно номер судової справи №320/24490/23.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 у справі №320/24490/23 (суддя Войтович І.І.) позовну заяву Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про стягнення адміністративно-господарських санкцій, та пені, залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання документа про сплату судового збору із розрахунку 1,5 % х 1 297 778,83 грн.
Вказана ухвала суду набрала законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає окремому оскарженню.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 у справі №320/24490/23 доставлено засобами електронного зв`язку на електронну пошту позивача 14.08.2023 об 11:41 год., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа секретаря судового засідання Крисько Р.І.
01.09.2023 через канцелярію суду представником позивача подано заяву про усунення недоліків зі сплати судового збору відповідно до ухвали Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2023, в якій позивач просив відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
22.09.2023 через канцелярію суду представником позивача подано заяву про усунення недоліків зі сплати судового збору відповідно до ухвали Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2023, до якої додано платіжну інструкцію №340 від 19.09.2023 на суму 19466,68 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №320/24490/23 (суддя Войтович І.І.) позовну заяву Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про стягнення адміністративно-господарських санкцій, та пені, - повернуто позивачеві, з огляду на невиконання вимог ухвали суду від 14.08.2023 у встановлений десятиденний строк з дня вручення даної ухвали.
В ухвалі від 28.09.2023 у справі №320/24490/23 про повернення позовної заяви судом роз`яснено позивачу порядок оскарження ухвали, а саме протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №320/24490/23 доставлено засобами електронного зв`язку до електронного кабінету позивача 28.09.2023 о 14:25 год., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа секретаря судового засідання Крисько Р.І. Останнім днем строку для оскарження ухвали Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №320/24490/23 є 13.10.2023 включно.
У той же час, своїм правом на оскарження ухвали Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №320/24490/23 про повернення позовної заяви в апеляційному порядку позивач не скористався.
Суд зауважує, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були об`єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Повернення ухвалою суду позовної заяви з аналогічними вимогами, правом на оскарження якої позивач не скористався, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду. Твердження позивача про те, що строк звернення до адміністративного суду ним пропущено з поважних причин, суд вважає необґрунтованими.
Частинами першою та другою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до суду з позовною заявою та докази поважності причин його пропуску.
Крім того, частиною першою статті 42 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з частинами першою та третьою статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
При цьому, суб`єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч. 1 ст.4 КАС України).
Пунктом 4 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві в якості відповідача вказано Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (код ЄДРПОУ 19477064; місцезнаходження: 08301, Київська область, м. Бориспіль, Аеропорт, а/с 115).
При цьому, у прохальній частині позивач просить суд стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України за невиконання Регіональним структурним підрозділом Відповідача нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 Закону №875-ХІІ, на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю грошову суму в рахунок адміністративного-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1297778,83 грн.
При цьому, до позову додано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до якого Регіональний структурний підрозділ Київський районний центр "Київцентраеро" Державного підприємства обслуговування повітряного руху України має ідентифікаційний код відокремленого структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (код ЄДРПОУ ВП: 13738233; місцезнаходження: 08324, Київська область, Бориспільский район, с. Гора).
Суд зазначає, що суб`єктом владних повноважень може бути не тільки орган, але й інший суб`єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, тобто без статусу юридичної особи.
Суд зазначає, що належним відповідачем у даній справі є Регіональний структурний підрозділ Київський районний центр "Київцентраеро" Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (код ЄДРПОУ ВП: 13738233; місцезнаходження: 08324, Київська область, Бориспільский район, с. Гора).
У зв`язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно уточнити відповідача по справі.
Згідно з частинами першою та другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Протягом десяти днів з дня отримання (вручення) ухвали про залишення позовної заяви без руху (або її тексту) позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- надати суду належним чином обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до суду з позовною заявою та докази поважності причин його пропуску;
- надати уточнену позовну заяву, з урахуванням вказаних судом зауважень, а саме чітко визначити відповідача по справі та зазначити його адресу та засоби зв`язку, із доказами направлення належному відповідачеві копії позовної заяви з додатками.
3. Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) позивачу (його представнику), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.