ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" вересня 2010 р. Справа № 2-а-10177/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василенко Г.Ю.,
при секретарі: Мельниченко О.В.,
за участю представників:
прокурора - Пуляєва І.В.,
МП "Ніка-ЛТД" - Губін І.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Генічеського району Херсонської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі до Товариства з обмеженою відповідальністю " Мале підприємство "Ніка" ЛТД" про стягнення заборгованості зі штрафних санкцій та пені та справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" до управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі про скасування рішення,
встановив:
Прокурор Генічеського району Херсонської області діючи в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області (далі по тексту УПФУ) звернувся до суду із адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Мале підприємство «Ніка-ЛТД»» (далі по тексту ТОВ) про стягнення простроченої заборгованості зі штрафних санкцій та пені у сумі 3863 грн. 16 коп.
Крім цього, товариство з обмеженою відповідальністю «Мале підприємство «Ніка-ЛТД»» звернулось до суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області про скасування рішення №95 від 25.03.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або Пенсійного фонду, яким застосовано до ТОВ штрафну санкцію у розмірі 769 грн. 45 коп. та пеню у розмірі 1323 грн. 15 коп. та рішення №96 від 26.03.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або Пенсійного фонду, яким застосовано до ТОВ штрафну санкцію у розмірі 837 грн. 00 коп. та пеню у розмірі 933 грн. 56 коп.
06 травня 2010 року ухвалою зазначені справи обєднані в одне провадження.
Представник УПФУ в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, суду пояснив, що перевіркою прокуратури району в ТОВ додержання вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, №1058-IV (далі по тексту Закон №1058-IV) встановлено, що в порушення ст.20 Закону №1058-IV ТОВ має борг зі сплати штрафних санкцій та пені до УПФУ, які нараховані на підставі п.2 ч.9 ст.106 цього закону, відповідно до рішень №95 від 25.03.2009 року та №96 від 26.03.2009 року. ТОВ зазначену заборгованість добровільно не погашає, у звязку з чим просив свій позов задовольнити у повному обсязі. Крім цього, вважає, що рішення УПФУ про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або Пенсійного фонду від 25.03.2009 року, №95 та 25.03.2009 року №96 прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачений Законом №1058-IV, а тому просив у задоволенні позову ТОВ відмовити.
Представник ТОВ проти позову заперечив, суду пояснив, що відповідно до п.13 ст.106 Закону №1058-IV, при нарахування пені та накладення штрафів, передбачених ч.9 і 10 цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом 3 робочих днів із дня їх винесення надсилається страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Відповідно до п.п.9.3.2, п.9.3 ст.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року, №21-1 (далі по тексту Інструкція №21-1), передбачає, що у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу. Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків, тобто рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. Як вбачається з розрахунків фінансової санкції та пені, ТОВ погашалась заборгованість по сплаті страхових внесків, однак з простроченням термінів сплати. Відповідно до ч.2 ст.106 КАС України №1058-IV суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст.20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахування пені та застосуванням фінансових санкцій. Оспорюваними рішеннями нараховані суми фінансових санкцій і пені є, відповідно до ст.239 Господарського кодексу України адміністративно-господарськими санкціями. За змістом ст.250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарської санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через 1 рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені прийняті за період з 28.02.2007 року по 22.06.2007 року (рішення №95), за період 29.03.2005 року по 08.12.2006 року (рішення №96) із порушення терміну застосування адміністративно-господарських санкцій, у звязку з цим вважає, що рішення УПФУ №№95,96 від 25.03.2009 року є незаконними та підлягають скасуванню.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги прокурора Генічеського району Херсонської області діючого в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Мале підприємство «Ніка-ЛТД»» підлягають задоволенню, а позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Мале підприємство «Ніка-ЛТД»» до управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області не підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Відповідно до ст.14 Закону №1058-IV ТОВ є страхувальником та зареєстрований платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України у Генічеського району Херсонської області.
Згідно з п.2 ст.17 Закону №1058-IV страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а також подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Відповідно до ст. 20 Закону №1058-IV страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітній період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
25.02.2005 року УПФУ проведено перевірку у ТОВ щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування, за наслідками якої складено акт №22. Перевіркою встановлено, що ТОВ з вересня по грудень 2004 року частками виплачувалась заборгованість по заробітній платі, але в звітності, яку боржник надавав УПФУ видача заробітної плати не відображалась. У звязку з цим, на підставі п.п.17.1.3 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року, №2181-ІІІ (Закон №2181-ІІІ) на виявлений одержаний фонд заробітної плати ТОВ донараховано зобовязань на загальну суму 3348 грн. 90 коп., які в судовому порядку були стягнуті з ТОВ (рішення господарського суду Херсонської області від 27.09.2005 року по справі №9/296-05). Зазначений борг ТОВ своєчасно не сплатило, а сплачувало протягом 2005-2007 р.р.
На підставі ч. 2 ст. 106 Закону№1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 зазначеного Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч. 3 ст. 20 зазначеного Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.
Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону№1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
25 березня 2009 року УПФУ винесено рішення №95, про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або Пенсійного фонду, яким застосовано до ТОВ штрафну санкцію у розмірі 769 грн. 45 коп. та пеню у розмірі 1323 грн. 15 коп. та рішення №96 від 26.03.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або Пенсійного фонду, яким застосовано до ТОВ штрафну санкцію у розмірі 837 грн. 00 коп. та пеню у розмірі 933 грн. 56 коп.
У встановлений законом строк ТОВ заборгованість по вказаним рішенням не сплатило, у звязку з чим суд вважає доводи прокурора викладенні в адміністративному позові є обґрунтованими.
Разом з цим, суд не приймає до уваги доводи ТОВ щодо прострочення УПФУ строку передбаченого ст.250 ГК України щодо застосування штрафних санкцій.
Так, відповідно до ст.250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Тобто відповідно до приписів цієї статті адміністративно-господарська санкція застосовується саме за порушення здійснення господарської діяльності.
Статтею 3 ГК України визначено поняття господарської діяльності, а саме під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Отже аналізуючи дане визначення слідує, що нарахування, обчислення та сплата в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків до Пенсійного фонду України, не може вважатися здійсненням господарської діяльності, внаслідок чого до правовідносин, що виникли між ТОВ та УПФУ застосовувати положення ст.250 ГК України невірно.
Таким чином, аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності суд приходить до висновку, що позов прокурора Генічеського району Херсонської області діючого в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Мале підприємство «Ніка-ЛТД»» про стягнення простроченої заборгованості зі штрафних санкцій та пені у сумі 3863 грн. 16 коп. підлягає задоволенню, а позов товариства з обмеженою відповідальністю «Мале підприємство «Ніка-ЛТД»» до управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області про скасування рішень №№95,96 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги Прокурора Генічеського району Херсонської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі задовольнити.
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Ніка" ЛТД" (код ЄДРПОУ 14131533) на користь управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі прострочену заборгованість зі штрафних санкцій та пені у сумі 3863 (три тис ячи вісімсот шістдесят три) грн. 16 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 вересня 2010 р.
Суддя Василенко Г.Ю.
кат. 6.13