Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" листопада 2023 р. справа № 300/5610/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) в інтересах якого діє адвокат Окуневич М.В. (далі представник позивача) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі відповідач) в якому просить суд:
- визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком з 26.12.2022 згідно Закону України "Про державну службу" без урахування заробітної плати, зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця видані виконавчим комітетом Рогатинської міської ради 20.12.2022 за №02- 10/3078 та №02-10/3079;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 26.12.2022, з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця видані виконавчим комітетом Рогатинської міської ради 20.12.2022 за №02-10/3078 та №02-10/3079 як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2023 у справі № 300/385/23, яке набрало законної сили 15.06.2023, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 10.04.1993 по 19.04.2006 у Воскресинцівській сільській раді на посаді сільського голови до стажу державної служби та перевести на пенсію державного службовця з 26.12.2022, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону № 889-VIII та статті 37 Закону № 3723-XII. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання судового рішення при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправно не застосувало довідки №02-10/3078 та №02-10/3079 від 20.12.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Як наслідок, необхідно зобов`язати пенсійний орган здійснити, починаючи з 26.12.2022, нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідок №02-10/3078 та № 02-10/3079 від 20.12.2022.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 23.08.2023 відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) (а.с.22-23).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому проти позову заперечив (а.с.27-32). У відзиві зазначив, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2023 у справі № 300/385/23, позивача з 26.12.2022 переведено на пенсію державного службовця без врахування довідок про заробітну плату. При цьому, судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов`язань. У випадках, коли такі зобов`язання не визначають окремий порядок проведення перерахунку пенсій, перерахунок здійснюється з урахуванням чинного законодавства. Звернув увагу суду на те, що законних підстав для врахування при переведенні на пенсію державного службовця за віком довідок виданих виконавчим комітетом Рогатинської міської ради № 02-10/3079 від 20.12.2022 (посадовий оклад, надбавки за ранг і вислугу років) та № 02-10/3078 від 20.12.2022 (про складові заробітної плати для призначення пенсії особі яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби немає, оскільки в них вказана заробітна плата особи місцевого самоврядування, станом на 01.05.2016 позивач не займав посаду державного службовця, чи посаду яка прирівнюється до державної служби, у позивача станом на 01.05.2016 відсутній стаж роботи на державній службі 20 років (наявний 13 років з 10.04.1993 по 19.04.2006), із складових заробітної плати, не сплачувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , як пенсіонер, отримував пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
26.12.2022 позивач звернувся через портал електронних послуг ПФУ із відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській із заявою про перехід на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Листом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 05.01.2023 за № 0900-0206-8/526 позивачу надіслано рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 30.12.2022 за № 926100141240. Даним рішенням відмовлено позивачу у переведенні пенсії з виду на вид.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2023 у справі № 300/385/23, яке набрало законної сили 15.06.2023, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 926100141240 від 30.12.2022 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію згідно Закону України "Про державну службу". Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 10.04.1993 по 19.04.2006 в Воскресинцівській сільській раді на посаді сільського голови до стажу державної служби та перевести на пенсію державного службовця з 26.12.2022, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону № 889-VIII та статті 37 Закону № 3723-XII.
Із змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 03.08.2023, позивача, на виконання вищезазначеного судового рішення, з 26.12.2022 переведено на пенсію за віком відповідно до пункту 12 розділу XI Закону № 889-VIII та статті 37 Закону № 3723-XII, при цьому довідки про заробітну плату № 02-10/3078 та № 02-10/3079 від 20.12.2022 не прийняті відповідачем для обчислення пенсії позивача, оскільки за рішенням суду не зобов`язано їх враховувати пенсійним органом (а.с.10).
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
За приписами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, передбачені розділом ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 889-VІІІ.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із пунктами 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року) право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а, від 19.03.2019 у справі № 466/5138/17, від 10.04.2019 у справі №607/2474/17.
Як встановлено в судовому рішенні від 09.03.2023 під час розгляду справи за № 300/385/23, у позивача наявні всіх необхідні підставидля переведення позивача на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (пункт 4 Порядку).
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку).
Отже, при призначенні пенсії особі повинні враховуватися подана нею заява та додані до неї документи.
Як слідує з матеріалів справи № 300/385/23, позивачем разом з заявою про призначення (перерахунок) пенсії відповідачу надавалися довідки № 02-10/3078 та № 02-10/3079 від 20.12.2022 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання судового рішення від 09.03.2023 у справі № 300/385/23 здійснило переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", однак без урахування заробітної плати, зазначеної у вищевказаних довідках.
Зокрема, із листа відповідача від 03.08.2023, що в розрахунок заробітної плати державного службовця внесено нулі, а розмір пенсії з 26.12.2022 2093,00 грн. (а.с.10, 11).
За таких обставин, суд уважає, що відповідач протиправно не врахував під час переведення позивача на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" заробітну плату, зазначених у довідках № 02-10/3078 та № 02-10/3079 від 20.12.2022.
Одночасно суд відхиляє як безпідставні доводи відповідача про те, що застосування при розрахунку пенсії державного службовця зі складових заробітної плати, з яких ОСОБА_1 не сплачував страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам статті 37 Закону України «Про державну службу».
Так суд констатує, що стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 становив понад 20 років, та на час звернення стосовно переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" він не є державним службовцем, тому відповідно до Порядку №622 пенсія повинна обраховуватися із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
При цьому суд зазначає, що будь-яких заперечень з боку відповідача щодо не відповідності наданих позивачем довідок № 02-10/3078 та № 02-10/3079 від 20.12.2022 виданих виконавчим комітетом Рогатинської міської ради Івано-Франківської області, встановленій формі і змісту, матеріали справи не містять.
Враховуючи вище викладене а також встановлені рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2023 у справі №300/385/23, та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.06.2023, обставини щодо наявності у позивача станом на час його звернення до пенсійного органу про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» необхідного віку, страхового стажу та стажу державної служби, призначення з 26.12.2022 ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно Закону України «Про державну службу», суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених, протиправними діями ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити ОСОБА_1 , з 26.12.2022 перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданих виконавчим комітетом Рогатинської міської ради 20.12.2022 за №02-10/3078 та №02-10/3079 як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Підсумовуючи наведене вище, суд приходить до переконання про наявність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що згідно частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на задоволення позову за рахунок бюджетних асигнувань відповідача належить відшкодувати позивачу судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1 073,60 гривень, сплаченого згідно квитанції № М727-ВМРН-МТС1-ННСВ від 14.08.2023 (а.с.1).
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком з 26.12.2022 згідно Закону України "Про державну службу" без урахування заробітної плати, зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданих виконавчим комітетом Рогатинської міської ради 20.12.2022 за №02- 10/3078 та №02-10/3079.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 з 26.12.2022 перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданих виконавчим комітетом Рогатинської міської ради 20.12.2022 за №02-10/3078 та №02-10/3079 як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1073 грн (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), адреса: АДРЕСА_1 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), адреса: вул. Січових Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76008.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.