Рішення № 115149963, 23.11.2023, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2023
Номер справи
300/4098/23
Номер документу
115149963
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" листопада 2023 р. справа № 300/4098/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 30.06.2023 звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), у якій просить:

-визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення з 01.03.2023 перерахунку та виплати пенсії, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019, виданої Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області за №293 від 17.05.2021 з врахуванням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22, з урахуванням виплачених сум;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, виданої Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області за №293 від 17.05.2021 з врахуванням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22, з урахуванням виплачених сум.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що відповідач при виконанні рішення суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22 припинив йому виплату по довідці, виданій Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області за №293 від 17.05.2021. Оскільки, на заяву позивача про перерахунок пенсії з 01.03.2023 відповідач відмовив обґрунтовуючи тим, що із набранням законної сили рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22 втратило свою законну силу рішення суду у справі за №300/3157/21. Вважаючи такі дії органу пенсійного фонду неправомірними позивач звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.07.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 263 КАС України (а.с. 21,22). Пунктом 4 цієї ухвали судом витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 в частині призначення та всіх подальших проведених перерахунків його пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалося правом подання відзиву, який разом із витребуваними доказами отримано судом 25.07.2023 за №0900-0903-8/34402 від 20.07.2023 (а.с.28-41 та зворотна сторона). Так, у відзиві представник відповідача зазначила, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на підставі рішення від 23.03.2022 у справі №300/958/22 здійснено перерахунок у межах поставлених на нього зобов`язань, зазначає, що суд не ухвалював в цій справі рішення про перерахунок пенсії з врахуванням додаткових сум грошового забезпечення. Також зазначила, що після виконання органом пенсійного фонду рішення суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22, правовідносини, які врегульовані попередньо виконаним рішенням суду перестають бути спірними за умови, якщо в їх правовому регулюванні і фактичних обставинах, що обумовлювали їх виникнення, не відбулися фактичні зміни. Однак, якщо такі правовідносини наповнилися новим додатковим змістом, обставинами та правовим регулюванням, останні перестають бути спірними за первинним рішенням суду, так як набувають ознак нового публічно-правового спору. Таким чином вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованим, просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та відповідно до висновку про призначення пенсії від 24.05.2001 отримує пенсію за вислугу років з 08.05.2001 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.30).

Рішенням суду від 31.08.2021 у справі за №300/3157/21 позовні вимоги задоволено частково, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки за №293, виданої 17.05.2021 Державною установою "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області", про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, та здійснити з 01.12.2019 виплату перерахованої пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

На виконання вказаного рішення, органом пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №007015-МВС від 01.11.2021 у підсумку розмір якої склав 17 814,78 грн, до складу якої входить: посадовий оклад 3 100,00 грн; оклад за військове звання 2 200,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 385,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф 2 15% та премія 10,79% - 13 523,07 грн в основному розмірі 70% грошового забезпечення (а.с.37).

У подальшому, рішенням суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення, передбаченого статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.08.2022 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково, а саме рішення суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22 в частині позовних вимог за період з 01.01.2018 по 10.08.2021 скасовано та прийнято постанову, якою адміністративний позов за вказаний період залишено без розгляду. Зазначена постанова набрала законної сили 03.08.2022.

На виконання рішення суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, однак, з урахуванням довідки виданої позивачу станом на 2016, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №007015-МВС від 01.03.2022, розмір якої склав 20 270,00 грн, а саме: посадовий оклад 3 100,00 грн; оклад за військове звання 2 200,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 385,00 грн; надбавка за умови режимних обмежень 15% - 465,00 грн; премія 10,79% - 879,39 грн в основному розмірі 76% грошового забезпечення (а.с.39).

Відповідно до перерахунку за пенсійною справою №007015-МВС з 01.03.2023 пенсія позивача перерахована в основному розмірі 76% грошового забезпечення із урахуванням довідки виданої станом на січень 2016, розмір якої склав 20 308,00 грн, а саме: посадовий оклад 3 100,00 грн; оклад за військове звання 2 200,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 385,00 грн; надбавка за умови режимних обмежень 15% - 465,00 грн; премія 10,79% - 879,39 грн (а.с. 17, зворотна сторона а.с.41).

Не погоджуючись із розміром перерахованої пенсії, позивач 17.05.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії із врахуванням рішення суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22 з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (а.с.7).

Відповідач, у відповідь на подану заяву вказав, що усі рішення виконав у межах покладених на нього зобов`язань та повідомив, що з 01.12.2022 розмір пенсії становить 20 308,85 грн та проводиться в повному обсязі.

Вважаючи дії відповідача неправомірними та такими, що порушують право ОСОБА_1 на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі, також - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбачених цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 (надалі, також - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міністерства внутрішніх справ України (його органам, з якого особи були звільнення із служби). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Законом України від 23.12.2015 за №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (надалі, також Закон №900-VIII), який набрав чинності 29.12.2015 доповнено статтю 63 Закону №2262-XII новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Цим же Законом пункт 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 за №580-VIII доповнено абзацом другим, зі змісту якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі, також Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015. Згідно з пунктом 1 цієї постанови Кабінет Міністрів України установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 5 Постанови №988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу (надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі); 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Отже, Постанова №988 з 01.01.2016 визначила нові розміри і внесла зміни до складу грошового забезпечення поліцейських.

На виконання вимог статті 94 Закону №580-VII та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило "Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (надалі, також Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським, Порядок №260, Наказ №260).

За приписами пункту 2 Порядку №260, наказ яким затверджений цей Порядок, набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону №580-VII, тобто з 07.11.2015. Пунктом 3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Кабінет Міністрів України, на реалізацію частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, прийняв 21.02.2018 постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 (надалі, також - Постанова №103).

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 цієї Постанови постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Постанови №103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постанови, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (Офіційний вісник України, 2008 р., №12, ст. 301).

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додавались. Так, пунктом 2 цих Змін внесені зміни до Порядку №45, зокрема:

- пункт 5 викладено в такій редакції:

"5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту."

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Таким чином, пункт 5 Порядку №45 з 05.03.2019 діє в такій редакції, яка діяла до внесення змін Постановою № 103.

У подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва №826/12704/18 від 14.05.2019 (часткове рішення), залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Окрім цього, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду №826/6453/18 від 29.01.2020 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яким вносилися зміни у Порядок № 45 (зокрема, у пункти 1, 2, 3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).

Також, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 у справі №640/6077/19 визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у частині пункту 5, яким визначалося, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постанови, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку №45.

Таким чином, з 19.11.2019, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. Тому суд вважає, що з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Окрім цього, у спірному випадку підлягає врахуванню правовий висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, де Суд, серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

На виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, Державна установа "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області" видала ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за №293 від 17.05.202 (а.с. 8).

Відповідно до пункту 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на Державну установу "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області" покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, 23.09.2020 у справі №400/1773/19 і від 19.11.2020 у справі №120/1759/19-а.

На підставі положень пункту 3 Постанови №103 підлягали перерахунку з 01.01.2016 пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою, виходячи з грошового забезпечення поліцейського у встановлених законом розмірах (за відповідним окладом за посадою, спеціальним званням, відсотковою надбавкою за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії) за січень 2016 року, розмір премії визначався в середніх розмірах, що також фактично була виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

При цьому, лише в квітні 2016 року Міністерство внутрішніх справ України видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських. Цим Порядком Міністерство внутрішніх справ України унормувало критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, а грошове забезпечення поліцейських визначалось залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. При цьому, Порядок установлював такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання заслужений; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

Таким чином, Порядком №260 Міністерство внутрішніх справ України в квітні 2016 року упорядкувало виплату грошового забезпечення поліцейських з врахування додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавок, доплат, премії, які, хоча і були передбачені Постановою №988, проте фактично не виплачувалися поліцейським в січні 2016 року.

Отже, пенсія позивача на підставі Постанови №103 обчислена з грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на січень 2016 року, що фактично не враховує додаткових видів грошового забезпечення (окрім премії і надбавки за умови режимних обмежень), оскільки такі почали виплачуватися поліцейському за прирівняною посадою після квітня 2016 року.

Рішенням суду у справі №826/3858/18 від 12.12.2018, що набрало законної сили 05.03.2019, визнано нечинними, серед іншого, внесені зміни до пункту 5 Порядку за №45 Постановою №103. Таким чином, з 05.03.2019 пункт 5 Порядку №45 відновив дію в редакції, до внесення змін Постановою №103. Разом з тим, положення щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського саме за січень 2016 року зберігали свою дію, оскільки дублювалися в пункті 3 Постанови №103. Частковим рішенням у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, що 19.11.2019 набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, а тому відпала прив`язка грошового забезпечення за прирівняною посадою до виплаченого в січні 2016 року.

Відтак, з дня набрання чинності судовим рішенням в адміністративній справі №826/12704/18, тобто 19.11.2019, виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою поліцейського, оскільки до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, слід включити інші передбачені Постановою №988 додаткові види грошового забезпечення, які фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського в листопаді 2019 року.

Водночас, відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону.

Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд вказує, що на підставі рішення суду від 31.08.2021 у справі за №300/3157/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки за №293 від 17.05.2021, що підтверджується перерахунком пенсії в пенсійній справі №007015-МВС від 01.11.2021 (а.с.37), а на підставі рішення від 23.03.2022 у справі №300/958/22, яке набрало законної сили 03.08.2022 відповідачем проведено перерахунок вже з урахуванням 76% грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії в пенсійній справі №007015-МВС від 01.09.2022 (а.с.39), а тому обставини встановлені в цих справах доказуванню не підлягають.

Однак, досліджуючи матеріали справи та проведені органом пенсійного фонду перерахунки пенсії, зокрема відповідно до перерахунку за пенсійною справою №007015-МВС від 01.03.2023 вбачається, що пенсію позивачу встановлено з основного розміру грошового забезпечення 76%, проте на підставі довідки, виданої станом на січень 2016 року, що на переконання суду є протиправним, та нівелює висновки, викладені в рішенні №300/3157/21 від 31.08.2021 (зворотна сторона а.с.41).

Суд звертає увагу відповідача на те, що прийняття рішення у справі за №300/958/22 не скасовує дію рішення прийнятого у справі за №300/3157/21. Вказані рішення суду є чинними, не скасованими, а їх ігнорування відповідачем при черговому перерахунку пенсії є протиправним і суперечить одному з основоположних аспектів верховенства права -принципу юридичної визначеності, який передбачає дотримання принципу rec judicata, тобто принципу остаточності судового рішення.

З огляду на вищенаведене та враховуючи, що в сукупності досліджених судом письмових доказів і матеріалів справи судом встановлено порушення права позивача в частині припинення йому виплат по довідці, виданій Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області за №293 від 17.05.2021, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 2019 рік, з розрахунку 76% розміру грошового забезпечення суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Наявною в матеріалах справи квитанцією №32528798800007218370 від 23.06.2023 підтверджується сплата позивачем судового збору за звернення до суду із даним позовом у розмірі 1 073,60 грн (а.с. 1).

Доказів понесення сторонами будь-яких інших витрат, пов`язаних з розглядом справи суду не надано, відтак підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачена ним сума судового збору у розмірі 1 073,60 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення з 01.03.2023 перерахунку та виплати пенсії, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019, виданої Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області за №293 від 17.05.2021 з врахуванням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22, з урахуванням виплачених сум.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, виданої Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області за №293 від 17.05.2021 з врахуванням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2022 у справі №300/958/22, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору, що становить 1 073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 (шістдесят) копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;

відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.