Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2023 року № 320/14780/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, за участю третіх осіб: Друга Білоцерківська міська державна нотаріальна контора Київської області, ОСОБА_2 ,- про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , з 04.06.2020;
- визнати, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , мала право на призначення та отримання пенсії на пільгових умовах з 11.12.2019;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області вчинити дії: здійснити нарахування недоотриманої пенсії ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 11.12.2019 по 04.06.2020.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у місячний строк після набрання законної сили даного рішення суду надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , довідку про суму нарахованої пенсії ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 11.12.2019 по 04.06.2020, яку померла недоотримала за життя.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 відкрито спрощене позовне провадження та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.06.2022 прийнято адміністративну справу до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Щавінського В.Р. з підстави повторного розподілу справи та вирішено, що справа розглядатиметься за правилам спрощеного позовного провадження з призначенням судове засідання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.07.2022 витребувано: 1) від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області: копію пенсійної справи громадянки ОСОБА_3 ; 2) від Другої Білоцерківської міської державної нотаріальної контори Київської області: копію матеріалів спадкової справи №610/2020 померлої громадянки ОСОБА_3 .
На виконання ухвали Київського окружного адміністративного суду від 20.07.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області та Другу Білоцерківська міська державна нотаріальна контора Київської області надіслали витребувані матеріали.
В обґрунтування вимог ОСОБА_1 зазначає, що є дочкою померлої ОСОБА_3 і єдиною спадкоємницею. На переконання позивача, відповідач безпідставно відмовив у призначенні ОСОБА_3 пільгової пенсії, передбаченої п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з 11.12.2029, призначивши її лише з 04.06.2020, що призвело до того, що сума пенсії, на яку мала пенсіонерка за вказаний період та яка входить до складу спадщини, залишилась неуспадкованою.
У частині безпідставної відмови у призначенні ОСОБА_3 пільгової пенсії, позивач зазначає, що ОСОБА_3 , не пізніше трьох місяців з дня досягнення нею пенсійного віку (п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону), 04.03.2020 звернулась до відповідача із заявою про призначення вказаної пенсії, однак, у зв`язку з недостатністю всіх необхідних документів для призначення пенсії, складена розписка-повідомлення від 04.03.2020, на підставі якої необхідно додати додаткові документи до 04.06.2020. Відповідні документи ОСОБА_3 подані відповідачу вчасно, тому пенсія з урахуванням п. 1.9 Розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, мала бути призначена з 11.12.2019.
Окремо позивач наголошує, відповідач не врахував п. 3 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 530-IX (згідно з яким з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення) оскільки, на думку позивача, зазначені положення застосовуються до строків при зверненні за призначенням пенсії та поданні документів для її призначення.
Також позивач вказує, що відповідач під час відмови у призначенні ОСОБА_3 пільгової пенсії необґрунтовано не врахував, що подані нею документи підтверджували необхідний трудовий стаж для призначення пенсії.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву, відповідач зазначає, що ОСОБА_3 04.03.2020 та 04.06.220 зверталась із заявами про призначення пільгової пенсії, однак рішеннями від 13.03.2020 та 10.06.2020 відповідно відмовлено у призначенні пенсії. Рішення про відмову заявник у судовому порядку не оскаржувала. Під час чергового звернення 19.08.2020 ОСОБА_3 призначена пільгова пенсія з 04.06.2020.
Також відповідач вказує, що відповідно до ст. 1219 Цивільного кодексу України до складу спадщини не входять права на пенсію. Наведене правило не застосовується до випадків, коли відповідні суми пенсії були нараховані, але не одержані спадкодавцем. У цьому випадку померла ОСОБА_3 за період з 11.12.2019 по 04.06.2020 до суду не зверталася, відповідно сума заборгованості за вказаний період відсутня.
У свою чергу, позивач у додаткових поясненнях, зокрема зазначає, що оскільки померла ОСОБА_3 ще за життя відповідно до вимог чинного законодавства України мала право на призначення пенсії з 11.12.2019, то останній вже за життя належала сума недоотриманої пенсії за період з 11.12.2019 по 04.06.2020, яку вона не отримала через неправомірні дії відповідача. Тому, сума пенсії, на яку мала право пенсіонерка ОСОБА_3 , і яка залишається недоотриманою у зв`язку з її смертю, входить до складу спадщини і позивач має право її успадкувати.
У чергове судове засідання, яке відбулось 05.09.2022, учасники справи не з`явились, однак 05.09.2022 подали до суду клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Протокольною ухвалою від 05.09.2022, відповідно до частини третьої статті 194 та частини дев`ятої статті 205 КАС України, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , з 04.06.2020 перебувала на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та отримувала пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 01.12.2020 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Також матеріали справи свідчать, що 04.03.2020 ОСОБА_3 зверталася до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 2, за результатами розгляду якої прийнято рішення № 2219 від 13.03.2020, яким відмовлено у призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, у зв`язку з недостатнім стажем роботи, який надає право на пільгову пенсію.
04.06.2020 ОСОБА_3 повторно звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 2, за результатами розгляду якої прийнято рішення № 104250004704 від 10.06.2020, яким відмовлено у призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, у зв`язку з недостатнім стажем роботи, який надає право на пільгову пенсію.
19.08.2020 ОСОБА_3 в черговий раз звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 2, за результатами розгляду якої 25.08.2020 відповідачем призначено пенсію за віком за Списком № 2, починаючи з 04.06.2020 (з часу видачі довідки та рішення комісії щодо підтвердження пільгового стажу в шкідливих умовах праці).
Позивач, вважаючи, що відповідач протиправно відмовив ОСОБА_3 у призначенні пенсії з 11.12.2019, у результаті чого виникла заборгованість із суми недоотриманої пенсії у період з 11.12.2019 по 04.06.2020, яка (сума) входить до спадкового майна, звернулася до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі Закон № 1058-IV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до пунктів 1.6, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №1058-ІV, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок № 22-1), звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 105 Закону України № 1058-IV застраховані особи та члени їхніх сімей мають право на оскарження дій (бездіяльності) страхувальників, виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком пільгових умовах»: затверджені:
Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;
Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, є не призначення та не нарахування відповідачем ОСОБА_3 пільгової пенсії за Списком № 2 у період з 11.12.2019 по 04.06.2020, що на думку позивача, є порушенням її прав на спадкове майно.
У цьому контексті суд зазначає, згідно з матеріалами справи ОСОБА_3 04.03.2020 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 2.
Згідно з розпискою-повідомленням заяву та документи прийнято 04.03.2020 за № 2219. Також у розписці зазначено, що перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії та встановлено строк їх подання до 04.06.2020.
За результатами розгляду вказаної заяви, відповідачем прийнято рішення № 2219 від 13.03.2020, яким відмовлено у призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, у зв`язку з недостатністю відповідного стажу роботи, який надає право на пільгову пенсію.
04.06.2020 ОСОБА_3 повторно звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 2.
Згідно з розпискою-повідомленням заяву та документи прийнято 04.06.2020 за № 3625.
За наслідками розгляду згаданої заяви, відповідачем прийнято рішення № 104250004704 від 10.06.2020, яким відмовлено у призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, у зв`язку з недостатнім стажем роботи, який надає право на пільгову пенсію.
19.08.2020 ОСОБА_3 втретє звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 2, яку згідно з розпискою-повідомленням прийнято 19.08.2020 за № 5872.
За результатами наведеної заяви 25.08.2020 відповідачем призначено пенсію за віком за Списком № 2, починаючи з 04.06.2020.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 01.12.2020 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Суд встановив, що ОСОБА_3 , за час життя, передбаченим правом на оскарження у судовому порядку рішень відповідача № 2219 від 13.03.2020 та № 104250004704 від 10.06.2020 не скористалась, отже погодилась із рішенням відповідача про призначення пільгової пенсії з 04.06.2020.
Суд наголошує, що відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 5 КАС України визначено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
З наведеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі статтею 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема:
1) особисті немайнові права;
2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;
4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Згідно статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що вказаними нормами, які передбачають можливість успадкування особою відповідних прав, визначається подальша доля тільки тих прав, якими був наділений спадкодавець за життя, а також платежів, право на які виникло за життя спадкодавця.
Обставини цієї справи вказують на те, що предметом її дослідження є спір про нараховування недоотриманої (призначення пенсії з 11.12.2019) ОСОБА_3 пільгової пенсії за час її життя, а саме: за період з 11.12.2019 по 04.06.2020.
Суд зазначає, що системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що право на призначення пенсії є особистим правом, яке нерозривно пов`язано з особою та не входить до складу спадщини.
Як зазначалось, померла ОСОБА_3 звернулась до суду з метою оскарження рішень відповідача про відмову в призначенні пенсії за період з 11.12.2019 по 04.06.2020 не зверталася, а пенсія призначена з 04.06.2020, відповідно, сума недоотриманої заборгованості за вказаний період не виникала.
Отже, доводи позивача про те, що дії відповідача щодо не призначення та не нарахування ОСОБА_3 пільгової пенсії за період з 11.12.2019 по 04.06.2020 порушують її права на спадкове майно є безпідставними, адже непризначена ОСОБА_3 пільгова пенсія у вказаний період не є недоотриманою пенсію, а право на призначення пенсії не входить до складу спадщини.
Тож, у цьому випадку судом не встановлено факту порушеного права позивача відповідачем, з огляду на що, підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_3 з 04.06.2020 та зобов`язання відповідача здійснити нарахування недоотриманої пенсії ОСОБА_3 за період з 11.12.2019 по 04.06.2020 відсутні.
Решта позовних вимог також не підлягають задоволенню, оскільки такі вимоги є похідними від основних вимог.
Посилання позивача на те, що подані ОСОБА_3 заяви від 04.06.2020 та 19.08.2020 не є заявами про призначення пенсії, а є заявами, поданими на виконання розписки-повідомлення від 04.03.2020 про необхідність додати додаткові документи до 04.06.2020, суд не враховує, адже за наслідками розгляду заяв від 04.03.2020, 04.06.2020 відповідачем приймались згадані рішення про відмову у призначенні пенсії з підстав відсутності у позивача необхідного стажу для призначення пільгової пенсії, які позивачем у судовому порядку не оскаржувались, отже вказані рішення є чинними та не скасованими. Інші докази про скасування вказаних рішень відповідача матеріали справи не містять.
Доводи позивача про неврахування відповідачем положень п. 3 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 530-IX, суд не враховує, оскільки приписи вказаного Закону набрали чинності 02.04.2020, тобто до подання ОСОБА_3 першої заяви від 04.03.2020 про призначення пільгової пенсії. Окрім того, підставою для відмови ОСОБА_3 у призначенні пенсії не слугували причини пропуску строку звернення за призначенням пенсії або пропуску строку подання додаткових документів, що виключає можливість застосування положень вказаного Закону.
Виходячи з викладеного та беручи до уваги достатній і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а його вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Згідно із частиною першою статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки адміністративний позов задоволенню не підлягає, то підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Щавінський В.Р.