Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 758/9779/19
Категорія
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2023 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Головчака М. М. ,
при секретарі - Губенко О. М.,
представника заявника - адвоката Кидалова І.М.
представника заінтересованої особи - ОСОБА_3.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві скаргу ОСОБА_1 , заінтересована особа ОСОБА_2 на дії державного виконавця, щодо виконання судового рішення,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до Подільського районного суду м.Києва з вищезазначеною скаргою, в якій просить : Визнати дії державного виконавця Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Ніжніка Владислава Валерійовича у виконавчому провадженні ВП НОМЕР_1 щодо проведеного розрахунку індексації сум аліментів, встановлених у твердій грошовій сумі - незаконною, та визнати не чинним розрахунок НОМЕР_1/12 від 27.09.2023 року щодо індексації аліментів, призначених в твердій грошовій сумі, та зобов`язати державного виконавця Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Ніжніка Владислава Валерійовича провести у виконавчому провадженні ВП НОМЕР_1 індексацію сум аліментів, встановлених у твердій грошовій сумі, у відповідності до вимог закону і за весь період нарахувань.
Свої вимоги мотивує тим, що за наслідками розгляду справи №758/9779/19 Подільським районним судом м. Києва виданий виконавчий документ у справі №758/9779/19 про стягнення аліментів з ОСОБА_2 у твердій грошовій сумі 3000,00 гривень, починаючи з 29.07.2019 року.
Вказаний виконавчий документ було подано до примусового виконання до Подільського РВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та, як наслідок, відкрито виконавче провадження НОМЕР_1.
Відповідно до припису ч. 2 ст. 184 СК України, розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону.
Державний виконавець Ніжник В.В., видав стягувачеві Розрахунок НОМЕР_1/12 від 27.09.2023 року, однак вважає, що даний розрахунок не відповідає вимогам ч. 2 ст. 184 СК України та вимогам Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
В судовому засіданні представник заявник - адвокат Кидалов І.М. скаргу підтримав з підстав наведеній в ній, просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_3. просила в задоволенні скарги відмовити за безпідставністю, також вказала, що скарга не відповідає вимогам цивільно-процесуального кодексу України, щодо форми подачі скарги, строк звернення пропущений.
Скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржують ся (ч. 1 ст. 450 ЦПК України).
Дослідивши матеріали скарги, у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується скарга, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення скарги, суд прийшов до переконання про необхідність задоволення скарги з наступних підстав.
Судом встановлено, що Подільським районним судом м. Києва виданий виконавчий лист у справі №758/9779/19 про стягнення аліментів з ОСОБА_2 у твердій грошовій сумі 3000,00 гривень, починаючи з 29.07.2019 року.
Вказаний виконавчий документ було подано стягувачем до Подільського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), як наслідок, відкрито виконавче провадження НОМЕР_1.
Державний виконавець Ніжник В.В., видав стягувачеві розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за НОМЕР_1/12 від 27.09.2023 року.
Так, відповідно до ст.447 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Скаргу може бути подано до суду: а) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права та свободи; б) у триденний строк з дня, з коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій. Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.
Як вбачається з поданої до суду скарги, боржник по виконавчому провадженню вважає, що його права були порушені, оскільки державним виконавцем було складено розрахунок заборгованості зі сплати аліментів, який не відповідає вимогам Закону.
За змістом ч.2 ст.182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ч.2 ст.184 СК розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.
Згідно статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України. Індексація розміру аліментів, визначеного у твердій грошовій сумі, проводиться, якщо інше не передбачено у виконавчому документі чи у договорі між батьками про сплату аліментів на дитину, виконавцем у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Індексація розміру аліментів проводиться щороку, починаючи з другого року після визначення розміру аліментів.
Виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, а також проводити індексацію розміру аліментів відповідно до частини першої цієї статті. Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.
Таким чином, державний виконавець зобов`язаний здійснювати індексацію аліментів, визначених у твердій грошовій сумі.
Верховний Суд України у своїй постанові від 06 листопада 2013 року, яка прийнята у справі № 6-113цс13, висловив позицію про те, що розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, на підставі частини другої статті 184 СК України, підлягає індексації за аналогією закону згідно з пунктом 8 статті 8 ЦПК України у порядку, передбаченому Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».
Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені у Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078(далі - Порядок № 1078).
Відповідно до положень частин першої-четвертої статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»(у редакції, чинній до 24 грудня 2015 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі101 відсоток. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
При цьому, з огляду на Порядок № 1078, зокрема Додаток 1 «Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації» до Порядку, індексація проводиться щомісячно (колонка «Величина приросту індексу споживчих цін для проведення індексації» у таблиці Додатку 1), починаючи з місяця, у якому величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації і подальша зміна розміру індексації відбувається у разі, коли індекс споживчих цін наростаючим підсумком знову перевищить поріг індексації.
Відповідно до абзаців один, два пункту 104 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розміру аліментів, визначеного судому твердій грошовій сумі, здійснюється з місяця, в якому призначено аліменти.
Як вбачається із дослідженого судом розрахунку заборгованості індексації аліментів у виконавчому провадженні, державний виконавець не визначив розмір індексації аліментів, та не дав розрахунок.
З розрахунку не вбачається, що державний виконавець здійснив індексацію аліментів, яка визначена у твердій грошовій сумі.
Згідно з абзацом п`ятим пункту 4 Порядку № 1078 сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено у додатку 2 постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Таким чином, для розрахунку індексації розміру аліментів необхідно помножити розмір аліментів, приведений до мінімального, згідно вимог Закону, на величину приросту індексу інфляції, яка визначається відповідно до прикладу, наведеного у додатку №1 Порядку №1078, після чого поділити на 100.
Проте, державним виконавцем в оскаржуваному розрахунку індексації аліментів не здійснений розрахунок розрахунку суми індексації аліментів.
Вказані порушення державного виконавця є суттєвими та такими, що призвели до неправильного розрахунку індексаційних виплат та розрахунку заборгованості по аліментах у виконавчому провадженні.
У відповідності до ст.451 ЦПК України, за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу.
У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Оскільки, здійснення розрахунків заборгованості по аліментах (індексації аліментів) відноситься до повноважень державного виконавця, з метою не порушення дискреції державного виконавця, суд не вправі здійснювати такий розрахунок, підміняючи інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження державного виконавця (державної виконавчої служби) щодо вирішення питань, які законодавством віднесено до їх компетенції, однак задля усунення порушеного права скаржника, суд визнає невірним розрахунок державного виконавця, та зобов`язує державного виконавця здійснити вказаний розрахунок повторно, з чітким дотриманням норм законодавства та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 та усунути виявлені судом недоліки.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові №633/408/18 від 20.06.2023 року, відповідно до якої у кожній справі за змістом обґрунтувань позовних вимог, наданих позивачем пояснень, тощо, суд має встановити, якого саме результату позивач хоче досягнути унаслідок вирішення спору. Суд розглядає справи у межах заявлених вимог, але, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом. Виконання такого обов`язку пов`язане, зокрема з тим, що суд має надавати позовним вимогам належну інтерпретацію, а не тлумачити їх буквально.
На підставі наведеного, виходячи з обґрунтування наведеної скарги та змісту фактично оскаржуваного розрахунку індексації аліментів, вважає, що фактично скаржник просить зобов`язати державного виконавця здійснити перерахунок заборгованості за сплати індексації аліментів.
За таких обставин та норм права суд приходить до висновку, що подана скарга обґрунтована та підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст.8, 81, 223, 247, 447, 448, 449, 450, 451 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Скаргу ОСОБА_1 , заінтересована особа ОСОБА_2 на дії державного виконавця, щодо виконання судового рішення - задовольнити частково.
Визнати розрахунок заборгованості зі сплати індексації аліментів у виконавчому провадженні НОМЕР_1/12 - неправомірним.
Зобов`язати державного виконавця Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Ніжніка Владислава Валерійовича здійснити перерахунок заборгованості по індексації аліментів у виконавчому провадженні НОМЕР_1/12, встановлених у твердій грошовій сумі, у відповідності до вимог закону.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом 15 діб з дня складання повного судового рішення.
СуддяМ. М. Головчак