ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2009 року справа № 2а-265/09/2270/11
Хмельницький окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Касап В.М.
при секретарі Марковій О.В.
з участю прокурора Шкадько В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом позовом державного підприємства «Довжоцький спиртзавод» до Кам’янець-Подільської об’єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області, Головного управління державного казначейства в Хмельницькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, -
ВСТАНОВИВ:
ДП «Довжоцький спиртзавод» звернувся з позовом до Кам’янець-Подільської об’єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області, Головного управління державного казначейства в Хмельницькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
В обгрунтування своїх вимог вказує, що на момент пред»явлення позову, відповідно до поданих до Кам’янець-Подільської ОДПІ податкових декларацій з ПДВ за період з березня по вересень 2008 року, сума невідшкодованого бюджетного відшкодування становить 1 376 852 грн.
Залишок невідшкодованої суми бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2008 року становить 27347 грн., за квітень 2008 року 251617 грн, за травень 2008 року 154798 грн., за червень 2008 року 169018грн., за липень 2008 року 222316 грн., за серпень 2008 року 435311 грн., за вересень 2008 року 116445 грн..
Представник позивача у судовому засіданні подав заяву про зменшення позовних вимог, просить стягнути заборгованість з податку на додану вартість за вересень 2008 року в розмірі 55 963 грн., оскільки відповідач у добровільному порядку відшкодував бюджетну заборгованість з податку на додану вартість з вказаний період..
Представник Кам’янець-Подільської об’єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області у судовому засіданні позов не визнав, подав заперечення на позов в якому вказує, що на підставі Закону України «Про державну податкову службу» Кам’янець-Подільською ОДПІ проведені перевірки декларацій з ПДВ за період з березня 2008 р. по вересень 2008 р. А саме:
• - Декларація з ПДВ за березень 2008р., заявлена сума бюджетного відшкодування -374615 грн., підтверджено - 347241 грн. (акт перевірки № 973 234 23841854 від 19.05.2008р.), упереджено - 27374 грн. (акт перевірки № 2696 234 23841854 від 26.11.2008р.), податкове повідомлення - рішення № 0000452343/0 «В1» від 26.11.2008р., яке знаходиться на апеляційному оскарженні у Кам’янець -Подільській ОДПІ вх. № 89/м/с від 04.12.2008р.);
• - Декларація з ПДВ за квітень 2008р., заявлена сума бюджетного відшкодування -578788 грн., підтверджено - 578788 грн., упереджено - 0 грн. (акт перевірки № 1567 234 23841854 від 14.07.2008р.);
• - Декларація з ПДВ за травень 2008р., заявлена сума бюджетного відшкодування -289829 грн., підтверджено - 289829 грн.. упереджено - 0 грн. (акт перевірки № 1567 234 23841854 від 14.07.2008р.);
• - Декларація з ПДВ за червень 2008р., заявлена сума бюджетного відшкодування -323649 грн., підтверджено - 323649 грн., упереджено - 0 грн. (акт перевірки № 2077 234 23841854 від 18.09.2008р.);
• - Декларація з ПДВ за липень 2008р., заявлена сума бюджетного відшкодування -435139 грн., підтверджено - 435139 грн., упереджено - 0 грн. (акт перевірки № 2077 234 23841854 від 18.09.2008р.);
• - Декларація з ПДВ за серпень 2008р., заявлена сума бюджетного відшкодування -435311 грн., підтверджено - 435311 грн., упереджено - 0 грн. (акт перевірки № 2494 234 23841854 від 04.11.2008р.);
• - Декларація з ПДВ за вересень 2008р., заявлена сума бюджетного відшкодування -116445 грн., підтверджено - 116445 грн., упереджено - 0 грн. (акт перевірки № 2878 234 23841854 від 05.12.2008р.) По сумі 55963 грн. проводиться дослідження ланцюга постачання до виробника відповідно до вимог наказу ДПА України № 350 від 18.08.2005р. „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість". Кам’янець-Подільською ОДПІ до Управління державного казначейства в місті Кам’янці-Подільському надано висновки про відшкодування сум ПДВ по деклараціях за березень-вересень 2008 року на загальну суму 1 293 515 грн. Просить у задоволені позову відмовити.
Представник Головного управління державного казначейства України в Хмельницькій області у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав заперечення на позов в якому вказує, що відповідно до ст. 10 Закону України від 04.12.1990р. № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» здійснення контролю за додержанням законодавства про податки, а також забезпечення правильності обчислення та своєчасності надходження податків, інших платежів здійснюють органи державної податкової служби.
Згідно з ЗУ „Про податок на додану вартість" бюджетне відшкодування з податку на додану вартість проводиться за рахунок коштів державного бюджету України.
Відповідно до п. 7.7.6. ст. 7 ЗУ „Про податок на додану вартість" на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Згідно з Порядком взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України від 03.08.2004р. № 451/501/132, Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві та Севастополі протягом місяця, але не пізніше десяти днів до початку кожного місяця, виходячи з результатів завершених документальних перевірок, включаючи виконання вимог Державної податкової адміністрації України щодо проведення зустрічних перевірок, забезпечують подання до Департаменту оподаткування юридичних осіб зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування грошовими коштами в кожному регіоні.
Відповідно до п. 5 Державна податкова адміністрація України надає Державному казначейству України реєстр суб’єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету.
Відповідно до п. 7. Державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими реєстром та висновками, про що протягом двох днів з моменту отримання реєстру інформує Державну податкову адміністрацію України про здійснені відшкодування податку. Просить у позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що на момент пред»явлення позову, відповідно до поданих до Кам’янець-Подільської ОДПІ податкових декларацій з ПДВ за період з березня по вересень 2008 року, сума невідшкодованого бюджетного відшкодування становила 1 376 852 грн. Залишок невідшкодованої суми бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2008 року становив 27347 грн., за квітень 2008 року 251617 грн, за травень 2008 року 154798 грн., за червень 2008 року 169018грн., за липень 2008 року 222316 грн., за серпень 2008 року 435311 грн., за вересень 2008 року 116445 грн..
Представником позивача у судовому засіданні зменшено позовні вимоги, просить стягнути заборгованість з податку на додану вартість за вересень 2008 року в розмірі 55 963 грн., оскільки відповідачем у добровільному порядку відшкодовано бюджетну заборгованість з податку на додану вартість з вказаний період..
Відповідно до пп. 7.7.1. п. 7.7 ст. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість» (далі Закон), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Згідно з приписами пп. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
У відповідності до пп. 7.7.5. п. 7.7. ст. 7 Закону, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов’язаний у п’ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно з приписами пп. 7.7.6. п. 7.7. ст. 7 Закону, на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
П.п. 7.7.5. п. 7.7. ст. 7 Закону термін проведення податковим органом усіх необхідних перевірок обмежений 30-денним строком.
Згідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, згідно ч.2 ст. 71 КАС України, обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість є протиправною та такою, що не відповідає фактичним обставинам справи та чинному законодавству. Позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 71 ч.2, 94 ч. 1, 158 - 163 КАС України, Законом України «Про податок на додану вартість», -
ПОСТАНОВИВ:
позов державного підприємства «Довжоцький спиртзавод» задоволити.
Стягнути з Державного бюджету на користь державного підприємства «Довжоцький спиртзавод» р/р 2600101879512 ВАТ «Укрексімбанк», МФО 315609, код ЄДРПОУ 23841854 бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за вересень 2008 року в розмірі 55 963 (п’ятдесят п’ять тисяч дев’ятсот шістдесят три) грн.
Стягнути з Державного бюджету на користь державного підприємства «Довжоцький спиртзавод» р/р 2600101879512 ВАТ «Укрексімбанк», МФО 315609, код ЄДРПОУ 23841854 витрати по сплаті судового збору в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.