Рішення № 114996776, 16.11.2023, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2023
Номер справи
380/3042/23
Номер документу
114996776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2023 рокусправа № 380/3042/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської районної військової адміністрації Львівської області, за участю третьої особи - Львівського комунального підприємства "Хуторівка" Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним розпорядження та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Львівської районної військової адміністрації Львівської області (далі відповідач), за участю третьої особи-Львівського комунального підприємства "Хуторівка" Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради (далі третя особа), у якому, з урахуванням уточненої позовної заяви від 07.03.2023, просить:

- визнати неправомірним розпорядження від 12.03.2020 № 63 голови (колишньої) Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області "Про направлення на альтернативну (невійськову) службу ОСОБА_1 ";

- зобов`язати відповідача визначити позивачу строк закінчення проходження альтернативної (невійськової) служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " шляхом видачі відповідного розпорядження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу", ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , працює двірником у Львівському комунальному підприємстві "Хуторівка", тобто проходить альтернативну (невійськову) службу на підставі розпорядження від 12.03.2020 №63. Вказаним розпорядженням позивачу визначений конкретний строк альтернативної (невійськової) служби, зокрема, в абзаці 2 п. 1 розпорядження від 12.03.2020 № 63 помилково зазначено, що строк служби закінчується 01 липня 2023 року, замість правильного - 01 липня 2022 року.

01.06.2022 позивач звернувся до Львівської районної військової адміністрації Львівської області із заявою про виправлення описки, однак, відповідач листом повідомив позивача, що з 29.12.2021 юридична особа публічного права - Перемишлянська районна державна адміністрація припинена. У листі відповідач також порекомендував позивачу вирішити питання щодо описки у судовому порядку.

Позивач зазначає, що зміна строку закінчення альтернативної служби необхідна ОСОБА_1 для правильного визначення строку служби та приведення розпорядження від 12.03.2020 № 63 "Про направлення на альтернативну (невійськову) службу) ОСОБА_1 " у відповідність до вимог статті 6 Закону України у відповідність "Про альтернативну (невійськову) службу".

Із наведених підстав просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою від 22.02.2023 позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків.

07.03.2023 на виконання ухвали від 22.02.2023 позивач надав уточнену позовну заяву.

Ухвалою від 14.03.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

17.03.2023 відповідач отримав ухвалу від 14.03.2023 про відкриття провадження у справі.

Відповідач не скористався наданим йому правом подання відзиву, і станом на день розгляду справи відзив на позовну заяву до суду не надійшов.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

31.10.2023 відповідач надіслав до суду додаткові пояснення, в яких Львівська РДА Львівської області зазначає, що згідно з розпорядження голови Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області від 14.04.2020 № 97 "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 12.03.2020 № 63 "Про направлення на альтернативну (невійськову) службу ОСОБА_1 " розпорядження голови від 12.03.2020 № 63 "Про направлення на альтернативну (невійськову) службу ОСОБА_1 " вичерпало свою дію в часі 05.08. 2023. Тобто станом на час розгляду цієї справи спірне розпорядження втратило чинність.

Окрім цього, відповідач зазначає, що згідно зі ст. 8 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" громадянин, направлений на альтернативну службу, має право навчатися в середніх або вищих закладах освіти за вечірньою або заочною формами навчання. За приписами ст. 16 цього Закону до строку альтернативної служби не зараховують: відпустку (відпустки) з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, відпустку у зв`язку з навчанням у вечірніх або заочних закладах освіти, час перебування під адміністративним арештом, прогулів та скорочення тривалості робочого часу.

Відповідач також звертає увагу суду на те, що згідно з довідкою Львівського автомобільно-дорожнього коледжу Національного університету "Львівська політехніка" від 25.11.2019 № 58 ОСОБА_1 являвся студентом третього курсу заочного відділення Львівського автомобільно-дорожнього коледжу Національного університету "Львівська політехніка". У вказаній довідці зазначено: "Закінчує навчання 16 червня 2020р".

Беручи до уваги ст. 16 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" строк альтернативної служби продовжується на невідпрацьований час.

Дослідивши подані сторонами документи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Згідно із довідкою Львівського автомобільно-дорожнього коледжу Національного університету "Львівська політехніка", ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , студент третього курсу заочного відділення, закінчує навчання 16 червня 2020 року. Довідка видана для подання до Перемишлянського РВК.

Перемишлянська районна державна адміністрація листом від 02.03.2020 № 01-31/566 звернулась до директора ЛКП "Хуторівка", у якому просила до 06.03.2020 проінформувати райдержадміністрацію щодо можливості працевлаштування ОСОБА_1 для проходження альтернативної (невійськової) служби терміном на 27 місяців.

Розпорядженням голови Перемишлянської районної державної адміністрації від 12.03.2020 № 63 "Про направлення на альтернативну (невійськову) службу ОСОБА_1 " громадянин ОСОБА_1 2000 року народження направлений на альтернативну (невійськову) службу. Строк служби визначений з 01 квітня 2020 року до 01 липня 2023 року.

Згідно із наказом директора ЛКП "Хуторівка" від 13.03.2020 № 63 ОСОБА_1 прийнятий на роботу з 01.04.2020 двірником для проходження альтернативної (невійськової) служби на підставі рішення комісії у справах альтернативної (невійськової) служби від 12.03.2020 № 63.

Розпорядженням голови Перемишлянської районної державної адміністрації від 10.04.2020 № 97 про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 12.03.2020 № 63 "Про направлення на альтернативну (невійськову) службу ОСОБА_1 ", внесені зміни до розпорядження від 12.03.2020 № 63 "Про направлення на альтернативну (невійськову) службу ОСОБА_1 ", а саме: у пункті 1 слова і цифри "строк служби визначити з 01 квітня 2020 року до 01 липня 2023 року" замінені словами і цифрами "строк служби визначити з 05 травня 2020 року до 05 серпня 2023 року".

01.06.2022 ОСОБА_1 звернувся до начальника Львівької районної віськової адміністрації Львівської області із заявою про внесення змін до розпорядження від 12.03.2020 № 63, шляхом виправлення дати "…до 01 липня 2023 року" на "…до 01 липня 2022 року", що відповідатиме вимогам статті 6 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу".

Листом від 17.06.2022 № 130-916/0/2-22 Львівська районна військова адміністрація надала позивачу відповідь на заяву від 01.06.2022, зазначивши: "Повідомляємо, що з 15 січня 2021 року Перемишлянська районна державна адміністрація Львівської області як юридична особа публічного права відповідно до Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1321, втратила публічно-владні повноваження, зокрема, стосовно внесення змін у видані раніше розпорядження. Додатково інформуємо, що 29 грудня 2021 року юридичну особу публічного права - Перемишлянську районну державну адміністрацію Львівської області припинено.

3 огляду на вищезазначене, з метою вирішення по суті питання, порушеного у Вашій заяві (виправлення помилки у розпорядженні Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області від 12 березня 2020 року № 63 "Про направлення на альтернативну (невійськову) службу ОСОБА_1 "), рекомендуємо звернутися до суду із заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення".

Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо внесення виправлень до розпорядження від 12.03.2020 № 63, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку обґрунтованості доводів позивача про протиправність спірного розпорядження, суд враховує таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про альтернативну (невійськову службу)" від 12.12.1991 № 1975-ХІІ (далі - Закон № 1975-ХІІ) визначені організаційно-правові засади альтернативної (невійськової) служби (далі - альтернативна служба), якою відповідно до Конституції України має бути замінене виконання військового обов`язку, якщо його виконання суперечить релігійним переконанням громадянина. (далі Закон № 1975-ХІІ в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст. 1 Закону № 1975-ХІІ альтернативна служба є службою, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби і має на меті виконання обов`язку перед суспільством.

Статтею 2 Закону № 1975-ХІІ передбачено, що право на альтернативну службу мають громадяни України, якщо виконання військового обов`язку суперечить їхнім релігійним переконанням і ці громадяни належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю.

Відповідно до ст. 5 Закону № 1975-ХІІ альтернативну службу громадяни проходять на підприємствах, в установах, організаціях, що перебувають у державній, комунальній власності або переважна частка у статутному фонді яких є в державній або комунальній власності, діяльність яких у першу чергу пов`язана із соціальним захистом населення, охороною здоров`я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством, а також у патронажній службі в організаціях Товариства Червоного Хреста України.

Згідно із ст. 6 Закону № 1975-ХІІ строк альтернативної служби у півтора раза перевищує строк військової служби, встановлений для солдатів і сержантів, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях. Для осіб, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки спеціаліста або магістра, строк альтернативної служби у півтора раза перевищує строк військової служби, встановлений для осіб, які мають відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень.

Час перебування громадянина на альтернативній службі зараховується до його страхового стажу. Цей час також зараховується до безперервного стажу роботи і стажу роботи за спеціальністю за умови, якщо громадянин не пізніше ніж протягом трьох календарних місяців після звільнення з альтернативної служби приступить до роботи.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), строки строкової військової служби в календарному обчисленні встановлюються для солдатів і матросів, сержантів і старшин, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших військових формуваннях, - до 18 місяців; для осіб, які на час призову на строкову військову службу мають ступінь вищої освіти магістра, - до 12 місяців.

Частиною 1 ст. 15 Закону № 1975-ХІІ передбачено, що трудові відносини між громадянином, який проходить альтернативну службу, та підприємством, установою, організацією здійснюються на підставі письмового строкового трудового договору і регулюються законодавством про працю, за винятками, передбаченими цим Законом.

Згідно із ч. 1 ст. 16 Закону № 1975-ХІІ строк альтернативної служби починається з дня початку роботи на підприємстві, в установі, організації, визначеного наказом про прийняття на роботу.

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону № 1975-ХІІ до строку альтернативної служби не зараховуються: відпустка (відпустки) з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, відпустка у зв`язку з навчанням у вечірніх або заочних закладах освіти, час перебування під адміністративним арештом, прогулів та скорочення тривалості робочого часу. При цьому строк альтернативної служби продовжується на невідпрацьований час.

Аналіз вказаних вище норм дає підстави для висновку про те, що громадянам України, для яких виконання військового обов`язку суперечить їхнім релігійним переконанням і вони належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, замість проходження строкової військової служби з метою виконання військового обов`язку запроваджується альтернативна служба, строк проходження якої для солдатів і сержантів становить до 27 місяців, а для осіб, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки спеціаліста або магістра до 18 місяців.

Альтернативну службу такі громадяни можуть проходити, зокрема, на підприємствах, в установах, організаціях, що перебувають у державній, комунальній власності або переважна частка у статутному фонді яких є в державній або комунальній власності, а трудові відносини між указаними суб`єктами здійснюються на підставі письмового строкового трудового договору і регулюються законодавством про працю, за винятками, передбаченими Законом №1975-ХІІ.

Строк альтернативної служби починається з дня початку роботи на підприємстві, в установі, організації, визначеного наказом про прийняття на роботу, і може бути продовжений лише на невідпрацьований час. При цьому, до строку альтернативної служби не зараховуються: 1) відпустка (відпустки) з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, 2) відпустка у зв`язку з навчанням у вечірніх або заочних закладах освіти, 3) час перебування під адміністративним арештом, 4) час прогулів, 5) скорочення тривалості робочого часу.

Як зазначено вище, розпорядженням Перемишлянської РДА від 12.03.2020 № 63 громадянин ОСОБА_1 , 2000 року народження, направлений на альтернативну (невійськову) службу до ЛКП "Хуторівка".

Цим розпорядженням строк служби ОСОБА_1 визначений з 01.04.2020 до 01.07.2023.

Натомість, беручи до уваги приписи ст. 6 Закону № 1975-ХІІ, строк альтернативної служби не може перевищувати 27 місяців для осіб, які не мають ступеню вищої освіти магістра.

Отже, враховуючи розпорядження голови Перемишлянської РДА від 10.04.2020 № 97 про внесення змін до розпорядження від 12.03.2020 № 63, строк альтернативної служби позивача, який не має ступеню вищої освіти магістра, не може перевищувати 27 місяців та повинен становити період з 05.05.2020 по 05.08.2022.

Відтак, суд погоджується із доводами позивача про незаконність розпорядження відповідача від 12.03.2020 № 63 в частині визначення ОСОБА_1 дати закінчення альтернативної служби - 01.07.2023, а тому скасовує спірне розпорядження в цій частині.

Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача визначити позивачу строк закінчення проходження альтернативної (невійськової) служби "01 липня 2022 року" шляхом видачі відповідного розпорядження, суд враховує таке.

На вимогу суду 16.11.2023 третя особа Львівське комунальне підприємство "Хуторівка" надіслало наказ від 03.10.2022 № 85, яким ОСОБА_1 звільнений з роботи з 03.10.2022 згідно із ст. 38 КЗпП України (за власним бажанням).

Таким чином, станом на день звернення до суду із цим позовом - 17.02.2023 позивач звільнений з роботи, тобто альтернативна служба припинена.

Суд звертає увагу, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Отже, ефективний захист прав є метою адміністративного судочинства. З огляду на це, вирішуючи кожен спір, адміністративні суди, з урахуванням вимог позовної заяви та позиції сторін, повинні застосовувати такі способи захисту, які будуть ефективними на практиці.

Водночас, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. При цьому, позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.

Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.

Варто зауважити, що час перебування громадянина на альтернативній службі зараховується до його страхового стажу.

У позовній заяві ОСОБА_1 не наводить жодних обставин та не надає доказів настання для нього негативних наслідків у разі, якщо не буде прийняте нове розпорядження із виправленням дати закінчення строку альтернативної служби.

З огляду на викладене, суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права у цій частині не відповідає вимогам КАС України, оскільки станом на час розгляду цієї справи позивач звільнений з роботи, строк альтернативної служби закінчений та на день звільнення строк його служби становив 29 місяців.

Таким чином, суд вважає, що відсутні підстави для зобов`язання відповідача визначити позивачу строк закінчення проходження альтернативної служби 01.07.2022.

За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 139 КАС України, присудивши на користь позивача судовий збір пропорційно до розміру задоволених вимог у сумі 536,80 грн.

Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області "Про направлення на альтернативну (невійськову) службу ОСОБА_1 " від 12.03.2020 № 63 в частині визначення дати закінчення альтернативної служби - 01.07.2023.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівської районної військової адміністрації Львівської області (79008, вул. Винниченка, 18, м. Львів, ЄДРПОУ 44046683) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 536 (п`ятсот тридцять шість) грн 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна