Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-3342/09/2370 21.09.2010 р. м. Черкаси
09 год. 55 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
при секретарі Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: Шевченко А.Л. за довіреністю;
представника відповідача: не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Вальтер-Трейд»про стягнення економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами у Черкаській області звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Вальтер-Трейд»про стягнення економічних санкцій в сумі 7450 981 грн. 68 коп.
Позов мотивований тим, що відповідачем порушено вимоги постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку декларування оптово-відпускних цін на продовольчі товари»від 17.10.2007 року № 1222, «Зміни, що вносяться до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари»від 06.08.2008 року № 709, розпорядження Черкаської ОДА від 09.01.2008 року № 3 «Про рентабельність виробництва борошна та хліба, та декларування зміни цін на основні продовольчі товари»зі змінами від 11.07.2008 року № 206, в результаті чого необґрунтовано одержано суму виручки, що склала 2483660 грн. 56 коп.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та доданих документах.
Відповідач в судове засідання не зявився, письмове заперечення на позов не надав, свого представника не направив, проте представник надав суду заяву про перенести слухання справи в звязку з тим, що останній прийматиме участь в іншому судовому засіданні, при цьому доказу наведеного суду не надав, а заяву здав через канцелярію суду 20.09.2010 року тим самим підтвердив про належне повідомлення про дату, час та місце розгляду справи. З огляду на викладене суд зазначає, що перебування представника в іншому судовому засідання не може розглядатися, як поважна причина, носить ознаки неповаги до суду, крім того для надання правового захисту в Україні діє адвокатура, а також правова допомога може надаватися й іншими фахівцями в галузі права.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 07 липня 2009 року справу №2а-3342/09/2370 за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до ТОВ «Вальтер-Трейд»про стягнення економічних санкцій зупинено до прийняття рішення у справі №2а-3050/09/2370 за позовом ТОВ «Вальтер-Трейд»до державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про скасування рішення про застосування економічних санкцій.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2010 року апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЛЬТЕР-ТРЕЙД»залишено без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду в справі №2а-3050/09/2370 залишено без змін, тим самим остання набрала законної сили.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
ТОВ «Вальтер-Трейд»зареєстроване як юридична особа 31.03.2005 року, про що державним реєстратором виконавчого комітету Черкаської міської ради зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за №10261020000002053, ідентифікаційний код 33456906.
Державна інспекція з контролю за цінами у Черкаській області є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є регулювання та сприяння ефективному веденню економічної діяльності, що у розумінні положень статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України відповідає ознакам суб'єкта владних повноважень.
Законодавство України про ціноутворення складається з Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІІ (далі «Закон № 507-ХІІ») та інших актів законодавства України, що видаються відповідно до цього Закону.
Стаття 4 Закону № 507-ХІІ визначає повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Частиною 1 статті 8 Закону № 507-ХІІ визначено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до ст. 13 Закону № 507-XII та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
У звязку з чим позивачу надано право проводити перевірки документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення і застосування цін.
На підставі викладеного посадовцями позивача проведена перевірка дотримання державної дисципліни цін ТОВ «Вальтер-Трейд», за наслідками якої складений акт від 08.05.2009 року №1173, в якому зазначено, що відповідач за період з квітня 2008 року по березень 2009 року підвищував ціни на свинину І категорії та яловичу ІІ категорії більш ніж на 1% протягом місяця без декларування зміни їх розміру. Сума виручки, необґрунтовано одержаної в результаті порушення порядку декларування, склала 2 483660 грн. 56 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України Закон №507-ХІІ вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в стягується штраф в подвійному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року № 298/519, визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
На підставі зазначеного акту перевірки і вищезгаданої статті Закону №507-ХІІ Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області прийнято рішення від 14.05.2009 р. № 68 «Про застосування економічних санкцій за порушення в частині додержання державної дисципліни цін». Згідно вказаного рішення з відповідача підлягає вилученню в доход держбюджету 2 483660 грн. 56 коп. необґрунтовано одержаної виручки та стягненню 4 967321 грн. 12 коп. штрафу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»визначені Повноваження центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг.
Згідно положень абзацу 38 пункту 12 Додатку до вказаної Постанови, до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій віднесено регулювання оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни.
Оцінюючи обґрунтованість доводів позивача суд бере до уваги, що розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації від 09.01.2007 року № 3 «Про рентабельність виробництва борошна і хліба та декларування зміни цін на основні продовольчі товари», опубліковане 31.01.2008 року, тим самим позивачем цілком обґрунтовано для порівняння взято ціни, які діяли на момент набрання чинності названим розпорядженням.
Крім того, позивачем застосовано економічні санкції не за реалізацію продукції за цінами, вище максимально допустимих, а за підвищення цін на продукцію більш ніж на 1 % протягом місяця без декларування зміни їх розміру.
Рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 14.05.2009 року № 68 відповідачем не виконано, економічні санкції не сплачені.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення даного позову повністю.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Вальтер-Трейд»(18002, м. Черкаси, вул. Шевченка, 205, ідентифікаційний код 33456906) у дохід бюджету через державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 22791597) економічні санкції в сумі 7450981 (сім мільйонів чотириста пятдесят тисяч девятсот вісімдесят одна) грн. 68 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяВ.В. Гаращенко