Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2010 рокуСправа № 2а-1823/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Чміль І.В.,
з участю представника позивача Кулака І.О.,
представника відповідача Костюка А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кроноспан Укр" до Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002351501/0 від 3 червня 2010 року,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кроноспан Укр" звернулося з адміністративним позовом до Нововолинської обєднаної державної податкової інспекція про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002351501/0 від 3 червня 2010 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07.05.2010 року державним податковим інспектором Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції було проведено невиїзну документальну перевірку податкового розрахунку земельного податку на 2010 рік, поданого ТзОВ «Кроноспан Укр». За результатами перевірки 12.05.2010 року було видано Акт №614/1501-32910079, в якому встановлено порушення підприємством вимог статті 13 Закону України «Про плату за землю» та абзацу «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». На підставі вказаного Акту 03.06.2010 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення рішення №0002351501/0 про визначення податкового зобовязання із земельного податку юридичних осіб в сумі 29025,94 грн. та штрафних санкцій в сумі 8555,00 грн., а всього на загальну суму 37580,94 грн., яке отримано позивачем 07.06.2010 року. Крім того, в Акті вказано, що ТзОВ «Кроноспан Укр» не було враховано пункт 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», де вказано, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлений більш пізній строк введення цих рішень в дію. Рішення про відміну рішення міської ради від 25.12.2009 року №35/17 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель м. Нововолинська» зареєстровано та ухвалено 11.02.2010 року за №36/2, а тому підприємству для визначення розміру земельного податку за період з 01.01.2010 року по 11.02.2010 року слід було користуватись рішенням №35/17 від 25.12.2009 року. На виконання вказаного рішення позивачем 30.01.2010 року було подано до Нововолинської ОДПІ розрахунок земельного податку на 2010 рік. Проте, рішенням Нововолинської міської ради від 11.02.2010 року №36/2 було відмінено рішення міської ради від 25.12.2009 року №35/17 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель м. Нововолинська», як таке, що прийнято без врахування вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Як наслідок, ТзОВ «Кроноспан Укр» було подано уточнюючий податковий розрахунок земельного податку з врахуванням нормативної оцінки землі, затвердженої рішенням Нововолинської міської ради від 18.01.2000 року №13/20 та 01.03.2010 року було сплачено податок на землю за січень 2010 року в сумі 43778,42 грн. та 25.03.2010 року за лютий 2010 року в сумі 43778,42 грн. Позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002351501/0 від 03.06.2010 року, оскільки на момент здійснення оплати земельного податку рішення №35/17 від 25.12.2009 року було відмінено.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві. Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ №0002351501/0 від 03.06.2010 року.
В судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов не визнав та пояснив, що податкове повідомлення-рішення рішення №0002351501/0 від 03.06.2010 року приймалося на підставі акту перевірки №614/1501-32910079 від 12.05.2010 року, згідно якого були встановлені порушення позивачем вимог статті 13 Закону України «Про плату за землю» та абзацу «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Крім того ТзОВ «Кроноспан Укр» не було враховано пункт 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», де вказано, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлений більш пізній строк введення цих рішень в дію. Рішення про відміну рішення міської ради від 25.12.2009 року №35/17 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель м. Нововолинська» зареєстровано та ухвалено 11.02.2010 року за №36/2. Внаслідок цього ТзОВ «Кроноспан Укр» встановлено невірне застосування грошової оцінки земель по місту Нововолинську. Таким чином, підприємству для визначення розміру земельного податку за період з 01.01.2010 року по 11.02.2010 року слід було користуватись рішенням №35/17 від 25.12.2009 року. Просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.
Судом встановлено, що 07.05.2010 року державним податковим інспектором Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції було проведено невиїзну документальну перевірку податкового розрахунку земельного податку на 2010 рік, поданого ТзОВ «Кроноспан Укр».
За результатами вказаної перевірки 12.05.2010 року було видано Акт №614/1501-32910079, в якому встановлено порушення підприємством вимог статті 13 Закону України «Про плату за землю» та абзацу «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
03.06.2010 року на підставі вказаного акту Нововолинською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення рішення №0002351501/0 про визначення ТзОВ «Кроноспан Укр» податкового зобовязання із земельного податку юридичних осіб в сумі 29025,94 грн. та штрафних санкцій в сумі 8555,00 грн., а всього на загальну суму 37580,94 грн.
Крім того, в Акті зазначено, що ТзОВ «Кроноспан Укр» не було враховано пункт 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», де вказано, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлений більш пізній строк введення цих рішень в дію. Рішення про відміну рішення міської ради від 25.12.2009 року №35/17 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель м. Нововолинська» зареєстровано та ухвалено 11.02.2010 року за №36/2, а тому підприємству для визначення розміру земельного податку за період з 01.01.2010 року по 11.02.2010 року слід було користуватись рішенням №35/17 від 25.12.2009 року.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та субєктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та субєктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Таким чином, рішення Нововолинської міської ради від 25.12.2009 року №35/17 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель м. Нововолинська» є регуляторним актом, оскільки прийняте уповноваженим регуляторним органом, встановлює нормативно грошову оцінку земель міста Нововолинська та спрямоване на правове регулювання господарських та адміністративних відносин.
На виконання рішення Нововолинської міської ради від 25.12.2009 року №35/17 позивачем 30.01.2010 року було подано до Нововолинської ОДПІ розрахунок земельного податку на 2010 рік.
Проте, рішенням Нововолинської міської ради від 11.02.2010 року №36/2 було відмінено рішення міської ради від 25.12.2009 року №35/17 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель м. Нововолинська», як таке, що прийнято без врахування вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Отже, протиправний регуляторний акт, який був прийнятий з порушенням, не може застосовуватись та породжувати будь-які права та обовязки для субєктів господарських відносин .
Згідно пункту 12 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб, які відповідно до Закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
З матеріалів справи та пояснень представників сторін в судовому засіданні встановлено, що рішення Нововолинської міської ради від 25.12.2009 року №35/17 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель м. Нововолинська» в засобах масової інформації опубліковане не було, що підтверджується листом Нововолинської міської ради №02-50/1198 від 27.08.2010 року, а тому, чинності не набрало.
Оскільки рішення Нововолинської міської ради від 25.12.2009 року №35/17 було скасоване, ТзОВ «Кроноспан Укр» було подано уточнюючий податковий розрахунок земельного податку з врахуванням нормативної оцінки землі, затвердженої рішенням Нововолинської міської ради від 18.01.2000 року №13/20 та 01.03.2010 року було сплачено податок на землю за січень 2010 року в сумі 43778,42 грн. та 25.03.2010 року за лютий 2010 року в сумі 43778,42 грн.
Суд не приймає до уваги пояснення відповідача про те, що ТзОВ «Кроноспан Укр» для визначення розміру земельного податку за період з 01.01.2010 року по 11.02.2010 року слід було користуватись рішенням №35/17 від 25.12.2009 року, оскільки дане рішення не набрало чинності, так як в порушення вимог частини 5 статті 12 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” воно не було офіційно оприлюднено.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно із частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник відповідача не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування правомірності винесення Нововолинською податкового повідомлення-рішення №0002351501/0 від 3 червня 2010 року, в звязку з чим суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог ТзОВ «Кроноспан Укр».
Таким чином, сукупність зібраних та перевірених в судовому засіданні доказів дають суду підстави вважати, що податкове повідомлення-рішення №0002351501/0 від 3 червня 2010 року прийняте суб'єктом владних повноважень не на підставі та не у спосіб, що визначений чинним законодавством України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, упереджено по відношенню до позивача, без дотримання рівності перед законом, а тому його слід визнати протиправним.
За таких обставин податкове повідомлення-рішення №0002351501/0 від 3 червня 2010 року, яке суперечить вимогам чинного законодавства, підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції №0002351501/0 від 3 червня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 15 вересня 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А.Лозовський