Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2023 рокусправа № 380/20542/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. у письмовому провадженні розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області» про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області» (місцезнаходження: 79068, м.Львів, вул. Замарстинівська, 233, код ЄДРПОУ 08734210), в якому просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об єднання МВС України по Львівській області» щодо не внесення зміни до виданої довідки від 21.05.2021 №568 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , не вказавши в ній окремим рядком складову грошового забезпечення- «індексація», в розмірі виплаченому станом на листопад 2019року 887,09грн за прирівняною посадою поліцейського- старший дільничний офіцер поліції (Управління, відділи (відділення)поліції та надіслати цю довідку до ГУ ПФУ у Львівській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019;
-зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області» внести зміни до виданої довідки від 21.05.2021 №568 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , вказавши в ній окремим рядком складову грошового забезпечення- «індексація», в розмірі виплаченому станом на 19.11.2019 в розмірі 887,09грн за прирівняною посадою поліцейського- старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції та надіслати цю довідку до ГУ ПФУ в Львівській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач отримав довідку про розмір його грошового забезпечення станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії, проте до вказаної довідки відповідач протиправно не включив індексацію грошового забезпечення як складову грошового забезпечення. Позивач зауважує, що індексація грошового забезпечення має системний (щомісячний) характер, а тому вона має бути врахована у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивач також зазначив, що індексація грошового забезпечення поліцейського станом на листопад 2019року становила 887,09 грн. На підставі вищевикладеного позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 05.09.2023 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому повідомив суд, що до грошового забезпечення для обчислення пенсії включаються його додаткові види, які відповідають одночасно наступним умовам: виплати належать до складу грошового забезпечення, є щомісячними і з них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Відповідач наголошує, що суми індексації не передбачені в переліках додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, а отже не належать до складу грошового забезпечення та на них не нараховується єдиний внесок, таким чином вказані виплати не можуть бути враховані при обчисленні пенсії. На підставі цього відповідач просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
Суд встановив таке.
Позивач, ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
21.05.2022 Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області» виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та позивачу, довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 21.05.2021 №568, довідку складено враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/12704/18 від 14.05.2019, яке набрало законної сили 19.11.2019 та постанови Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.
07.02.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області» від 21.05.2021 №568.
Відповідач, листом від 07.04.2022 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, оскільки нормативно-правових актів щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсії, а також визначення складових грошового забезпечення, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України №2262, після набрання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 законної сили Кабінет Міністрів України не приймав, тому законодавчі підстави для проведення з 01.04.2019 перерахунку та виплату пенсії відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області» від 21.05.2021 №568 відсутні.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.05.2022 у справі №380/6339/22 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 21.05.2021 №568, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.05.2022 у справі №380/6339/22 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки від 21.05.2021 №568 про розмір грошового забезпечення, в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення.
Відтак, з 01.12.2019 позивачу перераховано пенсію та призначено до виплати 10704,58грн.
Позивач звернувся із заявою до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області», в якій просив внести зміни до довідки від 21.05.2021 №568 про розмір грошового забезпечення, вказавши в ній окремим рядком складову грошового забезпечення «індексація» та надіслати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019.
28.07.2023 Державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області» розглянула заяву позивача та листом за №33/34-2977 повідомило про відсутність підстав для внесення змін до означеної довідки, оскільки індексація не є складовою грошового забезпечення, яке вказується в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно із положеннями ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
Положення ст. 43 Закону №2262-ХІІ безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Приписами п. 3 розділу І Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком №260 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 розділу ІІ Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 розділу ІІ Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 розділу ІІ Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 розділу ІІ Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 розділу ІІ Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 розділу ІІ Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 розділу ІІ Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 розділу ІІ Порядку №260).
З матеріалів справи видно, що Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області" видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача, визначеного станом на листопад 2019 року, №568 від 21.05.2021 року, згідно з якою:
- посадовий оклад - 2500 грн.,
- оклад за спеціальним званням майор - 2000 грн.,
- надбавка за стаж служби в поліції - 1575 грн.,
- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 2732, 54 грн.,
- премія - 7107, 68 грн.
Отже, у згаданій довідці зазначено усі складові грошового забезпечення, щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених чинним законодавством, які фактично отримувались поліцейським за посадою, яку заявник обіймав перед звільненням.
Стосовно доводів позивача про наявність підстав для включення до довідки про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року щомісячної індексації, суд зазначає таке.
Згідно з ч.5 ст. 94 Закону України №580-VIII від 02.07.2015 року «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Відносини щодо індексації грошових доходів населення регламентовані приписами Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України від 03.07.1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення».
Статтею 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону №1282-ХІІ пенсія та оплата праці (грошове забезпечення) є об`єктами індексації, але із застереженням про те, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічні за змістом правила включені законодавцем і до положень Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (далі по тексту - Порядок №1078).
Верховний Суд у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.04.2019 року у справі №638/9697/17 дійшов правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Отже, індексація, яка отримана військовослужбовцем під час проходження служби, включається до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії при її призначенні.
Наслідком цього є те, що індексація грошового забезпечення поліцейського підлягає включенню до складу грошового забезпечення - як розрахункової величини бази обчислення пенсії під час обрахунку пенсії вперше у порядку статті 43 Закону України №2262-ХІІ.
Суд зауважує, що слід розрізняти спірні питання щодо урахування індексації грошового забезпечення особи при призначенні пенсії, що врегульовано положеннями статтею 43 Закону №2262-ХІІ та її подальшому перерахунку, що врегульовано приписами статті 63 Закону №2262-ХІІ.
Вирішуючи питання здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцям необхідно враховувати, що спірні правовідносини врегульовані спеціальними законодавчими актами, а саме Законом №2262-ХІІ, яким передбачено порядок обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям, та Законом №2011-ХІІ, яким безпосередньо визначені види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців.
Водночас наведені вище норми права не містять положень щодо віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, з огляду на що при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017-ІІІ, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ та Порядку №1078.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Верховний Суд у постанові від 03.04.2019 року у справі №638/9697/17 сформував висновок, що територіальні органи Пенсійного фонду України при обрахуванні пенсії особам, які мають право на неї відповідно до Закону №2262-ХІІ, повинні враховувати індексацію грошового забезпечення, яка нараховувалася за час служби перед звільненням.
Натомість, порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, у тому числі колишніх працівників міліції, врегульовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також у рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Згідно з ст. 64 Закону України №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Таким чином, сума отриманої індексації грошового забезпечення не є ані збільшенням за рішенням Уряду України чи Міністра внутрішніх справ України розміру виду грошового забезпечення діючого поліцейського, ані введенням у дію нового виду грошового забезпечення, а тому не підлягає включенню до довідки про грошове забезпечення у цілях проведення перерахунку (обчислення нового розміру) раніше вже призначеної пенсії у порядку статті63 Закону України №2262-ХІІ.
Суд зауважує, що сама пенсія, яку отримує позивач, є об`єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Крім цього, індексація пенсії позивача має проводитись виключно у порядку статті 64 Закону України №2262-ХІІ, а не за процедурами статті 63 Закону України №2262-ХІІ, оскільки подвійне використання механізму індексації спочатку з метою підвищення оплати праці (грошового забезпечення), а потім і у цілях індексації пенсії, обчисленої з розміру оплати праці, розрахованого із використанням індексації, прямо та очевидно суперечить приписам Закону №1282-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ. Сума індексації грошового забезпечення повинна враховуватися при обрахунку пенсії територіальними органами Пенсійного фонду України при її призначенні та не повинна враховуватися при перерахунку пенсії, яка здійснюється відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), а тому відсутні підстави для зазначення їх у довідці про грошове забезпечення за аналогічною посадою для перерахунку пенсії позивачу.
Суд також наголошує, що довідка, котра видана позивачу від 21.05.2021 №568, стосується не грошового забезпечення самого позивача, а лише посади, з якої позивач був звільнений. Індексація ж грошового забезпечення має стосуватися грошового забезпечення конкретної особи, а не посади.
Суд не бере до уваги покликання позивача на постанову Верховного Суду у справі №480/11090/21 від 21.06.2023 року для урахування висновків щодо застосування норм права, оскільки у даному рішенні досліджувались обставини щодо протиправності дій відповідача щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії всіх видів грошового забезпечення, які отримували поліцейські, а саме: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби в поліції, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, середня по Україні за період з 19.11.2019 року по 18.12.2019 року надбавка за службу в умовах режимних обмежень, індексація та премії середньої по Україні за період з 19.11.2019 року по 18.12.2019 року, для проведення з 01.12.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.
Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
в и р і ш и в :
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівські області» (місцезнаходження: 79068, м.Львів, вул.Замарстинівська, 233, код ЄДРПОУ 08734210) відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяЛунь З.І.