Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" жовтня 2023 р. Справа № 924/740/23
Господарський суд Хмельницької області у складі головуючого судді Грамчука І.В. за участю секретаря судового засідання Мартинюк А.О., розглянувши матеріали у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом - ОСОБА_1 , м. Київ,
- ОСОБА_2 ,
АДРЕСА_1 ,
- Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Івекс Ессет Менеджмент", м.Київ
до акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", м. Хмельницький
про стягнення 2 837 923,45 грн. заборгованості
Представники сторін:
від позивачів: ОСОБА_1
від відповідачів: не з`явились
Рішення приймається 19.10.2023р., оскільки в судовому засіданні 09.10.2023р. оголошувалась перерва.
В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
07.07.2023 року на адресу Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , м. Київ, ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , ТОВ "Компанія з управління активами "Івекс Ессет Менеджмент", м.Київ до АТ "Хмельницькобленерго", м. Хмельницький про стягнення 3 414 804,24 грн. заборгованості.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.07.2023, вказану позовну заяву передано для розгляду судді Грамчуку І.В.
Ухвалою суду від 17.07.2023, після усунення недоліків позовної заяви, суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі № 924/740/23 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 9 год. 30 хв. 1 серпня 2023 року.
Ухвалою суду від 01.08.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу № 924/740/23 до судового розгляду по суті на 15 год. 4 вересня 2023 року.
В судовому засіданні 04.09.2023 було оголошено перерву до 10 год. 28 вересня 2023 року, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
Обґрунтовуючи звернення до суду позивачі відзначили, що позов подається з метою відновлення порушеного права Позивачів на отримання належних їм дивідендів та/або частини чистого прибутку за 2019, 2020, 2021 та 2022 роки з урахуванням суми інфляційних втрат та 3 % річних.
Зокрема 24 квітня 2020 року Кабінет міністрів України постановив: «Затвердити базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2019 році (далі - базовий норматив) господарських товариств, у статутному капітали яких є корпоративні права держави, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частко держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств (далі - суб`єкти господарювання), у розмірі 50 відсотків» (додаток № 1) ;
На переконання позивачів, 30 квітня 2020 року річні загальні збори акціонерів АТ "Хмельницькобленерго" не мали кворуму для розгляду всіх питань порядку денного. Тобто рішення про виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2019 році до 1 травня 2020 року прийнято не було (додаток № 2) ;
22 липня 2020 року Перший сенат Конституційного суду України своїм Рішенням по справі № 3-313/2019(7438/19) установив, що: «З аналізу наведених положень Закону України „Про управління об`єктами державної власності" випливає, що нормативне регулювання, передбачене абзацом восьмим частини п`ятої його статті 11, спрямоване на забезпечення отримання державою частини чистого прибутку господарської організації державного сектора економіки у разі неприйняття рішення про нарахування дивідендів, а встановлений оспорюваними положеннями Закону України „Про управління об`єктами державної власності" обов`язок спрямувати частину чистого прибутку на користь держави є імперативним та не потребує волевиявлення учасників господарської організації. Конституційний Суд України вважає, що передбачений оспорюваними положеннями Закону України „Про управління об`єктами державної власності" механізм, який полягає в обов`язковому спрямуванні частини, чистого прибутку до державного бюджету без волевиявлення учасників господарської організації, обмежує їх корпоративні права, зокрема таку складову, як правомочність на участь в управлінні господарською організацією. Вказане нормативне регулювання ставить державу у привілейоване становище порівняно з іншими учасниками господарської організації державного сектора економіки, тобто є дискримінаційним, оскільки, визначаючи правові основи управління об`єктами державної власності, законодавець не передбачив можливості спрямування частини чистого прибутку на користь таких учасників у разі неприйняття рішення про нарахування дивідендів. Водночас саме держава через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління, здійснює управління суб`єктами господарювання державного сектора економіки та має вирішальний вплив на їх господарську діяльність. Таким чином, запроваджене абзацом восьмим частини п`ятої статті 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» обмеження не можна вважати конституційно допустимим, адже таке нормативне регулювання не узгоджується з умовами, які уможливлюють втручання держави у право власності, зокрема із дотриманням засад справедливості, пропорційності. Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що абзац восьмий частини п`ятої статті 11 Закону України «Про управління, об`єктами державної власності» суперечить частині першій статті 8, частині четвертій статті 13, частинам першій, четвертий статті 41 Конституції України».
Таким чином позивачі дійшли висновку, що Конституційний суд України скасував право і можливість Акціонера - Держава Україна окремо від інших акціонерів отримувати частку прибутку (дивіденди) акціонерного товариства (додаток № 3). Відтак акціонери АТ "Хмельницькобленерго" повинні отримати до 1 липня 2020 року 50% від чистого прибутку за 2019 рік.
15 грудня 2020 року набув чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2021 рік». Статтею 21 якого передбачено, що: «Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держава в яких становить 100 відсотків (крім тих, що визначені частиною першою цієї статті), які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настав за звітним, сплачують до державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства, частину чистого прибутку в розмирі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним» (додаток № 4) ;
28 квітня 2021 року Загальні збори акціонерів АТ "Хмельницькобленерго" не відбулися. Тобто рішення про виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2020 році до 1 травня 2021 року прийнято не було, саме тому на переконання позивачів, акціонери повинні отримати до 1 липня 2021 року не менше 90% від чистого прибутку за 2020 рік (додаток № 5);
29 квітня 2022 року Річними Загальними зборами акціонерів АТ "Хмельницькобленерго" було прийняте рішення: «Затвердити загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2021 рік у розмирі - 99 480,44592 тис. грн. Встановити, що виплата дивідендів здійснюється Товариством безпосередньо акціонерам» (додаток № 6);
26 квітня 2023 року Річними Загальними зборами акціонерів АТ "Хмельницькобленерго" було прийняте рішення: «затвердити загальний розмір річних дивідендів відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році у розмирі - 6 136,20231 тис. грн. Виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році здійснити безпосередньо акціонерам» (додаток № 7);
На думку позивачів, станом на 30.06.2023 року жоден із акціонерів АТ "Хмельницькобленерго", крім Держави України, ні дивіденди, ні належну йому частку від прибутку за 2019-2022 роки не отримав (додаток № 8).
III. ОБГРУНТУВАННЯ ВИМОГ ДО ВІДПОВІДАЧА
Згідно статті 5 (з 01.01.2023 статті 6) Закону України «Про акціонерні товариства»: «Акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства. Тип акціонерного товариства визначається у статуті акціонерного товариства».
Згідно статті 25 (з 01.01.2023 статті 27) Закону України «Про акціонерні товариства»: «Кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на отримання дивідендів».
Згідно статті 30 (з 01.01.2023 статті 34) Закону України «Про акціонерні товариства»: «Дивіденд - це частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів. Виплата дивідендів власникам акцій одного типу та класу мас здійснюватися пропорційно до кількості належних їм цінних паперів. Умови виплати дивідендів, зокрема щодо строків, способу та суми дивідендів, мають бути однаковими для всіх власників акцій одного типу та класу. Публічне акціонерне товариство, щодо акцій якого здійснено публічну пропозицію та/або акції якого допущені до торгів на організованому ринку капіталів здійснює виплату дивідендів через депозитарну систему України».
Згідно частини 5 статті 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності»: «Господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов`язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів згідно з порядком, затвердженим. Кабінетом Міністрів України. Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 1 травня року, що настає за звітним, приймають рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів, якщо інше не встановлено законом. Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах».
АТ «Хмельницькобленерго» - публічне акціонерне товариство, 50 і більше відсотків акцій якого належить Державі (господарському товариству, частка держави в якому становить 100 відсотків) (додаток № 9).
Виходячи з наведеного вище, що підтверджується рішенням Господарського суду Хмельницької області по справі № 924/741/17 від 26.10.2017р., щорічне рішення про виплату дивідендів приймається до 1 травня, дата складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за простими акціями, як і граничний термін виплати дивідендів, мають бути визначені не пізніше 1 липня (додаток № 10).
Таким чином, невиконання Відповідачем обов`язку з виплати Позивачам дивідендів за 2019-2022 роки, на думку позивачів, свідчить про порушення їх прав на отримання ними частки прибутку від господарської діяльності АТ «Хмельницькобленерго», які вже потребують судового захисту.
3.1. Дивіденди за 2019 рік.
Акціонер АТ «Хмельницькобленерго» Держава Україна свої дивіденди за 2019 рік отримав до 1 липня 2020 року без відповідного рішення Загальних зборів акціонерів АТ «Хмельницькобленерго». Тому і інші акціонери мають право отримати свої дивіденди за 2019 рік через наведене нижче.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.11.2020 року по справі № 4819/49/19 Велика Палата Верховного Суду зазначила:
«Таким чином, аналіз норм розділу XII Конституції України, («Конституційний Суд України») та Закон України від 13 липня 2017 року № 2136-YIII «Про Конституційний Суд України» дає підстави дійти висновку про те, що рішення КСУ має пряму (перспективну) дію в часі і застосовується щодо тих правовідносин, які тривають або виникли після його ухвалення. Якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення рішення КСУ, однак продовжують існувати після його ухвалення, то на них поширюється дія такого рішення КСУ.
Тобто рішення КСУ поширюється на правовідносини, які виникли після його ухвалення, а також : на правовідносини, які виникли до його ухвалення, але продовжують існувати (тривають) після цього. Водночас чинним законодавством визначено, що Конституційний Суд України може безпосередньо у тексті свого рішення встановити порядок і строки виконання ухваленого рішення.
Встановлена КСУ неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, має значення перш за все, як рішення загального характеру, яким визначається правова позиція для вирішення наступних справ, а не як підстава для. перегляду справи із ретроспективним застосуванням нової правової позиції і зміни таким чином стану правової визначеності, вже встановленої остаточним судовим рішенням (п. 9.9 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 29 жовтня 2019року у справі № 922/1391/18)...
Оскільки рішення КСУ має пряму (перспективну) діло, тобто поширюється на правовідносини, що виникли або тривають після його ухвалення (за винятком тих випадків, якщо інше встановлено КСУ безпосередньо у тексті ухваленого рішення)...»
В рішенні КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ від 22.07.2020 року по справі № 3- 313/2019(7438/19) зазначено :
«Конституційний Суд України вважає, що передбачений оспорюваним положеннями Закону механізм, який полягає в обов`язковому спрямуванні частини чистого прибутку до державного бюджету без волевиявлення учасників господарської організації, обмежує їх корпоративні права, зокрема таку складову, як правомочність на участь в управлінні господарською організацією. Вказане нормативне регулювання ставить державу у привілейоване становище порівняно з іншими учасниками господарської організації державного сектора економіки, тобто є дискримінаційним, оскільки, визначаючи правові основи управління об`єктами державної власності, законодавець не передбачив можливості спрямування частини чистого прибутку на користь таких учасників у разі неприйняття рішення про нарахування дивідендів. Водночас саме держава через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління здійснює управління суб`єктами господарювання державного сектора економіки та має вирішальний вплив на їх господарську діяльність.
Таким чином, запроваджене абзацом восьмим частини п`ятої статті 11 Закону обмеження не можна вважати конституційно допустимим, адже таке нормативне регулювання не узгоджується, з умовами, які уможливлюють втручання держави у право власності, зокрема із дотриманням засад справедливості, пропорційності.
Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що абзац восьмий частини п`ятої статті 11 Закону суперечить частині першій статті 8, частині четвертій статті 13, частинам першій, четвертій статті 41 Конституції України..»
Наразі позивачі дійшли висновку, що при розгляді цієї справи важливим є лише факт повного отримання іншим акціонером, а саме Державою Україна, своїх дивідендів за 2019 рік. Крім того таке порушення частини першої статті 8, частини четвертої статті 13, частин першої, четвертої статті 41 Конституції України АТ «Хмельницькобленерго» та його акціонером Держава Україна є триваючими правовідносинами по відношенню до інших акціонерів АТ «Хмельницькобленерго», оскільки рішення Загальних зборів акціонерів про виплату дивідендів за 2019 рік не приймалося, а акціонер Держава Україна володіє 70% акцій АТ «Хмельницькобленерго», що надає цьому акціонеру виключне право вирішального голосу по будь-яким питанням порядку денного загальних зборів акціонерів, що свідчить про обов`язок Господарського суду Хмельницької області при розгляді цієї справи застосувати правові позиції, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.11.2020 року по справі № 4819/49/19 та в Рішенні Конституційного Суду України від 22.07.2020 року по справі № 3-313/2019(7438/19).
В 2019 році АТ «Хмельницькобленерго» отримало 85 711 тис. грн. чистого прибутку, що на одну акцію становить 85 711 000/ 134 551 360 =0,63701325649 грн.(додаток № 11).
24 квітня 2020 року Кабінет міністрів України постановив: «Затвердити базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2019 році (далі - базовий норматив) господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств (далі - суб`єкти господарювання), у розмірі 50 відсотків (додаток № І).
Отже, акціонери АТ «Хмельницькобленерго» мають право вимагати сплати за 2019 рік дивідендів в розмірі 0,63701325649*0,5 - 0,31850662824 грн. на одну акцію. А граничний термін такої виплати дивідендів - це 30.06.2020 року. З врахуванням того, що 30.06.2020 - це дата складення переліку акціонерів, які мають право на отримання дивідендів за 2019 рік, як останній день виконання свого зобов`язання.
3.2. Частина чистого прибутку - дивіденди за 2020 рік.
Акціонер АТ «Хмельницькобленерго» Держава Україна свої дивіденди за 2020 рік отримав до 1 липня 2021 року без відповідного рішення Загальних зборів акціонерів АТ «Хмельницькобленерго».
В 2020 році АТ «Хмельницькобленерго» отримало 146 038 тис. грн. чистого прибутку, що на одну акцію становить 146 038 000/ 134 551 360 - 1,08536992862 грн.(додаток № 11).
Згідно 21 статті Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік»: «Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків (крім тих, що визначені частиною першою цієї статті), які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства частину чистого прибутку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним».
Рішення про виплату дивідендів за 2020 рік взагалі не приймалося.
Отже, акціонери АТ «Хмельницькобленерго» мають право вимагати сплати за 2020 рік дивіденди в розмірі 1,08536992862*0,9=0,97683293575 грн. на одну акцію. А граничний термін такої виплати дивідендів - це 30.06.2021 року, так як 30.06.2021 - це дата складення переліку акціонерів, які мають право на отримання дивідендів за 2020 рік, як останній день виконання свого зобов`язання.
3.3. Дивіденди за 2021 рік.
29 квітня 2022 року річними Загальними зборами акціонерів АТ «Хмельницькобленерго» було прийняте рішення: «Затвердити загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2021 рік у розмірі - 99 480,44592 тис. грн. Встановити, що виплата дивідендів здійснюється Товариством безпосередньо акціонерам».
Прийняте рішення: «Встановити, що виплата дивідендів здійснюється Товариством безпосередньо акціонерам» суперечить частині 5 статті 30 Закону України «Про акціонерні товариства», звідси виплата повинна була відбутися автоматично без відповідної вимоги про виплату. Акціонер не повинен звертатись із вимогою про виплату дивідендів.
Отже, акціонери АТ «Хмельницькобленерго» мають право вимагати сплати за 2021 рік дивідендів в розмірі 99 480 445,92/134551360 = 0,73934924121 грн. на одну акцію. А граничний термін такої виплати дивідендів - це 30.06.2022 року.
30.06.2022 - це дата складення переліку акціонерів, які мають право на отримання дивідендів за 2021 рік (додаток № 12).
3.4. Дивіденди за 2022 рік.
26 квітня 2023 року річними Загальними зборами акціонерів АТ «Хмельницькобленерго» було прийняте рішення: «затвердити загальний розмір річних дивідендів відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році у розмірі - 6 136,20231 тис. грн. Виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році здійснити безпосередньо акціонерам»
Прийняте рішення: «Виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році здійснити безпосередньо акціонерам» суперечить частині 5 статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства», звідси виплата повинна була відбутися автоматично без відповідної вимоги про виплату. Акціонер не повинен звертатись із вимогою про виплату дивідендів.
Отже, акціонери АТ «Хмельницькобленерго» мають право вимагати сплати за 2022 рік дивідендів в розмірі 6 136 202,31/134 551 360 = 0,04560490737 грн. на одну акцію, А граничний термін такої виплати дивідендів - це 30.06.2023 року.
30.06.2023р. - це дата складення переліку акціонерів, які мають право на отримання дивідендів за 2022 рік (додаток № 13).
IY. ЩОДО СТЯГНЕННЯ ІНФЛЯЦІЙНИХ та 3% РІЧНИХ.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Період, за який стягується борг з відповідача (час прострочення) - з: 01.07.2020, 01.07.2021, 01.07.2022, тобто з наступного дня за днем, коли зобов`язання із сплати позивачам дивідендів мало бути виконане в повному обсязі по 30.06.2023р., тобто по день звернення з цим позовом до суду.
4.1. Розрахунок трьох процентів річних.
Сума, яка становить три проценти річних від простроченої суми за період, що підлягає стягненню на користь позивачів, розраховується за формулою :
[Відсотки] = [Сума боргу] х [Процентна ставка] / 365 днів х [Кількість днів]
4.1.1. Щодо зобов`язання по 2019 (період з 01.07.2020 по 30.06.2023) :
[Відсотки] = [Сума боргу] х 3% / 365 х 1095 = [Сума боргу] х 9% = 0,09 х [Сума боргу]
4.1.2. Щодо зобов`язання по 2020 (період з 01.07.2021 по 30.06.2023) :
[Відсотки] = [Сума боргу] х 3% / 365 х 730 = [Сума боргу] х 6% = 0,06 х [Сума боргу]
4.1.3.Щодо зобов`язання по 2021 (період з 01.07.2022 по 30.06.2023):
[Відсотки] = [Сума боргу] х 3% / 365 х 365 = [Сума боргу] х 3% = 0,03 х [Сума боргу]
4.2. Розрахунок інфляційної складової боргового зобов`язання.
Інфляційна складова заборгованості розраховується шляхом множення суми заборгованості на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу. При цьому сума боргу, яка виникла з 1 по 15 день відповідного місяця, індексується з врахуванням цього місяця, а якщо сума боргу виникла з 16 по 31 день місяця, розрахунок починається з наступного місяця. Аналогічно, якщо погашення заборгованості здійснено з 1 по 15 день відповідного місяця, інфляційні втрати розраховуються без врахування цього місяця, а якщо з 16 по 31 день місяця, то інфляційні втрати розраховуються з врахуванням даного місяця (Інформаційний Лист Вищого господарського суду України від 17.07.2012 № 01-06/928/2012 «Про практику застосування Вищим господарським судом України у розгляді справ окремих норм матеріального права»).
Інфляційні нарахування розраховуються за формулою :
[Інфляційні нарахування] = [Сума боргу] х [Індекс інфляції (%)] / 100% - [Сума боргу] де:
[Сума боргу] - сума простроченого боргу.
[індекс інфляції (%)] - добуток щомісячних індексів за відповідний період.
індекси інфляції:
МісяцьІндекс інфляціїДжерело інформаціїЛипень 202099,4%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИСерпень 202099,8%,МІНІСТЕРСТВО ФІНАНС1В У КРАЇН ИВересень 2020100,5%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЖовтень 2020101,0%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЛистопад 2020101,3%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИГрудень 2020100,9%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИСічень 2021101,3%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСіВ УКРАЇНИЛютий 2021101,0%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИБерезень 2021101,7%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИКвітень 2021100,7%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИТравень 2021101,3%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЧервень 2021100,2%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЛипень 2021100,1%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИСерпень 202199,8%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИВересень 2021101,2%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЖовтень 2021100,9%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЛистопад 2021100,8%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИГрудень 2021100,6%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИСічень 2022101,3%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЛютий 2022101,6%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИБерезень 2022104,5%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИКвітень 2022103,1%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИТравень 2022102,7%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЧервень 2022103,1%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЛипень 2022100,7%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИСерпень 2022101,1%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИВересень 2022101,9%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЖовтень 2022102,5%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЛистопад 2022100,7%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИГрудень 2022100,7%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИСічень 2023100,8%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЛютий 2023100,7%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИБерезень 2023101,5%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИКвітень 2023100,2%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИТравень 2023100,5%МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИЧервень 2023На момент подання позову інформація відсутня 4.2.1. Щодо зобов`язання по 2019 (період з 01.07.2020 по 30.06.2023)
Розрахунок сукупного індексу інфляції за період з 01.07.2020 року по 30.06.2023 здійснюється за формулою :
ПС = ( П1 : 100 ) х ( П2 : 100 ) х ( П3 : 100 ) х ...( ПZ : 100 ),
де П1 - індекс інфляції за липень 2020 (перший місяць прострочення)
ПZ - індекс інфляції за червень 2023р. (останній повний місяць прострочення)
ПС = ( 99,4 : 100) х (99,8 : 100) х (100,5 : 100) х (101,0 : 100) х (101,3 : 100) х (100,9 : 100) х (101,3 : 100) х (101,0 : 100) х (101,7 : 100) х (100,7 : 100) х (101,3 : 100) х (100,2 : 100) х (100,1 : 100) х (99,8 : 100) х (101,2 : 100) х (100,9 : 100) х (100,8 : 100) х (100,6 : 100) х (101,3 : 100) х (101,6 : 100) х (104,5 : 100) х (103,1 : 100) х (102,7 : 100) х (103,1 : 100) х (100,7 : 100) х (101,1 : 100) х (101,9 : 100) х (102,5 : 100) х (100,7: 100) х (100,7: 100) х (100,8: 100) х (100,7: 100) х (101,5 : 100) х (100,2 : 100) х (100,5 : 100) = 148,7280%
4.2.2. Щодо зобов`язання по 2020 (період з 01.07.2021 по 30.06.2023) :
Розрахунок сукупного індексу інфляції за період з 01.07.2021 року по 30.06.2023 здійснюється за формулою: ПС = ( П1 : 100 ) х ( П2 : 100 ) х ( П3 : 100 ) х ... ( ПZ : 100 ), де
П1 - індекс інфляції за липень 2021 (перший місяць прострочення).
ПZ - індекс інфляції за червень 2023 (останній повний місяць прострочення).
ПС = (100,1 : 100) х (99,8 : 100) х (101,2 : 100) х (100,9 : 100) х (100,8 : 100) х (100,6 : 100) х (101,3 : 100) х (101,6 : 100) х (104,5 : 100) х (103,1 : 100) х (102,7 : 100) х (103,1 : 100) х (100,7 : 100) х (101,1 : 100) х (101,9: 100) х (102,5: 100) х (100,7 : 100) х (100,7: 100) х (100,8 : 100) х (100,7: 100) х (101,5 : 100) х (100,2 : 100) х (100,5 : 100) = 135,8718%
4.2.3. Щодо зобов`язання по 2021 (період з 01.07.2022 по 30.06.2023) :
Розрахунок сукупного індексу інфляції за період з 01.07.2022 року по 30.06.2023 здійснюється за формулою: ПС = ( П1 : 100 ) х ( П2 : 100 ) х ( П3 : 100 ) х ... ( ПZ : 100 ), де
П1 - індекс інфляції за липень 2022 (перший місяць прострочення).
ПZ -індекс інфляції за червень 2023 (останній повний місяць прострочення).
ПС = (100,7 : 100) х (101,1 : 100) х (101,9 : 100) х (102,5 : 100) х (100,7 : 1 00) х (100,7 : 100) х (100,8 : 100) х (100,7 : 100) х (101,5 : 100) х (100,2 : 100) х (100,5 : 100) = 111,8736%
V. РОЗРАХУНКИ.
Для зручності позивачі зазначати дані в таблиці (додатки №№ 14-23):
5.1. Щодо зобов`язання по 2019
АкціонерКількість Акцій станом на 30.06.2020Сума заборгованості на 1 акцію, грн.Загальна сума заборгованості за основним зобов`язанням, грн.Інфляційні із розрахунку 148,7280%3% річних (9%)Загальна сума вимог, грн.ОСОБА_1 8000000,3185254800,32124159,1022932,03401891,45ОСОБА_2 0 0000ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП.33332 10616,245173,08955,4616 744,78ТОВ «КУА «Івекс Ессет Менеджмент» (ЗНВ ПІФ «Атлантік»)315000 100327,5048887,589029,48158244,565.2. Щодо зобов`язання по 2020
АкціонерКількість акцій станом на 30.06.2021Сума заборго ваності на 1 акцію, грн.Загальна сума заборгованості за основним зобов`язанням, грн.Інфляційні із розрахунку 135,8718%3% річних (6%)Загальна сума вимог, грн.ОСОБА_1 800 0000,9768781440,00280316,5946886,401 108 642,99ОСОБА_2 0 0000ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП.100 332 98 004,3035 155,915 880,26139 040,47ТОВ «КУА «Івекс Ессет Менеджмент» (ЗНВ ПІФ «Атлантік»)315 000 307 692,00110 374,6618 461,52436 528,185.3. Щодо зобов`язання по 2021
АкціонерКількість акцій станом на 10.06.2022Сума заборго ваності на 1 акцію, грн.Загальна сума заборгованості за основним зобов`язанням, грн.Інфляційні із розрахунку 111,8736%3% річних (3%)Загальна сума вимог, грн.ОСОБА_1 802 0000,7393592 918,6070 400,7817 787,56681 106,94ОСОБА_2 68 456 50 609,526 009,171 518,2958 136,98ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП.100 332 74 175,458 807,302 225,2685 208,01ТОВ «КУА «Івекс Ессет Менеджмент» (ЗНВ ПІФ «Атлантік»)315 000 232 879,5027 651,186 986,39267 517,07
5.4. Щодо зобов`язання по 2022
АкціонерКількість акціонерів станом на 09.06.2022р.Сума заборгованості на 1 акцію, грн.Загальна сума вимог, грн. ОСОБА_1 8380550,045638 215,31ОСОБА_2 200930 9 162,41ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП.2 0,09ТОВ «КУА «Івекс Ессет Менеджмент» (ЗНВ ПІФ «Атлантік»)315000 14 364,00
5.5. Щодо зобов`язань за 2019-2022
АкціонерЗагальна сума вимог за 2019, грн.Загальна сума вимог за 2020, грн.Загальна сума вимог за 2021, грн.Загальна сума вимог за 2022, грн.Загальна сума вимог за 2019-2022, грн.ОСОБА_1 401 891.451 108 642,99681 106.9438 215,31 2 229 856,69ОСОБА_2 0058 136,989 162,4167 299,39ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП16 744,78139 040,4785 208,010,09240 993,35ТОВ «КУА «Івекс Ессет Менеджмент» (ЗНВ ПІФ «Атлантік»)158 244,56436 528,18267 517.0714 364,00876 654,81Враховуючи наведене вище, позивачі просили суд стягнути з Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» (29018. м. Хмельницький, вул. Храновського, буд. 11А, ідентифікаційний код юридичної особи: 22767506) на користь :
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_2 : реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) 2 229 856,69 (два мільйона двісті двадцять дев`ять тисяч вісімсот п`ятдесят шість грн. 69 коп.) що складається з: 254 800,32 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2019 рік, 124 159,10 гривень інфляційних втрат на суму основної заборгованості, 22 932,03 гривень 3% річних на суму основної заборгованості, з утриманням з цих сум встановлених законодавством України податків і зборів ; 781 440 гривень заборгованості зі сплата частини чистого прибутку за 2020 рік, 280 316,59 гривень інфляційних втрат на суму основної заборгованості, 46 886, 40 гривень 3% річних на суму основної заборгованості, з утриманням з цих сум встановлених законодавством України податків і зборів; 592 918,60 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2021 рік, 70 400,78 гривень інфляційних втрат на суму основної заборгованості. 17 787,56 гривень 3% річних на суму основної заборгованості, з утриманням з цих сум встановлених законодавством України податків і зборів ; 38 215,31 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2022 рік. з утриманням з цієї суми встановлених законодавством України податків і зборів;
на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; АДРЕСА_3 : реєстраційний помер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) загалом 67 299,39 (шістдесят сім тисяч двісті дев`яносто дев`ять гри. 39 коп.) що складається з: 50 609,52 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2021 рік, 6 009,17 гривень інфляційних втрат на суму основної заборгованості. 1 518,29 гривень 3% річних на суму основної заборгованості, з утриманням з цих сум встановлених законодавством України податків і зборів; 9 162,41 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2022 рік. з утриманням з цієї суми встановлених законодавством України податків і зборів;
на користь ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП. (код 12756128: країна реєстрації: Естонська республіка: Повіт Харью, Таллін, район Кесклинн, Йие 2-2 поверх, 10151) загалом 240 993,35 (двісті сорок тисяч дев`ятсот дев`яносто три грн. 35 коп.) що складається з : 10 616,24 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2019 рік, 5 173,08 гривень інфляційних втрат на суму основної заборгованості, 955,46 гривень 3% річних на суму основної заборгованості, з утриманням з цих сум встановлених законодавством України податків і зборів; 98 004, 30 гривень заборгованості зі сплати частини чистого прибутку за 2020 рік, 35 155,91 гривень інфляційних втрат на суму основної заборгованості, 5 880,26 гривень 3% річних на суму основної заборгованості, з утриманням з цих сум встановлених законодавством України податків і зборів ; 74 175,45 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2021 рік, 8 807,30 гривень інфляційних втрат на суму основної заборгованості, 2 225,26 гривень 3% річних на суму основної заборгованості, з утриманням з цих сум встановлених законодавством України податків і зборів ; 0,09 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2022 рік з утриманням з цієї суми встановлених законодавством України податків і зборів;
на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Івекс Ессет Менеджмент» (код за ЄДРПОУ: 35253924; 01021, м, Київ. Кловський узвіз, буд. 7), що діє від свого імені за рахунок та в інтересах Закритого недиверсифікованого венчурного пайового інвестиційного фонду «Атлантік» (реєстраційний код ЄДРІСІ - 23300162) загалом 876 654,81 грн. (вісімсот сімдесят шість тисяч шістсот п`ятдесят чотири гривні вісімдесят одна коп.) що складається з: 100 327,50 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2019 рік, 48 887,58 гривень інфляційних втрат на суму основної заборгованості, 9 029,48 гривень 3% річних на суму основної заборгованості, з утриманням з цих сум встановлених законодавством України податків і зборів ; 307 692 гривень заборгованості зі сплати частини чистого прибутку за 2020 рік, 110 374,66 гривень інфляційних втрат на суму основної заборгованості, 18 461,52 гривень 3% річних на суму основної заборгованості, з утриманням з цих сум встановлених законодавством України податків і зборів ; 232 879, 50 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2021 рік, 27 651,18 гривень інфляційних втрат на суму основної заборгованості. 6 986,39 гривень 3% річних на суму основної заборгованості, з утриманням з цих сум встановлених законодавством України податків і зборів ; 14 364 гривень заборгованості зі сплати дивідендів за 2022 рік, з утриманням з цієї суми встановлених законодавством України податків і зборів.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував. У відзиві на позов вказує, що Акціонерне товариство «Хмельницькобленерго» заперечує проти позову в повному обсязі заявлених позовних вимог, вважаючи позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Цитріно Трейдинг корп., товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Івекс Ессет Менеджмент» необґрунтованими та безпідставними, виходячи з наступного :
Правову основу функціонування акціонерного товариства становлять Закон України «Про акціонерні товариства», Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», нормативно-правові акти Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а також установчі документи акціонерного товариства.
Акціонерне товариство «Хмельницькобленерго» засноване шляхом корпоратизації відповідно до Указу Президента України від 4 квітня 1995 року «Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України» та згідно наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 17.08.1995р. № 157 як Державна акціонерна енергопостачальна компанія, належить до публічних акціонерних товариств, діяльність якого приведена у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства» (щодо акцій якого не здійснено публічну пропозицію).
Згідно із ст. 5 (до 01.01.2023 ст. 4) Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерами товариства можуть бути фізичні та юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій товариства.
Разом з тим, Указом Президента України № 452/2021 від 28.08.2021 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року «Про заходи з нейтралізації загроз в енергетичній сфері».
Відповідно до Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року, було вирішено комплекс питань, пов`язаних зі станом справ у паливно-енергетичному комплексі України, в тому числі, щодо виключення з переліку об`єктів великої приватизації державної власності та переліку об`єктів малої приватизації державної власності належні державі пакети акцій операторів систем розподілу електричної енергії з подальшим визначенням Міністерства енергетики України органом управління такими пакетами акцій.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 1222-р «Деякі питання управління об`єктами державної власності» повноваження з управління корпоративними правами, що належать державі у статутних капіталах акціонерних товариств, в тому числі АТ «Хмельницькобленерго», передані Міністерству енергетики України.
Відтак, Міністерству енергетики України передано від Фонду державного майна повноваження з управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі АТ «Хмельницькобленерго».
До грудня 2022 року пакет акцій АТ «Хмельницькобленерго» у розмірі 70,0089 відсотків належав державі, у зв`язку з чим управління корпоративними правами держави у статутному капіталі Товариства до 15.09.2021 здійснював Фонд державного майна України, а згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 1222-р органом управління АТ «Хмельницькобленерго», як оператора системи розподілу електричної енергії, було визначено Міністерство енергетики України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про управління об`єктами державної власності», управління об`єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» передбачено, що законодавство про управління об`єктами державної власності складається з цього Закону, Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України «Про захист економічної конкуренції», інших законів України, якими можуть бути встановлені особливості управління окремими об`єктами державної власності або їх видами, та інших нормативно-правових актів з питань управління об`єктами державної власності.
21 грудня 2022 року в структурі власності Товариства відбулись зміни, пов`язані з тим, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1336 належний державі пакет акцій АТ «Хмельницькобленерго» у розмірі 70,0089 відсотків статутного капіталу був переданий з державної власності у власність акціонерного товариства «Українські розподільні мережі», 100% акцій якого належить державі, а управління корпоративними правами здійснює Міністерство енергетики України.
Водночас, стосовно виплати дивідендів акціонерам Товариство дотримується наступних положень:
Відповідно до частини 7 статті 9 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» прості акції надають їх власникам право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів, на участь в управлінні акціонерним товариством, на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації та інші права, передбачені законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств. Прості акції надають їх власникам однакові права.
Згідно із ст. 25 (з 01.01.2023 ст. 27) Закону України «Про акціонерні товариства», кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на: 1) участь в управлінні товариством; 2) отримання дивідендів; 3) отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства; 4) отримання інформації про господарську діяльність товариства».
Відповідно до частини другої статті 34 (стаття 30 до 01.01.2023) Закону України «Про акціонерні товариства», рішення про виплату дивідендів та їх розмір за простими акціями приймається загальними зборами та відповідно до частини третьої цієї статті - виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку за звітний рік та/або нерозподіленого прибутку, та/або резервного капіталу на підставі рішення загальних зборів протягом шести місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.
Відтак, виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку на підставі рішення Загальних зборів пропорційно до кількості належних акціонерам цінних паперів згідно статті 34 (стаття 30 до 01.01.2023) Закону України «Про акціонерні товариства» та пункту 10.7 Статуту АТ «Хмельницькобленерго» з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у відповідному році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави.
Звертаємо увагу суду на те, що протягом періодів, про які йде мова у позовній заяві діяли Статути Товариства у двох редакціях, а саме: Статут акціонерного товариства «Хмельницькобленерго», що затверджений Загальними зборами ПАТ «Хмельницькобленерго» 26.04.2018 (протокол № 27) та Статут акціонерного товариства «Хмельницькобленерго», що затверджений позачерговими Загальними зборами АТ «Хмельницькобленерго» 29.12.2021 (протокол № 30 від 31.12.2021). Разом з тим, норми Статуту Товариства в обох редакціях однаково регулюють спірні правовідносини. Зокрема питання розподілу прибутку і збитків АТ «Хмельницькобленерго» та затвердження розміру річних дивідендів є виключною компетенцією Загальних зборів Товариства на підставі підпунктів 16, 19 пункту 16.2.1 Статуту АТ «Хмельницькобленерго».
Відповідно до частини четвертої статті 34 (ст. 30 до 01.01.2023) Закону України «Про акціонерні товариства», для кожної виплати дивідендів за простими акціями наглядова рада акціонерного товариства визначає дату складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, та порядок їх виплати. Дата складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за простими акціями, визначається рішенням наглядової ради, але не раніше ніж через 10 робочих днів після прийняття такого рішення. Перелік осіб, які мають право на отримання дивідендів, складається у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України. Акціонерне товариство в порядку, встановленому наглядовою радою, повідомляє осіб, які мають право на отримання дивідендів, про дату, розмір, порядок та строк їх виплати.
Додатково відповідач звертає увагу суду на те, що на його думку, у випадку неприйняття рішень про виплату дивідендів загальними зборами акціонерів та наглядовою радою акціонерного товариства (окрім сплати частини чистого прибутку на державну частку) законодавством не передбачено механізму нарахування та виплати дивідендів акціонерам без відповідних рішень.
Крім того, акцентуємо увагу і на тому, що вимоги частини 5 статті 34 (ст. 30 до 01.01.2023) Закону України «Про акціонерні товариства» про здійснення виплати дивідендів через депозитарну систему України не стосуються акцій товариства, щодо яких не здійснено публічну пропозицію. У даному разі спосіб виплати дивідендів визначається відповідним рішенням загальних зборів акціонерів.
2. Щодо позовних вимог стосовно стягнення дивідендів за 2019 та 2020 роки
2.1.Щодо позовних вимог стосовно стягнення дивідендів за 2019 рік
На засіданні Наглядової ради Товариства 20 березня 2020 року (протокол № 40) було прийнято рішення про проведення річних Загальних зборів 30 квітня 2020 року, затверджено проект порядку денного Загальних зборів, визначено дату складення переліку акціонерів, які мають бути повідомлені про проведення Загальних зборів, визначено дату складення переліку акціонерів, які мають право на участь у Загальних зборах 24 квітня 2020 року, затверджено текст повідомлення акціонерів, затверджено форму і текст бюлетенів для голосування по питаннях порядку денного.
Повідомлення про скликання Загальних зборів із проектом порядку денного та з проектами рішень щодо кожного з питань порядку денного були надіслані персонально кожному акціонеру простими поштовими відправленнями за 30 днів до дати проведення. Крім того, повідомлення було розміщено на офіційному веб-сайті Товариства та у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в мережі Інтернету встановленому порядку.
З шостого питання порядку денного Загальних зборів «Розподіл прибутку і збитків Товариства, отриманих за результатами діяльності Товариства у 2019 році, в тому числі затвердження розміру річних дивідендів, з урахуванням вимог, передбачених законодавством, відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності Товариства 2019 році» було передбачено чотири проекти рішень (ст. 2-3 повідомлення про проведення Загальних зборів, що додається до даного відзиву).
Разом з тим, через ситуацію з поширенням короновірусної хвороби (СОVID-2019) для участі у зазначених Загальних зборах Товариства зареєструвались акціонери та їх представники, які сукупно володіли менш ніж 50 відсотками голосуючих акцій Товариства що відповідно до статті 41 Закону України «Про акціонерні товариства» (до 01.01.2023) та пункту 16.11 Статуту Товариства - Загальні збори не мали кворуму, достатнього для розгляду всіх питань порядку денного, тобто не відбулись (копія протоколу Загальних зборів № 29 від 30.04.2020 додається).
Водночас, на вимогу Фонду державного майна України, уповноваженого з управління корпоративними правами держави у статутному капіталі Товариства, згідно із листом від 14.05.2020 № 10-51-9369 «Щодо обов`язкового відрахування частини чистого прибутку до державного бюджету» (копія додається), Товариство було зобов`язане сплатити частину чистого прибутку на державну частку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2019 році до 1 липня 2020 року відповідно до частини п`ятої статті 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності».
Так, частиною 5 ст. 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» передбачено, що господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету частину чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, але не менше 30 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним.
Враховуючи вищезазначене, Товариство здійснило розрахунок частини чистого прибутку на державну частку з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2020 № 328 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2019 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави», якою визначено базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2019 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у розмірі 50 відсотків від чистого прибутку, пропорційно державній частці, що становило 30 002 643,36 грн.
Однак, у зв`язку з тим, що рішення про виплату дивідендів за підсумками 2019 року згідно законодавства не було прийнято, що призвело до відсутності визначення розподілу чистого прибутку, конкретного розміру дивідендів у відсотках від чистого прибутку; дати складення переліку акціонерів, які мають право на отримання дивідендів; способу виплати дивідендів тощо, Товариство не мало права та підстав для нарахування та виплати дивідендів за цей період.
Крім того, законодавством не передбачено механізму нарахування та виплати дивідендів акціонерам без відповідних рішень Загальних зборів, а господарський суд не може підміняти вищий орган управління товариства і втручатися у господарську діяльність товариства.
Вважаємо, що у даному випадку виплата дивідендів акціонерам відбудеться за умови проведення відповідних Загальних зборів та прийняття рішення щодо виплати дивідендів за 2019 рік.
2.2. Щодо позовних вимог стосовно стягнення дивідендів за 2020 рік
Відповідно до частини другої статті 34 (стаття 30 до 01.01.2023) Закону України «Про акціонерні товариства», рішення про виплату дивідендів та їх розмір за простими акціями приймається загальними зборами та відповідно до частини третьої цієї статті - виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку за звітний рік та/або нерозподіленого прибутку, та/або резервного капіталу на підставі рішення загальних зборів протягом шести місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.
Водночас, питання розподілу прибутку і збитків АТ «Хмельницькобленерго» та затвердження розміру річних дивідендів є виключною компетенцією Загальних зборів Товариства на підставі підпунктів 16,19 пункту 16.2.1 Статуту АТ «Хмельницькобленерго».
Разом з тим, у 2021 році та у подальших роках Загальних зборів акціонерів Товариства, до порядку денного яких би входили питання затвердження розподілу чистого прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2020 році, визначення розміру та сплати дивідендів та інших питань, що пов`язані із розподілом чистого прибутку, не було проведено.
Така ситуація мала місце через закінчення трирічного терміну перебування членів Наглядової ради на їх посадах, що призвело до припинення їх повноважень відповідно до абзацу третього частини першої статті 53 (до 01.01.2023) Закону України «Про акціонерні товариства» та пункту 17.6 Статуту АТ «Хмельницькобленерго», окрім повноважень з підготовки, скликання і проведення Загальних зборів, на яких буде обраний новий склад Наглядової ради.
Також оголошені позачергові Загальні збори акціонерів Товариства на 28.04.2021 з порядком денним обрання повного складу Наглядової ради не було проведено (копія протоколу реєстраційної комісії від 28.04.2021 р. додається).
Новий склад Наглядової ради Товариства було обрано на позачергових Загальних зборах, які відбулись 29.12.2021.
Водночас, на вимогу Фонду державного майна України, уповноваженого з управління корпоративними правами держави у статутному капіталі Товариства, згідно листа від 06.05.2021 № 10-51-10302 «Щодо обов`язкового відрахування частини чистого прибутку до державного бюджету» (копія додається), а також листа Західного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків від 27.05.2021 № 1655/6/33-00-04-01-01 (копія додається), Товариство було зобов`язано сплатити частину чистого прибутку на державну частку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2020 році до 1 липня 2021 року відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» (у разі неприйняття рішення до 1 травня 2021 року).
Так, частиною 2 статті 21 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» передбачено, що господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства частину чистого прибутку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним».
Зважаючи на вищезазначене, Товариство здійснило розрахунок частини чистого прибутку на державну частку відповідно до форми, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 12.01.2021 № 4, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2020 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у розмірі 90 відсотків від чистого прибутку, пропорційно державній частці, що становило 92 015 548,47 грн.
Однак, у зв`язку з тим, що рішення про виплату дивідендів за підсумками 2020 року згідно законодавства не було прийнято, що призвело до відсутності визначення розподілу чистого прибутку, конкретного розміру дивідендів у відсотках від чистого прибутку; дати складення переліку акціонерів, які мають право на отримання дивідендів; способу виплати дивідендів тощо, Товариство не мало права та підстав для нарахування та виплати дивідендів за цей період.
Крім того, законодавством не передбачено механізму нарахування та виплати дивідендів акціонерам без відповідних рішень Загальних зборів, а господарський суд не може підміняти вищий орган управління товариства і втручатися у господарську діяльність товариства.
Вважаємо, що у даному разі виплата дивідендів акціонерам відбудеться за умови проведення відповідних Загальних зборів та прийняття рішення щодо виплати дивідендів за 2020 рік.
Відтак, задоволення позовних вимог Позивачів щодо стягнення дивідендів за 2019 та 2020 роки є можливим виключно за умови наявності рішення Загальних зборів АТ «Хмельницькобленерго» про спрямування прибутку на виплату дивідендів, на підставі якого визначаються розмір належних позивачу - учаснику (акціонеру, члену) дивідендів, строки та порядок їх виплати. В іншому випадку дії суду призведуть до втручання у господарсько-управлінську діяльність суб`єкта господарювання.
Така ж правова позиція висловлена у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02.02.2023 у справі № 910/10164/21.
Так, зі змісту вищезазначеної постанови Верховного суду вбачається наступне:
«Аналіз наведених норм закону свідчить про те, що рішення про виплату дивідендів та їх розмір приймається вищим органом управління товариством - загальними зборами товариства. Прийняття такого рішення належить до виключної компетенції загальних зборів.
Отже, підставою для виплати дивідендів є відповідне рішення загальних зборів, яким визначається сума прибутку, яку вирішено спрямувати на виплату дивідендів, порядок та строки такої виплати.
Суд має право прийняти рішення про стягнення дивідендів лише за наявності рішення загальних зборів юридичної особи про спрямування прибутку на виплату дивідендів, на підставі якого визначаються розмір належних позивачу - учаснику (акціонеру, члену) дивідендів, строки та порядок їх виплати, лише у разі невиплати господарським товариством дивідендів на підставі рішення загальних зборів або їх виплати в меншому розмірі, ніж передбачено відповідним рішенням.
Прийняття господарським судом рішення стосовно спрямування прибутку (частини прибутку) юридичної особи на виплату дивідендів виходить за межі компетенції господарського суду. Тобто у разі, якщо загальні збори прийняли рішення не розподіляти прибуток товариства, господарський суд не може підміняти вищий орган управління товариства і втручатися у господарську діяльність товариства.
Отже, задоволення позовних вимог про стягнення дивідендів є можливим виключно за умови наявності рішення загальних зборів юридичної особи про спрямування прибутку на виплату дивідендів, на підставі якого визначаються розмір належних позивачу - учаснику (акціонеру, члену) дивідендів, строки та порядок їх виплати. В іншому випадку дії суду призведуть до втручання у господарсько-управлінську діяльність суб^єкта господарювання.»
Аналогічні правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 13 жовтня 2021 року у справі № 910/12317/18.
Також щодо посилання Позивачів на рішення Конституційного Суду України від 22 липня 2020 року у справі № 3-313/2019 (7438/19), в якому зазначається про те, що становище, коли Держава отримує частку прибутку за відсутності рішення про його розподілення, а інші учасники не отримують дивіденди, є дискримінаційним, варто зазначити таке.
Обов`язкова сплата частини чистого прибутку до державного бюджету у розмірі базових нормативів, установленому Кабінетом Міністрів України, є прямим наслідком неприйняття рішення про виплату дивідендів.
Відповідно до вимог чинного законодавства здійснення обов`язкової виплати частини чистого прибутку до державного бюджету не породжує автоматичного обов`язку здійснювати виплату дивідендів за відсутності відповідного рішення загальних зборів акціонерів.
Чинне законодавство України не передбачає можливості автоматичного виникнення у всіх акціонерів права на отримання дивідендів за умови неприйняття рішення про розподіл прибутку, внаслідок отримання частини чистого прибутку Державою.
Такі ж правові висновки містяться у постанові Верховного суду від 02.02.2023 у справі № 910/10164/21.
Крім того, зазначене рішення Конституційного Суду Україні від 22 липня 2020 року № 3-313/2019 (7438/19) не містить висновків про те, що сплата товариством частини прибутку до державного бюджету автоматично спричиняє виникнення у нього обов`язку зі сплати дивідендів акціонерам без прийняття про це відповідного рішення, як помилково вважають Позивачі (аналогічний правовий висновок зазначений у постанові Верховного суду від 02.02.2023 у справі № 910/10164/21).
3. Щодо позовних вимог стосовно стягнення дивідендів за 2021 рік
Річними Загальними зборами АТ «Хмельницькобленерго» (витяг з протоколу № 31 додається), які були проведені дистанційно 29 квітня 2022 року відповідно до рішення Наглядової ради Товариства від 25.03.2022 (протокол № 4) з дотриманням вимог Закону України «Про акціонерні товариства» та Тимчасового порядку скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.04.2020 № 19, було прийнято рішення:
«Розподілити чистий прибуток, отриманий Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році, з урахуванням Закону України «Про управління об`єктами державної власності» та постанови Кабінету Міністрів України від 08 березня 2022 р. № 230 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави», таким чином:
50% - на виплату дивідендів акціонерам Товариства;
5% - на поповнення резервного капіталу Товариства;
45 % - на здійснення витрат, передбачених фінансовим планом Товариства на 2022 рік.
Затвердити загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2021 рік у розмірі - 99 480,44592 тис.грн.
Встановити, що виплата дивідендів здійснюється Товариством безпосередньо акціонерам».
На підставі прийнятого Загальними зборами зазначеного рішення Наглядовою радою Товариства було прийнято рішення від 26.05.2022 (витяг з протоколу № 7 додається) про встановлення дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядку та строку їх виплати, а саме:
«І. Визначити, що датою складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2021 році, є робочий день, що наступає після спливу десяти робочих днів з моменту прийняття цього рішення.
II. Нарахування та виплату дивідендів здійснити у розмірі, визначеному рішенням річних загальних зборів акціонерів Товариства, які були проведені дистанційно 29 квітня 2022 року (протокол № 31) та в порядку, визначеному статтею ЗО Закону України «Про акціонерні товариства» - з 29 червня по 29 жовтня 2022 року.
III. Протягом 10 днів із дати складення переліку осіб, які маюсь право на отримання дивідендів, Товариству повідомити осіб, які мають право на отримання дивідендів, про дату, розмір, порядок та строк їх виплати шляхом розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті Товариства.»
Варто зауважити, що вимоги частини 5 статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства» про здійснення виплати дивідендів через депозитарну систему України не стосуються акцій Товариства, щодо яких не здійснено публічну пропозицію. У даному разі спосіб виплати дивідендів визначається відповідним рішенням загальних зборів акціонерів.
Відповідно до прийнятих Загальними зборами та Наглядовою радою рішень про виплату дивідендів за підсумками діяльності Товариства за 2021 рік, датою складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за результатами діяльності Товариства у 2021 році, визначено 10.06.2022, початком нарахування та виплати дивідендів - 29 червня 2022 рік.
Також Відповідачем на офіційному веб-сайті на сторінці за посиланням - https://hoe.com.ua/page/povidomlennia-рго-vірlatu-dividendiv-za-2021-гік розміщено повідомлення про виплату дивідендів за 2021 рік, в якому зокрема передбачено надання акціонерами Товариству необхідних документів для їх ідентифікації та згідно додатку про обраний спосіб переказу дивідендів із зазначенням актуальних банківських реквізитів відповідно до пункту 4 Порядку виплати акціонерним товариством дивідендів, затвердженого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку 12.04.2016 № 391.
Разом з тим, Позивачами ОСОБА_2 та ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП. не було надано Товариству документів та повідомлення про обраний спосіб переказу дивідендів за 2021 рік.
Акцентуємо увагу суду на тому, що для можливості виплати дивідендів та сплати податків на доходи, акціонери повинні надати Товариству необхідні документи та інформацію про обраний спосіб переказу дивідендів відповідно до Порядку виплати акціонерним товариством дивідендів, затвердженого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, та Повідомлення про виплату дивідендів, розміщеного на веб-сайті Товариства. Через відсутність такої інформації (актуальних банківських реквізитів та інших даних) Товариство не має можливості та підстав для перерахування дивідендів згідно із законодавством.
Водночас, на вимогу Міністерства енергетики України, уповноваженого з управління корпоративними правами держави у статутному капіталі Товариства, згідно листа від 10.06.2022 № 26/1.2-18.1-7762 «Про сплату дивідендів за 2021 рік» (копія додається), а також листа Західного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків від 06.05.2022 № 909/6/33-00-04-01-01 (копія додається), Товариство було зобов`язано сплатити частину чистого прибутку на державну частку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році до 1 липня 2022 року відповідно до частини п`ятої статті 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності».
Так, частиною 5 статті 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» передбачено, що господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов`язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах.
Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 230 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово - господарської діяльності у 2021 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави», суб`єктам управління корпоративними правами держави забезпечити безумовну сплату суб`єктами господарювання, зазначеними у пункті 1 цієї постанови, дивідендів до державного бюджету за результатами їх фінансово-господарської діяльності у 2021 році у повному обсязі.
Зважаючи на вищезазначене, Товариство здійснило розрахунок частини чистого прибутку на державну частку відповідно до форми, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 12.01.2021 № 4, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у розмірі 50 відсотків від чистого прибутку, пропорційно державній частці, що становило 69 645 185,07 грн.
Разом з тим, внаслідок повномасштабної агресії з боку росії Товариство з 24.02.2022 працює у складних умовах воєнного стану, коли крім основних завдань з безперебійного розподілу електроенергії під час масованих ракетних ударів по об`єктах енергетики, значних руйнувань енергетичної системи та обмеження енергетичних потужностей, головним пріоритетом Товариства стала підтримка Збройних Сил України в боротьбі проти агресора і звільнення захоплених територій від окупантів під гаслом «все для перемоги», а також допомога найбільш постраждалим регіонам країни.
У 2022 році Товариство спрямувало значні кошти на потреби Збройних Сил України, допомогу у відновленні електричних мереж та інші нагальні виплати воєнного часу, що вплинуло на своєчасність виконання рішень щодо виплати дивідендів акціонерам Товариства.
4. Щодо позовних вимог стосовно стягнення дивідендів за 2022 рік
Річними Загальними зборами АТ «Хмельницькобленерго» (витяг з протоколу № 33 додається), які були проведені дистанційно 26 квітня 2023 року відповідно до рішення Наглядової ради Товариства від 20.03.2023 (протокол № 18) з дотриманням вимог Закону України «Про акціонерні товариства» та Порядку скликання та проведення дистанційних загальних зборів акціонерів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 березня 2023 року № 236, було прийнято рішення:
« 1. Затвердити чистий прибуток у розмірі 12 272,40462 тис. грн, отриманий Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році.
2. Розподілити чистий прибуток, отриманий Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році, таким чином :
50% - на виплату дивідендів акціонерам Товариства;
5% - на поповнення резервного капіталу Товариства;
45% - на здійснення витрат, передбачених Фінансовим планом Товариства на 2023 рік.
3. Прийняти рішення про виплату дивідендів за простими акціями Товариства та затвердити загальний розмір річних дивідендів відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році у розмірі - 6 136,20231 тис. грн.
4. Виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році здійснити безпосередньо акціонерам.»
Відповідно до прийнятого Загальними зборами зазначеного рішення, Наглядовою радою Товариства було прийнято рішення від 25.05.2023 (витяг з протоколу № 25 додається) про встановлення дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядку та строку їх виплати, а саме :
«I. Визначити, що датою складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році, є робочий день, що наступає після спливу десяти робочих днів з дня прийняття цього рішення.
II. Нарахування та виплату дивідендів здійснити у розмірі, визначеному рішенням дистанційних річних загальних зборів акціонерів Товариства, які відбулися 26 квітня 2023 року (протокол № 33), та відповідно до Порядку виплати акціонерним товариством дивідендів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28 квітня 2023 року № 475, - з 26 червня по 26 жовтня 2023 року.
III. Протягом 10 днів із дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, Товариству повідомити осіб, які мають право на отримання дивідендів, про дату, розмір, порядок та строк їх виплати шляхом розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті Товариства».
Відповідно до прийнятих Загальними зборами та Наглядовою радою рішень про виплату дивідендів за підсумками діяльності Товариства за 2022 рік датою складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за результатами діяльності Товариства у 2022 році, визначено 09.06.2023 р., початком нарахування та виплати дивідендів - 26 червня 2023 рік.
Звертаємо увагу суду на те, що станом на даний час, термін виплати дивідендів акціонерам за результатами фінансово-гоподарської діяльності Товариства у 2022 році не завершений, тому відповідні вимоги акціонерів по таких дивідендах є передчасними.
Крім того, Товариством на офіційному веб-сайті на сторінці https://hoe.com.ua/page/povidomlennia-рго-vірlatu-dividendiv-za-2022-гік розміщено повідомлення про виплату дивідендів за 2022 рік, в якому зокрема передбачено надання акціонерами Товариству необхідних документів для їх ідентифікації та згідно додатку про обраний спосіб переказу дивідендів із зазначенням актуальних банківських реквізитів відповідно до пункту 4 Порядку виплати акціонерним товариством дивідендів, затвердженого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку 28.04.2023 № 475.
При цьому, Позивачами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП., ТОВ «КУА «Івекс Ессет Менеджмент» не надано Товариству документів та повідомлення про обраний спосіб переказу дивідендів за 2022 рік.
Разом з тим, для можливості виплати дивідендів та сплати податків на доходи, акціонери повинні надати Товариству необхідні документи та інформацію про обраний спосіб переказу дивідендів відповідно до Порядку виплати акціонерним товариством дивідендів, затвердженого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, та Повідомлення про виплату дивідендів, розміщеного на веб-сайті Товариства. Через відсутність такої інформації (актуальних банківських реквізитів та інших даних) Товариство не має можливості та підстав для перерахування дивідендів згідно із законодавством.
До того ж, звертаємо увагу на те, що Відповідач на теперішній час знаходиться у складній економічній ситуації, пов`язаною з проблемами воєнного часу, у тому числі, необхідністю виконання Товариством зобов`язань сплатити частину чистого прибутку на державну частку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році до 1 липня 2023 року відповідно до частини п`ятої статті 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» - «господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, сплачують дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, але не менше 30 відсотків, пропорційно розміру державної частки (акцій) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, якщо інше не встановлено законом» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2023 № 358 в частині додаткових виплат у розмірі 30 відсотків від чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії російської федерації, а саме: « 1. Затвердити базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році: господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств, у розмірі 50 відсотків (за умови спрямування 30 відсотків чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії Російської Федерації).»
Також варто зазначити про бездіяльність Позивачів, які на задоволення вимог про виплату дивідендів за підсумками діяльності Товариства у 2019-2020 роках, коли Загальні збори не відбулись та не були прийняті відповідні рішення про виплату дивідендів, не надали пропозиції до порядку денного наступних Загальних зборів акціонерів про розгляд цих питань відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства».
Крім того, Позивачем 1 ОСОБА_1 відповідно до ст. 68 (з 01.01.2023 ст. 102) Закону України «Про акціонерні товариства» було надано АТ «Хмельницькобленерго» вимогу акціонера про обов`язковий викуп акцій у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 зареєструвався для участі у позачергових Загальних зборах Товариства, які відбулись 29.12.2021, та голосували «проти» прийняття Загальними зборами рішення про вчинення Товариством значного правочину, що підтверджується встановленими обставинами справи № 924/643/22.
Разом з тим, відповідно до ст. 31 (з 01.01.2023 ст. 35) Закону України «Про акціонерні товариства», акціонерне товариство не має права приймати рішення про виплату дивідендів та здійснювати виплату дивідендів за простими акціями у разі, якщо: товариство має зобов`язання про викуп акцій відповідно до статті 68 (з 01.01.2023 статті 102) цього Закону.
Також з огляду на те, що у Відповідача відсутня заборгованість (прострочення виконання грошового зобов`язання з виплати дивідендів) перед Позивачем 1, Позивачем 2, Позивачем 3, Позивачем 4, то похідні вимоги Позивачів про стягнення інфляційних втрат та 3% річних, є необґрунтованим, безпідставними і Відповідач заперечує в повному обсязі щодо задоволення таких вимог.
Стаття 74 ГПК наголошує, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідач вважає, що Позивачами не доведено належними доказами обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог, а тому керуючись ст. 165 ГПК України, просив відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Цитріно Трейдинг корп., товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Івекс Ессет Менеджмент» до акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» про стягнення 3 414 804,24 грн. у справі № 924/740/23 в повному обсязі.
В отриманих судом додаткових письмових поясненнях (вх. № 05-22/6210/23 від 28.09.2023р.) відповідач відмітив, що під час судового засідання у даній справі, Позивач 1 ОСОБА_1 повідомив про часткову сплату Відповідачем дивідендів за 2021 рік, а саме: податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір.
В зв`язку з цим, крім обґрунтувань та пояснень, наданих до суду, Відповідач вважає за необхідне зазначити наступне.
Щодо позовних вимог стосовно стягнення дивідендів за 2021 рік
У рішенні Наглядової ради Товариства від 26.05.2022 (протокол № 7), що знаходиться у матеріалах даної справи вказано: "Нарахування та виплату дивідендів здійснити у розмірі, визначеному рішенням річних Загальних зборів акціонерів Товариства, які були проведені дистанційно 29 квітня 2022 року (протокол № 31) та в порядку, визначеному статтею 30 Закону України «Про акціонерні товариства» - з 29 червня по 29 жовтня 2022 року".
Відтак, Товариством здійснено нарахування дивідендів акціонерам із розрахунку 0,73934924121 грн. на 1 (одну акцію).
Водночас, на виконання вимог, визначених у п.п. 167.5.2 п. 167.5 ст. 167 Податкового кодексу України (надалі - ПКУ), при нарахуванні дивідендів акціонерам - фізичним особам утримано податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) із суми дивідендів за ставкою 5 %.
Крім того, усі дивіденди, незалежно від суми та форми виплати, підлягають оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5 % від суми оподатковуваного доходу відповідно до п.п. 1.4 пункту 16і підрозділу 10 розділу XX ПКУ.
Враховуючи викладене, Товариством нараховано дивіденди та податки за 2021 рік, а також здійснено сплату ПДФО та військового збору у наступному порядку:
№ № з/пВласник цінних паперівІПН, ЄДРПОУКількість акцій, шт.Нараховані дивіденди, грн.Сплачений ПДФО 5%, грн.Сплачений військовий збір 1,5%, грн.Податок на доходи не резидентам 15%, грн.Сума дивідендів ДО перехування, грн.1.ОСОБА_1 НОМЕР_3802000592958,1029647,928894,38 554415,802.ОСОБА_2 Ін: НОМЕР_4 50612,892530,64759,19 47323,063.ТОВ "Компанія з управління активами "ІВЕКС ЕССЕТ МЕНЕДЖМЕНТ" (ЗНВПІФ "Атлантік")Код 35253924315000232895,01 232895,014.ОСОБА_3 (Естонія)Код 1275612810033274180,38 11127,0563053,33Відповідно до підпункту 168.1.5 пункту 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, Товариством було нараховано дивіденди акціонерам, у зв`язку з чим податок, який підлягає утриманню з таких нарахованих дивідендів, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
На виконання вимог ПКУ, Товариством 29 липня 2023 року за платіжним доручення № 2283 сплачено податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), яким нараховано дивіденди за 2021 рік, в сумі 129 516,69 грн., у тому числі з нарахованих дивідендів акціонерів : ОСОБА_1 - 29 647, 92 грн.; ОСОБА_2 - 2 530,64 грн.
Також відповідно до вимог ПКУ, Товариством 29 липня 2023 року за платіжним доручення № 2282 сплачено військовий збір з доходів фізичних осіб, яким нараховано дивіденди за 2021 рік, в сумі 38 855,01 грн., у тому числі з нарахованих дивідендів акціонерів: ОСОБА_1 - 8 894,38 грн., ОСОБА_2 - 759,19 грн.
Згідно п.п. 141.4.2 п.141.4 ст.141 ПКУ при виплаті дивідендів юридичній особі - нерезиденту утримується податок з таких доходів за ставкою в розмірі 15 відсотків, що сплачується до бюджету під час такої виплати, тому з доходів ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП. зазначений податок не утримано (не сплачено).
До того ж, звертаємо увагу суду на те, що акціонерами ОСОБА_2 та ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП. не було надано Товариству документів та повідомлення про обраний спосіб переказу дивідендів за 2021 рік.
Відтак, у випадку встановлення судом порушення прав Позивачів та наявність підстав в частині стягнення дивідендів за 2021 рік у даній справі, просимо врахувати вищевикладені обставини при ухваленні рішення суду.
В отриманій судом додатковій Письмовій промові (вх. № 05-22/6208/23 від 28.09.2023р.) щодо єдиного методу захисту, Позивач 1 відмітив, що через велику ймовірність повітряної тривоги в місті Хмельницький під час судового засідання для економії процесуального часу надаю свою додаткову письмову промову.
Захист порушених прав на отримання частини чистого прибутку за 2019 рік.
Статтею 30 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено, що дивіденд - частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів. Виплата дивідендів власникам акцій одного типу та класу має відбуватися пропорційно до кількості належних їм цінних паперів, а умови виплати дивідендів (зокрема щодо строків, способу та суми дивідендів) мають бути однакові для всіх власників акцій одного типу та класу. Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами.
Виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку на підставі рішення загальних зборів акціонерного товариства у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.
Відповідач визнав, що Держава Україна свою частину чистого прибутку (дивіденди) за 2019 рік вже отримала.
А відтак, неможливо після 2020 року Рішенням загальних зборів розподілити іншим акціонерам дивіденди за 2019 рік - це буде розподілення нерозподіленого прибутку, на який буде мати право і акціонер Держава Україна
Тообто розподілити дивіденди за 2019 рік можна лише в 2020 році, а в 2021 році можна розподілити чистий прибуток на дивіденди лише за 2020 рік, в 2022 - за 2021 і так далі.
Проте законодавство дозволяє здійснювати виплату дивідендів крім чистого прибутку звітного року ще з нерозподіленого прибутку.
А відтак, прийняття будь-якого рішення після 2020 року відносно розподілу чистого прибутку за 2019 рік згідно закону треба оформлювати Рішенням загальних зборів з формулюванням «розподіл нерозподіленого прибутку» (при цьому рік не може зазначатися через саме визначення поняття «нерозподіленого прибутку»).
Отже, неможливо захистити порушене право позивачів на отримання частини чистого прибутку за 2019 рік в інший спосіб, крім як задовольнити позовні вимоги щодо отримання відповідної частини чистого прибутку пропорційну до вже отриманої частини чистого прибутку за 2019 рік акціонером Держава Україна.
Разом з тим у Письмовій промові (вх. № 05-08/2904/23 від 04.09.2023р.) щодо застосування норми права у подібних правовідносинах Позивач 1 відмітив, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду 30 серпня 2023 року по справі № 910/9326/22 постановив касаційну скаргу залишити без задоволення, а прийняті рішення попередніми інстанціями без змін.
Зазначена справа № 910/9326/22 аналогічна заявленими вимогами до заявлених вимог в нашій справі і стосується як і виплати дивідендів, так і виплати частини чистого прибутку без прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів.
Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 30 серпня 2023 року по справі № 910/9326/22 - це перший висновок Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах.
Отже, Верховний Суд засилив постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.06.2023 року по справі № 910/9326/22. Наведемо основні тези цієї постанови, які мають важливе значення для прийняття рішення в нашій справі:
1. Принцип рівності всіх акціонерів як суб`єктів права власності закріпленого в ст.ст. 13, 21, 22, 24, 41 Конституції України, ст. 25 Закону України «Про акціонерні товариства», пп. 2, п. 3.2 Статуту ПАТ «Укрнафта», які визначають, що кожною простою акцією товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав. Права акціонера визначаються законом та статутом. ПАТ «Укрнафта» привілейованих акцій не випускало (п. 6.2 Статуту). Отже, всі акціонери ПАТ «Укрнафта» мають рівні права.
2. При цьому, з прийняттям товариством рішення про виплату дивідендів та встановленням у такому рішенні строків проведення розрахунків з учасником (акціонером) у товариства виникає обов`язок виплати дивідендів без будь-яких додаткових умов у встановлений у рішенні загальних зборів строк. Акціонер не зобов`язаний звертатись до товариства із заявою про виплату дивідендів, оскільки положеннями чинного законодавства такого обов`язку не встановлено.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18.11.2020 року у справі № 910/15324/19 та від 17.01.2018 року у справі № 910/11316/17.
3. Разом з цим, посилання скаржника на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (щодо зупинення дії положень законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій окремим категоріям громадян, змінено або встановлено нові підстави й умови їх надання), від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (щодо внесення Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» змін в закони та зупинення дії та скасування окремих правових норм щодо гарантій незалежності та правової захищеності суддів, а також; гарантій побутового забезпечення і рівня соціального захисту працівників апаратів судів) та від 27.02.2020 року № 3-р/2020 року (щодо конституційності окремого положення п. 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення «Бюджетного кодексу України про медичні, транспортні, телекомунікаційні, житлово-комунальні пільги, пільги в освітній галузі, сферах трудових відносин, пенсійного забезпечення, забезпечення житлом, а також одноразові та періодичні (щорічні разові) виплати для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни тощо, як на підставу визнання неконституційним абз. 2 п. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», не спростовує висновків суду, зокрема, що абзац 2 ст. 21 Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік» відповідає нормам Конституції України, оскільки гарантує рівне право всім акціонерам Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», як суб`єктам права власності на акції на отримання пропорційного розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі товариства частини чистого прибутку Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» за 2020 рік в одному розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, і в один строк - до 1 липня 2021 року.
При цьому, колегія суддів приймає до уваги твердження позивача викладені у відзиві на апеляційну скаргу, що Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік» не вносились зміни до інших законів, зокрема, Цивільного кодексу України, Закону України «Про управління об`єктами державної власності», «Про акціонерні товариства», не звужувались конституційні права громадян, не скасовані і не обмежені пільги, передбачені законом, що спростовує відповідні посилання скаржника на рішення Конституційного Суду України.
Водночас, колегія суддів відзначає, що рішенням Конституційного Суду України від 22.07.2020 року по справі № 3-313/2019 (7438/19), встановлено, що неконституційною є саме та ситуація, коли відповідна частина прибутку акціонерного товариства сплачується тільки державі, але не сплачується «іншим, учасника товариства». Тобто неконституційність полягає саме у цій дискримінаційній практиці. Так, у цьому рішенні вказано «Вказане нормативне регулювання ставить державу у привілейоване становище порівняно з іншими учасниками господарської організації державного сектора економіки, тобто є дискримінаційними, оскільки визначаючи правові основи управління об`єктами державної власності, законодавець не передбачив можливості спрямування частини чистого прибутку на користь таких учасників у разі неприйняття рішення про нарахування дивідендів».
Отже, Конституційний Суд України визнав неконституційним не перерозподіл частини чистого прибутку на користь Держави як такий, а дискримінаційний розподіл, коли не передбачається вимога спрямування частини чистого прибутку на користь інших учасників товариства.
Водночас, колегія суддів відзначає, що норма абз. 2 п. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» жодним, чином не здійснює неконституційне втручання у права власності відповідача як акціонерного товариства.
За таких обставин порушене корпоративне право позивача підлягає захисту в порядку ст. 14 Європейської Конвенції з прав людини, яка була ратифікована Україною 17.07.1997року.
II. Недобросовісність Відповідача і зловживання процесуальними правами.
Відповідач у своєму прагненні і надалі користуватися моїм майном - невиплаченими дивідендами вже перетнув всі можливі червоні лінії (незрозуміло куди дивиться в цей час Наглядова рада Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго», яка повинна захищати права всіх акціонерів, а не тільки мажоритарного власника):
1. Відповідач посилається на Постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02.02.2023 року по справі № 910/10164/21, роблячи вигляд, що йому не зрозуміло про різні обставини справ:
Прийняття господарським судом рішення стосовно спрямування прибутку (частини прибутку) юридичної особи на виплату дивідендів виходить за межі компетенції господарського суду. Тобто у разі, якщо загальні збори прийняли рішення не розподіляти прибуток товариства, господарський суд не може підміняти вищий орган управління товариства і втручатися у господарську діяльність товариства. За який рік (2019 чи 2020 чи 2021 чи 2022) Загальними зборами акціонерів Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» було прийнято рішення не розподіляти прибуток товариства ? Такого не було - тоді з якою метою Відповідач наводить цю справу № 910/10164/21 ?
Відповідач посилається на Постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13.10.2021 року по справі № 910/12317/18, роблячи вигляд, що йому не зрозуміло про різні обставини справ. В цій справі взагалі розглядається визнання прийнятих рішень загальними зборами акціонерів недійсними. Тоді з якою метою Відповідач наводить цю справу № 910/12317/18 ?
Відповідач посилається на Рішення Конституційного Суду України від 22.07.2020 року у справі № 3-313/2019 (7438/19), роблячи вигляд, що йому не зрозуміло зміст цього рішення. Тоді з якою метою Відповідач наводить це рішення ?
Відповідач посилається на ненадання Позивачами повідомлень про обраний спосіб переказу дивідендів. Проте законодавством дана дія не передбачена, а саме вимагання є протиправним (правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18.11.2020 року у справі № 910/15324/19 та від 17.01.2018 року у справі № 910/11316/17). Тоді з якою метою Відповідач це зазначає ?
Відповідач посилається на статтю 31 (з 01.01.2023 стаття 35) Закону України «Про акціонерні товариства», роблячи вигляд, що йому не зрозуміло зміст цієї статті. Якщо Відповідач визнає моє право на викуп акцій, то чому Відповідач досі не надіслав мені Повідомлення про право вимоги обов`язкового викупу акцій і всіляко уникає виконання імперативної норми закону щодо надсилання такого повідомлення? Суд виносячи рішення повинен враховувати правові висновки Верховного Суду, а не апеляційного по справі № 924/643/22, яке зараз переглядається Верховним Судом.
Отже, Відповідач в своєму прагненні і надалі користуватися моїми грошовими коштами вдається до всіляких хитрощів і маніпулювань! Тому звертаю особливу увагу суду на наступне:
III. ЗАСІДАННЯ РНБО, яке відбулося 23 червня 2023 року, на якому Президент України Володимир Зеленський окреслив три теми:
1. Перша - безпека людей.
2. Друга - суди. Продовжуємо судову реформу в тісній співпраці з ЄС. Посилюємо відповідальність за корупцію в системі правосуддя. Окремо опрацьовуємо механізм для захисту в судах іноземних та внутрішніх інвестицій.
3. Третя - наше майбутнє в ЄС.
IY. Визнання неналежного захисту прав міноритарних акціонерів в Україні.
На порушення прав міноритарних акціонерів в Україні звернули навіть увагу в третій публікації CEPR Rapid Response Economics, присвяченій повоєнній макроекономічній архітектурі для України (CEPR - Centre for economic policy research, 187 boulevard Saint-Germain/75007/Paris/France, 33 Great Sutton Streen/LONDON ECIV ODX/UK, www.cepr.org): «Україні бракує глибоких ринків капіталу для залучення та розподілу фінансування на відбудову. Хоча центральний банк не можу вирішити цю проблему самостійно (наприклад, він не може покращити захист міноритарних акціонерів.
Y. Висновки
Позовні вимоги підтримую повністю і прошу їх задовольнити, застосувавши норму прямої дії - статтю 13 Конституції України.
Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.
Прошу стягнути з Відповідача на користь Позивачів судові витрати в тому числі з надання правничої (правової) допомоги.
Окремою ухвалою від 9 жовтня 2023р. суд постановив задовольнити клопотання представника позивачів - адвоката Бєлкіна Л.М. (вх. № 05-08/3334/23 від 28.09.2023р.) про часткову відмову від позову в частині стягнення 576 880,79 грн. заборгованості зі сплати дивідендів за 2019р., інфляційних втрат на суму заборгованості зі сплати дивідендів за 2019р. та 3 % річних заборгованості зі сплати дивідендів за 2019р., закривши провадження у справі № 924/740/23 в частині стягнення 576 880,79 грн.
Цією ж ухвалою суд повернув ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 6 028,37 грн. (шість тисяч двадцять вісім гривень тридцять сім коп.) сплачений відповідно до квитанції № 32528798800007231588 від 29.06.2023р. ; Цитріно Трейдинг корп. Естонська республіка Повіт Харью, Таллін, район Кесклини, Йие 2-2, поверх, 10151 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 251,17 грн. (двісті п`ятдесят одна гривня сімнадцять коп.) сплачений відповідно до квитанції № 32528798800007231667 від 29.06.2023р. ; Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Івекс Ессет Менеджмент" (01021, м.Київ, Клорвський узвіз, буд.7, код 35253924) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2 373,67 грн. (дві тисячі триста сімдесят три гривні шістдесят сім коп.) сплачений відповідно до платіжної інструкції № 51 від 29.06.2023.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Хмельницькобленерго", згідно пунктів 1.1 - 1.5 Статуту, в редакції, затвердженій рішенням позачергових загальних зборів акціонерів від 29.12.2021 (протокол N 30 від 31.12.2021) (надалі-Товариство), є юридичною особою із новим найменуванням, у результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту Публічного акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", у відповідності до Закону України «Про акціонерні товариства» від 17 вересня 2008 року № 514-YI. Публічне акціонерне товариство "Хмельницькобленерго", було новим найменуванням Відкритого акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", що було новим найменуванням Державної акціонерної енергетичної компанії "Хмельницькобленерго", створеної шляхом корпоратизації відповідно до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 17.08.1995 № 157. Засновником Товариства є держава в особі Міністерства енергетики та електрифікації України. Товариство є юридичною особою приватного права. Тип товариства - публічне акціонерне товариство.
У відповідності до п.8.1 Статуту акціонерами Товариства визнаються фізичні та юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій Товариства. Права акціонерів Товариства закріплено у розділі 8 Статуту.
Акція Товариства - це випущений Товариством цінний папір без встановленого строку обігу, що засвідчує корпоративні права акціонера щодо Товариства (п.7.1 Статуту). Акції товариства існують в бездокументарній формі (п.7.1.1).
Статутний капітал АТ "Хмельницькобленерго" становить 33 637 840 грн. і поділений на 134 551 360 шт. простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,25 грн.
Згідно з інформацією із загальнодоступних джерел, що не заперечується відповідачем, до грудня 2022 року пакет акцій АТ «Хмельницькобленерго» у розмірі 70,0089 % належав державі, у зв`язку з чим управління корпоративними правами держави у статутному капіталі АТ до 15.09.2021 здійснював Фонд державного майна України, тоді як за розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 1222-р органом управління АТ «Хмельницькобленерго», як оператора системи розподілу електричної енергії, визначено Міністерство енергетики України.
В послідуючому 21 грудня 2022 року в структурі власності АТ відбулись зміни, пов`язані з тим, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1336 належний державі пакет акцій АТ «Хмельницькобленерго» у розмірі 70,0089 % статутного капіталу був переданий акціонерному товариству «Українські розподільні мережі», 100% акцій якого належить державі, а управління корпоративними правами здійснює Міністерство енергетики України.
Тобто, відповідач входить до числа господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100 %.
При цьому відповідачем не заперечується, що позивачі є акціонерами АТ «Хмельницькобленерго», що підтверджується виписками про операції з цінними паперами за вих. № 8514 від 22.06.2023р. ПАТ АБ «Укргазбанк» з 28.12.2020р. по 22.06.2023р., АТ «УКРСИББАНК» від 23.06.2023р. за період з 29.06.20202р. по 25.04.2023р. щодо ТОВ "Компанія з управління активами "Івекс Ессет Менеджмент", м.Київ у власності 315000 простих іменних акцій АТ «Хмельницькобленерго» ;
за вих. № 0606/2 від 06.06.20203р. за період з 29.06.2020р. по 06.06.2023р. ТОВ «УПР-ФІНАНС», за вих. № 0606/9 від 06.06.20203р. за період з 29.06.2020р. по 06.06.2023р. ТОВ «НАВІГАТОР-ІНВЕСТ», за вих. № 2023/303 від 29.06.2023р. ТОВ«ІНВІНТУМ» за період з 29.06.2020р. по 29.06.2023р., стосовно ОСОБА_1 у власності 838055 простих іменних акцій АТ «Хмельницькобленерго»;
за вих. № 2806/2 від 28.06.20203р. за період з 29.06.2020р. по 28.06.2023р. ТОВ «НАВІГАТОР-ІНВЕСТ», за вих. № 2023/30 від 28.06.2023р. ТОВ«ІНВІНТУМ» за період з 20.06.2020р. по 28.06.2023р., стосовно ОСОБА_2 у власності 200927 простих іменних акцій АТ «Хмельницькобленерго»;
за вих. № 2808/2 від 28.06.20203р. за період з 29.06.2020р. по 28.06.2023р. ТОВ «НАВІГАТОР-ІНВЕСТ», від 28.06.20203р. за період з 29.06.2020р. по 28.06.2023р. ТОВ «УНІВЕР КАПІТАЛ», за вих. № 2023/301 від 28.06.2023р. ТОВ«ІНВІНТУМ» за період з 20.06.2020р. по 28.06.2023р., стосовно Цитріно Трейдинг корп. (Citrino Trading OU) у власності 100332 простих іменних акцій АТ «Хмельницькобленерго» станом на 30.06.2021р. та 2 - станом на 09.06.2022р.
Стаття 41 Конституції України встановлює, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об`єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об`єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Реалізація конституційних прав та свобод фізичними та юридичними особами здійснюється в порядку, встановленому положеннями спеціального законодавства, яке регулює конкретну сферу правовідносин у суспільстві.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Так, підставою для звернення до суду є наявність порушеного права, і таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які б підтверджували наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 152 Цивільного кодексу України визначає, що акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про акціонерні товариства" корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України, учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди).
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про акціонерні товариства", кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на:
1) участь в управлінні акціонерним товариством;
2) отримання дивідендів;
3) отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства;
4) отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.
З огляду на положення вище викладених норм законодавства, правовою підставою набуття корпоративних прав акціонера акціонерного товариства (у тому числі, права на отримання дивідендів) є набуття права власності на акції товариства.
Як вбачається з матеріалів справи позивачі є власником простих іменних акцій АТ «Хмельницькобленерго» що підтверджується виписками про операції з цінними паперами за вих. № 8514 від 22.06.2023р. ПАТ АБ «Укргазбанк» з 28.12.2020р. по 22.06.2023р., АТ «УКРСИББАНК» від 23.06.2023р. за період з 29.06.20202р. по 25.04.2023р. щодо ТОВ "Компанія з управління активами "Івекс Ессет Менеджмент", м.Київ у власності 315000 простих іменних акцій АТ «Хмельницькобленерго» ;
за вих. № 0606/2 від 06.06.20203р. за період з 29.06.2020р. по 06.06.2023р. ТОВ «УПР-ФІНАНС», за вих. № 0606/9 від 06.06.20203р. за період з 29.06.2020р. по 06.06.2023р. ТОВ «НАВІГАТОР-ІНВЕСТ», за вих. № 2023/303 від 29.06.2023р. ТОВ«ІНВІНТУМ» за період з 29.06.2020р. по 29.06.2023р., стосовно ОСОБА_1 у власності 838055 простих іменних акцій АТ «Хмельницькобленерго»;
за вих. № 2806/2 від 28.06.20203р. за період з 29.06.2020р. по 28.06.2023р. ТОВ «НАВІГАТОР-ІНВЕСТ», за вих. № 2023/30 від 28.06.2023р. ТОВ«ІНВІНТУМ» за період з 20.06.2020р. по 28.06.2023р., стосовно ОСОБА_2 у власності 200927 простих іменних акцій АТ «Хмельницькобленерго»;
за вих. № 2808/2 від 28.06.20203р. за період з 29.06.2020р. по 28.06.2023р. ТОВ «НАВІГАТОР-ІНВЕСТ», від 28.06.20203р. за період з 29.06.2020р. по 28.06.2023р. ТОВ «УНІВЕР КАПІТАЛ», за вих. № 2023/301 від 28.06.2023р. ТОВ«ІНВІНТУМ» за період з 20.06.2020р. по 28.06.2023р., стосовно Цитріно Трейдинг корп. (Citrino Trading OU) у власності 100332 простих іменних акцій АТ «Хмельницькобленерго» станом на 30.06.2021р. та 2 - станом на 09.06.2022р.
Тобто позивачі, як акціонери акціонерного товариства відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про акціонерні товариства" мають право на отримання дивідендів.
Згідно ч. 1 ст. 30 Закону України "Про акціонерні товариства визначено, що дивіденд - частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів. Виплата дивідендів власникам акцій одного типу та класу має відбуватися пропорційно до кількості належних їм цінних паперів, а умови виплати дивідендів (зокрема щодо строків, способу та суми дивідендів) мають бути однакові для всіх власників акцій одного типу та класу. Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 30 Закону України "Про акціонерні товариства", виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку на підставі рішення загальних зборів акціонерного товариства у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.
28 квітня 2021 року загальні збори акціонерів АТ "Хмельницькобленерго" не відбулися, що підтверджує відсутність рішення про виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2020 році до 1 травня 2021 року.
За таких обставин відповідач, який згідно ст.21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», відноситься до категорії господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держава в яких становить 100 відсотків (крім тих, що визначені частиною першою цієї статті), які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настав за звітним, зобов`язаний сплатити до державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства, частину чистого прибутку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним».
В 2020 році АТ «Хмельницькобленерго» отримало 146 038 тис. грн. чистого прибутку, що на одну акцію становить 146 038 000/ 134 551 360 - 1,08536992862 грн.
З врахуванням цього, акціонери АТ «Хмельницькобленерго» вправі вимагати отримання дивідендів за 2020 рік в розмірі 1,08536992862*0,9 = 0,97683293575 грн. на одну акцію, з граничним строком виплати 30.06.2021 року, як дати складення переліку акціонерів, що мають право на отримання дивідендів за 2020 рік, а також останній день виконання свого зобов`язання відповідачем.
29 квітня 2022 року річними Загальними зборами акціонерів АТ "Хмельницькобленерго" було прийняте рішення: «Затвердити загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2021 рік у розмірі - 99 480,44592 тис. грн. Встановити, що виплата дивідендів здійснюється Товариством безпосередньо акціонерам».
При цьому у відповідності до частини п`ятої статті 30 Закону України «Про акціонерні товариства» публічне акціонерне товариство, щодо акцій якого здійснено публічну пропозицію та/або акції якого допущені до торгів на фондовій біржі, а також банк у порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, здійснює виплату дивідендів через депозитарну систему України.
Акціонерні товариства, інші, ніж зазначені в абзаці першому цієї частини, в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, здійснюють виплату дивідендів через депозитарну систему України або безпосередньо акціонерам. Спосіб виплати дивідендів визначається відповідним рішенням загальних зборів акціонерів.
{Частина п`ята статті 30 в редакції Законів № 5178-VI від 06.07.2012, № 289-VIII від 07.04.2015, № 2210-VIII від 16.11.2017}.
З огляду на викладене, акціонери АТ «Хмельницькобленерго» вправі вимагати отримання дивідендів за 2021 рік в розмірі 99 480 445,92/134551360 = 0,73934924121 грн. на одну акцію з граничним строком виплати 30.06.2022 року, як дати складення переліку акціонерів, що мають право на отримання дивідендів за 2021 рік, а також останній день виконання свого зобов`язання відповідачем.
26 квітня 2023 року Річними Загальними зборами акціонерів АТ "Хмельницькобленерго" було прийнято рішення: «затвердити загальний розмір річних дивідендів відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році у розмірі - 6 136,20231 тис.грн. Виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2022 році здійснити безпосередньо акціонерам».
Разом з тим згідно частини п`ятої статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства» публічне акціонерне товариство, щодо акцій якого здійснено публічну пропозицію та/або акції якого допущені до торгів на організованому ринку капіталів, та банк у порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, здійснює виплату дивідендів через депозитарну систему України.
Акціонерні товариства, інші, ніж зазначені в абзаці першому цієї частини, у порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, здійснюють виплату дивідендів через депозитарну систему України або безпосередньо акціонерам. Спосіб виплати дивідендів визначається відповідним рішенням загальних зборів акціонерів.
Відтак акціонери АТ «Хмельницькобленерго» вправі вимагати отримання дивідендів за 2022 рік в розмірі 6 136 202,31/134 551 360 = 0,04560490737 грн. на одну акцію з граничним строком виплати 30.06.2023 року, як дати складення переліку акціонерів, що мають право на отримання дивідендів за 2022 рік, а також останній день виконання свого зобов`язання відповідачем.
Тобто, у разі прийняття загальними зборами товариства рішення про виплату дивідендів у такого товариства виникає обов`язок виплатити акціонеру дивіденди у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття такого рішення, чи у строк, визначений загальними зборами.
Згідно ч. 1 ст. 32 Закону України "Про акціонерні товариства" загальні збори є вищим органом акціонерного товариства.
Пунктами 12, 15, 27 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема, розподіл прибутку і збитків товариства з урахуванням вимог, передбачених законом; затвердження розміру річних дивідендів з урахуванням вимог, передбачених законом; вирішення інших питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів згідно із законом та/або статутом товариства.
Пунктом 10.5 Статуту Товариства визначено, що дивіденд - частина чистого прибутку Товаритсва, що виплачується акціонеру з розрахунку на одна належну йому акцію. Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами. Дивіденди виплачуються на акції , звіт про результати розміщення яких зареєстровано у встановленому законодавством порядку.
У відповідності до п.10.8 рішення про виплату дивідендів та їх розмір за акціями приймається загальними зборами.
Наразі для кожної виплати дивідендів Наглядова рада встановлює дату складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядок та строк їх виплати. Дата складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за акціями, визначається рішенням Наглядової ради, але не раніше ніж через 10 (десять) робочих днів після прийняття такого рашення Наглядовою радою (п.10.9 Статуту).
Перелік осіб, які мають право на отримання дивідендів у відповідності до п.10.10 Статуту, складається в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.
При цьому згідно п.10.12 Статуту Товариство в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, здійснює виплату дивідендів через депозитарну систему України.
Як вбачається з матеріалів справи, Публічне акціонерне товариство "Хмельницькобенерго" згідно ст.21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» було зобов`язано сплатити учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства, частину чистого прибутку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним».
Окрім того відповідач прийняв на себе грошове зобов`язання здійснити виплату акціонерам дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у 2021 та 2022 р.р. визначених наглядовою радою відповідача порядку та строки, тобто щодо виплати дивідендів за 2021 р. в розмірі 0,73934924121 грн. на одну акцію з граничним строком виплати 30.06.2022 року, а також 0,04560490737 грн. на одну акцію з граничним строком виплати 30.06.2023 року за 2022р., що підтверджується відповідними рішеннями загальних зборів АТ «Хмельницькобленерго».
При цьому, з прийняттям товариством рішення про виплату дивідендів та встановленням у такому рішенні строків проведення розрахунків з учасником (акціонером) у товариства виникає обов`язок виплати дивідендів без будь-яких додаткових умов у встановлений у рішенні загальних зборів строк. Акціонер не зобов`язаний звертатись до товариства із заявою про виплату дивідендів, оскільки положеннями чинного законодавства такого обов`язку не встановлено.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18.11.2020 року у справі N 910/15324/19 та від 17.01.2018 року у справі N 910/11316/17.
З огляду на викладене, суд констатує обґрунтованість тверджень позивачів, що останні як акціонери Публічного акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", виходячи з кількості належних їм акцій, мають право на виплату дивідендів за 2020-2022 у підтвердженому розрахунками розмірі, в тому числі здійснених самим відповідачем з посиланням на вимоги підпункту 168.1.5 пункту 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України сплату ПДФО та військового збору за акціонерів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за 2021р.
Доказів виплати позивачам спірної заборгованості матеріали справи не містять.
Посилання відповідача на те, що питання виплати акціонерам частини чистого прибутку не врегульовано законодавством, не може бути підставою для невиконання вимог Закону України та порушення прав позивачів.
Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином
Сплата акціонеру дивідендів, щодо виплати яких було прийнято рішення загальними зборами відповідача, надає акціонеру, на користь якого таке рішення прийняте, "законне очікування", що йому будуть такі дивіденди виплачені. Невиплата товариством таких дивідендів акціонеру прирівнюється до порушення права останнього на мирне володіння майном (рішення ЄСПЛ у справах "Брумареску проти Румунії" (п. 74), "Пономарьов проти України" (п. 43), "Агрокомплекс проти України" (п. 166)).
Проте, у даному випадку, як встановлено судом, не зважаючи на наявний у відповідача обов`язок, згідно ст.21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» та рішень загальних зборів акціонерів АТ "Хмельницькобленерго", оформлених протоколами від 29.04.2022р. та 26.04.2023р., із виплати дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 та 2022р. у визначені строки виконано не було, що не заперечується відповідачем.
Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
За таких обставин згідно ст. 625 ЦК України, існування заборгованості (в тому числі встановленої за рішенням суду) у період нарахування річних та інфляційних дає підстави позивачам до стягнення останніх, що в свою чергу свідчить про виникнення у відповідача обов`язку (встановленого законом) щодо їх погашення.
До відповідача заявлено вимогу про стягнення по зобов`язаннях за 2020р. на користь ОСОБА_1 заборгованості в розмірі 46 886,4 грн. 3% річних та 280 316,59 грн. інфляційних нарахувань; ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП заборгованості в розмірі 5 886,26 грн. 3% річних та 35 155,91 грн. інфляційних нарахувань; ТОВ «КУА «Івекс Ессет Менеджмент» заборгованості в розмірі 18 461,52 грн. 3% річних та 110 374,66 грн. інфляційних нарахувань за період з 01.07.2021р. по 30.06.2023р.; по зобов`язаннях за 2021р. на користь ОСОБА_1 заборгованості в розмірі 17 787,56 грн. 3% річних та 70 400,78 грн. інфляційних нарахувань; ОСОБА_2 заборгованості в розмірі 1 518,29 грн. 3% річних та 6 009,17 грн. інфляційних нарахувань; ЦИТРІНО ТРЕЙДИНГ КОРП заборгованості в розмірі 2 225,26 грн. 3% річних та 8 807,30 грн. інфляційних нарахувань; ТОВ «КУА «Івекс Ессет Менеджмент» заборгованості в розмірі 6 986,39 грн. 3% річних та 27 651,18 грн. інфляційних нарахувань за період за період з 01.07.2022р. по 30.06.2023р.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ст. 625 ЦК України).
Перевіривши правильність проведеного позивачами розрахунку 3% річних, суд доходить висновку про правомірність здійснених нарахувань.
Згідно із ст. 3 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
У застосуванні індексації можуть враховуватися рекомендації щодо порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ, викладені в листі Верховного Суду України від 03.04.1997 № 62-97р; цього листа вміщено в газеті "Бизнес" від 29.09.1997 № 39, а також в інформаційно-пошукових системах "Законодавство" і "Ліга" (п. 3.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошового зобов`язання" №14 від 17.12.2013 року).
При застосуванні індексу інфляції необхідно брати до уваги, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому за місяць; тому умовно необхідно рахувати, що сума, внесена за період з 1 по 15 число відповідного місяця, наприклад травня, індексується з урахуванням травня, а якщо з 16 по 31 число, то розрахунок починається з наступного місяця - червня (лист Верховного Суду України № 62-97р від 03.04.97 "Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ").
Щодо стягнення суми втрат від інфляції судом враховується правовий висновок, викладений у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 26.06.2020р. у справі № 905/21/19. Зокрема, при розрахунку "інфляційних втрат" у зв`язку з простроченням боржником виконання грошового зобов`язання до цивільних відносин за аналогією закону підлягають застосуванню норми Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", приписи Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, та Методика розрахунку базового індексу споживчих цін, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 27.07.2007 № 265, а також визначений порядок нарахування інфляційних втрат у випадку часткового помісячного погашення суми основного боргу (пункти 25 - 29 постанови Верховного Суду від 26.06.2020р. у справі № 905/21/19). Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про те, що у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов`язання у нього в силу закону (частини другої статті 625 ЦК України) виникає обов`язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов`язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати.
У кредитора згідно з частиною другою статті 625 ЦК України є право вимоги до боржника щодо сплати інфляційних втрат за період прострочення в оплаті основного боргу. Водночас, якщо боржник після нарахування йому інфляційних втрат за відповідний місяць допустив подальше прострочення в оплаті основного боргу, то кредитор, виходячи з того, що зобов`язання зі сплати інфляційних втрат, яке виникло в силу закону, є грошовим, вправі нарахувати боржнику інфляційні втрати на суму основного боргу, збільшену на індекс інфляції за попередній місяць прострочення (пункт 23 постанови Верховного Суду від 26.06.2020р. у справі № 905/21/19).
Також об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у справі № 905/21/19 наведено формулу, за якою можна розрахувати інфляційні втрати: "Х" * "і-1" - 100 грн. = "ЗБ", де "Х" - залишок боргу на початок розрахункового періоду, "і-1" - офіційно встановлений індекс інфляції у розрахунковому місяці та 100 грн. - умовна сума погашення боргу у цьому місяці, а "ЗБ" - залишок основного боргу з інфляційною складовою за цей місяць (вартість грошей з урахуванням інфляції у цьому місяці та часткового погашення боргу у цьому ж місяці). При цьому зазначено, що за наступний місяць базовою сумою для розрахунку індексу інфляції буде залишок боргу разом з інфляційною складовою за попередній місяць ("ЗБ" відповідно до наведеної формули), який перемножується на індекс інфляції за цей місяць, а від зазначеного добутку має відніматися сума погашення боржником своєї заборгованості у поточному місяці (якщо таке погашення відбувалося).
Для відокремлення інфляційних збитків за певний період від основної заборгованості, від остаточного розрахунку основного боргу з інфляційною складовою, проведеного із застосуванням такої послідовності, необхідно відняти основний борг, який залишився непогашеним на кінець розрахункового періоду.
У випадку, якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду ("ЗБ") перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу та ділиться на 100% (п. 28 постанови у справі № 905/21/19).
Об`єднана палата Касаційного господарського суду в постанові від 20.11.2020 року у справі № 910/13071/19 роз`яснила, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
При цьому, Верховний Суд у складі суддів Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 05.07.2019р. у справі № 905/600/18 дійшов висновку, що до розрахунку мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Суд, провівши в системі "Законодавство" перерахунок інфляційних втрат в межах періоду визначеного позивачами періоду (з 01.07.2021 по 30.06.2023) на відповідну заборгованість перед кожним з акціонерів АТ «Хмельницькобленерго», констатує їх правомірність.
Додатково судом враховується, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Згідно зі ст.ст. 74, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст. 86 ГПК України).
Враховуючи вищезазначені обставини та положення законодавства, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
У зв`язку із задоволенням позову витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , м. Київ, ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Івекс Ессет Менеджмент", м.Київ до акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", м. Хмельницький про стягнення 2 837 923,45 грн. заборгованості задовольнити.
Стягнути з акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", (29018, м. Хмельницький, вул.Храновського, буд.11А (код 22767506) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість в сумі 1 827 965,24 грн. (один мільйон вісімсот двадцять сім тисяч дев`ятсот шістдесят п`ять гривень 24 коп.), 27 419,48 грн. (двадцять сім тисяч чотириста дев`ятнадцять гривень 48 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
Стягнути з акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", 29018, м. Хмельницький, вул.Храновського, буд.11А (код 22767506) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ) заборгованість в сумі 67 299,39 грн (шістдесят сім тисяч двісті дев`яносто дев`ять гривень 39 коп.), 1 009,49 грн (одна тисяча дев`ять гривень 49 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
Стягнути з акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", (29018, м. Хмельницький, вул.Храновського, буд.11А (код 22767506) на користь Цитріно Трейдинг корп. Естонська республіка Повіт Харью, Таллін, район Кесклини, Йие 2-2, поверх, 10151 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість в сумі 224248,57 грн (двісті двадцять чотири тисячі двісті сорок вісім гривень 57 коп.), 3363,73 грн (три тисячі триста шістдесят три гривні 73 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
Стягнути з акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", 29018, м. Хмельницький, вул.Храновського, буд.11А (код 22767506) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Івекс Ессет Менеджмент" (01021, м.Київ, Кловський узвіз, буд. 7, код 35253924) заборгованість в сумі 718410,25 грн (сімсот вісімнадцять тисяч чотириста десять гривень 25 коп.), 10776,15 грн (десять тисяч сімсот сімдесят шість гривень 15 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повний текст рішення складено і підписано07.11.2023р.
Суддя І.В. Грамчук
Віддрук. у 6 прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 );
3 - позивачу ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 )
4 - позивачу ТОВ "Компанія з управління активами "Івекс Ессет Менеджмент" (am@eavex.com.ua)
5 - представнику позивачів адвокату Бєлкіну Л.М. ( ІНФОРМАЦІЯ_5 )
6- відповідачу (vcp@hoe.com.ua)