Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
УХВАЛА
про результати розгляду заяви кредитора
07 листопада 2023 року Справа № 915/1641/20
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Давченко Т.М.
за участі секретаря судового засідання Дюльгер І.М.
та за відсутності представників
розглянувши у відкритому судовому засіданні
заяву Головного управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 44104027; вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв)
про грошові вимоги до банкрута- Комунального підприємства Первомайської міської ради Первомайський міський водоканал (код ЄДРПОУ 33089321; вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область)
у сумі 52688718,20 грн. (з урахуванням судових витрат у розмірі 4294,40 грн.)
ліквідатор: арбітражний керуючий Балєв В.П. (вул. Р. Люксенбург, 5/3, м. Первомайськ, Миколаївська область)
про: банкрутство
в с т а н о в и в:
У провадженні Господарського суду Миколаївської області перебуває справа про банкрутство Комунального підприємство Первомайської міської ради Первомайський міський водоканал (код ЄДРПОУ 33089321).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Постановою від 07.07.2021 судом припинено процедуру розпорядження майном Комунального підприємства Первомайської міської ради Первомайський міський водоканал (далі КП Первомайський міськводоканал), визнано його банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 791 від 18.04.2013).
Відповідне повідомлення 12.07.2021 оприлюднено на офіційному сайті Вищого господарського суду України за № 66817.
Головне управління ДПС у Миколаївській області (далі ДПС) через систему Електронний суд подало до суду 26.09.2023 заяву сформовану 26.09.2023 про грошові вимоги кредитора до боржника в сумі 52 688 718,20 грн., з них: 4 294,40 грн. - судовий збір, 276 495,52 грн. - заборгованість з ЄСВ; 3 172 430,71 грн. - заборгованість зі сплати податків; 49 235 497,57 грн. - штрафні санкції та пеня.
Ухвалою від 29.09.2023 розгляд заяви ДПС області було призначено на 07.11.2023.
Ухвала доставлена заявнику та ліквідатору до Електронного кабінету та оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Ліквідатором надано суду повідомлення про результати розгляду грошових вимог ДПС вих. № 02-01/124 від 18.10.2023, згідно якого вимоги кредитора ним визнано повністю.
Будь-яких інших заяв чи клопотань до суду станом на час розгляду даної справи не надійшло.
Ліквідатор у судовому засіданні доповів суду про визнання указаних грошових вимог податкової у повному обсязі та включення їх до реєстру задоволення вимог кредиторів, мотивуючи такий відзив тим, що заявник правильно та правомірно нарахував податкові зобов`язання.
ГУ ДПС у Миколаївській області, належним чином повідомлене про дату розгляду поданої ним заяви (копія ухвали доставлена до Електронного кабінету заявника), представника до зали суду не скерувало, причин неявки суду не повідомило.
Відповідно до ст. 42 Господарського процесуального кодексу України участь в судових засіданнях учасників справи - це право, а не обов`язок, якщо інше не визначено законом.
Явка представників учасників справи у судове засідання, призначене на 07.11.2023, не визнавалась судом обов`язковою, про наявність у сторін доказів, які відсутні у матеріалах справи та без дослідження яких неможливо розглянути дану заяву, суду не повідомлялося.
З урахуванням наведеного, суд вважає за можливе розглянути заяву ГУ ДПС у Миколаївській області у даному судовому засіданні.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Слід зауважити, що заявник сам визначає докази, які на його думку підтверджують заявлені вимоги. Проте, виходячи з вимог Кодексу обов`язок надання правового аналізу поданих кредиторських вимог, підстав виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру, встановлення розміру та моменту виникнення цих грошових вимог, покладений на господарський суд, в провадженні якого перебуває справа про банкрутство (аналогічна правова позиція викладена у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.04.2018 у справі № 914/1126/14, від 05.03.2019 у справі № 910/3353/16).
Під час розгляду заявлених грошових вимог, суд користується правами та повноваженнями наданими йому процесуальним законом. Суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству та за результатами такого розгляду визнає або відхиляє частково чи повністю грошові вимоги кредитора (аналогічна позиція наведена у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18, від 07.11.2019 у справі № 904/9024/16).
Відповідно до приписів Кодексу України з процедур банкрутства, за результатами розгляду заяв про грошові вимоги господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
У судовому засіданні 07.11.2023 судом підписано вступну та резолютивну частини ухвали.
Дослідивши матеріали справи та надані суду докази, оцінивши їх відповідно до вимог ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, проаналізувавши фактичні обставини справи згідно з вимогами чинного законодавства, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства грошовим зобов`язанням є зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України.
Відповідно до ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов`язковими так само, як вони є обов`язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Згідно зі ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов`язань банкрута вважається таким, що настав.
Згідно ч. 4 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження.
За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів. Ухвала господарського суду є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.
Заяви поточного кредитора розглядаються у порядку, визначеному для конкурсних кредиторів
Відповідно до абз. 10 ч. 1 ст. 1 КУзПБ кредитор юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; забезпечені кредитори кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Грошове зобов`язання згідно абз. 4 ч. 1 ст. 1 КУзПБ це зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов`язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов`язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Із заяви кредитора та доданих до неї доказів вбачається, що Головне управління ДПС у Миколаївській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику України, відповідно до статті 21-1 Закону України Про центральні органи виконавчої влади є органом державної влади.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Контролюючі органи, згідно із пп. 19-1.1.2. п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
КП Первомайський міськводоканал є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Миколаївській області.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.16.1.3, 16.1.4 ст.16 Податкового кодексу України (далі ПК України) на Боржника, як на платника податків, покладено обов`язки подавати до державних податкових органів декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків і зборів; сплачувати податки та збори в розмірах та у встановлені законами строки.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі по тексту Закон).
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 6 Закону платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини 2 статті 25 Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Частиною 10 статті 25 Закону передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частина 13 статті 25 Закону).
Підстави нарахування штрафних санкцій по Єдиному внеску визначено частиною 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом (пункт 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).
Щодо нарахувань податкових зобов`язань
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Податкові зобов`язання, самостійно визначені платником податків, не підлягають оскарженню згідно із п. 56.11 ст. 56 ПК України.
Пунктом 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України встановлено, що 1 разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Порядок нарахування контролюючим органом пені визначено визначено у ст. 129 Податкового кодексу України.
Податковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
В результаті неналежного виконання покладених законом на платника податків обов`язків, у КП Первомайський міськводоканал наявна непогашена податкова заборгованість/недоїмка у сумі 52 684 423,80 грн., з них:
1) заборгованість по ЄСВ 903 949,13 грн. (основний платіж 276 495,52 грн., штрафні санкції 92 519,31 грн., пеня 534 934,30 грн.);
2) податкова заборгованість 51 780 474,67 грн., (основний платіж 3 172 430,71 грн., штрафні санкції 22 793 978,68 грн., пеня 25 814 065,28 грн.), , з яких:
- податок на додану вартість у сумі 18 178 404,55 грн. (основний платіж 506 095,00 грн., штрафні санкції 10 786 868,89 грн., пеня 6 885 440,66 грн.);
- податок на доходи фізичних осіб (11010100 56) у сумі 25 442 087,30 грн. (основний платіж 1 603 943,45 грн., штрафні санкції 11 403 941,57 грн., пеня 12 434 202,28 грн.);
- податок на доходи фізичних осіб (11010100 00) у сумі 2 800 429,29 грн. (основний платіж 0,00 грн., штрафні санкції 94 465,53 грн., пеня 2 705 963,76 грн.);
- штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів у суму 9 517,17 грн. (основний платіж 0,00 грн., штрафні санкції 782,79 грн., пеня 8 734,38 грн.);
- надходження рентної плати за спеціальне використання води у сумі 1 540 829,01 грн. (основний платіж 64 575,65 грн., штрафні санкції 371 732,21 грн., пеня 1 104 521,15 грн.);
- рентна плата за користування надрами у сумі 37 383,94 грн. (основний платіж 641,95 грн., штрафні санкції 4 641,07 грн., пеня 32 100,92 грн.);
- податок на прибуток у сумі 932 438,55 грн. (основний платіж 0,00 грн., штрафні санкції 16 363,90 грн., пеня 756 074,65 грн.);
- екологічний податок у сумі 1 571,40 грн. (основний платіж 0,00 грн., штрафні санкції 0,00 грн., пеня 1 571,40 грн.);
- надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у суму 98 011,63 грн. (основний платіж 0,00 грн., штрафні санкції 6 284,44 грн., пеня 91 727,19 грн.);
- військовий збір у сумі 1 293 591,37 грн. (основний платіж 133 985,40 грн., штрафні санкції 709 508,36 грн., пеня 450 097,61 грн.);
- орендна плата з юридичних осіб у сумі 34 907,04 грн. (основний платіж 1 874,72 грн., штрафні санкції 19 469,18 грн., пеня 13 563,14 грн.);
- земельний податок з юридичних осіб (м. Первомайськ) у сумі 645 409,49 грн. (основний платіж 0,00 грн., штрафні санкції 22 888,49 грн., пеня 622 521,00 грн.);
- земельний податок з юридичних осіб (с. Грушівка) у сумі 465 967,70 грн. (основний платіж 0,00 грн., штрафні санкції 38 817,03 грн., пеня 427 150,67 грн.);
- земельний податок з юридичних осіб (с. Степківка) у сумі 23 256,75 грн. (основний платіж 0,00 грн., штрафні санкції 3 087,46 грн., пеня 20 169,29 грн.);
- земельний податок з юридичних осіб (с. Кінецьпіль) у сумі 6 093,84 грн. (основний платіж 0,00 грн., штрафні санкції 650,76 грн., пеня 5 443,08 грн.);
- земельний податок з юридичних осіб (с. Синюхин Брід) у сумі 13 930,58 грн. (основний платіж 0,00 грн., штрафні санкції 23,40 грн., пеня 13 907,18 грн.).
Указана заборгованість складається із зобов`язань, самостійно визначених Боржником в податкових деклараціях (звітах/розрахунках), зобов`язань/штрафів, визначених контролюючим органом в податкових повідомленнях-рішеннях (рішеннях) прийнятих за результатами перевірок, пені нарахованої відповідно до закону.
Вказані вимоги виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство, проте заяву ДПС було подано до суду після закінчення 30-денного строку, встановленого ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, а отже указані вимоги є конкурсними, проте заявленими після закінчення строку, встановленого ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
З огляду на викладене, судом визнаються грошові вимоги ДПС до КП Первомайський міськводоканал у загальній сумі 52684423,80 грн. (в т.ч. 276495,52 грн. ЄСВ, 3172430,71 грн. заборгованість по податкам, 49235497,57 грн. штрафи та пеня).
При цьому судом враховано, що кредиторські вимоги були розглянуті ліквідатором, повністю визнаються у заявленому розмірі, що підтверджується відповідним листом-повідомленням про результати розгляду заявлених кредиторських вимог від 18.10.2023 вих. № 02-01/124.
Разом з тим, кредитором за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника сплачено судовий збір в розмірі 4294,40 грн.(5368,00 х0,8(коефіцієнт пониження ставки) згідно платіжної інструкції № 1131 від 23.05.2023), вказані витрати пов`язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді, а тому підлягають відшкодуванню.
Даний судовий збір не являється грошовими вимогами кредитора до боржника, а за своєю правовою природою є витратами, понесеними кредитором в процесі розгляду грошових вимог кредитора, які мають спеціальний порядок відшкодування, передбачений нормами ГПК України та не можуть бути стягнуті окремо від цього провадження.
За таких обставин, судовий збір, в сумі 4294,40 грн., сплачений заявником за подання даної заяви, підлягає включенню до першої черги реєстру вимог кредиторів КП ПМР Первомайський міськводоканал, з подальшим відшкодуванням їх у першу чергу.
За приписами ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор веде реєстр вимог кредиторів.
Відповідно до приписів ч.1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства, кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом.
З урахуванням приписів ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства грошові вимоги ДПС мають задовольнятися наступним чином:
- 4294,40 грн. судовий збір;
- 276495,52 грн. (ЄСВ) - 2 черга;
- 3172430,71 грн. (податки та збори) 3 черга;
- 49235497,57 грн. (штраф та пеня) 6 черга.
Керуючись ст. ст. 2, 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 233-235 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Визнати кредиторські вимоги Головного управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 11104027) до Комунального підприємства Первомайської міської ради Первомайський міський водоканал (код ЄДРПОУ 33089321) у загальній сумі 52684423,80 грн. та 4294,40 грн. судових витрат із задоволенням у такій черговості:
- 4294,40 грн. судовий збір;
- 276495,52 грн. (ЄСВ) - 2 черга;
- 3172430,71 грн. (податки та збори) 3 черга;
- 49235497,57 грн. (штраф та пеня) 6 черга.
2. Зобов`язати ліквідатора включити вимоги Головного управління ДПС у Миколаївській області до реєстру вимог кредиторів Комунального підприємства Первомайської міської ради Первомайський міський водоканал відповідно до норм Кодексу України з процедур банкрутства.
3. Ухвалу надіслати кредитору та ліквідатору.
Відповідно до ч. 1 ст. 235, ст. 255 ГПК України ухвала набрала законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена.
Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня складення її повного тексту.
Повний текст ухвали складено та підписано 09.11.2023.
Суддя Т.М. Давченко