Постанова № 11481946, 09.09.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2010
Номер справи
1209/10/2070
Номер документу
11481946
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

"09" вересня 2010 р. № 2а- 1209/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,

при секретарі судового засідання - Шевчук А.В.,

за участі: представник позивача Євглевської Є.В.,

представник відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Харківський завод електротехнічного обладнання" до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова від 10.02.2009 року за №137.

В обґрунтування позову вказано, що зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що штрафні фінансові санкції нараховані відповідачем за період, що перевищує трирічний строк , та на час винесення зазначеного рішення заборгованість у ВАТ "Харківський завод електротехнічного обладнання" перед Пенсійним Фондом України зі сплати обов'язкових платежів відсутня.

У судовому засіданні представник позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання призначене на 09.09.2009р. не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Представник відповідача направив до суду заяву від 17.03.2010 року, в якій зазначив про визнання позовних вимог у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наступне.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова винесено рішення № 137 від 10 лютого 2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду, яким застосовано до ВАТ "Харківський завод електротехнічного обладнання" стягнення у вигляді суми штрафу в розмірі 196191,88 грн та нарахована пеня у розмірі 78691,70 грн. за періоди з жовтня 2005 р. по серпень 2007 р.

Статтею 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків, передбачено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану підприємства.

Відповідно до ч. 1, 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, накладається штраф в залежності від строку затримки платежу у розмірі: 10% своєчасно не сплачених сум у випадку затримки їх сплати в строк до 30 календарних днів включно; 20% вказаних сум у випадку затримки їх сплати в строк до 90 календарних днів включно; 50% вказаних сум у випадку затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % вказаних сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п.І Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Частиною 4 статті 19 ГК України встановлено, що органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначається законами.

Відповідно до норм Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", органи пенсійної служби наділені компетенцією щодо проведення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання вимог цього закону.

Статтею 238 ГК України встановлено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно - правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарської діяльності та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно - господарських санкцій встановлюються виключно цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно - господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Статтею 239 ГК України визначено, що органи державної влади та місцевого само врядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до субєктів господарювання, зокрема, адміністративно-господарський штраф.

Відповідно до ст.250 ГК України, всі адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців із дня виявлення порушення, але не пізніше одного року з дня порушення суб'єктом установлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст.241 ГК України, адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які можуть стягуватися адміністративно-господарські штрафи, розмір і порядок їх стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, у яких допущено правопорушення.

Відповідно до ст.242 ГК України, у разі порушення суб'єктом господарювання встановлених правил обліку та звітності щодо сплати зборів (обов'язкових платежів) або їх несплати чи неповної сплати сума, яку належить сплатити, стягується до відповідного бюджету. Крім того, з суб'єкта господарювання у визначених законом випадках може бути стягнено штраф у розмірі до пятдесяти відсотків належної до сплати суми збору.

Під застосуванням штрафних санкцій законодавець розуміє встановлення підстав, визначення розмірів фінансових санкцій, порядок оформлення та вручення рішень про застосування фінансових санкцій, терміни їх добровільної сплати та порядок оскарження таких рішень, стягнення розглядається як примусовий захід, який здійснюється після застосування штрафної санкції для забезпечення надходження застосованої штрафної санкції до відповідного бюджету.

Крім того, судом встановлено що відповідач в повному обсязі виконував свої обов'язки по сплаті обов'язкових платежів на користь управління Пенсійного фонду України, що підтверджується матеріалами справи.

Також суд вважає за необхідне зауважити, що на час розгляду справи Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова не надало на адресу суду жодних пояснень з приводу правомірності прийнятого ним рішення, та позовні вимоги визнало у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що рішення № 137 від 10 лютого 2009 року винесене УПФУ в Ленінському районі м. Харкова з порушенням норм чинного законодавства України, а отже є таким, що підлягає скасуванню.

Судові витрати підлягають стягненню у відповідності до положень ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративий позов Відкритого акціонерного товариства «Харківський завод електротехнічного обладнання» до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова №137 від 10.02.2009р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Харківський завод електротехнічного обладнання» (код ЄДРПОУ 01056741, юридична адреса: 61014, м.Харків, вул. Рилєєва, 60) понесені витрати із сплати судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 15.09.2010р.

Суддя Ізовітова-Вакім О.В.