Копія< >
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"26" серпня 2010 р. Справа № 2а-4742/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Вороніної І.О. ,
прокурора - Семенець Ю.В.,
представника позивача - Нос Т.І.,
представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Харківського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Розвиток плюс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,- В С Т А Н О В И В:
Харківський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Розвиток плюс", в якому просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Розвиток плюс" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, у сумі 15087,5грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 36,24грн., загальну суму 15123,74грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що всупереч вимогам Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідно до якого сплата адміністративно-господарських санкцій є обовязковою для всіх підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 15087,5грн. у строки та в порядку, передбаченому цим Законом. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 36,24грн. У звязку з цим сума заборгованості відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 15123,74грн.
У судовому засіданні представник позивача подав уточнення до позовної заяви, у якому позивач, у зв'язку із частковою сплатою адміністративно-господарських санкцій у сумі 3123,84грн., просить зменшити суму позовних вимог та стягнути з ТОВ "Розвиток плюс" адміністративно-господарські санкції та пеню на загальну суму 11999,9грн.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги, з урахуванням зменшення розміру позовних вимог, підтримали у повному обсязі, представник позивача повідомив, що станом на день розгляду справи сума заборгованості відповідачем у повному обсязі не сплачена.
Відповідач належним чином повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи за адресою, вказаною у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, проте до суду повернулись конверти із судовими документами з поміткою "організація вибула".
Відповідно до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи зазначене, суд вважає можливим розглянути справу без участі представника відповідача.
Суд, заслухавши прокурора, представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року N 875-XII зі змінами і доповненнями (далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. (Частина 2 ст.19 Закону.)
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. (Частина 9 ст.19 Закону.)
Частина 1 ст.20 Закону встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно з ч.4 ст.20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Підпунктами 2.2 та 2.3 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, затвердженого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, (далі - Порядок) визначено, що пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання; адміністративно-господарська санкція - це грошове зобов'язання, альтернативне зобов'язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів відповідно до Закону, сплачується у порядку і розмірах, передбачених Законом та постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 N 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Згідно з п.п.3.1 Порядку, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
З інформації Харківського районного центру зайнятості від 20.04.2010 №210 (а.с.7-8) вбачається, що ТОВ "Розвиток плюс" з офіційною заявкою про направлення на їх підприємство для працевлаштування інвалідів в 2009 році не зверталось.
Відповідно до звіту ТОВ "Розвиток плюс" про працевлаштування інвалідів за 2009 рік, середньооблікована кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, - 0 осіб; кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, 1 особа.
За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 15087,5грн.
За порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій на суму заборгованості станом на 23.04.2010 була нарахована пеня у розмірі 36,24грн.
Вказане підтверджується копією звіту ТОВ "Розвиток плюс" про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік вх.№5852 від 24.02.2010 за формою №10-ПІ (а.с.5), розрахунком адміністративно-господарських санкцій та пені (а.с.6).
Відповідно до уточнення до позовної заяви (а.с.31) відповідачем було частково сплачено адміністративно-господарські санкції у сумі 3123,84грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості ТОВ "Розвиток плюс" перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 11999,9грн.
Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми заборгованості на день розгляду справи, суду не подано.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, та пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій на загальну суму 11999,9грн., обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст.ст.160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Розвиток плюс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Розвиток плюс" (місцезнаходження: вул.Транспортна, б.116, сел.Пісочин, Харківський район, Харківська обл., 62418; р/р26009010205 Харківська філія Публ. АТ "Унікомбанк", МФО 350006, код ЄДРПОУ 32548660) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (місцезнаходження: м.Свободи, 5, 1 під., 1 пов., м.Харків, 61022; УДК Дзержинського району, ГУДКУ у Харківській області, р/р31219230700003, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134567) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій на загальну суму 11999,9грн. (одинадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять грн. дев'яносто коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо субєкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 31 серпня 2010 року.
Суддя (підпис)< >Р.В. Мельников
З оригіналом згідно.< >
Суддя< >Р.В. Мельников< >