Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2023 року Справа№200/2442/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення
(виклику) сторін адміністративний позов ОСОБА_1
до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльність щодо неврахування для обчислення пенсії заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд у межах періоду роботи позивача в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» з 26.08.1988 по 31.03.1997, визнання дій щодо врахування для обчислення пенсії заробітної плати за період з 01.09.2019 по 31.03.2021 з показником 0 та виключенню періоду з 01.06.2019 по 31.03.2021 у кількості 22 місяців із розрахунку заробітку для обчислення пенсії, зобов`язання провести перерахунок пенсії з 14 травня 2021 року, із врахуванням для обчислення пенсії заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд у межах періоду роботи в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» з 26.08.1988 по 31.03.1997 на підставі архівних довідок, наданих архівним відділом Покровського району Селидівської міської ради, заробітної плати за період з 01.06.2019 по 31.03.2021 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», а також проведенням оптимізації пенсії шляхом виключення з розрахунку найбільш несприятливих періодів у межах 10 відсотків тривалості страхового стажу, та провести доплату з урахуванням сплаченої пенсії.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, відповідач, як вважає позивач, невраховуючи для обчислення пенсії заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд у межах періоду роботи позивача в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» з 26.08.1988 по 31.03.1997, та врахування для обчислення пенсії заробітної плати за період з 01.09.2019 по 31.03.2021 з показником 0 та виключенню періоду з 01.06.2019 по 31.03.2021 у кількості 22 місяців із розрахунку заробітку для обчислення пенсії, діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення.
Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
У відзиві на адміністративний позов відповідач вказав на його безпідставність та зазначив, що невраховуючи для обчислення пенсії заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд у межах періоду роботи позивача в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» з 26.08.1988 по 31.03.1997, та врахування для обчислення пенсії заробітної плати за період з 01.09.2019 по 31.03.2021 з показником 0 та виключенню періоду з 01.06.2019 по 31.03.2021 у кількості 22 місяців із розрахунку заробітку для обчислення пенсії, діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення.
Враховуючи наведене, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_2 .
14.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 1 статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03.11.2021 у справі №200/11081/21 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 періоду роботи з 01.10.2018 по 30.03.2021 на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», з 26.08.1988 по 31.03.1997 на підприємстві «Управление по монтажу, демонтажу и ремонту ГШО п/о «Селидовуголь» та з 23.01.2009 по 07.06.2009 на підприємстві ТОВ «Донбасвуглерозробка», а також по незастосуванню особливостей пенсійного забезпечення, передбачених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI; зобов`язано ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України, періоди роботи з 01.10.2018 по 30.03.2021 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», з 26.08.1988 по 31.03.1997 на підприємстві «Управление по монтажу, демонтажу и ремонту ГШО п/о «Селидовуголь» та з 23.01.2009 по 07.06.2009 на підприємстві ТОВ «Донбасвуглерозробка» та провести перерахунок пенсії згідно з нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345- VI з 14 травня 2021 року.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.11.2021 у справі №200/11081/21 від 03.11.2021 Головним управлінням з 14.05.2021 зараховано до страхового та пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України, період роботи з 01.10.2018 по 30.03.2021 у ВП Шахта 1-3 Новогродівська ДП Селидіввугілля, з 26.08.1988 по 31.03.1997 на підприємстві Управление по монтажу, демонтажу и ремонту ГШО п/о Селидовуголь та з 23.01.2009 по 07.06.2009 на підприємстві ТОВ Донбасвуглерозробка та проведено перерахунок пенсії згідно з нормами статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345 Про підвищення престижності шахтарської праці.
З розрахунку стажу, врахованого ПФУ для розрахунку пенсії, вбачається, що періоди роботи ОСОБА_1 з 26.08.1988 по 31.03.1997 в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» та з 01.10.2018 по 30.03.2021 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» включені відповідачем до страхового та до пільгового стажу.
Заробітну плату за період з 01.09.2019 по 31.03.2021 враховано з показником 0,00000, а навпроти кожного місяця у межах зазначеного періоду на перехресті зі стовпцем "оптимізація" поставлено відмітку прочерк «-». Згідно з розрахунком кількість місяців, виключених оптимізацією складає 22 місяці.
30.11.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного органу з запитом № ВЕБ-05001-Ф-С-22-102510 щодо розрахунку заробітку, зокрема щодо врахування заробітної плати за період роботи з 01.10.2018 по 30.03.2021 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» для обчислення пенсії згідно з рішенням № 057250000440 від 20.09.2022.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.12.2022 № 17457-16677/Г-02/8-0500/22 ОСОБА_1 повідомлений, що заробітна плата за період з 01.09.2019 по 31.03.2021 врахована з показником 0, тому що в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за цей період відсутні дані про сплату єдиного соціального внеску. Відповідно до проведеної оптимізації з розрахунку заробітку для обчислення пенсії виключено 22 місяці (у межах 10 відсотків період з 01.06.2019 по 31.03.2021). Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії після проведеної оптимізації 1,62776 та, відповідно, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії 14843,23 грн.
27.02.2023 року ОСОБА_1 через особистий кабінет на вебпотралі ПФУ подано заяву про врахування заробітку за період з липня 1991 року по квітень 1996 року, проведення оптимізації пенсії шляхом виключення з розрахунку найбільш несприятливих періодів у відповідності до вимог статті 40 Закону № 1058-IV та приведення розміру пенсії у відповідність до норм чинного законодавства шляхом її перерахунку з дати призначення. До заяви додано архівні довідки про заробітну плату за період роботи в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля», а також довідку ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» про заробітну плату та сплату страхових внесків.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 10.04.2023 №5865-3937/Г-02/8-0500/23 з посиланням на норми частини 3 статті 44 Закону №1058 зазначило, що після підтвердження достовірності видачі зазначених довідок розмір пенсії буде переглянуто незалежно від дати проведення перевірки відповідно до вимог чинного законодавства.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За Преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов`язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, відповідач у справі орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.
Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Для визначення заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, законодавець у цих нормах відсилає до порядку, встановленого статтею 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Частиною 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
У відповідності до вимог зазначеної норми відповідач дійсно має право в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість видачі відповідних документів та достовірність поданих відомостей. Але це право не є безмежним. А відповідач зобов`язаний діяти виключно у відповідності до вимог чинного законодавства України, зловживання наданими правами заборонено.
Згідно пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому Постановою правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Тобто, строк перевірки документів, виданих підприємством, організацією щодо заробітку позивача, не може перевищувати 15 днів.
Як встановлено судом, з дати подання позивачем заяви про приведення пенсії у відповідність, а саме з 27.02.2023, сплинуло понад півроку, а з дати звернення позивача за призначенням пенсії, з 14.05.2021, - понад 2 роки.
Крім того, згідно частини другої статті 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Враховуючи наведене, суд вважає бездіяльність відповідача щодо врахування для обчислення позивачеві пенсії його заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд у межах періоду роботи в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» з 26.08.1988 по 31.03.1997, такою, що є протиправною.
Судом також встановлено, що заробітна плата позивача за спірний період з 01.09.2019 по 31.03.2021 врахована відповідачем з показником 0.
Крім того, з розрахунку заробітку для обчислення пенсії відповідачем на власний розсуд виключено 22 місяці стажу роботи позивача у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» (у межах 10 відсотків період з 01.06.2019 по 31.03.2021).
З реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Індивідуальних відомостей про застраховану особу вбачається, що в період з 01.06.2019 по 31.03.2021 позивач працював у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» та кожного місяця йому нараховано заробітну плату (Форма ОК-5).
Зокрема, - з червня по грудень 2019 року: червень 1555.26 грн., липень 16090.27 грн., серпень 12742.56 грн., вересень 14705.32 грн., жовтень 16192.36 грн., листопад 15108.28 грн., грудень 23007.22 грн.; - у 2020 році: січень 22252.08 грн., лютий 20363.31 грн., березень 16384.42 грн., квітень 16384.42 грн., травень 26500.91 грн., червень 20749.83 грн., липень 18130.90 грн., серпень 19600.79 грн., вересень 18930.90 грн., жовтень 21773.22 грн., листопад 25769.92 грн., грудень 23410.97 грн.; - з січня по березень 2021 року: січень 21980.65 грн., лютий 22035.69 грн., березень 21797.31 грн.
Відповідно до довідки №305/12, виданою ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» 13.12.2022, згідно якої позивач працює у цьому ВП і йому була нарахована та сплачена заробітна плата, нараховано єдиний соціальний внесок і перераховано в ДФС за період з 01.10.2018 по 30.04.2021.
Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зважаючи на обставини справи, заробітна плата позивача за спірний період з 01.09.2019 по 31.03.2021 врахована відповідачем з показником 0.
Крім того, з розрахунку заробітку для обчислення пенсії виключено 22 місяці стажу роботи позивача у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» (у межах 10 відсотків період з 01.06.2019 по 31.03.2021) з метою оптимізації, що підтверджується відомостями в розрахунку стажу для обчислення пенсії та листі ГУ ПФУ від 03.12.2022 № 17457-16677/Г-02/8-0500/22.
Щодо доводу відповідач про несплату підприємством страхових внесків, суд враховує наступне.
Відповідно дост. 1 ЗаконуУкраїни «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.
Згідно ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цьогоЗаконуза даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ст. 113 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно п. 1 ч. 2ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»(далі - Закон №2464-IV) платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Таким чином, обов`язок щодо сплати єдиного внеску покладений саме на роботодавця, який здійснювавнарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати.
Враховуючи наведене, суд вважає неправомірним висновок відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі № 199/1852/15-а.
Оскільки позивач не несе відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків товариством, на якому він працював, суд вважає про відсутність правових підстав у відповідача щодо врахування заробітку за період з 01.09.2019 по 31.03.2021 з показником 0, так і для виключення періоду з 01.06.2019 по 31.03.2021 із розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає, що період з 01.06.2019 по 31.03.2021 не міг бути виключений відповідачем з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, оскільки позивач працював у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська», за виконувану роботу отримував заробітну плату, з якої повністю сплачено страхові внески, тому вважає позовні вимоги в цій частині такими, що підлягають задоволенню, з зобов`язанням відповідача провести перерахунок пенсії з 14 травня 2021 року, із врахуванням для обчислення пенсії заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд у межах періоду роботи в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» з 26.08.1988 по 31.03.1997 на підставі архівних довідок, наданих архівним відділом Покровського району Селидівської міської ради, заробітної плати за період з 01.06.2019 по 31.03.2021 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», а також проведенням оптимізації пенсії шляхом виключення з розрахунку найбільш несприятливих періодів у межах 10 відсотків тривалості страхового стажу, та провести доплату з урахуванням сплаченої пенсії.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності дій в розумінні зазначеної норми Закону.
Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльність щодо неврахування для обчислення пенсії заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд у межах періоду роботи позивача в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» з 26.08.1988 по 31.03.1997, визнання дій щодо врахування для обчислення пенсії заробітної плати за період з 01.09.2019 по 31.03.2021 з показником 0 та виключенню періоду з 01.06.2019 по 31.03.2021 у кількості 22 місяців із розрахунку заробітку для обчислення пенсії, зобов`язання провести перерахунок пенсії з 14 травня 2021 року, із врахуванням для обчислення пенсії заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд у межах періоду роботи в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» з 26.08.1988 по 31.03.1997 на підставі архівних довідок, наданих архівним відділом Покровського району Селидівської міської ради, заробітної плати за період з 01.06.2019 по 31.03.2021 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», а також проведенням оптимізації пенсії шляхом виключення з розрахунку найбільш несприятливих періодів у межах 10 відсотків тривалості страхового стажу, та провести доплату з урахуванням сплаченої пенсії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неврахування для обчислення пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд у межах періоду роботи позивача в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» з 26.08.1988 по 31.03.1997.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо врахування для обчислення пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01.09.2019 по 31.03.2021 з показником 0 та виключенню періоду з 01.06.2019 по 31.03.2021 у кількості 22 місяців із розрахунку заробітку для обчислення пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 14 травня 2021 року, із урахуванням для обчислення пенсії заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд у межах періоду роботи в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту ГШО в/о «Селидіввугілля» з 26.08.1988 по 31.03.1997 на підставі архівних довідок, наданих архівним відділом Покровського району Селидівської міської ради, заробітної плати за період з 01.06.2019 по 31.03.2021 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», а також проведенням оптимізації пенсії шляхом виключення з розрахунку найбільш несприятливих періодів у межах 10 відсотків тривалості страхового стажу, та провести доплату з урахуванням сплаченої пенсії.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, в сумі 1073 грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.В. Давиденко