Єдиний державний реєстр судових рішень
н\п 6/490/470/2023 Справа № 490/8749/21
Центральний районний суд м. Миколаєва
______________
УХВАЛА
Іменем України
06 листопада 2023 року Центральний районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючої суддіГуденко О.А.
при секретаріПозднякову Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Миколаєва заяву ОСОБА_1 , боржник Головне управління ДПС у Миколаївській області, про заміну сторони у виконавчому листі ,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2023 року до Центрального районного суду м. Миколаєва надійшла зазначена вище заява,яку заявник мотивує тим,що 21 січня 2022 року Центральним районним судом м. Миколаєва ухвалено рішення по справі № 490/8749/21, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області про стягнення середнього заробітку за час затримки виплати задоволено частково, вирішено: стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільнені виплати в сумі 27164, 16 грн., стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 грн.,в решті позовних вимог відмовлено.
В обґрунтування заяви зазначає, що відповідно допостанови №893 від 30.09.2020 року «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби»КМУ ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Миколаївській області. Наказом ДПС України від 08.10.2020 №556 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи.
ДПС України 12.11.2020 року видано наказ №643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" яким встановлено, що кожен територіальний орган ДПС утворений як її відокремлений підрозділ є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується. Вказує, що відповідно до пункту 1 Положення про ГУ ДПС у Миколаївській області ГУ ДПС у Миколаївській області код ЄДРПОУ 44104027 є правонаступником усіх прав та обов`язків ГУ ДПС у Миколаївській області код ЄДРПОУ 43144729.
Відтак звернулася до суду із вищезазначеною заявою, в якій просить замінити боржника у виконавчому листі від 28 грудня 2022 року, виданому Центральним районним судом м.Миколаєва , на правонаступника боржника - ГУ ДПС у Миколаївській області код ЄДРПОУ 44104027.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.10.2023 року визначено головуючого по справі суддю Гуденко О.А.
Заяву призначено до розгляду в судовому засіданні.
Сторони у судове засідання не з`явилися, про час і дату судового засідання повідомлені належним чином.
Заявник надала суду заяву про розгляд справи у їх відсутність.
02.11.2023 року надійшли заперечення від представника Головне управління ДПС у Миколаївській області,в яких просять у задоволенні заяви відмовити. В обгрунтуваннясвоїх заперечень зазначають, що відповідно до абзацу четвертого пункту 2 Постанови №1200 Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Тобто Кабінетом Міністрів України обмежено обсяги прав та обов`язків, пов`язаних з правонаступництвом, сферами діяльності новоутворених Державної податкової служби та Державної митної служби. Відповідно до постанови №1200 всі повноваження Державної фіскальної служби України, що реорганізується шляхом поділу, розділено на три сфери: 1) реалізація державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску сфера діяльності Державної податкової служби; 2) реалізація державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства сфера діяльності Державної митної служби; 3) реалізація державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань єдиного внеску сфера діяльності центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинене, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (Бюро економічної безпеки України).
Відповідно до Положення про Головне управління ДПС у Миколаївській області, затвердженого наказом ДПС України від 12 липня 2019 року №14 із змінами, правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДФС України у Миколаївській області у відповідних сферах діяльності є головне управління ДПС у Миколаївській області. Отже, права та обов`язки Головного управління ДПС у Миколаївській області як правонаступника ГУ ДФС у Миколаївській області не є виключними і всеохоплюючими, а жорстко обмежені його сферою діяльності.
Також, вказують, що Головне управління ДФС у Миколаївській області як юридична особа до дати утворення центрального органу виконавчої влади продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції (Бюро економічної безпеки України). Станом на теперішній час відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ГУ ДФС у Миколаївській області досі перебуває у процесі ліквідації, а отже є діючим.
За такого, ГУ ДПС у Миколаївській області не є правонаступником ГУ ДФС у Миколаївській області в частині повноважень щодо реалізації державної політики в сфері боротьи з правопорушеннями під час застсоування податкового законодавства тощо , а разом з тим ОСОБА_1 , було звільнено з посади головного державного інспектора сектору правового забезпечення ГУ ДФС , яке на той час здійснювало свої повноваження та виконувало функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застсоування податкового законодавства , а також законодавства з питань сплати єдиного внеску тщо. При цьому на момент звільнення позивачки ГУ ДПС як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України вже тривалий час виконувало функції з реалізації державної податкової політики, державної політики з адімністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Згідно з положенням ч. 3 ст. 442 ЦПК України суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
За такого, оскільки позиція сторін є зрозумілою до суду, суд прийшов до висновку про можливість розгляду заяви за відсутності учасників процесу.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає заяву такою, що підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Устатті 129-1 Конституції Українивизначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Питання процесуального правонаступництва врегульовано частиною першоюстатті 55 ЦПК України, відповідно до якої у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно з частинами першою, другою, п`ятоюстатті 442 ЦПК Україниу разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
У постанові від 18 січня 2022 року у справі № 34/425 (провадження № 12-69гс21), яка була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень 07 лютого 2022 року, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, викладених у постанові від 15 вересня 2021 року у справі №727/9430/13-ц, щодо порядку здійснення заміни сторони виконавчого провадження правонаступником, згідно з яким за відсутності відкритого виконавчого провадження заміна відповідної сторони виконавчого провадження правонаступником є можливою. Велика Палата Верховного Суду зазначила, що указаний висновок не відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду викладеній у постановах від 03 листопада 2020 року у справі № 916/617/17 (провадження № 12-48гс20, пункти 74-75) та від 16 лютого2021 року у справі № 911/3411/14 (провадження № 12-39гс20, пункт 6.18).
Підставою для заміни сторони виконавчого провадження (стаття 442 ЦПК України), тобто процесуального правонаступництва в межах виконавчого провадження як юридичного процесу, є правонаступництво в матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і перехід до іншої особи прав чи обов`язків сторони, яка вибула, в цих правовідносинах.
Процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні - це заміна на будь-якій стадії саме виконавчого провадження як юридичного процесу стягувача або боржника іншою особою у зв`язку з її вибуттям, тобто підставою заміни стягувача внаслідок правонаступництва є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов`язки або пряма вказівка акта цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.
Заміна сторони виконавчого провадження правонаступником у виконавчому провадженні, тобто здійснення процесуального правонаступництва після набрання судовим рішенням законної сили, полягає в поширенні на правонаступників законної сили судового рішення. При цьому на правонаступників законна сила судового рішення поширюється усіма своїми правовими наслідками - незмінністю, неспростовністю, виключністю, преюдиційністю, виконуваністю.
Відповідно до висловлених раніше правових висновків Великої Палати Верховного Суду (дивитись mutatis mutandis постанову Верховного Суду від 03 листопада 2020 року у справі № 916/617/17, пункти 73-75) оскільки виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, сторони виконавчого провадження належать до учасників справи, а отже, якщо процесуальне правонаступництво має місце на стадії виконавчого провадження, заміна сторони виконавчого провадження означає й заміну учасника справи. Але заміна учасника справи не обов`язково означає заміну сторони відкритого виконавчого провадження.
На стадії виконання судового рішення як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони у виконавчому провадженні як юридичному процесі правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченомустаттею 442 ЦПК Україниз урахуванням підстав, визначенихстаттею 55 ЦПК України. У цьому випадку нормистатті 442 ЦПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва у виконавчому провадженні, застосовуються разом з нормамистатті 55 ЦПК України.
Натомість як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення заміна учасника справи правонаступником здійснюється на підставістатті 55 ЦПК України, а в окремих випадках також на підставі частини п`ятоїстатті 442 ЦПК України. Відповідно, тільки до закінчення виконавчого провадження можна ставити питання про заміну сторони виконавчого провадження, а якщо виконавче провадження закінчене, то заміна відповідної сторони цього виконавчого провадження правонаступником є неможливою без його відновлення відповідно до умов законодавства.
У випадку закінчення виконавчого провадження заявник, що звертаєтьсяз заявою про заміну сторони виконавчого провадження, повинен поставити перед судом питання щодо відновлення виконавчого провадження (оскарження постанови про закінчення виконавчого провадження). За відсутності підстав для відновлення закінченого виконавчого провадження відсутні і підстави для процесуального правонаступництва.
Отже, не можна замінити сторону виконавчого провадження, яке було закінчене, якщо не існує підстав для відновлення виконавчого провадження, з приводу чого особа має звернутися до суду, надавши переконливі аргументи щодо такого відновлення. Суд може здійснити заміну учасника справи виключно для виконання вимог частини першоїстатті 2 ЦПК України.
Такий висновок про застосуваннястатті 442 ЦПК Українивикладенийу постанові Великої Палати Верховного Суду від 08 лютого 2022 року у справі№ 2-7763/10 (провадження № 14-197цс21).
Ураховуючи наведене, для вирішення питання щодо заміни сторони у виконавчому провадженні вирішальним є встановлення наявності відкритого виконавчого провадження, в якому ставиться таке питання.
Судом встановлено, що рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва від 21 січня 2022 року, описку в якому виправлено ухвалою того ж суду від 19 січня 2023 року, стягнуто з Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 27164 грн 16 коп.
Рішення суду набрало законної сили 03 березня 2022 року.
28 грудня 2022 року ОСОБА_1 отримала виконавчий лист.
Згідно з інформацією з Автоматизованої системи виконавчих проваджень за цим виконавчим листом виконавче провадження не відкривалось.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що виконавче провадження з виконання рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 21 січня 2022 року про стягнення з Головного управління ДФС у Миколаївській області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 27164 грн 16 коп. не відкривалось, то наявне право стягувача на звернення до суду із заявою про заміну боржника у виконавчому листі.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Миколаївській області знаходиться «в стані припинення, 06.08.2019, 15221270017030555, внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації».
Постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19 червня 2019 р. № 537, утворено як юридичну особу публічного права - ГУ ДПС у Миколаївській області та реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби зокрема, ГУ ДФС у Миколаївській області приєднано до ГУ ДПС у Миколаївській області.
Так, 29.08.2019 року Головним управлінням ДПС у Миколаївській областівидано наказ № 5 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Миколаївській області», згідно з яким розпочато виконання припинених функцій і повоноважень ГУ ДФС у Миколаївській області Головним управлінням ДПС у Миколаївській області.
На підставі постанови КМУ від 18.12.2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» зареєстровано юридичну особу 17.05.2019 року, номер запису: 10741350000085321 Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393).
Відповідно до абзацу 4 пункту 2 постанови КМУ від 18.12.2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» Державна податкова служба України та Державна митна служба України є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формуваньГоловне управління ДФС у Миколаївській області перебуваєв стані припинення.
Підпунктом 27 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2019 року № 227 визначено, що ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
Абзацом 5 пункту 1 Положення про Головне управління ДПС України у Миколаївській області, затвердженого наказом ДПС України 12.07.2019 року № 14, ГУ ДПС є правонаступникомусіх прав та обов`язків ГУ ДФС у Миколаївські області.
Постановою КМУ від 19.06.2019 р. № 537 «Про утворення територіальних органів Держаної податкової служби» із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 25.09.2019 р. № 846 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. Територіальні органи Державної фіскальної служби реорганізовано шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби.
Тобто, ГУ ДФС у Миколаївські області реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ДПС у Миколаївській області.
Також Постановою КМУвід 25.09.2019 р. № 846 установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжкють здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.
Судом встановлено, що наказом ГУ ДПС у Миколаївській області від 29.08.2019 р. № 5 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Миколаївській області» розпочато виконання ГУ ДПС у Миколаївській області функцій та повноважень.
Розпорядженням КМУ від 21.08.2019 р. № 682-р «Питання Державної податкової служби» погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою КМУ від 06.03.2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і поноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У зв`язку з цим розпорядженням, головою ДПС України видано наказ № 36 від 28.08.2019 р. «Про початок діяльності Державної податкової служби України», а начальником Головного управління ДПС у Миколаївській області видано наказ «Про початок діяльності Головного управління ДПС України у Миколаївськійобласті».
Постановою № 893 від 30.09.2020 року "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби"Кабінет Міністрів України постановив ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, у тому числі Головне управління ДПС у Миколаївській області.
Наказом ДПС України від 08.10.2020 року № 556 розпочато процедуру ліквідації територіальних органів Державної податкової служби, в тому числі і Головного управління ДПС у Миколаївській області.
Згідно з абз. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 893, територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієїпостанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієїпостановита прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.
Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 3 Постанови № 893).
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, у тому числі Головне управління ДПС у Миколаївській області.
Згідно з наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій", здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до п. 1 Постанови № 893, розпочато з 01.01.2021.
Крім того, з метою реалізації Постанови № 893 та враховуючи Наказ № 529, Державною податковою службою України видано наказ від 12.11.2020 № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" та регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується.
Згідно пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у Миколаївській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 21.11.2020 року № 643, Головне управління ДПС у Миколаївській області (ЄДРПОУ 44104027) є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Миколаївській області (ЄДРПОУ 43144729).
Згідно ст.442 ЦПК Україниу разівибуття однієїіз сторінвиконавчого провадженнясуд замінюєтаку сторонуїї правонаступником. Заявупро заміну сторони їїправонаступником можеподати сторона(заінтересованаособа),державний абоприватний виконавець. Судрозглядає заявупро замінусторони їїправонаступником удесятиденний строкз дняїї надходженнядо судуу судовомузасіданні зповідомленням учасниківсправи тазаінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченомустаттею 272цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 55 ЦПК України, у разі припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для заміни сторони боржника його правонаступником, а відтак, заява ОСОБА_1 є обгрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.79-81,55, 442 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони боржника у виконавчому листі у справі № 490/8749/21, виданому Центральним районним судом м.Миколаєва 28 грудня 2022 року -задовольнити.
Замінити сторону боржника у виконавчому листі у справі № 490/8749/21, виданому Центральним районним судом м.Миколаєва 28 грудня 2022 року , а саме з боржника Головне управління ДФС України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39394277) на Головне управління ДПС в Миколаївській області (54001,м. Миколаїв,вул. Лягіна, буд. 6; код ЄДРПОУ44104027).
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-ти денний строк з дня отримання копії ухвали.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua// та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя О.А. Гуденко