Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
19.10.2023Справа № 910/7696/23
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙНСВАРД"доАкціонерного товариства "Українська залізниця"прозобов`язання вчинити дії Суддя Підченко Ю.О. Секретар судового засідання Лемішко Д.А.Представники сторін:
від позивача: Накоп`юк Я.В.;
від відповідача: не з`явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа № 910/7696/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙНСВАРД" (далі також - позивач ТОВ "ГРЕЙНСВАРД") до Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі також - відповідач, АТ «Укрзалізниця») про зобов`язання внести зміни до особового рахунку № 2829531 шляхом відображення (відновлення, збільшення) на ньому грошової суми в розмірі 104 624, 64 грн.
15.06.2023 до суду звернувся позивач із заявою про зменшення розміру позовних вимог.
Враховуючи те, що дії позивача зі зміни предмету позову не суперечать законодавству та не порушують права і охоронювані законом інтереси інших осіб, суд прийняв заяву позивача до розгляду та встановив, що спір у справі буде вирішений з урахуванням нового предмета позову, а саме: зобов`язати внести зміни до особового рахунку № НОМЕР_1 шляхом відображення (відновлення, збільшення) на ньому грошової суми в розмірі 103 218,60 грн.
З огляду на те, що в підготовчому провадженні здійснено дії передбачені ст. 182 Господарського процесуального кодексу України, суд вирішив закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті на 19.10.2023.
18.10.2023 відповідачем подано клопотання про проведення судового засідання без участі його представника.
Безпосередньо в судовому засіданні 19.10.2023 представник позивача наполягав на задоволенні заявленого позову та надав усні пояснення по суті спору.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання 19.10.2023 не забезпечив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд заслухав вступне слово, закінчив з`ясування обставин справи та перевірку їх доказами, провів судові дебати.
Крім того, на виконання вимог ч. 6 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України суддя оголосив стислий зміст відзиву на позов.
У судовому засіданні 19.10.2023 відповідно до приписів ч. 1 ст. 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
25.02.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Грейнсвард» (як замовником) та Акціонерним товариством «Укрзалізниця» (як перевізником) був укладений договір № 43-41564379/2020-001 про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом (далі - договір), предметом якого є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов`язаних із організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах замовника, пов`язаних з цим супутніх послуг (далі також - послуг) і проведення розрахунків за ці послуги.
Відповідно до п. 1.5. договору, договір є публічним, за яким залізниця бере на себе обов`язок здійснювати надання послуг, пов`язаних з організацією та здійсненням перевезення вантажів залізничним транспортом загального користування кожному, хто до нього звернеться. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх замовників, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Договір з урахуванням змін до нього оприлюднюється Залізницею як публічна пропозиція для укладення на веб-сайті http://uz-cargo.com з накладенням кваліфікованого електронного підпису (п. 1.6 договору).
06.10.2022 АТ «Укрзалізниця» було оприлюднено нову редакцію договору про надання послуг перевезення вантажів, яка введена в дію 07.10.2022.
Згідно з п. 1.4 вказаного договору надання послуг може підтверджуватись одним з таких документів: накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю, відомістю плати за користування вагонами, відомістю плати за подавання/забирання вагонів та маневрову роботу, іншими документами.
Відповідно до пункту 2.3.3 договору, перевізник відкриває для проведення розрахунків і обліку сплачених сум для замовника особовий рахунок з наданням коду платника, а також присвоює замовнику код вантажовідправника / вантажоодержувача. Надані коди зазначаються перевізником в Інформаційному повідомлені про укладення договору в порядку, визначеному в п. 1.9. договору.
На виконання вказаних положень позивачу відкрито особовий рахунок з наданням коду платника № 2829531.
Пунктом 2.3.4 договору передбачено, що перевізник веде облік попередньої оплати, нарахованих і сплачених сум за здійснені перевезення і надані послуги, пов`язані з перевезенням вантажу та надає замовнику відповідні розрахункові документи в електронній формі. Паперові копії таких документів надаються за зверненням замовника за цінами встановленими в додатку 1-1 до договору.
Згідно з пунктами 4.1, 4.2 договору розрахунки за цим договором здійснюються через філію «Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень» АТ «Укрзалізниця». Оплата послуг відповідно до договору здійснюється у національній валюті України на умовах попередньої оплати шляхом перерахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання перевізника, вказаний в розділі 15 договору.
Також відповідно до п. 2.1.4 договору на замовника покладено обов`язок сплачувати послуги перевізника та інші платежі, належні перевізнику за договором із сум внесеної передоплати за кодом платника.
Відповідно до п. 4.4 договору по мірі виконання перевезень та надання послуг залізницею в особовому рахунку відображаються використання перевізником коштів за добу для оплати.
Згідно з п. 4.5 договору, щодобово, упродовж періоду виконання договору, перевізник надає замовнику переліки перевізних документів в електронному вигляді (далі також - щодобові переліки перевізних документів), які відображають облік коштів, перерахованих та витрачених замовником на виконання договору за звітну добу.
Як стверджує позивач, у період жовтень-листопад 2022 АТ «Укрзалізниця» було сформовано та направлено йому Переліки перевізних документів, ознайомившись з якими позивач встановив, що на підставі накопичувальних карток нараховано та списано з особового рахунку збір за зберігання вантажу у вагонах на 103 218,60 гр з ПДВ більше належного.
Заперечуючи проти заявленого позову відповідач посилався, зокрема, на наступне:
- ТОВ «Грейнсвард» одразу ж після отримання переліку було відомо про нараховані і списані з його особового рахунку кошти, проте представник вантажовласника не з`явився на станцію Дубно, не підписав вказаних накопичувальних карток та у жодній формі не висловлював своїх заперечень, зауважень чи застережень щодо нарахованих платежів;
- всі акти загальної форми, на підставі яких складені накопичувальні картки, підписано уповноваженим представником позивача без зауважень;
- позивачем не надано доказів того, що він у будь-якій формі висловлював свою незгоду із нарахуваннями, які включені в електронні накопичувальні картки, яка у встановленому порядку була направлена йому на узгодження відповідно до вимог п. 2.2. Технології формування та обробки електронних відомостей плати за користування вагонами ф. ГУ-46, відомостей плати за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу ф. ГУ-46а та накопичувальних карток ф. ФДУ-92;
- Залізницею дотримано встановлений договором час на узгодження накопичувальних карток, а позивач, маючи на узгодженні платіжні документи, впродовж більше двох діб не вчиняв жодних дій щодо нього.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до статті 908 ЦК України, перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення. Загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відповідно до статті 306 Господарського кодексу України (далі - ГК України) перевезенням вантажів визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Суб`єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі. Загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів визначаються цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про залізничний транспорт" розрахунки відправників і одержувачів вантажу, вантажобагажу і пошти з підприємствами залізничного транспорту загального користування за перевезення, додаткові збори за вантажні операції і користування рухомим складом, а також за штрафи, пеню, неустойки здійснюються в порядку, передбаченому Статутом залізниць України, іншими актами законодавства України та міжнародними договорами.
Статут залізниць України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 року № 457 (далі - Статут), визначає обов`язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом. Статутом регламентуються порядок укладання договорів, організація та основні умови перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти, основні положення експлуатації залізничних під`їзних колій, а також взаємовідносини залізниць з іншими видами транспорту (стаття 2 Статуту).
За статтею 62 Статуту порядок розрахунків за перевезення і послуги встановлюється Укрзалізницею згідно з чинним законодавством. Належні за перевезення вантажів і надання додаткових послуг платежі можуть вноситися готівкою, чеками, безготівково, якщо інше не передбачено законодавством, на станціях відправлення або передоплатою через розрахункові підрозділи залізниць.
Усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи (які не були включені в перевізні документи і у відомості плати за користування вагонами та контейнерами) включаються в накопичувальні картки, які складаються станціями в трьох примірниках із зазначенням у них відомостей про надані послуги і їх вартість. Ці відомості підтверджуються підписами працівника станції і вантажовласника. Один примірник накопичувальної картки, відомості плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу надаються вантажовласнику (пункт 2.6. Правил розрахунків перевезення вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21 листопада 2000 року № 644).
Пункт 8 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21 листопада 2000 року № 644 (далі - Правила зберігання вантажів), встановлює, що збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах), у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання, сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо), при цьому термін безоплатного зберігання обчислюється при затримці - з моменту затримки.
Збірник тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України (Тарифне керівництво № 1), затверджений наказом Мінтрансу України від 15 листопада 1999 року № 551, у пункті 2 розділу 2 встановлює розміри зборів за зберігання вантажів. Отже, збір за зберігання вантажів є регульованим тарифом і не потребує додаткового погодження сторонами.
Відповідно до пункту 9 Правил зберігання вантажів за зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення (у тому числі під митним оформленням та з інших причин, незалежних від залізниці), збір сплачується з моменту ввезення вантажу на станцію до моменту закінчення затримки. Факт затримки вантажу засвідчується актом загальної форми. Якщо вантаж для відправлення завозиться на місця загального користування частинами і в день завезення першої частини не був зданий повністю, то збір за зберігання нараховується за кожну ввезену частину вантажу. Збір у таких випадках визначається як сума зборів за ввезені частини вантажу. Час зберігання кожної частини завезеного вантажу визначається від моменту ввезення цієї частини до моменту оформлення перевізних документів. У такому самому порядку визначається збір за зберігання вантажу на складі станції відправлення, поверненого на вимогу відправника.
Як передбачено статтею 129 Статуту обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин: невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах; у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу; псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу; повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу. В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми.
Відповідно до пункту 1 Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 28 травня 2002 року № 334 (далі - Правила складання актів), при перевезеннях у залежності від обставин, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, відправника, одержувача, пасажира, складаються комерційні акти (додаток 1) та акти загальної форми (додаток 6 до Правил користування вагонами та контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25 лютого 1999 року № 113).
Акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу та вантажобагажу, і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, зокрема, у разі затримки вагонів (контейнерів), пов`язаної з митним оформленням вантажу, а також затримки через недодання чи неналежне оформлення відправником документів, необхідних для виконання митних, санітарних та інших правил; в інших випадках для засвідчення обставин, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, якщо при цьому не потрібне складання комерційного акта. Акт загальної форми підписується особами, які беруть участь у засвідченні обставин, що стали підставою для складання акта, але не менше як двома особами; один примірник акта загальної форми, складеного під час перевезення, додається до перевізних документів, другий залишається на станції, яка його склала (пункту 3 Правил складання актів).
Згідно з пунктом 3 Правил користування вагонами та контейнерами облік часу користування вагонами і контейнерами та нарахування плати за користування ними провадиться на станціях відправлення та призначення за відомістю плати за користування вагонами форми ГУ-46 (додаток 1), відомістю плати за користування контейнерами форми ГУ-46к (додаток 11), які складаються на підставі пам`яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45 (додаток 2), пам`яток про видачу/приймання контейнерів форми ГУ-45к (додаток 8), повідомлення про закінчення вантажних операцій з вагонами (додаток 12), актів про затримку вагонів форми ГУ-23а (додаток 3), актів загальної форми ГУ-23 (додаток 6). За договором між вантажовласником і залізницею всі ці документи можуть оформлятися і надаватися в електронному вигляді. Порядок здійснення електронного документообігу під час перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні регламентується додатком до договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги.
Час користування обчислюється окремо для кожного вагона і контейнера за його номером. Номерному обліку часу користування підлягають усі вагони і контейнери, подані під вантажні операції на місцях загального користування, а на місцях незагального користування - вагони і контейнери парку залізниць України й інших держав, передані на під`їзні колії або орендовані ділянки колій. Усі завантажені вагони, а також порожні вагони, які належать підприємствам, організаціям, портам, установам і громадянам, та орендовані ними, що знаходяться на станціях і на підходах до них в очікуванні подавання під вантажні або інші операції з причин, які залежать від вантажовласника, є такими, що перебувають у користуванні вантажовласника (пункт 6 Правил користування вагонами і контейнерами).
Відповідно до пункту 8 Правил користування вагонами і контейнерами у разі затримки вагонів на станції з причин, які залежать від вантажовласника, складається акт загальної форми, який підписується представниками станції і вантажовласника. В акті вказується час (у годинах та хвилинах) початку та закінчення затримки вагонів і їх номер.
Отже, з огляду на положення пункту 9 Правил зберігання вантажів й також виходячи з приписів пунктів 1, 3 Правил складання актів, пункту 8 Правил користування вагонами і контейнерами, статті 129 Статуту, належним та допустимим доказом на підтвердження факту настання відповідних подій - затримки вагонів на станції з причин, які залежать від вантажовласника, є акт загальної форми ГУ-23, що складений згідно з додатком № 6 до Правил користування вагонами і контейнерами.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 4 липня 2018 року в справі № 904/5743/16.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи фактичних даних, відповідно до Переліку № 20221021, на підставі Накопичувальної картки № 18100413 Залізницею з особового рахунку Товариства списано збір за зберігання 473 т вантажу протягом 2 діб у сумі 23 335,20 грн з ПДВ. Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1781 та № 1786.
Актом загальної форми ГУ-23 № 1781 зафіксовано, що о 12:00 год. 16.10.2022 тривали вантажні операції з вагонами №№ 58530106, 58537630, 58553421, 95063673, 95067153, 95254124,95267449. Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно Акту загальної форми ГУ-23 № 1786 (про закінчення затримки) вбачається, що затримка завантажених вагонів тривала 17.10.2022 з 09:10 год. до 17:30 год. або 08 год. 20 хв.
Указаний акт містить посилання на Акт загальної форми ГУ-23 № 1783, у якому також відображено причини та час початку затримки вагонів.
Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1783 та № 1786.
Згідно з абз 11 п. 2.1 Розділу III Збірника тарифів у всіх випадках неповна доба зберігання вантажів округляється до повної.
Відповідно до п. 5.1 Розділу II Збірника тарифів при визначені розміру зборів здійснюється округлення до 0,1. Кількість діб зберігання, за які нараховується збір за зберігання, визначається діленням часу затримки на 24 години. При цьому, кількість календарних діб не враховується.
Сформованість та сталість такого підходу підтверджується Роз`ясненням Державної адміністрації залізничного транспорту України № ЦМ-8/888 від 05.08.2013, Роз`ясненням AT «Укрзалізниця» № ЦМ-15/180 від 21.05.2019, постановою Північного апеляційного господарського суду від 13.09.2021 у справі 910/768/21, а також корелюється з практикою Вищого господарського суду України, висвітленою ще у постанові від 04.03.2008 у справі № 12/85/07 (ЄДРСР № 1449366).
Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України 26.03.2009 № 317 затверджено Коефіцієнти, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язані з ними послуги.
Згідно з п. 19 Коефіцієнтів до тарифів, плат та зборів, що вказані в розділах II і III Збірника тарифів, підлягає застосуванню коефіцієнт 5,139.
Таким чином, збір за зберігання у вказаних вагонах становить11 667,60 грн з ПДВ, а перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 18100413 становить 11 667,60 грн з ПДВ.
З Переліку № 20221025 вбачається, що на підставі Накопичувальної картки № 21100420 списано збір за зберігання 476 т вантажу протягом 2 діб у сумі 23 483,16 грн з ПДВ, а також на підставі Накопичувальної картки №21100422 - 21 559,08 грн з ПДВ за зберігання 437 т вантажу протягом 2 діб.
Накопичувальна картка № 21100420:
Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1794 та № 1805.
Актом загальної форми ГУ-23 № 1794 зафіксовано, що о 13:00 год. 18.10.2022 тривали вантажні операції з вагонами №№ 58552415, 95201224, 95240651, 95164612, 95058418, 35148359, 58547761, 95217378, 95310314. Відомості про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно з Актом загальної форми ГУ-23 № 1805 (про закінчення затримки) вбачається, що затримка завантажених вагонів №№ 58552415, 95201224, 95240651, 95164612, 95058418, 95148359, 58547761 тривала з 23:45 год. 18.10.2022 до 18:39 год. 19.10.2022 або 18 год. 54 хв.
Указаний акт містить посилання на Акт загальної форми ГУ-23 № 1799, у якому також відображено причини та час початку затримки вагонів. Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1799 та № 1805.
Таким чином, збір за зберігання у вагонах №№ 58552415, 95201224, 95240651, 95164612, 95058418, 95148359, 58547761 становить 11 741,64 грн з ПДВ, а перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 21100420 становить 11 741,52 грн з ПДВ.
Накопичувальна картка № 21100422:
Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1782 та № 1816.
Актом загальної форми ГУ-23 № 1782 зафіксовано, що о 10:00 год. 19.10.2022 тривали вантажні операції з вагонами №№ 58509852, 58533399, 95217113, 95217378, 95272472, 95272654, 95310314, 95887816, 95887824.
Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно з Актом загальної форми ГУ-23 № 1816 (про закінчення затримки) вбачається, що затримка завантажених вагонів №№ 58509852, 95217113, 95272472, 95272654, 95887816, 95887824 тривала 20.10.2022 з 13:30 год. до 18:30 год. або 05 год. 00 хв.
Указаний акт містить посилання на Акт загальної форми ГУ-23 № 1812, у якому також відображено причини та час початку затримки вагонів.
Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1812 та № 1816.
Таким чином, збір за зберігання у вагонах №№ 58509852, 95217113, 95272472, 95272654, 95887816, 95887824 становить:
437 т х 4 грн/т х 5,139 = 8 983,00 грн без ПДВ або 10 779,60 грн з ПДВ.
Отже, перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 21100420 становить 10 779,48 грн з ПДВ.
З Переліку № 20221027 вбачається, що на підставі Накопичувальної картки № 25100424 списано збір за зберігання 176 т вантажу протягом 2 діб у сумі 8 682,84 грн з ПДВ.
Нарахування здійснено на підставі Акта загальної форми ГУ-23 № 1835, яким зафіксовано, що о 14:45 год. 23.10.2022 тривали вантажні операції з вагонами №№ 53200523, 95355970, 95216651, 95530119, 95492773, 95613147, 95522479, 95649547. 95759742.
Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Посилання на акти, на підставі яких можливо було б достеменно встановити фактичний момент повного завантаження та конкретний час початку та закінчення затримки, відсутні.
Оскільки складання накопичувальних карток та актів загальної форми є прерогативою саме Залізниці, то відповідачем належними доказами не підтверджено правомірність нарахування збору за зберігання за ставкою 4,0 грн за тонну вантажу, а тому перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 25100424 становить 8 682,84 грн з ПДВ.
З Переліку № 20221029 вбачається, що на підставі Накопичувальної картки №27100427 списано збір за зберігання 227 т і 234 т вантажу протягом 2 діб у сумі 22 743,12 грн з ПДВ.
- 234 т:
Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1850 та № 1864.
Актом загальної форми ГУ-23 № 1850 зафіксовано, що о 07:00 год. 25.10.2022 тривали вантажні операції з вагонами №№ 95231049, 95752572, 95542445, 95530663, 95455507, 58567066, 95625927, 95616017, 95542056.
Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно Акту загальної форми ГУ-23 № 1864 (про закінчення затримки) вбачається, що затримка завантажених вагонів №№ 58567066, 95366027, 95370318, 95455507, 95542056, 95616017, 95620910, 95625927, 95751178 тривала 26.10.2022 з 11:30 год. до 13:30 год. або 02 год. 00 хв.
Указаний акт містить посилання на Акт загальної форми ГУ-23 № 1861, у якому також відображено причини та час початку затримки вагонів.
Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 №1861 та № 1864.
Таким чином, збір за зберігання у вагонах №№ 58567066, 95366027, 95370318, 95455507, 95542056, 95616017, 95620910, 95625927, 95751178 становить 5 772,12 грн з ПДВ, а перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 27100427 становить: 5 772,12 грн з ПДВ.
З долученої відповідачем до відзиву на позов залізничної накладної № 35881044 та відомості вагонів до неї вбачається, що загальна маса по відправці становить 518 т у той час як Залізницею по Накопичувальній картці № 27100427 списано збір за зберігання 227 т і 234 т, а тому різниця складає 57 т.
Оскільки, як було вказано вище, затримка вагону № 58567066 тривала 2 год 00 хв., то розмір зберігання становить 1 406,04 грн з ПДВ, а перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 09120492 становить 1 406,04 грн з ПДВ.
З Переліку № 20221109 вбачається, що на підставі Накопичувальної картки № 06110441 списано збір за зберігання 136 т вантажу протягом 2 діб у сумі 6 709,44 грн з ПДВ.Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1944 та № 1955.
Актом загальної форми ГУ-23 № 1944 зафіксовано, що о 15:30 год. 04.11.2022 тривали вантажні операції з вагонами №№ 58537044, 58537424, 95078929, 95080701, 95116968, 95148086, 95148573, 95162681, 95246013. Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно Акту загальної форми ГУ-23 № 1955 (про закінчення затримки) вбачається, що затримка завантажених вагонів №№ 95080701, 95148573 тривала з 21:20 год. 04.11.2022 до 17:35 год. 05.11.2022 або 20 год. 15 хв. Указаний акт містить посилання на Акт загальної форми ГУ-23 № 1947, у якому також відображено причини та час початку затримки вагонів.
Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1947 та № 1955.
Таким чином, збір за зберігання у вагонах №№ 95080701, 95148573 становить 3 354,72 грн з ПДВ, а перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 21100420 становить: 3 354,72 грн з ПДВ.
З Переліку № 20221114 вбачається, що на підставі Накопичувальної картки № 11110448 списано збір за зберігання 130 т вантажу протягом 3 діб та 407 т протягом 2 діб у сумі 29 699,28 грн з ПДВ, а також на підставі Накопичувальної картки № 12110450 - 18 303,12 грн з ПДВ за зберігання 371т вантажу протягом 2 діб.
Накопичувальна картка № 11110448:
130 т:
Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1973 та № 1989.
Актом загальної форми ГУ-23 № 1973 зафіксовано, що о 22:00 год. 08.11.2022 тривали вантажні операції з вагонами №№ 58544230, 95076550, 95169652, 95180519, 95205977, 95271938, 95407425. Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно Акту загальної форми ГУ-23 № 1989 (про закінчення затримки) вбачається, що затримка завантажених вагонів №№ 58544230, 95072245, 95076550, 95148003, 95169652, 95180519, 9520597, 95271938, 95407425 тривала 10.11.2022 з 02:00 год. до 19:20 год. або 17 год. 20 хв.
Указаний акт містить посилання на Акт загальної форми ГУ-23 № 1982, у якому також відображено причини та час початку затримки вагонів. Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1982 та № 1989.
Таким чином, збір за зберігання становить 3 206,76 грн з ПДВ.
407 т:
Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1975 та № 1989. Актом загальної форми ГУ-23 № 1975 зафіксовано вантажні операції з вагонами.
Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно Акту загальної форми ГУ-23 № 1989 (про закінчення затримки) вбачається, що затримка завантажених вагонів №№ 58544230, 95072245, 95076550, 95148003, 95169652, 95180519, 9520597, 95271938, 95407425 тривала 10.11.2022 з 02:00 год. до 19:20 год. або 17 год. 20 хв.
Указаний акт містить посилання на Акт загальної форми ГУ-23 № 1982, у якому також відображено причини та час початку затримки вагонів.
Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1982 та № 1989.
Таким чином, збір за зберігання у вагонах становить 10 003,56 грн з ПДВ, а перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 11110448 становить 16 488,96 грн з ПДВ.
Накопичувальна картка № 12110450:
Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1987 та № 1996. Актом загальної форми ГУ-23 № 1987 зафіксовано, що о 10:30 год. 10.11.2022 тривали вантажні операції з вагонами №№ 95407169, 585451,04, 95295432, 95258075, 95887832, 95001202.
Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікуванні оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно Акту загальної форми ГУ-23 № 1996 (про закінчення затримки) вбачається, що затримка завантажених вагонів №№ 58545104, 95001202, 95258075, 95295432, 95407169, 95887832 тривала 11.11.2022 з 10:00 год. по 18:40 год. або 08 год. 40 хв.
Указаний акт містить посилання на Акт загальної форми ГУ-23 № 1991, у якому також відображено причини та час початку затримки вагонів. Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 1991 та№ 1996.
Таким чином, збір за зберігання становить 9 151,56 грн з ПДВ, а перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 12110450 становить 9 151,56 грн з ПДВ.
З Переліку № 20221122 вбачається, що на підставі Накопичувальної картки № 19110456 списано збір за зберігання 175 т вантажу протягом 2 діб у сумі 8 633,52 грн з ПДВ. Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 2018 та № 2021.
Актом загальної форми ГУ-23 № 2018 зафіксовано вантажні операції з вагонами №№ 58552415, 58547761, 95267449, 95255105, 95160149.
Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно з Актом загальної форми ГУ-23 № 2021 (про закінчення затримки) вбачається, що затримка завантажених вагонів №№ 95160149, 95255105, 95267449, 58547761, 58552416, 58532581, 58534280, 58530189 тривала 19.11.2022 з 16:00 год. по 17:00 год. або 01 год. 00 хв.
Указаний акт містить посилання на Акт загальної форми ГУ-23 № 2020, у якому також відображено причини та час початку затримки вагонів.
Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 №2020 та №2021.
Таким чином, збір за зберігання становить 4 316,76 гри з ПДВ, а перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 19110456 становить 4 316,76 грн з ПДВ.
З Переліку № 20221125 вбачається, що на підставі Накопичувальної картки № 23110465 списано збір за зберігання 351 т вантажу протягом 2 діб у сумі 17 316,36 грн з ПДВ. Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 2032 та № 2042.
Актом загальної форми ГУ-23 № 2032 зафіксовано вантажні операції з вагонами. Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно з Актом загальної форми ГУ-23 № 2042 (про закінчення затримки) вбачається, що затримка завантажених вагонів №№ 95197554, 95308359, 95407144, 95407250, 95407359 тривала з 16:40 год. 21.11.2022 по 11:40 год. 22.11.2022 або 19 год. 00 хв.
Указаний акт містить посилання на Акт загальної форми ГУ-23 № 2037, у якому також відображено причини та час початку затримки вагонів. Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 №2037 та №2042.
Таким чином, збір за зберігання становить 8 658,24 грн з ПДВ, а перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 19110456 становить 8 658,12 гри з ПДВ.
З Переліку № 20221129 вбачається, що на підставі Накопичувальної картки № 27110473 списано збір за зберігання 454 т вантажу протягом 2 діб у сумі 22 397,76 грн з ПДВ. Нарахування здійснено на підставі Актів загальної форми ГУ-23 № 2067 та № 2071.
Актом загальної форми ГУ-23 № 2067 зафіксовано вантажні операції з вагонами. Відомостей про наявність затримки завантажених вагонів в очікувані оформлення перевезення, причини та тривалість такої затримки вказаний акт не містить.
Водночас, згідно з Актом загальної форми ГУ-23 № 2071 вбачається, що 25.11.2022 о 20:30 год. почалась затримка завантажених вагонів №№ 95060158, 95099008, 95201224, 95407177,95407201, 95407227, 95887881.
При цьому, згідно Акту загальної форми ГУ-23 № 2101 затримка цих вагонів закінчилась 26.11.2022 о 17:40 год, а тому затримка тривала 21 год. 10 хв.
Отже, збір за зберігання підлягає розрахунку саме на підставі Актів загальної форми ГУ-23 №.2071 та №2101.
Таким чином, збір за зберігання становить 11 198,88 грн з ПДВ, а перебір збору за зберігання по Накопичувальній картці № 27110473 становить 11 198,88 грн з ПДВ.
Оскільки в матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження факту затримки вантажу з вини позивача, тому відсутні й правові підстави для нарахування останньому вищезазначених зборів за зберігання вантажу.
Отже, Залізниця неправомірно списала з особового рахунку ТОВ «Грейнсвард» 103 218,60 грн збору за зберігання вантажу.
Разом з цим, нарахування збору за зберігання вантажу у зв`язку із затримкою в очікуванні оформлення перевезення презюмується обов`язок доведення факту наявності такої затримки. Оскільки Залізницею безпідставно нарахований збір за зберігання у розмірі 103 218,60 грн з ПДВ, то останні підлягають поверненню позивачу.
У той же час суд вважає за необхідне наголосити, що відповідач, заперечуючи проти заявленого позову, помилково вважає, що ТОВ «Грейнсвард» оспорює факт списання з особового рахунку коштів, тоді як спір у справі виник через безпідставність нарахування плати за зберігання вантажів у вагонах.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відновлення становища, яке існувало до порушення (пункт 4 частини 2 статті 16 ЦК України).
Відповідно до частини 1 статті 5 ГПК України та абзацу 12 частини 2 статті 16 ЦК України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до пункту 7.1. договору усі спірні питання з виконання договору вирішуються шляхом переговорів, а у випадку недосягнення домовленості - у претензійно-позовному порядку.
Згідно з пунктом 7.4. договору належним способом захисту в судовому порядку прав та інтересів замовника щодо відображення перевізником в особовому рахунку використання замовником коштів (провізних платежів, неустойки, відшкодування збитків, інших), є відновлення становища, яке існувало до їх порушення - внесення відповідних змін до особового рахунку замовника про зарахування коштів на нього.
Відповідно до частини 1 статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Оскільки судом встановлено необґрунтованість нарахування та списання Залізницею вищезазначених зборів за зберігання вантажу в загальному розмірі 103 218,60 грн, і остання в добровільному порядку не внесла відповідних змін до особового рахунку позивача, суд на підставі вищезазначених приписів законодавства та умов договору дійшов висновку про те, що позов є обґрунтованим, а відтак підлягає задоволенню.
Інші доводи, на які посилалися сторони під час розгляду даної справи, залишені судом без задоволення та не прийняті до уваги, як необґрунтовані та такі, що не спростовують висновків суду щодо задоволення позову.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Поряд з цим, за змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах "Трофимчук проти України", "Серявін та інші проти України" обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з покладенням судового збору на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 219, 220, 232, 233, 237, п. 2 ч. 5, ч. 10 ст. 238, ст. ст. 240, 241, ч. 1 ст. 256, 288 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙНСВАРД" задовольнити.
2. Зобов`язати Акціонерне товариство "Українська залізниця" (03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5, код ЄДРПОУ 40075815) внести зміни до особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙНСВАРД" № 2829531 шляхом відображення (відновлення, збільшення) на ньому грошової суми в розмірі 103 218, 60 грн.
3. Стягнути з Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5, код ЄДРПОУ 40075815) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРЕЙНСВАРД" (03038, м. Київ, вул. Івана Федорова, 32, літ. А, 3-й поверх; код ЄДРПОУ 41564379) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 684,00 грн.
4. Після набрання рішенням суду законної сили видати відповідні накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до ч. 1 ст. 256 та ст. 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 30.10.2023 року.
Суддя Ю.О.Підченко