Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 383/1692/23
Номер провадження 2-а/383/20/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2023 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Бондаренка В.В.,
за участю секретаря судового засідання Могиленко В.М.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Бобринець Кіровоградськоїобласті взалі судовихзасідань Бобринецькогорайонного судуКіровоградської областів порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області лейтенанта поліції Вовчик Наталі Сергіївни, Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі та закриття справи про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить скасувати постанову серії ЕАТ №7912417 від 10.10.2023 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.121 КУпАП винесену відносно нього, та закрити справу за відсутністю складу правопорушення.
Позов мотивовано тим, що 10.10.2023 року близько 17 год. 30 хв. рухався на автомобілі ВАЗ 2101, державний номер НОМЕР_1 , по вул. Народна (Енгельса) в м. Бобринець та був зупинений працівником поліції Вовчик Н.С., яка повідомила, що не працює лівий стоп. На його пояснення, що перед виїздом з дому перевірив транспортний засіб і всі габарити працювали, працівник поліції не відреагувала та склала оскаржувану постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП з накладенням штрафу в сумі 340 грн. Оскаржувану постанову вважає необґрунтованою та безпідставною, оскільки перед виїздом перевірив справність всіх світлових приладів і лише після цього почав рух.
Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 01.11.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку в спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) та витребувано з Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області матеріали адміністративного провадження, які реалізовані у оскаржувану постанову.
Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області подало до суду відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити у задоволенні позову через його безпідставність та необґрунтованість, посилаючись на те, оскаржувана постанова винесена уповноваженою особою, яка мала право розглядати справу про адміністративне правопорушення з дотриманням правил чинного законодавства. Вирішуючи питання про притягнення позивача до адміністративної відповідальності поліцейський оцінив всі обставини справи, докази вчинення позивачем адміністративного правопорушення.
Тимчасово виконуючий обов`язки начальника Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Юрій Хандис надав до суду DVD-диск з відеозаписом з нагрудної «Бодікамери» до постанови серії ЕАТ №7912417 від 10.10.2023 року відносно ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою інспектора Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області лейтенанта поліції Вовчик Наталі Сергіївни про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАТ №7912417 від 10.10.2023 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. (а.с.6).
Згідно постанови, 10.10.2023 року о 17 год. 44 хв. в м. Бобринець, вул. Енгельса, 121, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ2101, державний номер НОМЕР_1 , з непрацюючим стоп сигналом, чим порушив п.п. в) п. 31.4.3 ПДР України керування транспортним засобом з несправними зовнішніми світловими приладами, не горить ліва фара в темну пору доби в режимі ближнього світла, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.121 КУпАП.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За вимогами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення правил дорожнього руху, передбачені ч.2 ст.122, ст.125 КУпАП. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.77 КАС України).
Тож, обов`язок доказування в адміністративному судочинстві визначений статтею 77 КАС України розподіляється таким чином, що позивач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує позовні вимоги, тобто підставу позову, а відповідач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує заперечення проти позову.
Аналогічний правовий висновок щодо обов`язку доказування в адміністративному процесі викладено в постанові Верховного Суду від 14.03.2018 року по справі № 760/2846/17.
Як убачається з оскаржуваної постанови, позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП у зв`язку із порушенням ним вимог п.п. в) п. 31.4.3 ПДР України, а саме за те, що керував транспортним засобом з непрацюючим стоп сигналом.
Так, згідно п.п. в) п.31.4.3 ПДР України забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності технічних несправностей і невідповідності вимогам, зокрема, коли не горить лампа лівої фари в режимі ближнього світла.
Частина 1 статті 121 КУпАП передбачає відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з наданого відеозапису з нагрудної камери поліцейського, на ньому зафіксовано спілкування поліцейського з позивачем та з`ясування поліцейським справності стоп-сигналів на причепі. Разом з тим, на відеозаписі не зафіксовано несправність сигналів гальмуваня на автомобілі ВАЗ2101, державний номер НОМЕР_1 чи того, що не горить ліва фара в темну пору доби в режимі ближнього світла.
Згідно п. 1.10 ПДР темна пора доби частина доби від заходу до сходу сонця.
Як вбачається зі змісту спірної постанови, ОСОБА_1 керував транспортним засобом з непрацюючим стоп сигналом 10.10.2023 року о 17 год. 44 хв., що не є темною порою доби, оскільки часом заходу сонця 10.10.2023 року в м. Бобринець є 18 год. 13 хв.
Таким чином, відсутні будь-які фактичні дані, що підтверджують факт порушення ОСОБА_1 правил дорожнього руху, а саме керування транспортним засобом, що має несправності зовнішніх світлових приладів (темної пори доби).
За ч.3 ст.286 КУпАП за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1)залишити рішеннясуб`єкта владнихповноважень беззмін,а позовнузаяву беззадоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про скасування постанови та достатність підстав для їх задоволення із закриттям справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що за результатом судового розгляду суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, тому відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути судові витрати понесені позивачем на сплату судового збору в розмірі 536 грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, який є юридичною особою та суб`єктом владних повноважень, посадовою особою якого є відповідач.
Керуючись ст.ст. 121, 245-246, 251, 268, 283 КУпАП, ст.ст. 2, 9, 72-77, 241-246, 250, 286, 295 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до інспектора Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області лейтенанта поліції Вовчик Наталі Сергіївни, Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі та закриття справи про адміністративне правопорушення задовольнити повністю.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАТ №7912417 від 10.10.2023 року, винесену інспектором Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області лейтенантом поліції Вовчик Наталею Сергіївною про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП.
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП - закрити.
Стягнути зарахунок бюджетнихасигнувань Головногоуправління Національноїполіції вКіровоградській областіна користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 30.12.1999 року Бобринецьким РВ УМВС України в Кіровоградській області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: інспектор Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області лейтенанта поліції Вовчик Наталя Сергіївна, місце перебування: вул. Вознесенська, 56, м. Бобринець Кропивницький район Кіровоградська область, п.і.27200.
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області, код ЄДРПОУ 40108709, місцезнаходження: вул. Віктора Чміленка, 41, м. Кропивницький Кіровоградська область, п.і.25006.
Суддя В.В. Бондаренко