Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
31 жовтня 2023 р. справа № 520/20503/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Ньютона, буд. 132А,м. Харків,61096, код ЄДРПОУ 37876792) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, які виразились у встановленні невірного базового місяця нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 12 травня 2016 року по 28 лютого 2018 року індексацію грошового забезпечення, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) січень 2008 року, з врахуванням нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078;
- зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 12 травня 2016 року по 28 лютого 2018 року індексацію грошового забезпечення, з врахуванням нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, із застосуванням місяця ля обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) січень 2008 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.
В обґрунтування позову вказано, що на заяву позивача виплатити індексацію грошового забезпечення по рішенню Харківського оружного адміністративного суду від 09.05.2023 року по справі № 520/5333/23 відповідачем листом надано відповідь, відповідно до якої нараховано індексацію грошового забезпечення Позивачу у розмірі 2 951,41 грн., при цьому з наданих копій розрахунків вбачається базовий місяць нарахування індексації грошового забезпечення у період з 01.05.2016 по 01.03.2018 року зазначено квітень 2016 року. Такі дії відповідача, а саме невизначення базового місяця нарахування індексації грошового забезпечення у період з 01.05.2016 по 28.02.2018 року січень 2008 року, позивач вважає протиправними та такими, що порушують встановлене статтею 43 Конституції України право позивача на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
У відзиві відповідач вказав, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 травня 2023 року Відповідачем був виконаний Розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 від 13.07.2023 (за період 13.05.2016 по 31.08.2019), з урахуванням того факту, що 13.05.2016 ОСОБА_1 було прийнято (призначено) на посаду, створену у штаті Відповідача 18.04.2016 (новостворена посада). Відповідно, для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період 13.05.2016 по 31.08.2019 (включно) місяцями, в яких у зв`язку із певною подією не нараховується індексація та індекс інфляції якого не бере участі у визначенні індексу для проведення індексації («базовими місяцями») були прийняти квітень 2016 року (місяць створення у штаті Відповідача посади, на яку був прийнятий ОСОБА_1 ) та березень 2018 року (у зв`язку із підвищенням окладу за посадою, яку займав ОСОБА_1 , відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»).
Вказаний Розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 від 13.07.2023 (за період 13.05.2016 по 31.08.2019) був направлений на адресу представника ОСОБА_1 - адвоката Єрьоміної В.А. супровідним листом від 14.07.2023 № 800/729. У вказаному Розрахунку зазначено місяці, в яких у зв`язку із певною подією не нараховується індексація та індекс інфляції яких не бере участі у визначенні індексу для проведення індексації («базові місяці») та наведено обґрунтування їх застосування.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 01.01.2016 по 12.05.2016 включно проходив службу у 35 державному пожежно-рятувальному посту Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, який знаходиться на фінансовому забезпеченні у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.
У період з 12.05.2016 по 31.08.2019 включно позивач проходив службу в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, що є окремою від Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області юридичною особою.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 травня 2023 року у справі №520/5333/23 відповідачем здійснено Розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 від 13.07.2023 (за період 13.05.2016 по 31.08.2019), з урахуванням того факту, що 13.05.2016 ОСОБА_1 було прийнято (призначено) на посаду, створену у штаті Відповідача 18.04.2016 (новостворена посада). Відповідно, для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період 13.05.2016 по 31.08.2019 (включно) місяцями, в яких у зв`язку із певною подією не нараховується індексація та індекс інфляції якого не бере участі у визначенні індексу для проведення індексації («базовими місяцями») були прийняти квітень 2016 року (місяць створення у штаті Відповідача посади, на яку був прийнятий ОСОБА_1 ) та березень 2018 року (у зв`язку із підвищенням окладу за посадою, яку займав ОСОБА_1 , відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»).
Вказаний Розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 від 13.07.2023 (за період 13.05.2016 по 31.08.2019) був направлений на адресу представника ОСОБА_1 - адвоката Єрьоміної В.А. супровідним листом від 14.07.2023 № 800/729. У вказаному Розрахунку зазначено місяці, в яких у зв`язку із певною подією не нараховується індексація та індекс інфляції яких не бере участі у визначенні індексу для проведення індексації («базові місяці») та наведено обґрунтування їх застосування.
Вважаючи такі дії відповідача, а саме невизначення базового місяця нарахування індексації грошового забезпечення у період з 01.05.2016 по 28.02.2018 року січень 2008 року, протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає таке.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту деталізовані статтею 125 Кодексу цивільного захисту України, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (у період з 01.01.2008 по 28.02.2018), постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (у період з 01.03.2018 - по теперішній час), Інструкцією про виплату грошового забезпечення та одноразової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженою наказом МВС України від 23.04.2015 № 475, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.05.2015 за № 544/26989 (далі - Інструкція № 475), Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України № 623 від 20.07.2018, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за № 936/32388 (далі - Інструкція № 623). Переліченими нормативними актами передбачено, що грошеве забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з положеннями ст. 8 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо: індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ).
Згідно зі ст. 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Згідно з положеннями ст. 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Частиною 1 статті 4 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно ч. 2 ст. 6 Закону №1282-ХІІ порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок №1078.
Згідно із п.1-1 Порядку №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 за №491-IV "Про внесення змін до Закону №1282-ХІІ.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абз. 2 цього пункту.
Постановою Кабінету Міністрів України №77 від 11.02.2016 (далі Постанова №77) внесено зміни в абзаці 2 пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078, та цифри "101" замінено цифрами "103".
Абзац 2 пункту 1-1 зі змінами, внесеними згідно з Постановою №77 - застосовується з 01.01.2016.
Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.
Відповідно до п. 5 Порядку №1078 (в редакції, яка діяла до 15.12.2015 (до прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №1013 від 09.12.2015), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Тобто, відповідно до п. 5 Порядку №1078, в редакції, яка діяла до 15.12.2015 (до прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №1013 від 09.12.2015), базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення був, в тому числі, місяць зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" були внесені значні зміни у вищевказаний Порядок, у зв`язку з чим з 01.12.2015 вступили в дію нові правила індексації заробітної плати.
Так, відповідно до п. 5 Порядку №1078 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013), у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Тобто, з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 за №1013 змінилась процедура визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Таким місяцем (базовим) є той, в якому відбулось підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці.
У зв`язку із проведенням організаційно-штатних змін у структурі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (код ЄДРПОУ 38631015) та у структурі Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (код ЄДРПОУ 37876792), відповідно до наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 18.04.2016 № 186 (далі - Наказ № 186) було ліквідовано у повному складі шість Державних пожежно- рятувальних постів Головного управління ДСНС України у Харківській області, у тому числі і 35 Державний пожежно-рятувальний пост Головного управління ДСНС України у Харківській області, смт Краснопавлівка Лозівського району, що утримувався на штаті № 22/146 « 35 Державний пожежно-рятувальний пост Головного управління ДСНС України у Харківській області», чисельністю 14 посад.
Наказом № 186 затверджено нову Структуру Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (додається), штат № 22/242 «Аварійно- рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області» та переведено Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, м. Харків, що утримувався на штаті № 22/178 «Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області» на штат 22/242 «Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області», чисельністю 373 посади.
Наказом Головного управління ДСНС України у Харківській області від 13.05.2016 № 204 о/с прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 було звільнено з посади у штаті 35 Державного пожежно- рятувального поста Головного управління ДСНС України у Харківській області (код ЄДРПОУ 38631015) смт. Краснопавлівка Лозівського району та призначено на новостворену посаду у штаті Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (код ЄДРПОУ 37876792), де він і проходив службу цивільного захисту у період з 13.05.2016 по 31.08.2019 (включно). Тим же наказом Головного управління ДСНС України у Харківській області від 13.05.2016 № 204 о/с прапорщику служби цивільного захисту ОСОБА_1 було встановлено посадовий оклад за новоствореною посадою.
Відповідно до пункту 14 Порядку № 1078, роз`яснення щодо застосування Порядку дає Мінсоцполітики.
У листі від 14.06.2016 № 263/10/136-16 Мінсоцполітики надало роз`яснення щодо індексації заробітної плати: якщо працівник прийнятий на новостворену посаду, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації повинне здійснюватись з наступного після створення посади місяця. Тобто базовим місяцем в таких ситуаціях буде місяць створення нової посади, а у межах спірних правовідносин - її введення в штатний розпис.
З наданого до суду розрахунку індексації грошового забезпечення позивача за спірний період судом встановлено, що відповідачем здійснено такий розрахунок відповідно до вищенаведених норм права з урахуванням переведення позивача на новостворену посаду із правильним застосуванням базового місяця для обчислення індексації, в тому позовні вимоги суд вважає безпідставними.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Ньютона, буд. 132А,м. Харків,61096, код ЄДРПОУ 37876792) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 31 жовтня 2023 року.
Суддя Олексій Котеньов