Рішення № 114593412, 31.10.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2023
Номер справи
420/19141/23
Номер документу
114593412
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/19141/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 14.06.2023 року № 13792/15-32-04-08-20.

В обґрунтування позовних вимог позивачем наголошено, що 8 лютого 2023 року набув чинності Закон № 2876, в якому п. 2 р. ХХ ПКУ доповнено п. 89 та 90, де на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до ПН у ЄРПН, встановлені п. 201.10 ПКУ, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено п. 120-1.1 ПКУ. Наведеними приписами закону платники податків звільняються від надмірного тягаря відповідальності, встановленого раніше чинними нормами податкового законодавства, за наведених у п. 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» ПК України умов. Відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу XX "Перехідних положень" ПК України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу). Позивач акцентує увагу на тому, що Закон № 2876-IX опублікований 07.02.2023 року, та набрав чинності 08.02.2023 року, тоді як оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головним управлінням ДПС в Одеській області № 13792/15-32-04-08-20 прийняте 14.06.2023, а тому Головне управління ДПС в Одеській області відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України мало б застосовувати положення п. 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України та відповідно застосовувати штрафну санкцію визначену перехідними положеннями. З урахуванням наведеного, позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 14.06.2023 № 13792/15-32-04-08-20 суперечить положенням податкового законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Відповідачем - Головним управління ДПС в Одеській області до суду надано відзив (вхід. № 29382/23 від 29.08.2023 р.), та наголошено на безпідставність позовних вимог, зазначивши, що посилання позивача на Закон №2876 є помилковими, оскільки вказані зміни не скасовують відповідальність відповідно до п.201.10 ПКУ, і не зменшують розмір штрафів за порушення які встановлено п.120-1.1 ПКУ, а передбачають знижену відсоткову ставку штрафів за порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого п.89 цього підрозділу для реєстрації ПН/РК у ЄРПН.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 31.07.2023 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - залишено без руху.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.08.2023 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/19141/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА» (код ЄДРПОУ 39111320) зареєстроване 24.02.2014, та взяте на облік в контролюючих органах 25.02.2014 за №150914024013.

Згідно інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА» здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 42.11 Будівництво доріг і автострад (основний); 19.20 Виробництво продуктів нафтоперероблення; 23.61 Виготовлення виробів із бетону для будівництва; 23.99 Виробництво неметалевих мінеральних виробів, н.в.і.у.; 42.91 Будівництво водних споруд; 42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у.; 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; 43.21 Електромонтажні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устаткування; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 41.10 Організація будівництва будівель; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 42.12 Будівництво залізниць і метрополітену; 42.13 Будівництво мостів і тунелів; 42.21 Будівництво трубопроводів; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій; 43.11 Знесення; 43.31 Штукатурні роботи; 43.32 Установлення столярних виробів; 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін; 43.34 Малярні роботи та скління; 43.39 Інші роботи із завершення будівництва; 43.91 Покрівельні роботи.

01.05.2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області, на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, в порядку статті 76 та п. п. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 розділу II Податкового кодексу України, проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на жовтень-грудень 2022 року Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА.

За результатами перевірки був складений Акт № 11258/15-32-04-08-17 від 01.05.2023 року «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА», код за ЄДРПОУ 39111320.

Питання, що підлягали перевірці:

- податкові накладні з ЄРПН, дата складання яких припадає на жовтень-грудень 2022 року;

- дотримання платником податків вимог п. п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (із змінами та доповненнями);

- дотримання вимог Постанови Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010, N 1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" (із змінами та доповненнями).

Перевіркою встановлено порушення платником податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статтею 201 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме:

1) податкова накладна № 13 (дата виписки 25.10.2021, дата реєстрації 30.01.2023) затримка 248 дні, сума ПДВ 452 666,67 грн.

2) податкова накладна № 15 (дата виписки 28.10.2021, дата реєстрації 22.03.2023) затримка 299 дні, сума ПДВ 448 415,28 грн.

3) податкова накладна № 10 (дата виписки 21.10.2022, дата реєстрації 30.01.2023) затримка 1 день, сума ПДВ 195 667,80 грн.

4) податкова накладна № 2 (дата виписки 01.11.2022, дата реєстрації 01.12.2022) затримка 1 день, сума ПДВ 112 643,47 грн.

5) податкова накладна № 1 (дата виписки 01.11.2022, дата реєстрації 01.12.2022) затримка 1 день, сума ПДВ 30 518,81 грн.

6) податкова накладна № 11 (дата виписки 21.10.2022, дата реєстрації 22.11.2022) затримка 7 днів, сума ПДВ 137 336,80 грн.

7) податкова накладна № 9 (дата виписки 13.12.2022, дата реєстрації 13.01.2023) затримка 13 днів, сума ПДВ 36 666,67 грн.

8) податкова накладна № 8 (дата виписки 09.12.2022, дата реєстрації 13.01.2023) затримка 13 днів, сума ПДВ 67 573, 37 грн.

9) податкова накладна № 13 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 27.12.2022) затримка 12 днів, сума ПДВ 32 100,65 грн.

10) податкова накладна № 16 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 04.01.2023) затримка 20 днів, сума ПДВ 31 193,41 грн.

11) податкова накладна № 12 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 29.12.2022) затримка 14 днів, сума ПДВ 23 224,62 грн.

12) податкова накладна № 16 (дата виписки 29.11.2022, дата реєстрації 30.12.2022) затримка 15 днів, сума ПДВ 815 135,23 грн.

13) податкова накладна № 17 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 03.01.2023) затримка 19 днів, сума ПДВ 27 512,82 грн.

14) податкова накладна № 15 (дата виписки 23.11.2022, дата реєстрації 21.12.2022) затримка 6 днів, сума ПДВ 815 135,23 грн.

15) податкова накладна № 11 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 03.01.2023) затримка 19 днів, сума ПДВ 34 439,23 грн.

16) податкова накладна № 14 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 26.12.2022) затримка 11 днів, сума ПДВ 31 851,21 грн.

17) податкова накладна № 10 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 03.01.2023) затримка 19 днів, сума ПДВ 35 449,11 грн.

18) податкова накладна № 10 (дата виписки 15.12.2022, дата реєстрації 23.02.2023) затримка 54 дні, сума ПДВ 659 768,10 грн.

Перевіркою встановлено, що Товариством «СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА» реєстрація 18 податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, дата складання яких припадає на жовтень-грудень 2022 року, проведена з порушенням граничних термінів їх реєстрації.

На підставі висновків Акта перевірки № 11258/15-32-04-08-17 від 01.05.2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.06.2023 № 13792/15-32-04-08-20 (форма «Н»), яким до Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА застосовано штрафні санкції у розмірі 813 867,51 грн.

Вважаючи вищеокреслене податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 14.06.2023 року № 13792/15-32-04-08-20 протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Так, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх належність, допустимість, та достовірність, а також достатність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що даний позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі також ПК України).

За приписами п.201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Так, відповідно до абз.1 п.201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

При цьому, відповідно до абз.4 п. 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з абз.14 п.201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п.201.10 статті 201 ПК України.

Так, згідно п.120-1.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк, встановлений податковим законодавством, а саме: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних є підставою для відповідальності у вигляді штрафу за п.120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Судом встановлено, що 01.05.2023 року Головним управлінням ДПС у Одеській області, на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, в порядку статті 76 та п. п. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 розділу II Податкового кодексу України, проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на жовтень-грудень 2022 року Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА.

За результатами перевірки складено Акт № 11258/15-32-04-08-17 від 01.05.2023 року «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА», код за ЄДРПОУ 39111320.

Питання, що підлягали перевірці:

- податкові накладні з ЄРПН, дата складання яких припадає на жовтень-грудень 2022 року;

- дотримання платником податків вимог п. п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (із змінами та доповненнями);

- дотримання вимог Постанови Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010, N 1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" (із змінами та доповненнями).

Перевіркою встановлено порушення платником податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статтею 201 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме:

1) податкова накладна № 13 (дата виписки 25.10.2021, дата реєстрації 30.01.2023) затримка 248 дні, сума ПДВ 452 666,67 грн.

2) податкова накладна № 15 (дата виписки 28.10.2021, дата реєстрації 22.03.2023) затримка 299 дні, сума ПДВ 448 415,28 грн.

3) податкова накладна № 10 (дата виписки 21.10.2022, дата реєстрації 30.01.2023) затримка 1 день, сума ПДВ 195 667,80 грн.

4) податкова накладна № 2 (дата виписки 01.11.2022, дата реєстрації 01.12.2022) затримка 1 день, сума ПДВ 112 643,47 грн.

5) податкова накладна № 1 (дата виписки 01.11.2022, дата реєстрації 01.12.2022) затримка 1 день, сума ПДВ 30 518,81 грн.

6) податкова накладна № 11 (дата виписки 21.10.2022, дата реєстрації 22.11.2022) затримка 7 днів, сума ПДВ 137 336,80 грн.

7) податкова накладна № 9 (дата виписки 13.12.2022, дата реєстрації 13.01.2023) затримка 13 днів, сума ПДВ 36 666,67 грн.

8) податкова накладна № 8 (дата виписки 09.12.2022, дата реєстрації 13.01.2023) затримка 13 днів, сума ПДВ 67 573, 37 грн.

9) податкова накладна № 13 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 27.12.2022) затримка 12 днів, сума ПДВ 32 100,65 грн.

10) податкова накладна № 16 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 04.01.2023) затримка 20 днів, сума ПДВ 31 193,41 грн.

11) податкова накладна № 12 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 29.12.2022) затримка 14 днів, сума ПДВ 23 224,62 грн.

12) податкова накладна № 16 (дата виписки 29.11.2022, дата реєстрації 30.12.2022) затримка 15 днів, сума ПДВ 815 135,23 грн.

13) податкова накладна № 17 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 03.01.2023) затримка 19 днів, сума ПДВ 27 512,82 грн.

14) податкова накладна № 15 (дата виписки 23.11.2022, дата реєстрації 21.12.2022) затримка 6 днів, сума ПДВ 815 135,23 грн.

15) податкова накладна № 11 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 03.01.2023) затримка 19 днів, сума ПДВ 34 439,23 грн. (додаток № 17)

16) податкова накладна № 14 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 26.12.2022) затримка 11 днів, сума ПДВ 31 851,21 грн. (додаток № 18)

17) податкова накладна № 10 (дата виписки 21.11.2022, дата реєстрації 03.01.2023) затримка 19 днів, сума ПДВ 35 449,11 грн. (додаток № 19)

18) податкова накладна № 10 (дата виписки 15.12.2022, дата реєстрації 23.02.2023) затримка 54 дні, сума ПДВ 659 768,10 грн. (додаток № 20)

Перевіркою встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА» реєстрація 18 податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, дата складання яких припадає на жовтень-грудень 2022 року, проведена з порушенням граничних термінів їх реєстрації.

На підставі висновків Акта перевірки № 11258/15-32-04-08-17 від 01.05.2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області 14.06.2023 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 13792/15-32-04-08-20 (форма «Н»), яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 813 867,51 грн.

Між тим, суд не погоджується з означеною позицією податкового органу, виходячи з наступного.

Так, 08.02.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12 січня 2023 р. № 2876-IX.

Пунктом 89 розділу XX «Перехідні положення» визначено тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Пунктом 90 розділу XX «Перехідні положення» визначено тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 у справі №1-рп/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) вказав, що положення ч.1 ст.58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи) і не поширюється на юридичних осіб. Подібне тлумачення не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом`якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб, проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

З огляду на вищенаведений висновок, суд вважає, що за наявності у відповідному законі прямої вказівки про зворотну (ретроактивну) дію норми права в часі, яка пом`якшує чи скасовує відповідальність юридичної особи у порівнянні із законом, який діяв на час виникнення правовідносин, така норма має зворотну (ретроактивну) дію для юридичних осіб.

Так, п.11 підрозділу 10 розділу XX "Перехідних положень" ПК України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Суд акцентує увагу на тому, що Закон № 2876-IX набув чинності 08.02.2023, при цьому, оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головним управлінням ДПС в Одеській області винесене 14.06.2023 року.

Таким чином, на день прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 14.06.2023 року № 13792/15-32-04-08-20 набрали чинності зміни до ПК України, які пом`якшували відповідальність платника податку за порушення строків реєстрації податкової накладної (зменшували розмір штрафу), а отже контролюючий орган мав обчислювати суму штрафу згідно нових, зменшених розмірів.

Відтак, контролюючий орган неправомірно застосував розмір штрафу, що був встановлений на день реєстрації спірних податкових накладних (пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України), а не на день прийняття податкового повідомлення рішення, адже не врахував положення статті 58 Конституції України та пункту 11 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління ДПС в Одеській області неправомірно застосував норми законодавства при обчисленні розміру штрафу, що, у свою чергу, свідчить про його невідповідність критеріям, визначеним частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та відповідно є наслідком визнання протиправним та скасування оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення.

При цьому, суд акцентує, що спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню не через відсутність у позивача обов`язку по сплаті штрафу, а у зв`язку з невірним та безпідставним розрахунком суми такого штрафу.

Натомість суд зазначає, що позбавлений можливості самостійно здійснювати розрахунок штрафних санкцій замість контролюючого органу, перебираючи таким чином його повноваження.

Такий підхід узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».

Діяльність суб`єктів владних повноважень врегульовано законами та підзаконними нормативно-правовими актами, ці правові документи дають суб`єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.

Адміністративний суд, розглядаючи справу щодо правомірності дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Слід зазначити, що суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, змінюючи замість нього кваліфікацію правопорушення та змінюючи норму, на підставі якої позивача має бути притягнуто до відповідальності.

Таким чином, навіть за можливості обчислити суму штрафу відповідно до зменшених розмірів, суд позбавлений можливості за власної ініціативи змінити кваліфікацію правопорушення та застосувати до позивача інше нормативне регулювання ніж те, яке було застосовано спірним рішенням.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА, шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 14.06.2023 року № 13792/15-32-04-08-20.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА до Головного управління ДПС у Одеській області про визнання протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 14.06.2023 року № 13792/15-32-04-08-20, є правомірними, а отже підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.

Керуючись статтями 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 14.06.2023 року № 13792/15-32-04-08-20, - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 14.06.2023 року № 13792/15-32-04-08-20.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5 ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙСПЕЦТЕХНИКА (67600, Одеська обл., місто Біляївка, вул. Заводська, буд. 26 ЄДРПОУ 39111320) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 12 208 (дванадцять тисяч двісті вісім) гривні 02 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Рішення складено 31.10.2023 р., з урахуванням знаходження судді Харченко Ю.В. у відпустці, у період часу з 21.09.2023 р. по 23.10.2023 р., включно.

Суддя Ю.В. Харченко