Рішення № 114592403, 31.10.2023, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2023
Номер справи
380/19823/23
Номер документу
114592403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2023 рокусправа № 380/19823/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо неврахування всіх виплат грошового забезпечення ОСОБА_1 ;

- зобов`язавши Головне управління Національної поліції у Львівській області, код ЄДРПОУ: 40108833, адреса юридичної особи: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3 (далі ГУНП у Львівській області) включити з помісячною розбивкою до таблиці надбавок довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 виплати, отримані на підставі рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2023 справі № 380/157/22 та скерувати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії.

Ухвалою від 28.08.2023 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Головне управління Національної поліції у Львівській області при видачі довідки не здійснило помісячної розбивки суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, виплаченого на виконання судового рішення, чим допустило бездіяльність щодо невключення всіх виплат у довідку для призначення пенсії, що в свою чергу, зумовило неправильний розрахунок його пенсії.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 14.09.2023 (вх. № 69912), у якому зазначає, що Головне управління Національної поліції у Львівській області згідно з Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 № 760, видало довідку від 08.06.2023 № 99/68 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ГУ НП у Львівській області при видачі вказаної довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії не здійснило помісячної розбивки відповідної суми у такій, оскільки у рішенні суду по справі № 380/157/22 сума заробітку за час вимушеного прогулу зазначена загальною сумою з розрахунку на один день, а не по видах нарахувань, що унеможливило включити в довідку про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби в поліції для призначення пенсії окремі види надбавок, доплат та премії, а лише дану суму в розмірі 196 713 грн зазначено у довідці повністю однією сумою. Вказує, що оскільки у рішенні суду кошти вказано загальною сумою без розбивки по видам нарахування, відобразити суми в даній довідці з помісячною розбивкою по видам нарахування немає можливості. Просить у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача подав відповідь на відзив від 05.10.2023 (вх. 75333). У поданій відповіді на відзив позивач повністю підтримав викладені у позовній заяві аргументи та доводи щодо неврахування всіх виплат грошового забезпечення позивача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 з 16.07.1999 проходив службу в органах внутрішніх справ, на посаді начальника сектору кримінальної поліції відділення № 2 Червоноградської РВП Головного управління Національної поліції у Львівській області з 11.02.2021.

Наказом від 01.12.2021 № 551 о/с «Про особовий склад», ОСОБА_1 звільнено відповідно до ЗУ «Про Національну поліцію» зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 (у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби).

Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 17.01.2023 у справі № 380/157/22, апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнив, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 липня 2022 року у справі №380/157/22 скасував та прийняв нову постанову, якою адміністративний позов задовольнив; визнав протиправним та скасував наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області від 11.11.2021 року № 4295 в частині застосування дисциплінарного стягнення щодо начальника сектору кримінальної поліції відділення поліції №2 Червоноградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області підполковника поліції ОСОБА_1 (0113755) у виді звільнення із служби в поліції; визнав протиправним та скасував наказ начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області від 01.12.2021 № 551 о/с, яким підполковника поліції ОСОБА_1 (0113755) звільнено з посади начальника сектору кримінальної поліції відділення поліції № 2 Червоноградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області; поновив підполковника поліції ОСОБА_1 (0113755) на посаді начальника сектору кримінальної поліції відділення поліції № 2 Червоноградського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області з 02 грудня 2021 року; стягнув з ГУНП у Львівській області (код ЄДРПОУ - 40108833) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу з 02 грудня 2021 року по 17 січня 2023 року в розмірі 196 713 (сто дев`яносто шість тисяч сімсот тринадцять) гривень 52 коп.

Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області «Про особовий склад» від 28.02.2023 № 96 о/с позивач звільнений відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 (за власним бажанням).

Позивачу призначена пенсія за вислугу років 01.03.2023 на підставі грошового атестату від 05.04:2023 № 2.1/68 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 05.04.2023 № 59/68.

Відповідно до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 05.04.2023 № 59/68 не вказано суми належної позивачу відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2023 у справі № 380/157/22 в розмірі 196 713, 52 грн з урахуванням податків, зборів та обов`язкових платежів. У графах, в яких вказується інформація про нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення та сплати єдиного соціального внеску з січня 2022 по січень 2023 відсутні будь-які відомості про нарахуванням йому грошового забезпечення та сплати єдиного соціального внеску та за грудень 2021 не відображені відповідні відомості за 29 календарних днів, тобто у довідці відсутні відповідні відомості за період з 02.12.2021 по 17.01.2023.

Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у Львівській області із заявою від 18.07.2023, в якій просив нарахувати та сплатити в установленому порядку суму єдиного соціального внеску на суму грошового утримання (заробітної плати) за час вимушеного прогулу, стягнутого згідно з постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2023 у справі № 380/157/22, тобто в період з 02.12.2021 по 17.01.2023 з розбиттям суми за кожен місяць вимушеного прогулу, про що надати відповідну довідку.

Листом від 15.08.2023 № Я-1/17/01-2023 відповідач повідомив, що у рішенні суду заробіток за час вимушеного прогулу зазначений загальною сумую з розрахунку за один день, а не по видах нарахувань. Враховуючи вищенаведене, включити в довідку про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби для призначення пенсії окремі види надбавок, доплат, премії немає можливості.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якому просив здійснити перерахунок пенсії із урахуванням виплаченого йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 10.08ю2023 повідомило, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного судувід 17.01.2023 у справі № 380/157/22, жодних зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії не покладено.

Не погодившись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до частини п`ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Спеціальним законом , який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно зі статтею 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 6 розділу І Порядку № 260 при виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата.

Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Порядку № 260 поліцейським, звільненим зі служби в поліції, а потім поновленим на службі у зв`язку з визнанням звільнення незаконним, за час вимушеного прогулу з дня звільнення виплачуються всі види грошового забезпечення (в тому числі премія), які були їм визначені на день звільнення. Підставою для нарахування та виплати грошового забезпечення є наказ керівника органу поліції про поновлення особи на службі або скасування наказу про його звільнення.

Згідно з пунктом 4 Розділу III Інструкція № 760 підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:

1) грошовий атестат;

2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.

Згідно з пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних документів, здійснюють уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів. Органи Пенсійного фонду визначають розміри пенсій на підставі документів, наданих уповноваженими органами відповідних міністерств, зокрема, Національної поліції.

Як встановлено з матеріалів справи, довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 05.04.2023 № 59/68, видана ОСОБА_1 про те, що додаткові види грошового забезпечення за період з 01.03.2021 по 28.02.2023 становили всього 162 287,04 грн, з якого сплачено єдиний соціальний внесок.

При цьому, у таблиці з визначеною сумою для нарахування пенсії не вказаний середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 196 713, 52 грн.

У зв`язку з тим, що із стягнутої судом суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу не відокремлено основні і додаткові види грошового забезпечення та не включено такі в таблицю, відповідна сума не була врахована при визначенні розміру пенсії позивача.

Суд звертає увагу, що середній заробіток за час вимушеного прогулу за своєю правовою природою не є основною чи додатковою заробітною платою (винагородою, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу), а також не є заохочувальною чи компенсаційною виплатою, тобто середній заробіток за час вимушеного прогулу не входить до структури заробітної плати (грошового забезпечення), а є спеціальним видом відповідальності роботодавця за порушення трудових прав працівника.

Разом з тим, середній заробіток за час вимушеного прогулу обчислюється судом при вирішенні спору про поновлення на роботі на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати», виходячи із виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують звільненню. При цьому, відомості про виплати за останні два календарні місяці роботи надаються роботодавцем.

Тому, Головне управління Національної поліції у Львівській області, яке видавало довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 , для обчислення судом середнього заробітку за час вимушеного прогулу у справі № 380/157/20, обізнане про розмір складових грошового забезпечення позивача, які увійшли до виплаченого середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 02.12.2021 по 17.01.2023 в розмірі 196 713,52 грн.

Враховуючи викладене, а також те, що вимушений прогул позивача у зв`язку з незаконним звільненням мав місце в період з 02.12.2021 по 17.01.2023, тобто в межах 24 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням (01.12.2021), середній заробіток за час вимушеного прогулу позивача в сумі 196 713,52 грн повинен бути відображений в довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення при визначенні середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії.

Суд також вказує, що Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 № 760, не встановлено обмежень чи застережень щодо оформлення довідки з помісячною розбивкою суми середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.

Таким чином, бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо неврахування всіх виплат грошового забезпечення у довідці про додаткові види грошового забезпечення позивача є протиправною.

За встановлених судом фактичних обставин, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов`язання Головного управління Національної поліції у Львівській області, включити з помісячною розбивкою до таблиці надбавок довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 виплати, отримані на підставі рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2023 справі № 380/157/22 та скерувати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії підлягає задоволенню.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють,чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (вул. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, 79007, ЄДРПОУ 40108833) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо неврахування всіх виплат грошового забезпечення ОСОБА_1 .

3. Зобов`язати включити з помісячною розбивкою до таблиці надбавок довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 виплати, отримані на підставі рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2023 справі № 380/157/22 та скерувати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії.

4. Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 1073,60 грн судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 31.10.2023.

Суддя Кедик М.В.