Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ ПОСТАНОВА
Іменем України
27.09.10 Справа № 12/25б.
Суддя Палей О.С, розглянувши матеріали за заявою
кредитора –Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Укренерговосток-1", м. Київ
до боржника –Міського комунального підприємства Міськводоканал", м. Луганськ
Про банкрутство
Представники сторін:
від кредитора - Саєнко В.В., юрист, довіреність № б/н від 30.03.2010, ТОВ "Компанія "Укренерговосток-1";
від кредитора - Голокосова Л.І., юрисконсульт, довіреність № 40 від 01.01.2010,ТОВ "ЛЕО";
від кредитора - Назаренко Н.О., головний державний податковий інспектор юридичного відділу, довіреність № 3/10 від 11.01.2010., Ленінська МДПІ;
керуючий санацією - Каража Р.М.;
Обставини справи: банкрутство; розглядається питання про припинення процедури санації та введення судової процедури ліквідації.
Розглянувши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в :
Провадження у справі про банкрутство боржника Міського комунального підприємства "Міськводоканал", м. Луганськ,, вул. Оборона, 36 “А”, ід. код 03340682, здійснюється у відповідності з судовою процедурою санації боржника, згідно Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі за текстом –Закон).
Ухвалою від 18.09.12 суд достроково припинив процедуру розпорядження майном боржника, введену по справі до 20.09.08., відкрив процедуру санації боржника, призначив керуючим санацією керівника підприємства боржника Каража Руслана Миколайовича, та продовжив строк повноважень розпорядника майна боржника Гаврильченко В.М. до закінчення процедури санації.
Цією ж ухвалою суд зобов'язав керуючого санацією представити суду на затвердження план санації боржника у відповідності з попередньою процедурою, визначеною ст. 18 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
На виконання вимог Закону та суду керуючим санацією представлений суду на затвердження план санації боржника, попередньо розглянутий та схвалений на засіданні комітету кредиторів 03.11.08 ( протокол № 3 ).
Оскільки в представленому суду на затвердження плані санації були відсутні положення щодо строку відновлення платоспроможності боржника та умов відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань, як це прямо передбачено п.1 ст.18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" а також містилися інші порушення, суд направив його на доопрацювання.
Після доопрацювання керуючий санацією представив план санації у новій редакції, який був розглянутий та затверджений на засіданні комітету кредиторів 18.02.09 (протокол №4).
Згідно з правовою позицією, викладеною в Постанові Вищого господарського суду України від 01.12.04 № 33/151Б, при затвердженні плану санації господарський суд з'ясував істотні умови плану санації та надав їм правову оцінку.
Відповідно до вимог ст.18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" план санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань.
План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом.
У разі наявності інвесторів план санації розробляється та погоджується за участю інвесторів.
План санації передбачав конкретні заходи до відновлення платоспроможності боржника, а саме:
стягнення дебіторської заборгованості, сума якої загалом складає 47443958, 84 грн.;
за результатами проведеної інвентаризації –оцінку та продаж майна боржника, не потрібного для його виробничо-господарської діяльності; ринкова вартість майна, що не задіяне у виробничій діяльності боржника, попередньо визначена в сумі 1 202 416, 34 грн.;
перепрофілювання та налагодження виробництва (заміна водопровідних мереж, реконструкція каналізаційних мереж, тощо).
Планом санації передбачена можливість укладення мирової угоди.
Строк відновлення платоспроможності передбачений планом у 12 місяців із можливістю його продовження в порядку, передбаченому абз.2 ч.6 ст.18 Закону.
За умови виконання заходів плану санації мало бути задоволено вимоги кредиторів за реєстром, сплачено поточну заборгованість та витрати пов'язані з проведенням судових процедур банкрутства, відновлено платоспроможність боржника та збережено цілісний майновий виробничий комплекс підприємства.
Ухвалою від 23.02.2009р. суд затвердив представлений керуючим санацією план санації підприємства-боржника, який схвалено рішенням комітету кредиторів, зі строком його виконання –12 місяців з моменту затвердження цього плану судом та продовжує строк процедури санації на строк виконання плану санації - на 12 місяців, тобто до 23.02.10, зобов’язав керуючого санацією у встановленому ст. 21 Закону порядку та у строк подати до суду звіт про результати проведення процедури санації, виконання плану санації.
Ухвалою від 19.08.10 суд продовжив строк процедури санації боржника на один місяць, до 23.09.10.
16.09.10. комітетом кредиторів заявлене клопотання про продовження строку процедури санації Міського комунального підприємства "Міськводоканал" на шість місяців та призначення керуючим санацією розпорядника майна боржника Гаврильченко В.М.
Суд вважає заявлене клопотання таким, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
За змістом ст. ст. 17, 19 Закону про банкрутство, санація є комплексом заходів, спрямованих на фінансове оздоровлення підприємства, а план санації слід розглядати як комплексний документ, в якому містяться як заходи з відновлення платоспроможності боржника та строки розрахунків з кредиторами, але й зобов'язання інвестора та боржника.
Планом санації передбачено залучення інвестора –ТОВ "Всеукраїнська енергетична компанія", інформація про якого міститься в п.п.7.4.1. плану.
Відповідно до п. 7.7.2. Плану "Стратегія виробничо-комерційної діяльності" інвестор зобов'язався залучити необхідні інвестиції в реалізацію проекту з вдосконалення водного та каналізаційного господарства Луганської області.
Реалізація всього комплексу робіт (заміна водопровідних мереж, реконструкція мереж каналізації) передбачала:
- залучення додаткового персоналу,
- придбання спеціалізованої техніки,
- закупівлю матеріалів, необхідних для виконання комплексу робіт;
- виплату заробітної плати виробничому та адміністративному персоналу з нарахуваннями в соціальні фонди,
- оренду виробничо-складських та адміністративних приміщень,
- сплату податків.
Для проведення робіт із заміни водопровідних мереж і реконструкції мереж каналізації планом було передбачено:
А) закупівля універсальної установки безтраншейного направленого буріння з довжиною протяжки до 250 м - моделі 3020М1 «Dich Witch»(ціна 2 040 000 грн. включно з ПДВ).
Термін виконання:
- вересень 2009р.;
Б) організація бригади обслуговування установки і виконання робіт (5
осіб).
Термін виконання:
- вересень 2009р.
В) закупівля труб та інших витратних матеріалів для виконання виробничої програми (на суму 416 240 грн.).
Термін виконання:
- жовтень 2009р.
Інвестиційний план передбачав: Капітальні вкладення: 2 040 000 грн. для закупівлі універсальної установки безтраншейного направленого буріння з довжиною протяжки до 250 м -моделі 3020М1 «Dich Witch»;
Оборотні активи: 637 000 грн. для організації поточної виробничо-комерційної діяльності (згідно величини поточних витрат, яку необхідно профінансувати - табл. 29 - листопад).
На засіданні комітету кредиторів 05.02.10, протоколом №10 були схвалені зміни до плану санації , в тому числі, в частині строків виконання зобов'язань інвестором.
Втім, нормами Закону про банкрутство не передбачено затвердження судом будь –яких змін до плану санації, а первинно затверджений план санації за своєю правовою природою є програмою дій (адміністративним актом), що передбачає конкретні заходи з чіткими строками їх виконання.
За результатами виконання плану санації, крім задоволення вимог усіх кредиторів у повному обсязі, відновлення виробничо-комерційної діяльності за допомогою стратегічного інвестора, планувалося досягнути наступних соціальних наслідків:
- прискорити модернізацію мереж водопостачання та каналізації в Луганській області за рахунок появи нового професійного учасника ринку;
- знизити втрати води в реконструйованих мережах і таким чином зробити реальний внесок в реалізацію державних програм енергозбереження;
- підвищити якість питної води, яку споживає населення Луганської області, що позитивно вплине на здоров'я населення;
- залучити нові робочі місця, тощо.
Як вбачається з матеріалів справи, основне зобов'язання інвестора - проведення робіт із заміни водопровідних мереж і реконструкції мереж каналізації та реалізація проекту з вдосконалення водного та каналізаційного господарства Луганської області за рахунок появи нового професійного учасника ринку –останнім не виконано.
В звіті інвестора зазначено, що, з метою виконання вищезазначеного інвестиційного плану, між ТОВ «Всеукраїнська енергетична компанія»та ТОВ «Торговельний дім «Україна» укладений договір купівлі - продажу обладнання № 17/05/10 від 17.05.2010 р., згідно з умовами якого ТОВ «Торговельний дім «Україна»здійснює поставку наступного обладнання:
- універсальної установки безтраншейного буріння з довжиною протяжки до 250 м, моделі 3020 МІ «Dich Witch», вартістю 2 040 000,00 грн. (два мільйони сорок тисяч гривень);
- труб та витратних матеріалів в комплекті вартістю 416 240,00 грн. (чотириста шістнадцять тисяч двісті сорок гривень), всього на загальну суму 2 677 000,00 грн.
Також постачальник зобов'язався виконати роботи по поставці та установці обладнання безпосередньо на МКП "Міськводоканал»(м. Луганськ). Термін поставки - до 17.06.2010 р.
01.06.2010 р. на адресу інвестора ТОВ «Всеукраїнська енергетична компанія»надійшов лист від постачальника - ТОВ «Торговельний дім «Україна»(вих. № 17 від 01.06.2010 р.), яким було повідомлено про неможливість виконати зобов'язання в термін до 17.06.2010 р. оскільки завод-виробник не має технологічної можливості поставити дане технологічне обладнання в термін до одного місяця.
На підставі даного листа між ТОВ «Всеукраїнська енергетична компанія»та ТОВ «Торговельний дім «Україна»02 червня 2010 р. була укладена додаткова угода № 1 до договору купівлі-продажу, якою термін поставки вищезазначеного обладнання було продовжено до 31 грудня 2010 р.
ТОВ «Всеукраїнська енергетична компанія»вважає, що повністю виконало свої зобов'язання по оплаті даного обладнання, перерахувавши грошові кошти в розмірі 2 677 000,00 грн. на рахунок постачальника обладнання.
Втім, планом санації (п.7.4.2) було передбачено не тільки придбання обладнання, а організація виробництва з заміни водопостачальних мереж, їх реконструкції із застосуванням засобів безтраншейного прокладання трубопроводів та спрямованого буріння.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Торговельний дім «Україна», у якого інвестор збирається придбати обладнання, є лише посередником між ТОВ «Всеукраїнська енергетична компанія»та заводом –виробником.
За таких обставин суд ставить під сумнів навіть факт поставки у найближчому майбутньому обладнання, не кажучи вже про те, скільки часу потребує його налагоджування з метою виконання п.7.4.2 плану санації.
Кредитори помилково трактують норму частини1 статті 17 Закону про банкрутство та безпідставно ототожнюють строк, на який запроваджується процедура санації (12 місяців), зі строком фактичних розрахунків з кредиторами, який може не співпадати зі строками процедури санації, якщо планом передбачено укладення мирової угоди.
Планом санації Міського комунального підприємства "Міськводоканал" передбачена можливість укладення мирової угоди, втім вона мала бути укладена до спливу встановленого законом граничного строку санації. В матеріалах справи відсутні відомості щодо вжиття будь –яких заходів до укладення мирової угоди між сторонами.
Пунктами 7.4.2 та 7.4.3 плану передбачені зобов'язання інвестора по частковому задоволенню вимог кредиторів, а саме –задоволення вимог кредиторів шляхом укладення договорів переведення боргу з гарантованим погашенням боргу в зазначений в договорі період з урахуванням надходження коштів від спільної виробничої діяльності.
Зі звіту керуючого санацією вбачається, що договори переведення боргу між інвестором та кредиторами не укладалися, як і будь –які кошти від спільної виробничої діяльності за 12 місяців не надходили.
Фактично, протягом процедури санації, тривала лише робота зі стягнення дебіторської заборгованості та часткової реалізації активів боржника, в той час, як п.7.7.5 Плану санації основною статтею доходів к листопаду 2009 р. було заплановано отримання доходу від заміни водопровідних мереж і реконструкції мереж каналізації –2 178 000 грн. на місяць та 26 136 000 грн. на рік.
На дату введення процедури санації підприємство не займалося профільною господарською діяльністю з добування води та водопостачання, внаслідок виведення активів та персоналу до ОКП "Компанія "Луганськвода". На даний час ситуація не змінилася, підприємство фактично знаходиться в стадії банкрутства і займається обслуговуванням дебіторської та кредиторської заборгованості.
Ухвалою суду від 17.06.2008 затверджено реєстр вимог кредиторів у складі вимог наступних кредиторів:
ѕ ТОВ "Компанія "Укренерговосток –1" в сумі 35 000 000 грн. (ІV черга);
ѕ Ленінської МДПІ у м. Луганську в сумі 2 493 012 грн. 84 коп. в тому числі 1 008 229 грн.25 коп. недоїмки (ІІІ черга) та 1 484 783 грн. 59 коп. пені та штрафних санкцій (VІ черга);
ѕ ТОВ "Луганське енергетичне об‘єднання" в особі Луганської філії в сумі 12 769 808 грн.12 коп. в тому числі 12 437 567 грн. 45 коп. основного боргу (ІV черга) та 332 240 грн. 67 коп. пені (VІ черга);
ѕ ОКП "Луганськводпром" в сумі 12 424 500 грн. 64 коп. (ІV черга);
ѕ Управління державної служби охорони при УМВС України в Луганській області в сумі 25 224 грн.76 коп.(ІV черга);
ѕ ЛОВ Фонду соціального захисту інвалідів в сумі 7 995 грн. 43 коп. (VІ черга).
Протягом проведення процедури санації здійснено часткове погашення вимог кредиторів:
ѕ Ленінської МДПІ у м. Луганську в сумі 1 008 229 грн.00 коп. недоїмки (ІІІ черга);
ѕ ТОВ "Компанія "Укренерговосток –1" в сумі 17 329 907 грн. 71 коп. (ІV черга).
ѕ Управління державної служби охорони при УМВС України в Луганській області в сумі 24 933 грн. 64 коп.(ІV черга).
Розділом 7.1 плану санації, у редакції, що передувала його затвердженню було передбачено погашення вимог кредиторів за рахунок субвенції з Державного бюджету України.
Процедура перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим (погодженим) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, та коло суб'єктів, які підпадають під дію цього порядку, чітко визначені нормами Постанови Кабінету Міністрів України №440 від 25 квітня 2008 року.
З урахуванням викладеного, суд зауважив, що перерахування та розподіл бюджетних коштів цільового призначення у визначеному Постановою № 440 порядку, має здійснюватися поза межами судових процедур банкрутства, у зв'язку з чим ухвалою від 18.12.2008р. суд направив план санації на доопрацювання.
Втім, незважаючи на правову позицію суду, в звіті керуючого санацією зазначено про часткове погашення вимог ініціюючого кредитора ТОВ "Компанія "Укренерговосток –1" на суму 16 000 000,00 грн. за Постановою Кабінету Міністрів України №193 від 05.03.2009 р. "Питання реалізації статті 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", яка також регулює процедуру перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах але у 2009 році.
За даним фактом суд вважає за необхідне надіслати повідомлення на адресу органів прокуратури.
Згідно з приписами п.п.5,6 ст.21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за наслідками розгляду звіту керуючого санацією комітет кредиторів приймає рішення про звернення до господарського суду з клопотанням щодо:
- припинення процедури санації у зв'язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника;
- продовження встановленого строку процедури санації;
- припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;
- припинення процедури санації і укладення мирової угоди.
Абз.4 ст. 1 Закону містить імперативні норми, згідно з якими суб'єкт господарської діяльності може бути визнаний банкрутом тільки в разі встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Таким чином, прийняття рішення стосовно доцільності визнання боржника банкрутом, незважаючи на клопотання комітету кредиторів, залишається за господарським судом, оскільки є прерогативою останнього, в силу приписів ст.1 Закону про банкрутство.
Приймаючи до уваги:
- встановлений судом факт неоплатності боргів Міського комунального підприємства "Міськводоканал";
- відсутність фінансово-господарської діяльності на підприємстві боржника;
- наявність ознак стійкої неплатоспроможності;
- невиконання інвестором умов плану санації;
- недосягнення між кредиторами та боржником згоди щодо укладення мирової угоди або переведення боргів на інвестора;
- відсутність інших джерел для відновлення платоспроможності боржника;
- закінчення визначеного законом строку судової процедури санації;
господарський суд:
- припиняє процедуру санації боржника Міського комунального підприємства "Міськводоканал", м. Луганськ, вул. Оборона, 36 “А”, ід. код 03340682;
- звільняє від виконання повноважень керуючого санацією Каража Руслана Миколайовича;
- визнає боржника Міське комунальне підприємство "Міськводоканал", м. Луганськ,, вул. Оборона, 36 “А”, ід. код 03340682 банкрутом;
- відкриває ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, тобто до 27.09.2011;
- призначає ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Гаврильченко Валентина Михайловича, ліцензія серії АВ № 347380 від 07.02.2008 року, що проживає у м. Черкаси, 18018, вул. Різдвяна, буд. 50, кв.39.
- зобов'язує ліквідатора Гаврильченко В.М. здійснити публікацію оголошення про визнання боржника банкрутом у офіційних друкованих органах Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України (газеті "Голос України" чи "Урядовий Кур"єр) в порядку, передбаченому п.п.3,5 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провести ліквідаційну процедуру та, у строк до 12 місяців з дня винесення даної постанови подати до суду звіт про роботу та ліквідаційний баланс банкрута.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1, 3-1,16,22-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суд
постановив:
1. Припинити процедуру санації Міського комунального підприємства "Міськводоканал", м. Луганськ, вул. Оборона, 36 “А”, ід. код 03340682.
2. Звільнити від виконання повноважень керуючого санацією Каража Руслана Миколайовича.
3. Визнати Міське комунальне підприємство "Міськводоканал", м. Луганськ, вул. Оборона, 36 “А”, ід. код 03340682 банкрутом.
4. Відкрити ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, до 27.09.2011 року.
5. Призначити ліквідатором Міського комунального підприємства "Міськводоканал" арбітражного керуючого Гаврильченко Валентина Михайловича, ліцензія серії АВ № 347380 від 07.02.2008 року, що проживає у м. Черкаси, 18018, вул. Різдвяна, буд. 50, кв.39.
6. Зобов'язати Каража Руслана Миколайовича протягом десяти днів з дня винесення даної постанови передати ліквідатору Гаврильченку В.М. всю наявну документацію банкрута, печатку та штампи, матеріальні та інші цінності, про що скласти відповідний акт, один екземпляр якого надати суду до матеріалів справи.
7. Зобов'язати ліквідатора Гаврильченко В.М. здійснити публікацію оголошення про визнання боржника Міського комунального підприємства "Міськводоканал" банкрутом у офіційних друкованих органах Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України (газеті "Голос України" чи "Урядовий Кур'єр") в порядку, передбаченому п.п.3,5 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провести ліквідаційну процедуру та, у строк до 12 місяців, з дня винесення даної постанови подати до суду звіт про роботу та ліквідаційний баланс банкрута.
8. Призначити судове засідання для розгляду поточного звіту ліквідатора на 15.11.2010 о 10 годині 20 хвилин (каб. № 308).
9. Дану постанову надіслати:
кредиторам:
ѕ ТОВ "Компанія "Укренерговосток –1" (вул. Рогнединська, 3, м. Київ, 01004);
ѕ Ленінській МДПІ у м. Луганську;
ѕ ТОВ "Луганське енергетичне об‘єднання" в особі Луганської філії (кв. Гайового, 35 "а", м. Луганськ, 91021);
ѕ ОКП "Луганськводпром" ;
ѕ Управління державної служби охорони при УМВС України в Луганській області;
ѕ ЛОВ Фонду соціального захисту інвалідів.
ѕ банкруту;
ѕ інвестору ТОВ «Всеукраїнська енергетична компанія»(01023, м. Київ, вул. Л.Первомайського, 5А);
ѕ ліквідатору Гаврильченко В.М.;
ѕ Відділу з питань банкрутства у Луганській області;
ѕ засновнику –Луганській міській раді;
ѕ Державному реєстратору виконавчого комітету Луганської міської ради (91055, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14);
Суддя О.С. Палей