Рішення № 114362478, 23.10.2023, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2023
Номер справи
500/5088/23
Номер документу
114362478
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5088/23

23 жовтня 2023 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Білобожниця" Білобожницької сільської ради до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування висновку №UA-2023-04-25-011323-а від 27.07.2023, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Білобожниця» (далі позивач, КП «Білобожниця») звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області (далі відповідач), в якій просив суд: «Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про результати моніторингу процедури закупівлі від 27.07.2023 року № UA-2023-04-25-011323-а».

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позивач вважає, що під час проведення закупівлі діяв відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 від «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування». Тому, тендерна документація складена у відповідності із вимогами Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови КМУ №1178 від 12.10.2022.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, повторивши мотиви, які викладені в оскаржуваному висновку від 27.07.2023 № UA-2023-04-25-011323-а.

Заяви та клопотання учасників, процесуальні дії (рішення) у справі.

14.08.2023 позивач звернувся до суду із указаним позовом. Здійснено автоматизований розподіл судової справи, визначено головуючого суддю у справі суддю Мандзія О.П.

21.08.2023 постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом сторін). Призначено судове засідання на 10:40 год. 11.09.2023.

01.09.2023 відповідачем подано відзив на позовну заяву.

01.09.2023 відповідачем подано клопотання про відкладення судового засідання, яке призначалось на 10:40 11.09.2023.

06.09.2023 позивачем подано відзив на позовну заяву.

13.09.2023 відповідачем подано заперечення щодо відповіді на відзив.

25.09.2023 позивачем подано клопотання про відкладення судового засідання, яке призначалось на 10:45 год. 26.09.2023.

26.09.2023 відбулось судове засідання. У зв`язку із неявкою позивача в судове засідання розгляд справи відкладено до 11:00 год. 23.10.2023.

23.10.2023 сторонами подано клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника.

Обставини встановлені судом.

Наказом Західного офісу Держаудитслужби Управління Західного офісу Держаудитслужби у Тернопільській області від 10.07.2023 № 47-з «Про початок моніторингу закупівель», розпочати моніторинг процедури закупівлі № UA-2023-04-25-011323-а.

27 липня 2023 року начальником Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 27.07.2023 № 216 (далі - Висновок).

Із змісту Висновку вбачається, що предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, відповідності оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями та тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII та постанові Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», оприлюднення інформації про закупівлю, розгляд тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю, його оприлюднення та відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель комунального підприємства «Білобожниця» Білобожницької сільської ради (далі - Замовник) на 2023 рік, оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, тендерну документацію затверджену рішенням уповноваженої особи від 25.04.2023, тендерну документацію (із змінами) затверджену рішенням уповноваженої особи від 28.04.2023 та від 18.05.2023, рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі - колегія АМКУ) від 10.05.2023 №6290- р/пк-пз, тендерну пропозицію товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Буд-Центр» (далі - ТОВ «Техно-Буд-Центр»), протокол щодо рішення уповноваженої особи від 26.05.2023 за №б/н, повідомлення про намір укласти договір від 26.05.2023, договір від 06.06.2023 за №05/06-23, пояснення Замовника (із долученими документами) від 24.07.2023, отримане через електронну систему закупівель.

Моніторинг закупівлі щодо тих порушень, обставин, підстав, які були предметом розгляду колегії АМКУ не здійснювався.

Відповідно до норм частини 3-7 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону постановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Згідно з пунктом 28 Особливостей №1178 тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. За результатами аналізу питання відповідності тендерної документації вимогам Закону та Особливостей № 1178 встановлено наступне.

Пунктом 44 Особливостей №1178 визначено, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель 1 документи, що підтверджують відсутність підстав/ зазначених у підпунктах 3, 5,6 і 12 та в абзацічотирнадцятому цього пункту. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

Вимога щодо надання переможцем процедури закупівлі замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених іншими підпунктами, окрім підпунктів 3,5,6 і 12 у пункті 44 Особливостей №1178, відсутня. Аналізом тендерної документації встановлено, що у додатку 3 до тендерної документації, в порушення пункту 44 Особливостей №1178, Замовником зазначено вимогу щодо подачі переможцем торгів документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 2 та 8 пункту 44 Особливостей №1178. Окрім вищезазначеного, на порушення вимог пункту 14 частини другої статті 22 Закону, у тендерній документації відсутні відомості щодо кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Слід зазначити, під час здійснення моніторингу процедури закупівлі, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області 14.07.2023 звернулось через електронну систему закупівель до Замовника з метою отримання інформації щодо процедури закупівлі. Замовником, на порушення вимог частини п`ятої статті 8 Закону, інформацію на запит надано 24.07.2023, а саме - на шостий робочий день.

За результатами аналізу питання відповідності тендерної документації вимогам Закону та Особливостей №1178 встановлено порушення вимог пункту 14 частини другої статті 22 Закону та пункту 44 Особливостей №1178. За результатами аналізу питання своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом, встановлено порушення вимог частини п`ятої статті 8 Закону.

За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, відповідності оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями вимогам законодавства у сфері закупівель, оприлюднення інформації про закупівлю, розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Техно-Буд-Центр», своєчасності укладання договору про закупівлю, його оприлюднення та відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця - порушень не встановлено.

3 огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області зобов`язує вжити заходи (зокрема, проведення роз`яснювальної роботи, економічних навчань, тощо) щодо недопущення у подальшому встановлених порушень при складанні тендерної документації та своєчасності надання інформації документів у випадках, передбачених Законом.

Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Не погоджуючись із указаним Висновком позивач звернувся із даним позовом до суду.

Оцінка суду.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад, визначає, Закон України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі Закон № 922-VIII).

Відповідно до п.3-7 розділу Х Закону №922-VIII, установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі Особливості здійснення публічних закупівель).

Станом на час виникнення спірних правовідносин Особливості здійснення публічних закупівель діють в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 471.

Таким чином, Законом №922-VIII та Особливості здійснення публічних закупівель утворюють законодавство з публічних закупівель.

Контрольна функція за дотриманням норм законодавства з питань публічних закупівель на законодавчому рівні реалізована у статті 8 Закону № 922-VIII.

Згідно із статтею 8 цього Закону, моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії. Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону. Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев`ятій статті 3 цього Закону.

Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.

Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У висновку обов`язково зазначаються:

1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;

2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;

5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку.

Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника та/або уповноважена особа замовника не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.

У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

Якщо замовник не усунув визначене у висновку порушення, що призвело до невиконання ним вимог, передбачених цим Законом, а також висновок не оскаржено до суду, орган державного фінансового контролю після закінчення строку на оскарження до суду, визначеного у частині десятій цієї статті, за результатами моніторингу вчиняє дії щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Номер протоколу зазначається в електронній системі закупівель наступного робочого дня з дня складання протоколу, а також зазначаються дата та номер відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження.

Якщо органом оскарження прийнято до розгляду скаргу від суб`єкта оскарження у порядку, встановленому цим Законом, орган державного фінансового контролю не приймає рішення про початок моніторингу процедури закупівлі щодо тих порушень, обставин, підстав, що були або є предметом розгляду органом оскарження незалежно від прийнятого органом оскарження рішення щодо таких порушень, обставин, підстав.

Якщо органом оскарження прийнято до розгляду скаргу від суб`єкта оскарження у порядку, встановленому цим Законом, після прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі чи після опублікування висновку, протягом наступного робочого дня з дня розміщення скарги суб`єктом оскарження в електронній системі закупівель керівник органу державного фінансового контролю або його заступник до моменту опублікування рішення органу оскарження зупиняє рішення органу державного фінансового контролю, а замовник до моменту опублікування рішення органу оскарження зупиняє виконання зобов`язань щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, щодо тих порушень, обставин, підстав, що стали предметом розгляду органом оскарження, з відповідним повідомленням в електронній системі закупівель.

Після оприлюднення рішення органу оскарження замовником у порядку, встановленому цією статтею, усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, зазначених у висновку, здійснюється в частині, що не була предметом розгляду органом оскарження.

У разі оскарження в судовому порядку рішення органу оскарження рішення про початок моніторингу процедури закупівлі не приймається щодо тих порушень, обставин, підстав, які були або є предметом судового розгляду.

У разі наявності підстав, визначених частиною другою цієї статті, що містять ознаки порушень та які не були предметом розгляду органом оскарження та/або оскарження у судовому порядку рішення органу оскарження, рішення про початок моніторингу процедури закупівлі щодо інших ознак порушень приймається після оприлюднення рішення органу оскарження в електронній системі закупівель у порядку, встановленому статтею 18 цього Закону, або після набрання рішенням суду законної сили.

Обмін інформацією між органом державного фінансового контролю та замовником, встановлений цією статтею, здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель.

Узагальнена інформація, зазначена у пункті 3 частини першої статті 9 цього Закону, подається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, Уповноваженому органу до 1 березня року, наступного за звітним бюджетним роком.

Форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Методика визначення автоматичних індикаторів ризиків, їх перелік та порядок застосування затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, за погодженням з Уповноваженим органом.

З аналізу фактичної підстави позову суд вбачає, що підставою для прийняття оскаржуваного Висновку є вчинення позивачем наступних порушень:

1) не зазначення в тендерній документації вимоги про кінцевий строк подання тендерних пропозицій;

2) не зазначення в тендерній документації вимоги щодо надання переможцем процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документів, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель.

Своєю чергою, позивач вказує на те, що висновок про наявність порушень вимог законодавства про публічні закупівлі недостатньою мірою конкретизований. На переконання позивач вимога щодо зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій виконана в оголошені про проведення відкритих торгів, де зазначено, що кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 23 травня 2023 року 00:00. Також, позивач наголошує на тому, що відсутність у Висновку посилання підпункт пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель, який на переконання відповідача порушено, не дає можливість точно кваліфікувати можливі порушення.

Надаючи правову оцінку таким доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При оцінці рішення суб`єкта владних повноважень на відповідність критеріям передбачених частиною 2 статті 2 КАС України суд у всіх випадках виходить з того, що окремі порушення (відхилення) від означених стандартів правомірності можуть бути прийнятними, якщо за своїм змістом остаточне рішення є правильним.

Відповідно до пункту 14 частини 2 статті 22 Закону № 922-VIII, у тендерній документації зазначаються відомості про кінцевий строк подання тендерних пропозицій.

Таким чином, суд приймає до уваги те, що законодавцем чітко сформульовано вимогу про обов`язок замовника вказати у тендерній документації відомостей про кінцевий строк подання тендерних пропозицій. При цьому, у випадку не зрозумілості застосування норм Закону України «Про публічні закупівлі» замовник не позбавлений можливості звернутись на адресу Уповноваженого органу із запитом про отримання відповідних роз`яснень до початку оголошення процедури закупівлі.

Крім того, наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.04.2016 № 680 затверджено Примірну тендерну документації для процедури закупівлі - відкриті торгівлі. Вказана документація послуговує роз`ясненням, яким чином замовник може відобразити в тендерній документації вимогу про кінцевий строк подання тендерних пропозицій. Цитований наказ має рекомендаційний характер і розрахований для випадків, коли замовник не в повній мірі обізнаний з тим, як вимоги окремих норм законодавства про публічні закупівлі втілити у тендерній документації.

Тендерна документація позивача не містить вимоги про кінцевий строк подання тендерних пропозицій.

При цьому, вимоги до тендерної документації чітко сформульовані в статті 22 Закону № 922-VIII. Поряд з тим, у статті 21 цього ж Закону надано визначення оголошення про проведення відкритих торгів та сформульовано вимоги до нього.

А тому, ототожнення позивачем оголошення про проведення відкритих торгів та тендерної документації не відповідає правильному застосуванню Закону України «Про публічні закупівлі».

Таким чином, суд знаходить доводи відповідача про порушення позивачем вимог пункту 14 частини 2 статті 22 Закону № 922-VIII прийнятними.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 3 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому пункту 47 цих особливостей.

За змістом підпунктів 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли: « … 3) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією; … 5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку; 6) керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку; … 12) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми».

Згідно з абзацом 14 пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель замовник може прийняти рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов`язання за раніше укладеним договором про закупівлю із цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору. Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у цьому абзаці, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у відкритих торгах. Для цього учасник (суб`єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов`язався сплатити відповідні зобов`язання та відшкодування завданих збитків. Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику процедури закупівлі не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі.

Абзацом 15 пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель, визначено, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому цього пункту. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України Про доступ до публічної інформації та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

Отож, пункти 44 та 47 Особливостей здійснення публічних закупівель містять схожі законодавчі конструкції для відхилення тендерної пропозиції учасника. Так, у пункті 44 замовник приймає рішення про відхилення тендерної пропозиції переможця у випадку не надання документів, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому пункту 47. У той же час, у пункті 47, передбачено обов`язок замовника прийняти рішення про відхилення тендерної пропозиції, коли переможець надав документи, які передбачені у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому цього пункту, але за результати їх вивчення замовником встановлено невідповідність переможця вимогам, що сформульовані даними нормами.

Все викладене свідчить в користь того, що в тендерній документації повинна міститись вимога про надання переможцем процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документів, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель. Оскільки подання або не подання таких документів утворюю правові наслідки, які передбачені пунктами 44 та 47 Особливостей здійснення публічних закупівель.

Тендерна документація позивача таких вимог не містить, що не заперечується позивачем. Це свідчить про недотримання позивачем означених вимог законодавства про публічні закупівлі.

Наостанок, суд звертає увагу на те, що аналізовані вище норми частини 5 статті 8 Закону № 922-VIII з достатньою чіткістю сформулювали вимогу щодо строку протягом якої замовник повинен надати пояснення на вимогу органу державного фінансового моніторингу. Так, «Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель».

Позивачем визначається той факт, що вимогу органу державного фінансового моніторингу у встановлений строк не виконав. При цьому, доводи позивача про те, що таке порушення є формальним суд не вважає прийнятними.

Також, суд відзначає, що вказані в оскарженому висновку заходи, які необхідно вжити позивачу (проведення роз`яснювальної роботи, економічних навчань, тощо) щодо недопущення у подальшому встановлених порушень при складанні тендерної документації та своєчасності надання інформації документів у випадках, передбачених Законом фактично спрямовані на майбутнє і не призвели до порушення і змін результатів процедури закупівлі.

Із наведеного суд дійшов висновку про те, що Висновок відповідача відповідає вимогам, що передбачені частиною 2 статті 2 КАС України, зокрема, є пропорційним і відповідає допущеним порушенням тендерного законодавства. У зв`язку із чим, знаходить підстави для ухвалення рішення про відмову у задоволенні позову повністю.

У задоволенні позову Комунальне підприємство «Білобожниця» до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування висновку, - відмовити повністю.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Комунальне підприємство «Білобожниця» до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування висновку, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 23 жовтня 2023 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Комунальне підприємство "Білобожниця" Білобожницької сільської ради (місцезнаходження/місце проживання: вул. Л. Українки, 34,с. Білобожниця,Чортківський район, Тернопільська область,48530, код ЄДРПОУ/РНОКПП 41370216);

відповідач:

- Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Грушевського, 8,м. Тернопіль,46021, код ЄДРПОУ/РНОКПП 40913637);

Головуючий суддяМандзій О.П.