Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 16/8/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
23.10.2023 Справа № 908/2043/23 (280/3648/23)
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Ніколаєнка Романа Анатолійовича, розглянувши матеріали справи № 908/1890/23(280/3648/23)
за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (пр.Соборний, 75, офіс 226, м.Запоріжжя, 69002; код ЄДРПОУ: 20508338)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю АЛД Інжиніринг та Будівництво (вул.Південне шосе, буд.78-А, м.Запоріжжя, 69008, код ЄДРПОУ 43173964)
про стягнення 334 007,55 грн
в межах справи № 908/1890/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю АЛД Інжиніринг та Будівництво (вул. Південне шосе, буд. 78А, м. Запоріжжя, 69008, код ЄДРПОУ 43173964)
розпорядник майна арбітражний керуючий Загрія Роман Олегович (а/с 107, м.Запоріжжя, 69019)
УСТАНОВИВ:
Ухвалою від 19.06.2023 Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Новікової І.В. відкрив спрощене позовне провадження у адміністративній справі №280/3648/23 за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до ТОВ АЛД Інжиніринг та Будівництво про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 334 007,55 грн. Справу ухвалив розглядати протягом розумного строку, але не більше шестидесяти днів із дня відкриття провадження, одноособово суддею, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
В той же час, ухвалою від 27.06.2023 Господарський суд Запорізької області у складі судді Ніколаєнка Р.А. відкрив провадження у справі №908/1890/23 про банкрутство боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю АЛД Інжиніринг та Будівництво (Позивача за позовом), ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів, ввів процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначив арбітражного керуючого Загрія Романа Олеговича.
Частиною 2 статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства (КУзПБ) унормовано, що господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.
Згідно з частиною 3 ст.7 КУзПБ матеріали справи, в якій стороною є боржник, щодо спорів, зазначених у частині другій цієї статті, провадження в якій відкрито до або після відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), за ініціативою учасника справи або суду невідкладно, але не пізніше п`яти робочих днів, надсилаються до господарського суду, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), який розглядає спір по суті в межах цієї справи.
Ухвалою від 11.08.2023 Запорізький окружний адміністративний суд справу №280/3648/23 за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до ТОВ АЛД Інжиніринг та Будівництво про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 334 007,55 грн передав на розгляд Господарського суду Запорізької області в межах справи № 908/1890/23 про банкрутство ТОВ АЛД Інжиніринг та Будівництво.
За результатами автоматизованого розподілу, згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду розгляд справи № 280/3648/23 визначено судді Ніколаєнку Р.А., в провадженні якого перебуває справа про банкрутство ТОВ АЛД Інжиніринг та Будівництво.
За загальним правилом заяви (позовні заяви) учасників провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або інших осіб у спорах, стороною в яких є боржник, розглядаються в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) за правилами спрощеного позовного провадження (абз.4 ст.7 КУзПБ).
З огляду на викладені вище обставини та правові норми, ухвалою від 11.09.2023 Господарський суд Запорізької області у складі судді Ніколаєнка Р.А. справу № 280/3648/23 прийняв до розгляду в межах справи про банкрутство ТОВ АЛД Інжиніринг та Будівництво, визначив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства, розгляд справи по суті ухвалив розпочати через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Зазначається, що на виконання ухвали суду від 11.09.2023 у даній справі № 908/1890/23(280/3648/23) Позивач із супровідним листом вих.№ 04-1430/1999 від 18.09.2023 надав у справу докази надсилання копії адміністративного позову розпоряднику майна ТОВ «АЛД Інжиніринг та Будівництво» арбітражному керуючому Загрія Р.О.
З клопотанням вих.№ 04-1396/1948 від 07.09.2023 Позивач подав у справу додатковий доказ (інформацію Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості).
Відповідач подав додаткові пояснення щодо справи б/н від 21.09.2023 до раніше поданого у справу відзиву на позовну заяву вих.№ 23/519 від 19.07.2023. Відповідач проти позову заперечує.
Відповідно до ч. 6 ст. 250 Господарського процесуального кодексу України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
За результатами вивчення матеріалів справи, враховуючи характер спірних правовідносин сторін, надходження додаткових доказів, додаткових пояснень Відповідача з додатковими аргументами проти позову, з метою повного та всебічного встановлення обставин справи, суд дійшов висновку про необхідність розгляду в межах справи про банкрутство ТОВ «АЛД Інжиніринг та Будівництво» справи № 908/1890/23(280/3648/23) за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за правилами загального позовного провадження, з повідомленням та викликом сторін.
Суд звертає увагу сторін на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 02.08.2023 року у справі № 5021/2509/2011 (920/350/22), а саме -«Частинами першою - третьою статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон № 875) передбачено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 18-1 Закону № 875 державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.
Отже, обов`язок суб`єкта господарювання зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю не є тотожним пошуку осіб з інвалідністю для працевлаштування.
Відповідно до частин першої та другої статті 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно з частинами першою, другою статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці зобов`язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії); заплановане масове вивільнення працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення.
Відповідно до пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 (далі - Порядок № 70), інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316 (далі - Наказ № 316) затверджено Форму звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», яка подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Проаналізувавши вищенаведені норми законодавства, суд дійшов висновку про те, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані:
- виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;
- надавати державній службі зайнятості необхідну для організації працевлаштування інвалідів інформацію у порядку, передбаченому Законом України «Про зайнятість населення» та Наказом № 316;
- звітувати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та Кабінетом Міністрів України;
- в разі невиконання такого нормативу щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
Наведене свідчить про те, що обов`язок підприємства щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком підбирати і працевлаштовувати таких осіб на створені робочі місця. Такий обов`язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Суд звертає увагу, що Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» визначено, що працевлаштування інвалідів здійснюється або шляхом їх безпосереднього звернення до підприємства, або шляхом звернення до державної служби зайнятості, яка в свою чергу здійснює пошук підходящої роботи для працевлаштування такого інваліда. Тому обов`язок по працевлаштуванню осіб з інвалідністю відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості. Механізм реалізації зазначеної програми працевлаштування передбачає здійснення певних заходів з боку підприємств.
Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, є звіт форми №3-ПН.
Підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо воно вжило необхідних заходів по створенню для них робочих місць, зокрема, створило робочі місця для таких осіб та своєчасно, достовірно, в повному обсязі проінформувало відповідні установи, але фактично не працевлаштувало особу з інвалідністю з причин незалежних від нього: відсутність осіб з інвалідністю, їх відмова від працевлаштування на підприємство, бездіяльність державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню осіб з інвалідністю.
Зазначені висновки узгоджуються з сталою правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 02.05.2018 у справі №804/8007/16, від 26.06.2018 у справі № 806/1368/17, від 13.05.2021 у справі № 260/554/19, від 22.01.2020 у справі № 920/472/06(5021/2509/2011), від 17.06.2022 у справі №5021/2509/2011, від 13.03.2023 у справі №460/5056/21, від 08.03.2023 у справі №320/2609/19).
Зважаючи на наведені норми чинного законодавства, суд у цій справі враховує встановлені судами попередніх інстанцій обставини, а саме:
- дотримання відповідачем вимог закону щодо забезпечення необхідної кількості робочих місць, передбачених для працевлаштування інвалідів, та повідомлення відділення Фонду про створені робочі місця шляхом подання звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік за формою № 10-ПОІ;
- подання відповідачем у 2021 році до центру зайнятості щомісяця інформації про попит на робочу силу (вакансії) за формою 3-ПН з відміткою «вакансії для осіб з інвалідністю» у зв`язку з наявністю вакансії для працевлаштування осіб з інвалідністю;
- звернення відповідача до Зарічної медико-соціальної експертної комісії, Сумської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії, Обласної медико-соціальної до експертної комісії та Ковпаківської медико-соціальної експертної комісії, а також до Сумського обласного громадського об`єднання «Координаційна рада громадських організацій інвалідів Сумської області» з проханням про надання допомоги в направленні на працевлаштування осіб з інвалідністю згідно з переліком створених та атестованих робочих місць;
- відмова осіб з числа безробітних з інвалідністю, направлених Сумським міським центром зайнятості, працевлаштовуватися, про що ними власноручно зроблено відповідні записи про особисті причини у направленнях на працевлаштування №18502101050003001 від 10.03.2021 та №1850210105001301 від 13.10.2021;
- відсутність доказів про відмову відповідача у працевлаштуванні особам, яких за інформацією Сумського міського центру зайнятості направлено до ПАТ «Сумихімпром» на вільне робоче місце;
- відсутність доказів несвоєчасного надавання державній службі зайнятості інформації щодо наявності вакансій, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, або несвоєчасного звітування Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Встановлені судами обставини в їх сукупності підтверджують виконання відповідачем вимог Закону № 875-XII щодо прийняття заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю, та правильність висновків судів попередніх інстанцій про відсутність в діях відповідача складу правопорушення, за вчинення якого Законом № 875-XII передбачено застосування адміністративно-господарських санкцій.».
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 3, 12, 20, 232-235, 250 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
В межах справи про банкрутство ТОВ «АЛД Інжиніринг та Будівництво» справу № 908/1890/23(280/3648/23) за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до ТОВ АЛД Інжиніринг та Будівництво про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 334 007,55 грн розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі.
Підготовче засідання у справі призначити на 16.11.2023, 12.30.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Запорізької області за адресою: 69001, м. Запоріжжя, вул.Гетьманська, 4.
Запропонувати позивачу у строк до 09.11.2023 подати до суду відповідь на відзив відповідача (з урахуванням додаткових пояснень відповідача б/н від 21.09.2023), одночасно з надісланням (наданням) відповіді на відзив до суду направити копію відповіді та доданих до неї документів відповідачу, докази направлення надати суду (додати до відповіді на відзив).
Зобов`язати позивача невідкладно направити відповідачу подані клопотання від 07.09.2023 вих.№04-1396/1948 з долученим листом Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості № 1523/03/04-14 від 02.06.2023, докази надіслання представити суду;
представити докази направлення на підприємство відповідача осіб з інвалідністю для працевлаштування, відмови відповідача у працевлаштуванні таких осіб.
Зобов`язати відповідача невідкладно направити позивачу подані суду додаткові пояснення (б/н від 21.09.2023), докази надіслання представити суду;
представити докази виконання відповідачем вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» в частині вжиття необхідних заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема:
- докази дотримання відповідачем вимог щодо забезпечення необхідної кількості робочих місць, передбачених для працевлаштування інвалідів, та повідомлення Запорізького відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про створені робочі місця шляхом подання звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік за формою № 10-ПОІ;
- докази подання відповідачем у 2022 році до центру зайнятості щомісяця інформації про попит на робочу силу (вакансії) за формою 3-ПН з відміткою «вакансії для осіб з інвалідністю» у зв`язку з наявністю вакансії для працевлаштування осіб з інвалідністю;
- пояснення та докази щодо направлення центром зайнятості на підприємство відповідача осіб з інвалідністю для працевлаштування, щодо причин непрацевлаштування таких осіб, відмови відповідача у їх працевлаштуванні (за наявності).
Явку у судове засідання представників позивача, відповідача визнати обов`язковою.
Пропонується надіслати необхідні заяви, клопотання на електронну адресу суду: E-mail: inbox@zp.arbitr.gov.ua із скріпленням електронним цифровим підписом.
Контактні дані Господарського суду Запорізької області: вебсайт https://zp.arbitr.gov.ua; е-mail: inbox@zp.arbitr.gov.ua; номер Єдиного контакт-центру судової влади України (044) 207-35-46. Номер телефону гарячої лінії суду: (061) 764-89-30.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі «Судова влада України» в мережі Інтернет за вебадресою: http://court.gov.ua/fair/sud5009.
Копії ухвали надіслати сторонам спору, розпоряднику майна ТОВ «Метінвест Інжиніринг» на повідомлені суду адреси електронної пошти з КЕП судді, до кабінетів Електронного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, відповідно до ст.235 ГПК України. Не підлягає оскарженню окремо від судового рішення.
Ухвалу складено та підписано 23.10.2023.
Суддя Р.А.Ніколаєнко