Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 127/30614/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про відкриття провадження у справі
19 жовтня 2023 р. м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Медяна Ю.В.,
розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1 (позивач)
( АДРЕСА_1 )
до
Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради (відповідач)
(м. Вінниця, вул. Брацлавська, 85),
Комунальне підприємство «Муніципальна варта» Вінницької міської ради (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору)
(м. Вінниця, вул. Р.Скалецького, 29),
про визнання протиправною та скасування постанови,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Муніципальна варта» Вінницької міської ради, про визнання протиправною та скасування постанови.
Згідно зі ст. 19 КАС України (предметна юрисдикція) та ст.ст. 25-27 КАС України (територіальна юрисдикція), справа підлягає розгляду Вінницьким міським судом Вінницької області.
Недоліки позовної заяви усунуті, а тому позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Частиною 1 ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим кодексом у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Розгляд справи слід здійснювати у порядку позовного (спрощеного) провадження.
Позивач разом із позовною заявою подала клопотання про відстрочення від сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Дослідивши вказане клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Частиною першою статті 133 КАС України вказано, що суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Положення статті 8 Закону України "Про судовий збір" закріплюють обставини та умови за яких суд може відстрочити, розстрочити сплату судового збору, зменшити його розмір або звільнити від його сплати, однією з яких є майновий стан сторони.
При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру або звільнення сторони від його сплати.
Також, Європейський Суд зазначав про необхідність дотримання з однієї сторони балансу між інтересом держави у стягненні судового збору за розгляд справи, та з іншої - правом заявника на доступ до правосуддя, зокрема, правом представити свою позицію по суті та захистити інтереси в суді. Для того, щоб гарантувати такий справедливий баланс, та, власне, зберегти безперебійне функціонування судової системи, суди мають можливість звільнити від судового збору тих заявників, які можуть довести свою погану фінансову ситуацію.
Тобто, при оцінюванні розміру судового збору слід обов`язково враховувати питання фінансової спроможності заявника його сплатити, а також обставини конкретної справи та стадію провадження.
Слід зазначити, що позивачем на підтвердження неможливості сплати судового збору зазначено про скрутне майнове становище. На підтвердження цього факту позивачем було надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела /суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 13.10.203. З вказаних відомостей випливає, що позивач з січня 2023 року не отримує доходів.
Позивач є одинокою матір`ю трьох неповнолітніх дітей, що підтверджується наданими позивачем доказами.
Рішенням Вінницької міської ради від 10.02.2023 №747/08/05/01 ОСОБА_2 відмовлено в призначенні державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.01.2023.
Відповідно до довідки №10.2-22/1788, виданої 22.08.2023 Вінницькою філією Вінницького обласного центру зайнятості, ОСОБА_1 з 31.01.2023 здійснює пошук роботи та облікована як така, що шукає роботу у Вінницькій філії Вінницького обласного центру зайнятості.
З огляду на зазначене, з метою забезпечення права особи на доступ до правосуддя, забезпечення рівності сторін, суд дійшов висновку про можливість звільнення позивача від сплати судового збору.
Керуючись ст. 171 КАС України,
у х в а л и в:
Звільнити позивача ОСОБА_1 від сплати судового збору за даним адміністративним позовом до ухвалення судового рішення у справі.
Відкрити провадження у адміністративній справі №127/30614/23 за позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Муніципальна варта» Вінницької міської ради, про визнання протиправною та скасування постанови.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Судове засідання призначити на 15 листопада 2023 о 09:15 год. в приміщенні Вінницького міського суду Вінницької області (м. Вінниця, вул. Грушевського, 17, зал №30).
Копію ухвали, копію позовної заяви та доданих документів, надіслати учасникам справи рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Запропонувати відповідачу надати суду (в копії позивачу) протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження відзив на позов з наданням усіх доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. Роз`яснити відповідачу, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання до суду відповіді на відзив з наданням усіх доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтується відзив, якщо такі докази не надані позивачем або відповідачем, та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення на відповідь з наданням усіх доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення на відповідь, якщо такі докази не надані позивачем або відповідачем, та документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечення на відповідь і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі «Судова влада України» за веб-адресою: https://court.gov.ua/fair/.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя: