Рішення № 114313800, 19.10.2023, Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
19.10.2023
Номер справи
576/2719/23
Номер документу
114313800
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 576/2719/23

2-а/576/13/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2023 року м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді: Сапона О.В.,

секретаря: Самойленко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глухові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що 11 липня 2023 року начальником Шосткинського районноготериторіального центрукомплектування тасоціальної підтримкиРиковим Р.М.винесено постанову № 386 про притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу розміром 3400 грн. за ч.2 ст. 210-1 КУпАП. Згідно цієї постанови позивач 19 червня 2023 року особисто отримав повістку про явку до 1 відділу (м. Глухів) Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, але у визначений у повістці час без поважних на те причин не з`явився, чим порушив вимоги п. 10 ст. 1 Закону України „Про військовий обов`язок і військову службу. Також обгрунтовує тим, що ніякої повістки він не отримував, свій підпис про це ніде не ставив, а лише надав свій паспорт на вимогу невідомої особи при проходженні паспортного контролю на блокпості, рухаючись з роботи на автомобілі в напрямку з с. Заруцьке до м. Глухів. 10 липня 2023 під час перевірки його документів на цьому ж блокпості виявилось, що згідно бази даних він вчинив адміністративне правопорушення за неявку до територіального центру комплектування згідно повістки. У зв`язку з цим вважає, що постанова була винесена з грубим порушенням вимог чинного законодавства України, є незаконною, просить скасувати її та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судовий збір.

Разом з позовною заявою позивачем також подано до суду заяву про поновлення строку звернення до суду, який ним пропущений у зв`язку з отриманням копії оскаржуваної постанови лише 12.09.2023 року.

Від позивача надійшла заява про підтримання позовних вимог в повному обсязі та розгляд справи без його участі.

Відповідач позов не визнав, надавши проти нього заперечення, суть яких зводиться до того, що ОСОБА_1 був притягнутийдо адміністративноївідповідальності назаконних підставахі жоднихпорушень йогоправ привинесенні постановине було.Сама постанова була винесена з дотриманням вимог закону, а тому підстави для її скасування відсутні. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 у повному обсязі а постанову залишити без змін.

З урахуванням наведених позивачем у заяві про поновлення строків звернення до суду доводів на її обгрунтування та досліджених доказів на їх підтвердження, суд приходить до висновку, що пропущений позивачем строк звернення до суду необхідно поновити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд прийшов до наступного.

Так,згідно п.1ч.1ст.19КАС Україниюрисдикція адміністративнихсудів поширюєтьсяна справиу публічно-правовихспорах,зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п.1 ч.1ст. 20 КАС Українимісцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Судом встановлено, що постановою начальника Шосткинського районноготериторіального центрукомплектування тасоціальної підтримкиРикова Р.М.від 11 липня 2023 року позивача ОСОБА_1 було притягнутодо адміністративноївідповідальності увигляді штрафу в розмірі 3400 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210-1 КУпАП. Відповідно даної постанови позивача було визнано винним в тому, що він 19 червня 2023 року особисто отримав повістку про явку до 1 відділу (м. Глухів) Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, але у визначений у повістці час без поважних на те причин не з`явився, чим порушив вимоги п. 10 ст. 1 Закону України „Про військовий обов`язок і військову службу.

Частиною 2 ст.210-1КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченогочастиною першоюцієї статті (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період.

Відповідно дост.280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно вимогст. 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виноситьпостанову по справі. Постанова повинна містити, окрім іншого, опис обставин, установлених під час розгляду справи; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Із змісту оскаржуваної постанови вбачається, що позивач 19 червня 2023 року особисто отримав повістку про явку до 1 відділу (м. Глухів) Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, але у визначений у повістці час без поважних на те причин не з`явився.

Так, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення особа повідомляється не пізніше як за три доби до дати розгляду справи. У процесі розгляду справи особа, яка притягується до адміністративної відповідальності має право користуватися правами передбаченими статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

При цьому, обов`язок повідомляти особу про місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три дні до дати розгляду справи про адміністративне правопорушення вважається виконаним, якщо особа, яка притягується до відповідальності, знає (поінформована) про час та місце розгляду справи за три днів до дати розгляду справи. Обов`язок доказування цієї обставини несе уповноважена посадова особа. Повідомлення має на меті забезпечення участі особи у розгляді уповноваженим державним органом справи про адміністративне правопорушення.

Особі, до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду справи. Це право є гарантією реалізації інших прав на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення, висловлення заперечень, надання доказів, захист тощо. Законодавство покладає обов`язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу.

Обов`язок доказування повідомлення несе уповноважена посадова особа. Такий обов`язок вважається виконаним, якщо особа, яка притягується до відповідальності, знає (поінформована) про час та місце розгляду справи за п`ять днів до дати розгляду справи.

В той же час, відповідач не надав суду доказів, які б підтверджували належне повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду справи.

Тобто, посадовими особами Шосткинського районноготериторіального центрукомплектування тасоціальноїпідтримки не виконано належним чином обов`язку для забезпечення реалізації позивачем прав, визначених статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст.9КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із вимогами ч. 1ст.77КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За такихобставин, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, постанову №386від 11.07.2023року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 скасувати,а справу про адміністративне правопорушення закрити.

Відповідно до ч. 1ст. 139 КАС України536,80 грн. понесених позивачем витрат на сплату судового збору за подання позовної заяви слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 5, 6, 19, 20, 77, 90, 139, 242, 246, 250, 286 КАС України суд,-

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , до Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що знаходиться за адресою: Сумська область, м. Шостка, вул. Свободи, 61, код ЄДРПОУ 09652052, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.

Постанову начальника Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Рикова Р.М. №386 від 11липня 2023рокупро притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП скасувати, а провадження в справі закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 536,80 грн. понесених судових витрат.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Другого апеляційногоадміністративного судув апеляційномуокрузі,що включаєПолтавську,Сумську таХарківську області,з місцезнаходженняму містіХаркові протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В.Сапон