Рішення № 114297594, 18.10.2023, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2023
Номер справи
320/9312/22
Номер документу
114297594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2023 року м. Київ № 320/9312/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення з 01.04.2019 основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 90% на 70% від відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 01.04.2019 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, на підставі виданої Київським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Довідки №2/3/1/3433 від 23.07.2021 без обмеження розміру пенсії максимальним розміром.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмір якої становив на момент призначення 90% сум грошового забезпечення.

Позивач зауважив, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2022 № 320/15326/21, ГУ ПФУ у Київській області було здійснено перерахунок пенсії позивача, однак при вчиненні такого перерахунку застосовано розмір 70 % грошового забезпечення зазначеного у відповідній довідці всупереч тому, що позивач має право на обчислення пенсії виходячи із розміру 90 % від розміру грошового забезпечення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.10.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Крім того, суд також витребував докази по справі від відповідача та запропонував подати до суду відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Копію ухвали суду від 13.10.2022 та копію позовної заяви було направлено відповідачу на електронну адресу та відповідно до відомостей звіту про доставлення електронного листа 24.10.2022 доставлено на електронну адресу відповідача.

Відповідач позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації ававрії на Чорнобильській АЕС і віднесенів установленому законом порядку до категорії 1,- 100 процентів, до категорії 2,- 95 процентіва. Отже, відповідачем правомірно перераховано пенсію позивачу, виходячи з 70 % грошового забезпечення, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсіїі 01.04.2019 року встановлений максимальний розмір пенсії, зокрема для позивача 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Додатково відповідач зазначив, що відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою обмежено максимальний розмір пенсії, вказана правова норма, якою передбачено обмеження максимального розміру пенсій має застосовуватись не тільки для призначених пенсій, а й щодо перерахованих пенсій, оскільки дія рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 розповсюджується на окремий період в часі, а саме з 20.12.2016 по 31.12.2016.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.11.2022 суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про продовження строку для надання доказів по справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач з 01.11.2007 перебуває на обліку Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років від 01.12.2017 по пенсійній справі ФК 78484 пенсія позивачу призначена (обчислена) в розмірі 90 % грошового забезпечення.

З 01.03.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з 70% грошового забезпечення.

З матеріалів справи вбачається, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2021 року у справі № 640/11669/20 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві провестио бчислення і виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 , у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018.

Також з матеріалів справи вбачається, що Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2022 у справі № 320/15326/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №2/3/1/3433 від 23.07.2021. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) перерахувати та виплачувати з 01 квітня 2019 року пенсію ОСОБА_1 (код РНОКПП - НОМЕР_1 ) на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №2/3/1/3433 від 23.07.2021, зурахуванням виплачених сум.

Згідо відомостей, що містяться в розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.06.2022 основний розмір пенсії позивача обчислений з 70 % грошового забезпечення (вислуга років 41). Всього пенсія з надбавками становить 19 170,37 грн.

28.04.2022 позивач звернувся до відповідача з заявою про виконання судового рішення у справі № 320/15326/21 від 27.01.2022.

Листом від 25.05.2022 № 3356-6278/М-02/8-1000/22 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2022 у справі № 320/15326/21 позивачу з 01.04.2019 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 2/3/1/3433 від 23.07.2021, з урахуванням виплачених сум.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача, зокрема шляхом застосування відсотку грошового забезпечення 70 замість 90 при перерахунку пенсії на підставі нової довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію.

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону №2262 (в редакції, яка була чинна на момент призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою статті 13 Закону № 2262 було визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2,- 95 процентів.

08.07.2011 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI (далі - Закон №3668), який набрав чинності 01.10.2011, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».

27.03.2014 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII (далі - Закон №1166), який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону № 2262: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Статтею 63 Закону № 2262 у чинній редакції визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Так, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону №2262).

Як зазначалось раніше, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2022 у справі №320/15326/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) перерахувати та виплачувати з 01 квітня 2019 року пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 2/3/1/3433 від 23.07.2021, зурахуванням виплачених сум.

Суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262 регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону № 2262 ані Законом № 3668, ані Законом № 1166 у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанови Кабінету Міністрів України № 45 і № 103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668 та Законом №1166 зміни до статті 13 Закону № 2262 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668 та Закону №1166 не зазнала.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року відповідно до статті 63 Закону № 2262 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначених пенсій і мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначених у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Частиною 3 статті 291 КАС України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

При цьому суд додатково враховує й те, що судовим рішенням в іншій справі № №640/11669/20, яке набрало законної сили, вже було встановлено протиправність дій ГУ ПФУ у місті Києві щодо зміни вказаного коефіцієнту при перерахунку пенсії позивача до 70%, але всупереч вказаному судовому рішенню у межах нових правовідносин, що не були предметом судового розгляду у вказаній справі (при здійсненні нового перерахунку пенсії позивача) відповідачем знову знижено такий коефіцієнт.

Відповідно до частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Київського обдасного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.07.2021 № 2/3/1/3433 відповідач протиправно здійснив зменшення відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 90% до 70% сум грошового забезпечення.

У зв`язку з цим, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення з 01.04.2019 основного розміру пенсії за вислугу років позивача під час її перерахунку з 90% на 70% від відповідних сум грошового забезпечення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

При цьому, стосовно позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсійного забезпечення позивача, виходячи з 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, на підставі виданої Київським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Довідки №2/3/1/3433 від 23.07.2021 без обмеження розміру пенсії максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

З урахуванням тієї обставини, що дії відповідача у даній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб`єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов`язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсійного забезпечення позивача, виходячи з 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, на підставі виданої Київським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Довідки №2/3/1/3433 від 23.07.2021 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Водночас, враховуючи обставини справи, суд зазначає, що вимога позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром є передчасною вимогою та задоволенню не підлягає, оскільки в межах даного провадження судом не встановлено порушення прав позивача органами пенсійного фонду, зокрема шляхом обмеження розміру пенсії позивача, так як згідно відомостей перерахунку пенсії позивача по пенсійній справі ФК 78484, розмір пенсії становить 19 170,37 грн.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи наведене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Під час звернення з даним позовом до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 992,40 грн., що підтверджується квитанцією від 21.06.2022 року, наявною в матеріалах справи.

Враховуючи ту обставину, що вимоги позивача носять немайновий характер та визначити суму судового збору відповідно до розміру задоволених позовних вимог є неможливим, суд дійшов висновку, що стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сума в розмірі 992,40 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення з 01.04.2019 основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 90% на 70% від відповідних сум грошового забезпечення;

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 01.04.2019 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, на підставі виданої Київським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Довідки №2/3/1/3433 від 23.07.2021, з урахуванням проведених виплат.

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, зареєстроване місцезнаходження: 08500, Київська область, м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, 10).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Панова Г. В.