Рішення № 114217565, 02.10.2023, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
02.10.2023
Номер справи
335/9432/23
Номер документу
114217565
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

1Справа № 335/9432/23 2-о/335/294/2023

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2023 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді: Воробйова А.В., за участю секретаря судового засідання Колесник Д.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя в порядку окремого провадження справу за заявою представника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвоката Кузеванової Рузанни Робертівни, заінтересована особа Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

02.10.2023 року представник заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвокат Кузеванова Р.Р. звернулася до суду із вказаною заявою, в якій просила суд встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Алчевську Луганської області, мати: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України; батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

Заявлені вимоги обґрунтував тим, що ОСОБА_2 і ОСОБА_1 є громадянами України. У зареєстрованому шлюбі вони не перебувають. ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Алчевську Луганської області у них народилася дитина чоловічої статі. Дитину заявники назвали ОСОБА_4 . Вони бажають, щоб син мав прізвище батька - ОСОБА_5 .

Зареєструвати народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану заявники не можуть в зв`язку з тим, що у них немає документів визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, що підтверджують факт народження, а саме, документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження і отримати його не можливо, у зв"язку з тим, що діяльність державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв на тимчасово окупованій території України припинено.

У зв`язку з викладеним представник заявників просить у судовому порядку встановити факт народження дитини.

Ухвалою суду від 02.10.2023 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку окремого провадження.

У судове засідання заявники та їх представник не з`явились, представником ОСОБА_6 подано до суду заяву, в якій зазначено про розгляд справи без її участі та участі заявників, просила заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи Олександрівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, до судового засідання не з`явився.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали цивільної справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно враховувати практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином її не легітимізує.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ.

В чинному законодавстві відсутні положення, які б визначали якими документами має бути посвідчено факт народження особи на тимчасово окупованій території.

Так судом встановлено, що відповідно до копії виписки медичного свідоцтва про народження №596 від 04.10.2022 року, виданого закладом із назвою державна установа «Алчевський центр матері та дитини», 03 жовтня 2022 року громадянка ОСОБА_2 , о 17-40 год. народилася дитину - хлопчика, вагою 3000 гр.

Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки батьки та дитина знаходяться на тимчасово окупованій території України.

Як вбачається із копії паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 09 грудня 1998 року Брянківським МВ УМВС України в Луганський області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України.

Із копії паспорта серії НОМЕР_2 , виданого 04 березня 2017 року Старобільським РВ УДМС у Луганській області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України.

Статтею 7 Закону України „Про громадянство України" передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно з положеннями ст. 125 СК України (Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою) якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини.

Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: - за заявою матері та батька дитини; - за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 135, ч. 1 ст. 146, ч. 2 ст. 147 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою. Ім`я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір`ю дитини. По батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.

Згідно з ч.1 ст.144 СК України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно з ч.1 ст. 145 СК України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою.

Відповідно до ч.1 ст. 146 СК України ім`я дитини визначається за згодою батьків. Згідно з ч. 1 ст. 147 СК України по батькові дитини визначається за іменем батька.

Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

У відповідності з ч.ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім`ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Пунктом 18 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Пленум Верховного Суду України надав роз`яснення про те, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Відповідно до ч .ч., 2, 3, 4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

З урахуванням наданих суду документів, а також того, що встановлення факту народження дитини необхідно заявникам для проведення державної реєстрації її народження у встановленому законом порядку та отримання свідоцтва про народження дитини, суд з урахуванням наданих доказів, доходить висновку про підтвердження факту народження заявницею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Алчевську, Луганської області, Україна.

У той же час, оскільки ОСОБА_7 та ОСОБА_1 не перебувають в зареєстрованому шлюбі, суд позбавлений можливості в межах розгляду даної цивільної справи встановити факт батьківства заявника ОСОБА_1 по відношенню до дитини, а тому відомості про батька необхідно зазначити відповідно до вимог ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

За наведених обставин, вимоги заявників суд вважає такими, що підлягають частковому задоволенню шляхом встановлення факту народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянкою України, дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Алчевську, Луганської області, Україна.

Згідно з ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.12, 81, 89, 263-265, 273, 293, 315, 317, 319 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву представника заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвоката Кузеванової Рузанни Робертівни, заінтересована особа Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити частково.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Алчевську Луганської області, Україна, матір`ю якого є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України.

Відомості про батька дитини зазначити в порядку частини 1 статті 135 СК України.

В задоволенні іншої частини вимог заяви відмовити.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Копію рішення невідкладно надіслати для виконання до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження дитини.

Рішення складене в повному обсязі 02.10.2023 року.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя: А.В.Воробйов