Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" серпня 2010 р.Справа № 34/41-10-1151 За позовом Приватного підприємства "ЄВРОМОТОРС" до відповідача Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління державного казначейства України в Одеській області; Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси
про стягнення на суму 97015,55грн.
Суддя Фаєр Ю.Г.
Представники
від позивача: Виниченко О.М., діюча на підставі довіреності від 03.01.10р. В судове засідання 16.08.10р. не з’явилися;
від відповідача: Польщіна Т.Л., діюча на підставі довіреності №01-25/79-07 від 20.01.10р.;
від ГУДКУ Одеській області: Желяскова О.М., діюча на підставі довіреності №15-04/113-1835 від 23.03.10р.; Четін О.Г., діючий на підставі довіреності №15-04/112-1834 від 23.03.10р.; Мальована Л.А., діюча на підставі довіреності №15-04/173-3230 від 31.05.10р. В судове засідання 16.08.10р. не з’явилися;
від ДПІ у Приморському районі м. Одеси: Дворянченко І.В., діюча на підставі довіреності №42106/Д/10-117 від 03.08.09р.; Білянський Д.І., діючий на підставі довіреності №3267/Б/10-17 від 25.01.10р. В судове засідання 16.08.10р. не з’явилися;
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Приватне підприємство "ЄВРОМОТОРС" звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління державного казначейства України в Одеській області про стягнення з відповідача надмірно сплаченої суми податку на додану вартість у розмірі 41000грн, суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення у розмірі 48831грн., та 3% річних у розмірі 7184,55грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.03.2010р. порушено провадження у справі №34/41-10-1151.
Ухвалою голови господарського суду Одеської області від 26.04.10р. строк розгляду справи №34/41-10-1151 продовжено по 12.06.10р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.04.10р. до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державну податкову інспекцію у Приморському районі м.Одеси
За клопотанням сторін ухвалою господарського суду Одеської області від 07.06.10р. строк розгляду справи №34/41-10-1151 продовжено по 12.07.10р.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у заперечені на позов (вх№17532 від 09.07.2010р.).
Головне управління державного казначейства України в Одеській області проти позову заперечує з підстав, викладених у запереченні від 22.04.2010р. вих№15-13/94 (вх10752 від 26.04.2010р.).
Державна податкова інспекція у Приморському районі м.Одеси надала суду пояснення від 29.06.10р. вих№48606/9/10-117 (вх16556 від 30.06.2010р.), відповідно до якого проти позову заперечує.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
11.02.2004р. між Одеською міською радою та приватним підприємством "ЄВРОМОТОРС", відповідно до рішень Одеської міської ради №1870-XXIV від 18.11.2003р. „Про внесення доповнень до додатку рішення Одеської міської ради №878-XXIV від 27.12.2002р. „Про затвердження переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що підлягають продажу у 2003 році” та № 2045-XXIV від 17.12.2003р. „Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення 0,8000га, що знаходиться в оренді приватного підприємства "ЄВРОМОТОРС" за адресою: м. Одеса, вул. Грушевського, під номером 15„а”, для будівництва, експлуатації та обслуговування спецавтоцентру з виставочним салоном, СТО та автомийкою”, було укладено Договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка розташована за адресою: м.Одеса, вул. Грушевського, під номером 15„а”, для будівництва, експлуатації та обслуговування спецавтоцентру з виставочним салоном, СТО та автомийки, яка на момент укладання цього договору знаходилась в оренді приватного підприємства "ЄВРОМОТОРС" на підставі Договору оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Криворотенко Л.І. 20.05.2003р. за реєстром №5940, зареєстрованого в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №792/58 від 26.05.2003р.
Даний договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 11.02.2004р. посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Криворотенко Л.І. та зареєстровано в реєстрі за №1511.
11.05.2004р. між Одеською міською радою та приватним підприємством "ЄВРОМОТОРС" було укладено договір про внесення змін до Договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення за яким сторони, за яким з керуючись п.49 ст.80 Закону України „Про Державний бюджет України на 2004 рік", сторони договору внесли зміни до пункту 2.1 Договору виклали у наступній редакції: „2.1. Ціна зазначеної у п.1.1. земельної ділянки становить 246000(двісті сорок шість тисяч) гривень, у тому числі ПДВ - 41 000 (сорок одна тисяча) гривень з розрахунку 25,63гривень за 1 (один) кв.м”; доповнили Договір купівлі-продажу п.2.5 наступного змісту: „2.5. Зазначений в п.2.1 цього Договору ПДВ у розмірі 41000 (сорок одна тисяча) гривень сплачується Покупцем на рахунок Одеського міського управління земельних ресурсів: №37182005002573, ідентифікаційний код за даними Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України: 26303169 в УДК Одеської області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 33010000 „Надходження від продажу землі".
Даний договір про внесення змін до Договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 11.05.2004р. посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Криворотенко Л.І. та зареєстровано в реєстрі за №5086.
На виконання умов вказаного договору позивач сплатив визначену п.2.1 Договору загальну вартість земельної ділянки, на відповідний рахунок в Державного бюджету в УДК в Одеській області, а 29.04.2004р. квитанцією №160017051 –сплатив ПДВ на суму 41000грн.
Посилаючись на приписи Закону України „Про внесення змін до закону України „Про ПДВ” №1782-IV від 15.06.2004р. та Лист ДПА України від 21.09.2004р. за №10483/5/15-2416-15, позивач неодноразово звертався до відповідних державних органів із заявами про повернення сплаченого ПДВ в сумі 41000грн., на якій позивач отримав від Одеського міського управління земельних ресурсів, ДПІ у Суворовському районі м. Одеси, СДПІ у Приморському районі м. Одеси наступні відповіді.
Так, листом №02-06/713-07 Одеське міське управління земельних ресурсів повідомило позивача, що до Одеського міського управління земельних ресурсів 30.04.2004р. на рахунок №37182005002573 надійшли кошти на суму 41000грн. від позивача, що є сумою доплати про внесення змін до договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення (номер договору: ВВС №908180). Вказана сума коштів 05.05.2004р. була транзитом перерахована (як ПДВ за квітень 2004 року, КБК 14010100) на розрахунковий рахунок СДПІ у Суворовському районі —№31119029800009 відкритий в УДК в Одеській області та запропонувало подальшого розгляду даного питання звернутися до СДПІ у Суворовському районі.
Листом №13350/10/19-0040 від 14.07.2005р. ДПІ у Суворовському районі м. Одеси повідомило позивача про перерахування Одеським міським управлінням земельних ресурсів на рахунок податку на додану вартість ДПІ у Суворовському районі 41005грн. (платіжними дорученнями №14 від 28.04.2004р. у сумі 5грн., №25 від 05.05.2004р. у сумі 41000грн.), але за письмовою заявою Одеського міського управління земельних ресурсів від 19.05.04p. №02/1199-05 вказані кошти були перераховані на рахунок 31110029800008, відкритий для ДПІ у Приморському районі, 24.05.2004р. була здійснена перекидка платежу за висновком ДПІ від 24.05.2004р. №154 та запропонувало подальшого розгляду даного питання звернутися до ДПІ у Приморському районі.
Листом №29040/10-190010 від 07.09.2005р. СДПІ у Приморському районі м.Одеси повідомило позивача по те, що ДПІ у Суворовському районі м. Одеси перерахувало грошові кошти (24.05.04р.) на рахунок Одеського міського управління земельних ресурсів (код 26303169), відкритий в СДПІ у Приморському районі м. Одеси. У зв'язку з тим, що Одеське міське управління земельних ресурсів перейшло на облік до іншої ДПІ, щодо вирішення питання повернення надмірно сплаченої суми податку на додану вартість, СДПІ у Приморському районі м.Одеси запропонувало позивачу звернутися з заявою до СДПІ по роботі з ВПП в Одеській області.
Листом №02-06/2747-05 від 21.10.2005р. Одеське міське управління земельних ресурсів повідомило позивача по те, що 05.05.2004р. податок на додану вартість в сумі 41000грн. був зарахований на рахунок №37182005002573 Одеського міського управління земельних ресурсів, відкритий в управлінні Державного казначейства в Одеській області. Після зарахування ПДВ на вищевказаний рахунок Одеське міське управлення земельних ресурсів перерахувало податок на додану вартість –20% (41000грн.) помилково на рахунок ДПІ у Суворовському районі. За письмовою заявою від 19.05.2004р. №02/1199-05 Одеського міського управління земельних ресурсів вказані кошти були перераховані в ДПІ Приморського району на рахунок №31110029800008 в УДК в Одеській області. Згідно з Законом „Про внесення змін до закону України „Про державний бюджет України на 2004 рік” від 17.07.2004 року №1801-ІV п.26 у ст.80 п.49 цифри та слова „5.1.17, 5.1.19 (крім безоплатної приватизації житлового фонду)” виключено. Згідно з Законом „Про податок на додану вартість” з липня 2004 року звільнені від оподаткування ПДВ операції з передачі земельних ділянок, що знаходяться під об’єктами нерухомості або незабудованої землі в разі, коли така передача дозволена згідно з положеннями Земельного Кодексу України. Внаслідок викладеного, Одеське міське управління земельних ресурсів запропонувало позивачу звернутись з заявою до СДПІ по роботі з ВПП в Одеській області щодо вирішення питання повернення податку на додану вартість в сумі 41000грн.
Посилаючись на фактичну відмову з боку наведених вище державних органів на добровільне повернення сплачених ним грошових коштів, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з Одеського міського управління земельних ресурсів надмірно сплачену суму податку на додану вартість у розмірі 41000грн, суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення у розмірі 48831грн., та 3% річних у розмірі 7184,55грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов наступних висновків.
У відповідності до п.п.5.1.17 п.5.1 ст.5 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції Закону до змін, внесених Законом України від 15.06.2004р. №1782-IV від 03.04.97р. звільняються від оподаткування операції з передачі земельних ділянок, що знаходяться під об'єктами нерухомості, або незабудованої землі, у разі коли така передача дозволена згідно з положеннями Земельного кодексу України.
Рішенням Конституційного Суду України від 05.02.2004р. №2-рп/2004 (яке є обов'язковим до виконання) дано офіційне тлумачення терміна "передача", який вживається у словосполученні "звільняються від оподаткування операції з передачі земельних ділянок, що знаходяться під об'єктами нерухомості, або незабудованої землі" вказаною нормою Закону. Відповідно до такого тлумачення термін "передача" означає набуття (перехід) права на вказані земельні ділянки (права власності, права користування) на підставі відповідних юридичних актів, у тому числі за договорами купівлі-продажу, коли така передача дозволена Земельним кодексом України.
За приписами п.49 ст.80 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" від 27.11.2003р. пільговий режим оподаткування таких операцій на 2004 рік було призупинено. Однак приписами Закону України від 17.06.2004р. №1801-IV "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" (п.26 абз.14 ст.80 цього Закону) цей пільговий режим з 01.07.2004р. був відновлений.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про податок на додану вартість" від 15.06.2004р. (щодо поставки житла та землі)" змінено редакцію п.п.5.1.17 п.5.1 статті 5, за якою звільняються від оподаткування операції з поставки (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних паїв, крім тих, що знаходяться під об'єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства (з урахуванням положень підпункту 5.1.19 пункту 5.1 статті 5 цього Закону).
Відповідно до п.п.5.1.19 п.5.1 ст.5 Закону України „Про податок на додану вартість" передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операцій з безоплатної приватизації житлового фонду, включаючи місця загального користування (у тому числі підвали та горища) у багатоквартирних будинках, присадибних ділянок та земельних паїв відповідно до законодавства, а також з надання послуг, отримання яких відповідно до законодавства є передумовою приватизації такого житлового фонду, присадибних ділянок та земельних паїв, а також приватизації цілісних майнових комплексів, а не як операції з поставки (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних паїв.
У відповідності до п.п.3, 5 Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002р. за №226, повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державного казначейства України з відповідних рахунків, відкритих в органах Державного казначейства України. Повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету.
Прикінцевими положеннями даного Закону визначено, що норми цього Закону (включаючи поновлення пільгового режиму оподаткування зазначених операцій) поширюються на податкові періоди починаючи з 01.01.2004р., а операції з поставки землі оподатковуються податком на додану вартість за правилами, що діяли до 01.01.2004р.
З аналізу вказаних норм матеріального права вбачається, що операції з передачі земельних ділянок, що знаходяться під об’єктами нерухомості, як до 01.01.2004р. так і після 01.01.2004р. звільняються від оподаткування. Зазначене також підтверджуються листами ДПА України „Щодо порядку оподаткування податком на додану вартість у 2004 році операцій з продажу земельних ділянок, що знаходяться під об’єктами нерухомості або незабудованої землі” №10483/5/15-2416-15 від 21.09.2004р. та Державного казначейства України „Щодо зарахування до бюджету окремих видів платежів” №07-06/2392-10425 від 29.11.2004р.
Відповідно до ст.78 Бюджетного кодексу України та п.2.2, 3.1.2 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Державного казначейства України від 04.11.2002р. за №205, органи Державного казначейства проводять повернення надмірно та/або помилково сплачених до місцевих бюджетів платежів на підставі відповідних документів, а саме, висновків органів виконавчої влади (органів стягнення) яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших надходжень. При умові надходження до органів Державного казначейства рішень органів судової влади про повернення коштів, ці рішення виконуються відповідно до вимог нормативно-правових актів, а копії цих рішень передаються органами державного казначейства до органів стягнення з метою їх інформування.
Водночас за приписами Наказу ДПА України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України „Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків" від 03.02.2005р. №58/78/22, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2005р. за №247/10527, повернення платнику податку помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню. Повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб), яка може бути подана не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби України за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі, та повернення коштів з Державного бюджету при наявності законних підстав може бути здійснено лише платнику цього податку.
В липні 2006р. приватне підприємство "ЄВРОМОТОРС" звернулося до господарського суду Одеської області з адміністративним позовом про стягнення з Одеського міського управління земельних ресурсів 41000грн. надмірно сплаченої суми податку на додану вартість з операції купівлі-продажу земельної ділянки по договору від 11.02.2004р.. укладеного між позивачем та Одеською міською радою.
Постановою господарського суду Одеської області від 14.03.2007р. у справі №27/218-06-6819А за позовом приватного підприємства "ЄВРОМОТОРС" до відповідачів Одеського міського управління земельних ресурсів, ДПІ у Приморському районі м.Одеси, Головного управління державного казначейства України в Одеській області, за участю прокуратури Приморського району м.Одеси про повернення ПДВ у сумі 41000грн. позов задоволено повністю, стягнуто з Одеського міського управління земельних ресурсів на користь позивача 41000грн.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 07.06.2007р. апеляційну скаргу Одеського міського управління земельних ресурсів частково задоволено, постанову господарського суду Одеської області від 14.03.2007р. у справі №27/218-06-6819А частково скасовано, стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України в Одеській області на користь ПП „ЄВРОМОТОРС” 41000грн., в позові до інших відповідачів відмовлено, в іншій частині постанову суду залишено без змін.
З зазначенням, що суди попередніх інстанцій помилково здійснили розгляд справи за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.09.2009р. у справі №27/218-06-6819А касаційну скаргу Головного управління Державного казначейства України в Одеській області задоволено частково, постанову господарського суду Одеської області від 14.03.2007р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 07.06.2007р. скасовано, провадження у справі закрито. Тобто даний спір по суті не був вирішений.
Наразі матеріали справи свідчать, що позивач здійснив платіж згідно квитанції №160017051 на суму 41000грн. (сплата ПДВ) - 29.04.2004р., а до суду з даним позовом звернувся 12.03.2010р. Таким чином вимога позивача про стягнення з відповідача надмірно сплаченої ним суми податку на додану вартість у розмірі 41000грн. подана пізніше, ніж 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати, що суперечить приписам п.п.15.3.1. Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та унеможливлює задоволення позову в цій частині.
З огляду на зазначене, не підлягає й задоволенню вимога позивача щодо стягнення з відповідача індексу інфляції за весь час прострочення у розмірі 48831грн., та 3% річних у розмірі 7184,55грн., нарахованих на вказану суму податку на додану вартість. При цьому суд звертає увагу на помилкове посилання позивача на ст.625 Цивільного кодексу України та розцінення відповідача у даній справі у якості боржника, який прострочив виконання грошового зобов’язання.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. У позові відмовити.
Рішення господарського суду Одеської області набирає законної сили
у порядку ст.85 ГПК України.
Суддя
Повний текст рішення складено 21.08.2010р.