Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 492/932/23
провадження № 2-о/492/44/23
У Х В А Л А
про прийняття до провадження суду справи, яка надіслана з іншого суду,
про залишення заяви без руху
18 вересня 2023 року м. Арциз
Суддя Арцизького районного суду Одеської області Гусєва Н.Д.,
ознайомившись з заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Арцизької міської ради Одеської області, про встановлення юридичного факту, -
встановила:
Заявник звернувся до суду з зазначеною заявою, в якій просить суд встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю заявника, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка до дня смерті постійно проживала в АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина до складу якої увійшла земельна ділянка площею 6,20 га, розташована на території Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області. Заявник з метою реалізації своїх спадкових прав звернувся до нотаріальної контори, однак з`ясувалося, що існують перешкоди в отриманні свідоцтва про право на спадщину на вказане майно, оскільки виявлені розбіжності між прізвищем спадкодавця у свідоцтві про смерть та прізвищі матері заявника у свідоцтві про народження, а саме прізвище спадкодавця зазначено як « ОСОБА_3 », а прізвище спадкоємця зазначено як « ОСОБА_4 », що унеможливлює встановити родинні відносини та є перешкодою в отриманні свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з чим заявник звернувся до суду з зазначеною заявою.
Розпорядженням в.о. голови Арцизького районного суду Одеської області Крутової О.М. від 21 серпня 2023 року, відповідно до ч. 4 ст. 31, ст. 32, ч. 3 ст. 41 ЦПК України, у зв`язку з неможливістю провести повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями та утворити новий склад суду зазначена цивільна справа була передана на розгляд до Саратського районного суду Одеської області.
Листом Саратського районного суду Одеської області № 01-04/53//2023 від 05 вересня 2023 року вказана цивільна справа повернута до Арцизького районного суду Одеської області, яка надійшла до суду 14 вересня 2023 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 ЦПК України справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому ст. 31 ЦПК України, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Враховуючи, що цивільна справа раніше перебувала у провадженні іншого суду, спори між судами про підсудність не допускаються, вважаю за необхідне прийняти її до свого провадження.
Ознайомившись з заявою ОСОБА_1 про встановлення юридичного факту, та документами, доданими до неї, приходжу до висновку, що заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням ст. ст. 175, 177 ЦПК України.
Суддя вважає за необхідне застосувати саме цю норму ЦПК України при вирішенні питання про залишення заяви ОСОБА_1 без руху, оскільки в силу положень ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Також, суддя бере до уваги роз`яснення, викладені в п. 3 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», якими судам роз`яснено що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Згідно з ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежене за змістом. Заінтересованими будуть лише ті особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов`язки.
Отже, заінтересовані особи є спеціальними суб`єктами окремого провадження. При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов`язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту (Лист Верховного Суду України від 01 січня 2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).
Заінтересованими особами у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути особи з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави, а саме особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, або територіальні громади за відсутності інших спадкоємців за законом або за заповітом).
Як вбачається зі змісту заяви, заявнику необхідно встановити факт родинних відносин з метою прийняття, оформлення спадщини, однак до участі у справі не залучено спадкоємців за наявності, оскільки у заяві не зазначено про наявність чи відсутність інших спадкоємців за законом або за заповітом.
Таким чином, заявнику необхідно визначитися з колом заінтересованих осіб у справі, залучивши до участі у справі належних заінтересованих осіб.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, заява повинна містити зокрема: повне найменування (для юридичних осіб), однак заявником в порушення зазначених норм права не правильно зазначено найменування заінтересованої особи, оскільки за ідентифікаційним кодом 04057037 Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України Арцизька міська рада Одеської області не значиться, тому заявнику необхідно зазначити повне найменування заінтересованої особи відповідно до вказаного реєстру.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, заява повинна містити: виклад обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, однак заявником в порушення зазначених норм права у заяві не зазначено доказів підтвердження: наявності чи відсутності інших спадкоємців спадкового майна після смерті ОСОБА_2 (батьки, чоловік, діти, які відносяться до першої черги спадкоємців за законом чи інші спадкоємці); факту родинних відносин між заявником та спадкодавцем (акти, листи ділового та особистого характеру, ордер на вселення, обмінні ордери, виписки з домових книг, рішення органів місцевого самоврядування, тощо); мети встановлення факту від якого залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав заявника та від його не встановлення стає неможливим заявнику реалізувати свої особисті чи майнові права; відсутності спору про право (чи не існує суперечки про поділ спадку між спадкоємцями і потрібне визначення родинних відносин тощо, якщо ж існує спір про право, то такий факт встановлюється в позовному провадженні одночасно з розглядом справи про поділ спадку); звернення до нотаріальної контори та відкриття спадкової справи нотаріусом (копія заяви про прийняття спадщини тощо); факту відмови нотаріуса вчинити нотаріальні дії по видачі заявнику свідоцтва про право на спадщину (постанова).
Вказані недоліки заяви унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження по справі та подальший розгляд справи і ухвалення законного та обґрунтованого рішення.
Згідно з вимогами ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення заявнику ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, вважаю, що заява ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Арцизької міської ради Одеської області, про встановлення юридичного факту, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, вказаних вище, протягом десяти днів з дня отримання заявником копії наявної ухвали.
Крім того, вважаю за необхідне попередити заявника, що в разі не усунення порушень процесуального закону, допущених при подачі до суду вказаної заяви до встановленого вказаного судом строку, заява буде вважатися не поданою та повернута заявнику.
Спосіб усунення недоліків заяви полягає в поданні заяви у вигляді окремого документу з виправленими недоліками, зазначеними в наявній ухвалі суду з наданням її копії та копії всіх документів, що додаються до неї.
Керуючись ст. ст. 32, 185, 353 ЦПК України, -
постановила:
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Арцизької міської ради Одеської області, про встановлення юридичного факту - залишити без руху.
Повідомити заявника про необхідність виправити недоліки заяви протягом десяти днів з дня отримання ним копії наявної ухвали.
Роз`яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною та повернута.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://court.gov.ua/fair/sud1502/.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Гусєва Н.Д.