Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 серпня 2010 року 15:35 № 2а-8333/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,
при секретарі судового засідання Безсчасній Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Рокитнянського району Київської області в інтересах держави в особі Рокитнянської міжрайонної державної податкової інспекції
до Товариства з обмеженою відповідальністю «А-Бетон»
про стягнення податкового боргу в розмірі 19094, 67 грн.,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Прокурор Рокитнянського району Київської області в інтересах держави в особі Рокитнянської міжрайонної державної податкової інспекції з позовом до ТОВ «А-Бетон»про стягнення податкового боргу в розмірі 19094, 67 грн.
Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадках, встановлених законом, прокурор можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Стаття 121 Конституції України уповноважує прокуратуру здійснювати функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 361 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Формами представництва є, зокрема звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено, що завданням органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб платників податків та інших обовязкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків юридичних осіб; розяснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
В даному випадку Прокурор Рокитнянського району Київської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі податкової інспекції, в межах повноважень останньої, оскільки неповна та несвоєчасна сплата податків і зборів платниками податків порушує державні інтереси щодо своєчасного формування доходної частини державного бюджету.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у відповідача наявна податкова заборгованість в розмірі 19094, 67 грн.
У судовому засіданні 21 липня 2010 року представник прокуратури підтримав позовні вимоги.
У судове засідання 03 серпня 2010 року представник позивача не зявився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
У судові засідання 16 червня 2010 року, 21 липня 2010 року та 03 серпня 2010 року відповідач не зявився, належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового розгляду відповідно до вимог ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України.
Від відповідача заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надходило, тому суд відповідно до ст. 71, ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за відсутності представника відповідача на основі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
ТОВ «А-Бетон»перебуває на обліку як платник окремих податків в Рокитнянській міжрайонній державній податковій інспекції згідно повідомлення про включення платника податків до категорії платників окремих податків № 13 від 30 листопада 2009 року.
14 січня 2009 року ТОВ «А-Бетон»подало до Рокитнянської міжрайонної державної податкової інспекції податковий розрахунок земельного податку (вх. № 28), в якому самостійно визначило суму нарахованого податку на 2009 рік у розмірі 19993, 44 грн. за 2009 рік (1 666, 12 грн. за кожен місяць).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про систему оподаткування» (в редакції на момент спірних правовідносин) в Україні справляються загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) та місцеві податки і збори (обовязкові платежі).
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 14 цього ж Закону до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) належить плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Частиною першою передбачено ст. 15 цього ж Закону передбачено, що до місцевих податків належать податок з реклами та комунальний податок.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про плату за землю»(в редакції на момент спірних правовідносин) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.
Частиною першою ст. 17 вищезгаданого Закону (в редакції на момент спірних правовідносин) передбачено, що податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Крім того, ТОВ «А-Бетон»подало до Рокитнянської міжрайонної державної податкової інспекції податкові розрахунки комунального податку від 19 січня 2009 року (вх. № 15171) за ІV квартал 2008 року та від 14 квітня 2009 року № 4215 за I квартал 2009 року, в яких самостійно нарахувало комунальний податок за базовий період в розмірі 460, 70 грн. та 423, 30 грн. відповідно.
Згідно зі ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори»(в редакції на момент спірних правовідносин), який визначає види місцевих податків і зборів, їх граничні розміри та порядок обчислення і спрямований на зміцнення бюджетів місцевого самоврядування, до місцевих податків і зборів належить комунальний податок.
Статтею 15 вищезазначеного Декрету передбачено, комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Згідно з підпунктом 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції на момент спірних правовідносин) під податковою декларацією розуміється документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу).
Податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт «а»підпункту 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього ж Закону).
Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт «б»підпункту 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього ж Закону).
Відповідно до абзацу першого підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього ж Закону платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (абзац перший п. 5.1 ст. 5 вищезазначеного Закону).
Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Податковим боргом в розумінні вищезгаданого Закону визнається податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання (п. 1.3 ст. 1 та підпункт 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону).
Визначені суми податкових зобовязань у податкових розрахунках із земельного податку та комунального податку відповідачем у встановлений законом строк в повному обсязі сплачені не були, тому вони відповідно п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»вважаються податковим боргом.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено в ході судового розгляду, відповідачем була частково погашена заборгованість із земельного та комунального податку, самостійно узгоджена та не сплачена відповідачем протягом граничних строків, та складає на момент розгляду справи 18336, 63 грн. по земельному податку та 724, 84 грн. по комунальному податку, що підтверджується зворотнім боком облікової картки ТОВ «А-Бетон»із земельного та комунального податку станом на 23.07.2010 року, копія якої наявна в матеріалах справи.
У відповідності з вимогами ст. 16 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) відповідачу на суму податкового боргу із земельного податку була нарахована пеня в розмірі 33, 20 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки ТОВ «А-Бетон»із земельного податку з юридичних осіб станом на 23.07.2010 року, копія якої наявна в матеріалах справи.
В силу п. 1.3 ст. 1 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) податковий борг (недоїмка) включає в себе податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеню, нараховану на суму такого податкового зобовязання.
З матеріалів справи вбачається та в ході судового засідання було встановлено, що відповідачу виставлялась перша та друга податкові вимоги № 1/59 від 19.08.2008 р. та № 2/50 від 22.09.2008 р. до моменту виникнення суми податкового боргу, заявленій позивачем в даній справі.
Виставлення наступної податкової вимоги у випадку виникнення нового податкового боргу після виставлення другою податкової вимоги в Законі України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»не передбачено.
На день розгляду справи сума податкового боргу в заявленій сумі відповідачем не погашена.
Згідно з підпунктом 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно з підпунктом 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 цього ж Закону, є виключно податкові органи.
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом одинадцятим ст. 11 цього ж Закону передбачено право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Отже, враховуючи викладене, та з огляду на те, що відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в загальному розмірі 19094, 67 грн. (18369, 83 грн. податкового боргу з земельного податку та 724, 84 грн. податкового боргу з комунального податку) є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «А-Бетон» (місцезнаходження: 01032, м. Київ, бул. Тараса Шевченка, 33, поверх 13, ідентифікаційний код 35086500) до Державного бюджету України суму податкового боргу в загальному розмірі 19094 (девятнадцять тисяч девяносто чотири) грн. 67 коп., у тому числі 18369 (вісімнадцять тисяч триста шістдесят девять) грн. 83 коп. податкового боргу із земельного податку та 724 (сімсот двадцять чотири) грн. 84 коп. податкового боргу з комунального податку.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена у порядку, встановленому в ст. 254 та ст. 185-ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
СуддяО.В. Дегтярьова
Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови 10 серпня 2010 року.