Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2023 року № 320/3833/22
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Балаклицького А.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт» до Вишневого відділу державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Вишневого відділу державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Вишневого відділу державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо неподання до територіального органу Державної казначейської служби України подання про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" з державного бюджету помилково сплачених грошових коштів в розмірі 50186,16 грн., у тому числі виконавчий збір у виконавчому провадженні №64470485 від 01.03.2021 у розмірі 49886,16 грн., додаткові витрати виконавчого провадження у виконавчому провадженні №64470485 від 01.03.2021 у розмірі 300,00 грн.;
- зобов`язати Вишневий відділ державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) сформувати та надіслати подання щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" помилково сплачених грошових коштів в розмірі 50186,16 грн., у тому числі виконавчий збір у виконавчому провадженні №64470485 від 01.03.2021 у розмірі 49886,16 грн., додаткові витрати виконавчого провадження у виконавчому провадженні №64470485 від 01.03.2021 у розмірі 300,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив про помилковість перерахунку коштів у розмірі 50 186,16 грн. в якості виконавчого збору та додаткових витрат по ВП №64470485. В зв`язку із відмовою відповідача повернути помилково сплачені кошти, позивач змушений звернутися до суду.
Ухвалою суду від 26 квітня 2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, відзив до суду не подав. Відтак, суд розглядає справу на підставі наявних документів.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
На виконанні Києво - Святошинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) державного виконавця Тертичної Віти Володимирівни перебувало виконавче провадження № 64470485 з примусового виконання судового наказу № 911/1359/17,виданого 17.01.2020 року Господарським судом Київської області про стягнем з МПП Фірма «Ерідон» на користь ТОВ «Лотівка Еліт» боргу у сумі 498861,58 грн.
Згідно даних бухгалтерії Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт`стало відомо про помилково сплачені грошові кошти у розмірі 50 186,16 грн., а саме:
- 49 886,16 грн., згідно постанови державного виконавця Києво-Святошинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Київ) Тертичної Віти Володимирівни ВП № 64470485 від 01.03.2021 pоку про стягнення виконавчого збору;
- 300,00 грн., згідно постанови державного виконавця Києво-Святошинського районного відділу державної виконавчої служби Центральної міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Київ) Тертичної Віти Володимирівни ВП № 64470485 від 01.03.2021 року про визначення розміру додаткових витрат виконавчого провадження.
У вищезазначеному виконавчому провадженню Товариство з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт» є Стягувачем, а не Боржником.
26.10.2021 року ТОВ «Лотівка Еліт» направило заяву відповідачу про повернення помилково сплачених коштів сумі 50 186,16 грн., на що відповідач повідомив у своєму листі від 06.12.2021 року № 20839 про відсутність підстав щодо повернення вказаних коштів, так як у призначені платежу платником вказано обов`язковий реквізит, а саме: номер виконавчого провадження.
Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Закону передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
Згідно з ст. 27 Закону виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
Згідно із п. 2 розділу VІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.09.2016 за № 1302/29432 витрати виконавчого провадження складаються з мінімальних та додаткових витрат виконавчого провадження. Виконавець виносить постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини) та надсилає її сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня після її винесення. Якщо у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6, 8 частини першої статті 37 Закону, чи закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 6, 7, 9-15 частини першої статті 39 Закону, витрати виконавчого провадження не були стягнуті, державний виконавець виносить постанову про стягнення витрат виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини), в якій зазначає види та суми витрат виконавчого провадження, що здійснені у відповідному виконавчому провадженні.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначає Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок № 787).
Згідно з п. 3 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Відповідно до п. 5 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили. У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної податкової служби України (далі - органи ДПС) та органи Державної митної служби України (далі - органи Держмитслужби)) подання подається до відповідного головного управління Казначейства, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов`язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб`єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Згідно з п. 10 Порядку № 787 заява та подання або копія судового рішення, засвідчена належним чином, подаються до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства. Платник подає до відповідного головного управління Казначейства, Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів, з урахуванням норм статті 253 та частини другої статті 255 Цивільного кодексу України.
Міністерство юстиції є органом, який відповідно до пп. 1 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року № 106 Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету зобов`язаний забезпечувати відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів податків, зборів, платежів та інших доходів згідно з переліком, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.
Отже, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, тобто органу державної виконавчої служби разом зі заявою про повернення коштів з бюджету.
Тобто, на Міністерство юстиції, територіальним органом якого є відповідач, законодавчо покладено обов`язок оформлення подання до органу Казначейства про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт» виконавчого збору та додаткових витрат виконавчого провадження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає вказану бездіяльність відповідача протиправною з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до платіжного доручення № 8742 від 03 березня 2021 року позивачем було помилково перераховано виконавчий збір у розмірі 49886,16 грн. на розрахунковий рахунок ДВС ЦМУ Міністерства юстиції у Києво-Святошинському районі, а відповідно до платіжного доручення № 8743 від 03 березня 2021 року перераховано 300,00 грн. в якості додаткових витрат по ВП № 64470485.
У вказаному виконавчому провадженні позивач є стягувачем, а не боржником. Таким чином, стягнення відповідних сум повинно відбуватись на користь позивача, а не навпаки.
Згідно відповіді від 06.12.2021 року № 20839 відповідач повідомив про відсутність підстав щодо повернення вказаних коштів, оскільки у призначені платежу платником вказано обов`язковий реквізит, а саме: номер виконавчого провадження.
Отже, вишневий відділ державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжергіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності своєї бездіяльності щодо неоформлення та неподання до відповідного управління Казначейства подання про повернення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт» з Державного бюджету коштів у розмірі 50 186,16 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» заходів з повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт» сум виконавчого збору та додаткових витрат виконавчого провадження в розмірі 50 186,16 грн та зобов`язати оформити та подати до відповідного управління Казначейства подання про повернення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт» з Державного бюджету коштів у розмірі 50 186, 16 грн.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 4540,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 20577 від 10.12.2021 року.
В зв`язку із тим, що адміністративний позов підлягає задоволенню, на користь позивача слід стягнути суму сплаченого судового збору у розмірі 4540,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Вишневого відділу державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Вишневого відділу державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо неподання до територіального органу Державної казначейської служби України подання про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" з державного бюджету помилково сплачених грошових коштів в розмірі 50186,16 грн., у тому числі виконавчий збір у виконавчому провадженні №64470485 від 01.03.2021 у розмірі 49886,16 грн., додаткові витрати виконавчого провадження у виконавчому провадженні №64470485 від 01.03.2021 у розмірі 300,00 грн.;
Зобов`язати Вишневий відділ державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) сформувати та надіслати подання щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" помилково сплачених грошових коштів в розмірі 50186,16 грн., у тому числі виконавчий збір у виконавчому провадженні №64470485 від 01.03.2021 у розмірі 49886,16 грн., додаткові витрати виконавчого провадження у виконавчому провадженні №64470485 від 01.03.2021 у розмірі 300,00 грн.;
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт» (код ЄДРПОУ 32678215) сплачений судовий збір у розмірі 4540,00грн. (чотири тисячі п`ятсот сорок грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Вишневого відділу Державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (код ЄДРПОУ 34903037).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Балаклицький А. І.