Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 727/7783/23
Провадження № 2-а/727/76/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2023 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці у складі:
головуючого судді Калмикової Ю. О.,
за участю секретаря Макогон А. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Чернівці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського УПП в Чернівецькій області сержанта поліції Андрійчука Миколи Юрійовича, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
Установив:
Описова частина
Зміст позовних вимог
До Шевченківського районного суду м. Чернівці надійшли матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до поліцейського УПП в Чернівецькій області сержанта поліції Андрійчука Миколи Юрійовича, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилалася на те, що по становою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАС № 7361510 від 19.07.2023 позивача - ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Зі змісту даної постанови вбачається, що 19 липня 2023 року о 14 год. 00 хв., по вул. Головній, 74 в м. Чернівці, водій під час руху ТЗ користувався засобами зв`язку, тримаючи його в руці, чим порушив п. 2.9, д. ПДР України - користування під час руху ТЗ засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук й відповідно ОСОБА_1 винесено постанову серії ЕАС № 7361510 від 19.07.2023, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
З винесеною стосовно позивача постановою він не згідний, оскільки Правил дорожнього руху не порушував, уважає, що дії поліцейського щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення і винесення постанови про накладення на нього адміністративного стягнення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, є протиправними.
Постанова не відображає дійсних обставин справи, винесена з грубим порушенням вимог чинного законодавства щодо її змісту та процедури складення, є незаконною, а тому підлягає скасуванню.
Так, оскаржувана постанова складалася поліцейським без врахування зауважень позивача та його пояснень та фактичних обставин справи. Доказів правопорушення не надано, факт порушення оснований на припущеннях, що є порушенням закону, протокол про адміністративне правопорушення не складався.
Так, 19.07.2023 року о 14 год. 00 хв. позивач рухався на транспортному засобі по вул. Головній в м. Чернівці, не порушуючи жодних правил дорожнього руху, будучи зупиненим працівниками УПП в Чернівецькій області, на місці зупинки, він надав працівникам поліції пояснення та під час розгляду справи про адміністративне правопорушення просив працівників поліції приймати рішення не спираючись на їх суб`єктивний погляд щодо нібито вчиненого позивачем правопорушення, а переглянути відеозаписи боді-камер поліцейських, оскільки останні стверджували, що нібито факт його правопорушення зафіксовано на наявних камерах. Однак, не дивлячись на наведені позивачем обставини та доводи, відповідач склав на позивача постанову про накладення стягнення, не надавши оцінку доказам зафіксованим боді-камерами.
Як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 не складався.
Усне твердження працівника поліції про виявлення правопорушення, озвучене правопорушнику, не може бути належним доказом вини останнього. Спостереження працівником поліції правопорушення може мати місце, однак воно має бути зафіксоване на матеріальному носії. Таким матеріальним носієм міг бути протокол про адміністративне правопорушення із зазначенням тих матеріалів, що до нього додаються, або ж рапорт чи пояснення поліцейського та порушника. До цього матеріального носія міг бути доданий диск з відеозаписом.
В такому випадку, твердження працівника поліції не є доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення, адже під час складення постанови у справі про адміністративне правопорушення відповідач діяв як службова особа - поліцейський ВРПП.
Свідчення тільки такої особи у цій справі не можуть вважатись об`єктивними доказами у справі, оскільки така особа є представником суб`єкта владних повноважень, який виконував функції нагляду та контролю за безпекою дорожнього руху. Зазначений висновок суду не суперечить Правовій позиції Постанови КАС ВС від 08.07.2020 у справі № 463/1352/16-а (№ в ЄДРСР 90264746).
Посилання на здійснення поліцейським відеофіксації порушення оскаржувана постанова не містить.
Позивачем не заперечується наявність у працівників органів Національної поліції повноважень виносити в окремих випадках постанову про адміністративне правопорушення без складення протоколу (у т.ч. в даному випадку), в такому випадку правопорушення (у разі його вчинення) повинно бути належним чином зафіксоване. Відсутність протоколу про адміністративне правопорушення повинна компенсуватись іншими належними та допустимими доказами вчинення правопорушення.
Таким чином, факт вчинення позивачем порушення вимог п. 2.9.д ПДР України, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 122 КУпАП, не доведено ані протоколом про адміністративне правопорушення, ані відеозаписом, ані показаннями свідків.
На підставі викладеного, позивач просив суд визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАС № 7361510 від 19.07.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. та провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП закрити.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що позивач ОСОБА_1 уважає постанову серії ЕАС № 7361510 від 19.07.2023 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, протиправною, у зв`язку з чим просить її скасувати.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
09.08.2023 суддя своєю ухвалою прийняла та відкрила провадження у справі № 727/7783/23 та призначила справу до розгляду.
18.08.2023 відповідач надав відзивнапозовнузаяву,вякомузазначив,що ознайомившись із змістом та вимогами адміністративного позову категорично не погоджується з вимогами позивача, уважає їх необґрунтованими, такими, що не відповідають нормам діючого законодавства. Просили суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представникивідповідачів в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Дослідивши докази по справі, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та зміст спірних правових відносин.
Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин, встановлені судом
Згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАС № 7361510 від 19.07.2023, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керуючи транспортним засобом «Mercedes-Benz E200», державний номер НОМЕР_1 , 19.07.2023 о 14 годині 00 хвилини у м. Чернівці по вул. Головна, 7, керував ТЗ користувався засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук, чим порушив вимоги п. 2.9 д ПДР України, що є порушенням ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Прийняте по справі рішення застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 гривень.
Спір між позивачем та відповідачем виник з приводу того, що позивач вважає постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАС № 7361510 від 19.07.2023, протиправною, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення врегульованийстаттею 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до пункту третього частини першої цієї норми, постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеномуКодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Позивач непогоджуючись зобставинами,викладеними в постанові серії ЕАС № 7361510 від 19.07.2023,посилаючись навідсутність складу адміністративного правопорушення, скористався своїм правом і звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Мотивувальна частина
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2)звикористаннямповноваження зметою,зякоюце повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8)пропорційно,зокрема здотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно доч.2ст.77КАСУкраїни в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Так, відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАС № 7361510 від 19.07.2023, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керуючи транспортним засобом «Mercedes-Benz E200», державний номер НОМЕР_1 , 19.07.2023 о 14 годині 00 хвилини у м. Чернівці по вул. Головна, 7, керував ТЗ користувався засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук, чим порушив вимоги п. 2.9 д ПДР України, що є порушенням ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Згідно з пунктом 2.9 д Правил дорожнього руху України, водієві забороняється: під час руху транспортного засобу користуватися засобами зв`язку, тримаючи їх у руці (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання).
Частиною 2 статті 122 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність, зокрема, за користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання).
З п. 7 постанови про накладення адміністративного стягнення відносно позивача вбачається, що до неї надані відео за № 476569, 476532.
Відповідачем суду був наданий відеозаписи з нагрудних камер інспекторів УПП № 476569, 476532, у зв`язку з чим суд приймає даний відеозапис як належний та допустимий доказ.
Судом встановлено, що на підтвердження факту порушення позивачем п. 2.9 д ПДР України, відповідачем надані відеозаписи нагрудних камер № 476569, 476532, втім, на них не зафіксовано факту користування засобами зв`язку ОСОБА_1 під час керування транспортним засобом 19.07.2023 о 14 годині 00 хвилини у м. Чернівці по вул. Головна, 7.
Сам факт встановлення вини у порушенніПДР України інспекторомне може бути достатнім доказом правомірності рішення суб`єкта владних повноважень за відсутності інших належних доказів і не звільняє відповідача від доведення правомірності свого рішення.
Стаття 280 КУпАПзакріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна ця особа в його вчиненні.
Відповідно достатті 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеномузакономпорядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Згідно із частиною другоюстатті 258 КУпАПпротокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Отже, постанова у справі про адміністративне правопорушення, передбаченого частиною першоюстатті 122 КУпАП, виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення без складання відповідного протоколу.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанції, дійшли обґрунтованого висновку, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, всупереч вимогам ст. 72, 77 КАС України, не надав жодних належних і допустимихдоказів, які б підтверджували правомірність винесення ним оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення та не спростував тверджень позивача щодо відсутності в його діях складу правопорушення, за яке його притягнуто до адміністративної відповідальності.
Отже, відповідачем не надано належних, допустимих та достатніх доказів, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 19.07.2023 о 14 годині 00 хвилини у м. Чернівці по вул. Головна, 7, керував ТЗ користувався засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук, а отже, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Таким чином, суд дійшов висновку, що на підтвердження факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 122 КУпАП, та правомірності свого рішення, відповідачем не надані належні, допустимі та достатні докази.
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
За таких обставин суд приходить до висновку, що постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАС № 7361510 від 19.07.2023року складена з порушенням нормстатті 283 КУпАП, а тому є такою, що не відповідає чинному законодавству у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та не підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Керуючись ст. 2, 72-90, 99, 139, 241-246, 286 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до поліцейського УПП в Чернівецькій області сержанта поліції Андрійчука Миколи Юрійовича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, задовольнити повністю.
Скасувати постанову пронакладенняадміністративногостягнення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксованої не в автоматичному режимі, серії ЕАС № 7361510 від 19.07.2023, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Рішення може бути оскаржено до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники судового розгляду:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Відповідач: поліцейський УПП в Чернівецькій області сержант поліції Андрійчук Микола Юрійович, місце роботи за адресою: вул. Заводська, буд. 22, м. Чернівці, 58023, Україна, код ЄДРПОУ 37836095.
Відповідач: Департамент патрульної поліції Національної поліції України, місце знаходження за адресою: буд. 3, вул. Федора Ернеста, м. Київ, 03048, Україна, код ЄДРПОУ 40108646.
Повний текст судового рішення складено 11.10.2023.
Суддя Ю. О. Калмикова