Рішення № 114064669, 05.10.2023, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.10.2023
Номер справи
906/1175/23
Номер документу
114064669
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______

_____________

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" жовтня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/1175/23

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Кравець С.Г.

секретаря судового засідання: Круглецької А.І.

за участю представників сторін:

від позивача: Кухар А.С.- довіреність №9645/5.2/14-22 від 28.12.2022,

від відповідача: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Елітне"

про стягнення 3 273,72грн.

Державна служба України з безпеки на транспорті звернулась до Господарського суду Житомирської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Елітне" про стягнення 3 273,72грн плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Ухвалою від 01.09.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №906/1175/23 за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи по суті призначено на 05.10.2023.

Представник позивача в засіданні суду 05.10.2023 позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві (а.с.1-9). Вважала за можливе розглядати справу за відсутності представника відповідача.

Відповідач повноважного представника в судове засідання 05.10.2023 не направив, хоча про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином.

На адресу Господарського суду Житомирської області 22.09.2023 від відповідача надійшла заява від 20.09.2023 про визнання позову, в якій відповідач позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив при ухваленні рішення про розподіл судових витрат врахувати вимоги положення ч.1 ст.130ГПК України.

Частиною 1 статті 191 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяв.

Згідно з ч.4 ст.191 ГПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

У період з 14.06.2021 по 20.06.2021 на підставі направлення на рейдову перевірку №003993 від 14.06.2021 посадовими особами Придністровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, а саме головним спеціалістом Панчуком С.В. 17.06.2021 на автодорозі М-12, 320км, Хмельницька область проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, відповідно до якого, серед іншого, погоджено місце перевірки в Хмельницькій області (а.с.28-30).

Спільно в.о. начальником Придністровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки - Снігуровським А.І., керівником Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області - Данилюком В.О. та начальником УПП в Хмельницькій області ДПП - Роо О.А. затверджено Графік роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю у Хмельницькій області на червень місяць 2021 року, відповідно до якого, серед іншого, погоджено місце перевірки в Хмельницькій області (а.с.30).

Посадовими особами Придністровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, відповідно до п.4 Порядку зупинення транспортного засобу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №422 від 20.05.2013, 17.06.2021, було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить та використовується ТОВ "Елітне" на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 .

Згідно з товарно-транспортною накладною №55 від 17.06.2021 вказаний транспортний засіб було завантажено ФГ "Елітне-Агро" в с.Буряки, Бердичівського району, Житомирської області та водій ОСОБА_1 здійснював перевезення вантажу для ВВТ "Грейн" до смт.Ярмолинці, Хмельницької області (а.с.22-23).

За результатами перевірки складений акт №293049 від 17.06.2021 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким встановлено, що у водія ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить ТОВ "Елітне" на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , на час перевірки повна маса транспортного засобу становить 41,75 т, що на 4,38% перевищує дозволену вагу на одиночну вісь та перевищення на одиночну вісь транспортного засобу складала 12,55т. (а.с.17).

За результатами зважування транспортного засобу марки MAN, модель TES 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_1 , посадовими особами Придністровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки складено довідку від 17.06.2021 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт від 17.06.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. Зокрема, встановлено, що фактична маса транспортного засобу становить 41750кг при нормативно допустимій масі 40000кг, осьові навантаження при нормативно допустимих 11,0т, 11,0т, 22,0т фактично становлять 7,2т, 12,55т та 22,0т (а.с.19-20).

Відповідно до наданого позивачем розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 17.06.2021, проведеним згідно п. 31-1 постанови КМУ №879 від 27.06.2007 плата ТОВ "Елітне" за проїзд автомобілем марки MAN, модель TES 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить та використовується ТОВ "Елітне" з напівпричепом, становить 99,90 Євро (а.с.21). Наведена сума еквівалентна 3 273,72грн по курсу валют Національного Банку України від 17.06.2021, що підтверджено роздруківкою офіційного сайту Національного Банку України (а.с.33).

При цьому, 05.07.2021 Придністровським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки листом було повідомлено ТОВ "Елітне" про зобов`язання протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити відповідних територіальний орган Укртрансбезпеки (а.с.25, докази надіслання а.с.26).

У зв`язку з порушенням ТОВ "Елітне" вимог ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" та несплатою коштів визначених в розрахунку №686 від 17.06.2021, Подільським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №284810 від 27.07.2021 у сумі 17000,00грн (а.с.24).

В той же час, матеріали господарської справи не містять доказів оплати ТОВ "Елітне" плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 3 273,72грн в добровільному порядку, що стало підставою для звернення Державної служби України з безпеки на транспорті до суду.

Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.

Частиною 2статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" встановлено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт покладено на перевізників.

Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно з ч.4 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

За приписами п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху (затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р №1306, з наступними змінами), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11т, здвоєні осі - понад 16т, строєні осі - понад 22т або фактичною масою понад 40т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11т, здвоєні осі - понад 18т, строєні осі - понад 24т або фактичною масою понад 44т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7т або фактичною масою понад 24т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком №879 здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" від 27.06.2007 (далі - Порядок №879).

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (п.3 Порядку).

Відповідно до пункту 2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з пунктом 15 Порядку, контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Пунктом 31-1 Порядку встановлено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Як встановлено вище, перевезення вантажу відповідачем здійснювалось з перевищенням нормативних вагових обмежень, а саме: загальна маса 41,75т при допустимих 40т, навантаження на одиничну вісь 12,55 при допустимих 11т, пройдена відстань 90 км.

Зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи доказами: актом №293049 від 17.06.2021 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, актом від 17.06.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідкою від 17.06.2021 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, квитанцією про зважування №07060 від 17.06.2021.

Пунктом 21 Порядку №879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.

Відповідно до розрахунку №686 від 117.06.2021 до акту від 17.06.2021 відповідачу нараховано плату за проїзд в сумі 99,90 євро (а.с.21). Однак зазначену плату відповідачем сплачено не було.

Щодо розміру плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, суд враховує наступне.

Згідно із п. п. 27, 28 Порядку №879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.12.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №215/24992 (далі - Наказ №1007/1207), зокрема підпунктом 5 пункту 4, зазначено, що посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю:

П= (Рзм + Рнв +Рг) х В х К, де

П - розмір плати за проїзд;

Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км. проїзду;

Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (вісі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду;

Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км. проїзду;

В - відстань перевезення, км.

Відповідно до пункту 31 Порядку №879, при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

Як уже зазначалось, згідно пункту 31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі.

Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

Рзм - 0,10 євро/км (перевищення загальної маси).

Рнв - 0,27 євро/км (перевищення осьових навантажень від 5% до 10% включно - 0,2 євро/км х 2 (п. 31 Порядку №879) ).

Рг - 0 євро/км (перевищення габаритних параметрів).

В - пройдена відстань 90 км.

К - від 5% - до 10% у потрійному розмірі (коефіцієнт 3)

П = (0,10 + 0,27 + 0) х 90 (відстань) х 3 (коефіцієнт) = 99,90 євро.

Отже, у відповідності до формули, позивачем нараховано 99,90 євро.

При цьому сума, заявлена до стягнення із відповідача, була обчислена із врахуванням курсу гривні до євро з інформації, взятої з офіційного сайту Національного банку України станом на 17.06.2021, згідно якої курс становив 32,77грн за один євро.

Таким чином, обґрунтованим є нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 99,90 євро, що становить 3 273,72грн, відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку - 17.06.2021.

Як визначає ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 99,90 євро, що еквівалентно 3 273,72грн є обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню.

За приписами ч.1ст.130 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується за змістом з ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір", у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у даній справі, у зв`язку з визнанням позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, підлягає поверненню позивачу з державного бюджету у розмірі 50 відсотків судового збору в сумі 1 342,00грн. Судовий збір в сумі 1 342,00грн (50% від сплаченого позивачем судового збору з урахуванням заявленої суми позовних вимог) підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Елітне" (вул.Іванопільська, будинок 7-а, Житомирська область Бердичівський район, с.Буряки, 13365, код ЄДРПОУ 38357404) на користь Державного бюджету України:

- 3273,72грн на рахунок: ГУК у Хмел.обл/Хмельниц. мтг/22160100 р/р UA728999980313151216000022775 в УК у м. Хмельниц./м. Хмельниц, код ЄДРПОУ 37971775. Призначення платежу: 22160100 плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Елітне" (вул.Іванопільська, будинок 7-а, Житомирська область Бердичівський район, с.Буряки, 13365, код ЄДРПОУ 38357404) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (вул.Антоновича, 51, м.Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845):

- 1 342,00грн витрат по сплаті судового збору.

4. Повернути Державній службі України з безпеки на транспорті (вул.Антоновича, 51, м.Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845) з Державного бюджету України 50% судового збору в сумі 1 342,00грн, який сплачено згідно з платіжною інструкцією №2423 від 27.07.2023.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 10.10.23

Суддя Кравець С.Г.

Друк:

1 - до справи,

2 - позивачу (рек.) + Електронний Суд,

3 - відповідачу (рек.),

та на електронну пошту позивачу: contact@dsbt.gov.ua