Рішення № 113932135, 03.10.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2023
Номер справи
420/4460/23
Номер документу
113932135
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/4460/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Зміст позовних вимог.

До суду звернулась ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі позивачка, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у листі від 07.02.2023 № 2438-1412/Н-02/8-1500/23 у врахуванні при обчисленні пенсії до заробітної плати сум грошового забезпечення за період роботи з 01.07.2000 року по 31.12.2010 року в Державній прикордонній службі України при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 23 червня 2022 року із врахуванням при обчисленні пенсії до заробітної плати сум грошового забезпечення за період роботи з 01.07.2000 року по 31.12.2010 року в Державній прикордонній службі України, згідно з Архівними довідками від 02.08.2022 №983/2 та №983/3, виданих галузевим державним архівом Державної прикордонної служби України з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

ІІ. Позиція позивача, заперечення відповідача.

На обґрунтування вказаних вимог представник позивачки зазначає, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/11132/22 зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди служби в Державній прикордонній службі України з 01.01.2004 року по 28.12.2010 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачки з 23 червня 2022 року із врахуванням при обчисленні пенсії до страхового стажу періоду роботи з 01.01.2004 року по 28.12.2010 року в Державній прикордонній службі України та застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком за 2019,2020 та 2021 роки з урахуванням вже отриманих сум пенсії. ОСОБА_1 звернулася до Відповідача із заявою про виконання рішення суду та при обчисленні пенсії врахувати і отримуване грошове забезпечення згідно з доданими до листа Галузевого державного архіву Державної прикордонної служби України 02 серпня 2022 року від 02.08.2022 р. № 981/15/Н-424 документами, оригінали яких були направлені на поштою. Проте, Відповідач листом від 07.02.2023 р. № 2438-1712/Н-02/8-1500/23 відмовив у зарахуванні для обчислення пенсії при розрахунку заробітної плати грошове забезпечення, яке виплачувалось ОСОБА_1 у період з 01.07.2000 по 31.12.2010 року та внесно значення заробітку « 0» (нулями), пояснивши тим, що копії довідок не містять інформацію про сплачені страхові внески. Представник позивачки вважає дану відмову протиправною, оскільки обов`язки щодо нараховування, обчислення і сплати в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків, виконання інших вимог, передбачених цим Законом, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, зокрема, щодо подання до територіальних органів Пенсійного фонду відомостей про застраховану особу, за яку або на користь якої ним сплачуються страхові внески, закріплений за страхувальником у пунктах 4, 6, 12 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Тобто, такі відомості відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» подаються підприємствами, установами, організаціями, які виплачують заробітну плату, грошове забезпечення, а тому вини ОСОБА_1 у даному питанні немає.

06.04.2023 відповідачем надано до суду відзив на позов, яким просить відмовити у задоволенні позову, вказуючи на те, що Головним управлінням на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 по справі № 420/11132/22 Позивачу проведено перерахунок пенсії за віком з 23.06.2022 із врахуванням до страхового стажу періоду роботи з 01.01.2004 по 28.12.2010 в Державній прикордонній службі України та застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2019-2021 роки. Пенсію обчислено при страховому стажі 41 рік 11 місяців (стаж враховано по 31.03.2022), середньомісячній заробітній платі 16203,61 грн, визначеній за період з 01.07.2000 по 31.03.2022 за даними персоніфікованого обліку (період з 01.07.2000 по 31.12.2010 внесено з 0 значенням), та її розмір становить 7004,81 грн. Оскільки надані Позивачем довідки не відповідають п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами), а саме, не містять інформацію про сплачені страхові внески, тому для проведення перерахунку пенсії не має законних підстав.

07.04.2023 року представник позивачки надала відповідь на відзив відповідача, в якій просить відхилити доводи відповідача, покликаючись на обставини, які є аналогічні тим, що викладені у позові.

11.04.2023 року на виконання ухвали суду від 23.03.2023 року відповідачем надано до суду копію пенсійної справи позивачки.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 13.03.2023 року позовну заяву залишено без руху .

Ухвалою від 23.03.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується рішенням ЦОУ ПФУ в м. Одесі про призначення пенсії від 01.07.2022 № 155250016909.

12 грудня 2022 року рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/11132/22 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у листі від 03.08.2022 №12270-10108/Н-02/8-1500/22 у врахування при обчисленні пенсії до страхового стажу періоду роботи з 01.01.2004 року по 28.12.2010 року в Державній прикордонній службі України та застосуванні заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2019-2021 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди служби в Державній прикордонній службі України з 01.01.2004 року по 28.12.2010 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 23 червня 2022 року із врахуванням при обчисленні пенсії до страхового стажу періоду роботи з 01.01.2004 року по 28.12.2010 року в Державній прикордонній службі України та застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком за 2019, 2020 та 2021 роки з урахуванням вже отриманих сум пенсії. ( 10-21)

23 січня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Відповідача із заявою, в якій просила повідомити про результат виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 р. по справі № 420/11132/22, та провести їй не тільки зарахування стажу за рішенням суду, а при обчисленні пенсії врахувати отримуване грошове забезпечення згідно з доданими до листа Галузевого державного архіву Державної прикордонної служби України 02 серпня 2022 року від 02.08.2022 р. № 981/15/Н-424 архівним витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.11.1996 року № 225, архівного витягу з наказу Південного регіонального управління від 28.12.2010 року № 196-ос, архівну довідку про грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_1 за 1996- 1999 роки, архівну довідку про грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 за 1999- 2003 роки, архівну довідку про грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_3 за 2003- 2010 роки та ксерокопії карток грошового забезпечення. ( а.с. 22-37)

07.02.2023 р. ГУ ПФУ в Одеській області листом № 2438-1712/Н-02/8-1500/23 відмовив ОСОБА_1 , що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 по справі № 420/11132/22 проведено перерахунок пенсії за віком з 23.06.2022 із врахуванням до страхового стажу періоду роботи з 01.01.2004 по 28.12.2010 в Державній прикордонній службі України та застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2019-2021 роки. Пенсію обчислено при страховому стажі 41 рік 11 місяців (стаж враховано по 31.03.2022), середньомісячній заробітній платі 16203,61 грн, визначеній за період з 01.07.2000 по 31.03.2022 за даними персоніфікованого обліку (період з 01.07.2000 по 31.12.2010 внесено з 0 значенням), та її розмір становить 7004,81 грн. Відповідно до п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами), у разі якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським відповідно до Закону, страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюються на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 3-1 "Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 за № 463/36085. Оскільки долучені до звернення копії довідок не відповідають вказаному Порядку, а саме, не містять інформацію про сплачені страхові внески, для проведення перерахунку пенсії підстав не має. До цього листа додано копію протоколу, розрахунок стажу, розрахунок заробітної плати. ( а.с. 38-49).

Згідно Розрахунку заробітної плати для обчислення враховано страховий стаж 41 рік 11 місяців (по 31.03.2022), середньомісячна заробітна плата в сумі 16203,61 грн, визначена з урахуванням періоду з 01.07.2000 по 31.03.2022 - за даними персоніфікованого обліку, період з 01.07.2000 по 31.12.2010 внесено з 0 значенням. ( а.с. 40-46).

Вважаючи, що відповідач при обчисленні пенсії за віком протиправно не врахував до заробітної плати суми грошового забезпечення за період роботи з 01.07.2000 року по 31.12.2010 року в Державній прикордонній службі України, а свої права порушеними, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

На підставі частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Спірні правовідносини врегульовані з 01.01.2004 Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який був прийнятий на зміну положенням Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон України № 1058-ІV), яким передбачено, зокрема,

- пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом. ( абзац 22 статті1 Закону 1058-ІV)

- відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника. ( частина 1 статті 9 Закону № 1058-ІV)

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 46 Конституції України право на пенсійне забезпечення гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно статті 4 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців.

З 01.01.2004 набрав чинності Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), який є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 5 Закону №1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи, а саме, громадян України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону № 1058-ІУ визначено що особі, яка має одночасно право на різні види, призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

В пункті 11 частини першої статті 11 Закону №1058-IV зазначені особи, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, а саме, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов`язок і військову службу".

За приписами статті 14 Закону №1058-IV страхувальниками відповідно до цього Закону, зокрема, є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію, - для осіб, зазначених у пунктах 6-9, 11 і 12 статті 11 цього Закону.

Згідно з частиною шостою статті 20 Закону №1058-IV страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом є:

для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць;

для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал.

За осіб, зазначених у пунктах 8, 11-14 статті 11 цього Закону, страхові внески сплачуються в порядку і строки, визначені Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, коштів цільових фондів, з яких цим особам сплачуються відповідно грошове забезпечення, страхові виплати, допомога, надбавка і компенсації.

За положеннями частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Положеннями частини першої статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058-ІУ передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Відповідно до пункту 3 Розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону №1058-ІV зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Протягом п`яти років з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (набрав чинність 11.10.2017) військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, до Пенсійного фонду подаються, у разі їх відсутності, персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.( далі Порядок № 22-1)

Розділом ІІ Порядку №22-1 встановлено перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.

Пункт 2.7 розділу II Порядку №22-1 передбачає, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

У разі якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським відповідно до Закону, страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюються на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 3-1 «Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за № 463/36085.

Для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

Абзацами другий, третій пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

VI. Оцінка суду.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що заява про призначення/перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України, що призначає пенсію, до якої додаються документи, передбачені Порядком № 22-1.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивачка у період з 26.11.1996 по 28.12.2010 року проходила службу за контрактом в Державній прикордонній службі України, що підтверджується наказом командира ВЧ НОМЕР_1 ( Прикордонні війська України) від 26.11.1996 № 225 « По стройовій частині» ( а.с. 25) та наказом начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України « По особовому складу» від 28.12.2010 р. № 196-ос ( а.с. 26).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 29.12.2010 отримувала пенсію за вислугою років відповідно до Закону країни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 01.07.2022 Головне управління призначило ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за її заявою від 23.06.2022 р.

Згідно рішення ЦОУ ПФУ в м. Одесі про призначення пенсії від 01.07.2022 № 155250016909 пенсію позивачки за віком обчислено при страховому стажі 34 роки 11 місяців та 19 днів (у т.ч. зараховано до страхового стажу військову службу в Державній прикордонній службі України лише період з 28.11.1996 року по 31.12.2003 року), розмір пенсії з надбавками склав 2 300,00 грн.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 по справі № 420/11132/22 відповідачем проведено перерахунок пенсії за віком з 23.06.2022, врахувавши до страхового стажу військову службу в Державній прикордонній службі України період з 01.01.2004 по 28.12.2010, внаслідок чого пенсію обчислено при страховому стажі 41 рік 11 місяців, при середньомісячній заробітній платі 16 203,61 грн, визначеній за період з 01.07.2000 по 31.03.2022 за даними персоніфікованого обліку (період з 01.07.2000 по 31.12.2010 внесено з 0 значенням), та її розмір становить 7004,81 грн., що підтверджується Протоколом перерахунку, Розрахунком стажу, Розрахунком заробітної плати. ( а.с. 40-49).

Виходячи з наведеного, час проходження служби позивачки в Державній прикордонній службі України з 26.11.1996 по 28.12.2010 року зарахований до її страхового стажу.

На звернення позивачки від 23.01.2023 р. щодо врахування при обчисленні пенсії отримуваного грошового забезпечення згідно архівної довідки про грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_1 за 1996-1999 роки, архівної довідки про грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 за 1999- 2003 роки, архівної довідки про грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_3 за 2003- 2010 роки, відповідач листом від 07.02.2023 р. відмовив у перерахунку пенсії з підстав відсутності у вказаних довідках інформації про сплачені страхові внески, що не відповідає п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами).

Отже, спірність питання у даній справі полягає у правомірності дій відповідача щодо не врахування архівних довідок військових частин (ВЧ НОМЕР_1 , НОМЕР_4 , ВЧ НОМЕР_3 ) про грошове забезпечення ОСОБА_1 за 1996-2010 роки під час перерахунку її пенсії за віком, а саме при обчисленні заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.12.2010 р. не враховані суми грошового забезпечення, про що свідчать графи « Заробітки ( довідка/з обмеженням) », « Коефіцієнт» з « 0» значеннями. ( а.с. 40-43).

Як вбачається з наявних у справі архівної довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 у військовій частині НОМЕР_1 за період 1996- 1999 роки, архівної довідки ОСОБА_1 про грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 за період з 1999- 2003 роки, архівної довідки ОСОБА_1 про грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_3 за період 2003- 2010 роки, то вказані архівні довідки дійсно не містять вказаної інформації.

Водночас слід зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 770 затверджено Порядок зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2006 року, а також Порядок подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2016 р., необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським. ( далі- Порядок № 770)

Так, Порядок подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2016 р., необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським установлює механізм, форму та строки подання до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднаних управлінь (далі - територіальні органи Пенсійного фонду України) необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2016 р. у разі їх відсутності в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб).

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку відомості про періоди служби, суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків вносяться Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб на підставі інформації з податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за формами № 8 ДР і № 1 ДФ, які ДФС передає Пенсійному фонду України в електронному вигляді на центральному рівні в порядку, встановленому Пенсійним фондом України та ДФС. При цьому Пенсійний фонд України обчислює щомісячні суми грошового забезпечення виходячи із середнього розміру сум доходу квартальної звітності за формами № 8 ДР і № 1 ДФ за період, за який подано інформацію.

У разі відсутності інформації з податкового розрахунку сум доходу відомості про періоди служби, суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків вносяться територіальними органами Пенсійного фонду України до реєстру застрахованих осіб на підставі поданого військовими частинами чи органами, які виплачують (виплачували) грошове забезпечення (далі - страхувальники), або подаються органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи), до територіальних органів Пенсійного фонду України у вигляді звіту за формою згідно з додатком.

Страхувальники або уповноважені органи подають звіт до територіальних органів Пенсійного фонду України у такі строки:

за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2003 р.- не пізніше ніж 1 грудня 2019;

за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2007 р. - не пізніше ніж 1 травня 2020;

за період з 1 січня 2008 р. по 31 грудня 2011 р. - не пізніше ніж 1 жовтня 2020;

за період з 1 січня 2012 р. по 31 грудня 2015 р. - не пізніше ніж 1 жовтня 2021;

за період з 1 січня 2015 р. по 31 грудня 2016 р. - не пізніше ніж 11 жовтня 2022.

Кінцеві строки подання страхувальниками або уповноваженими органами звіту до територіальних органів Пенсійного фонду України, зазначені у цьому пункті, можуть бути змінені відповідними державними органами за погодженням з Пенсійним фондом України, але не пізніше ніж до 11 жовтня 2022 року.

Для формування звіту страхувальники або уповноважені органи та територіальні органи Пенсійного фонду України можуть обмінюватися інформацією на паперових та магнітних (електронних) носіях. При цьому територіальні органи Пенсійного фонду України аналізують отриману від страхувальників та уповноважених органів інформацію, додають інформацію, наявну в Пенсійному фонді України, та повертають таку інформацію до страхувальників або уповноважених органів для заповнення та подання звіту.

З огляду на вказані положення Порядку суд критично оцінює доводи відповідача щодо обґрунтованості оскаржуваної відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком з підстав надання позивачем архівних довідок про розміри грошового забезпечення без даних по сплачені страхові внески.

В свою чергу матеріали справи не містять доказів, що за спірний період в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні вказані відомості.

Суд вважає, що в межах даних спірних правовідносин позивачка не може нести відповідальність чи бути обмеженою у правах на соціальне забезпечення в разі неналежного виконання своїх обов`язків чи-то роботодавцем, чи-то органом Пенсійного фонду, так як обов`язок щодо подання до пенсійного органу персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідних для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, покладено саме на військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що в спірних відносинах мало місце порушення прав позивачки, а відтак наявні законні підстави для визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у листі від 07.02.2023 № 2438-1412/Н-02/8-1500/23 у врахуванні при обчисленні пенсії до заробітної плати сум грошового забезпечення за період роботи з 01.07.2000 року по 28.12.2010 року в Державній прикордонній службі України при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

З метою належного захисту порушених прав позивачки суд вважає за доцільне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 23 червня 2022 року, з урахуванням сум грошового забезпечення за період служби в Державній прикордонній службі України з 01.07.2000 по 28.12.2022 р., та здійснити виплату з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

При цьому, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 23 червня 2022 року із врахуванням при обчисленні пенсії до заробітної плати сум грошового забезпечення за період роботи з 01.07.2000 року по 31.12.2010 року в Державній прикордонній службі України, згідно з Архівними довідками від 02.08.2022 №983/2 та №983/3, виданих галузевим державним архівом Державної прикордонної служби України, оскільки на переконання суду позивачка обрала невірний спосіб захисту порушеного права.

Крім того, позивачкою помилково визначено дату служби в Державній прикордонній службі України « 30.12.2010» замість правильної « 28.12.2010 ».

VII. Висновок суду.

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

VIII. Розподіл судових витрат.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, при звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1 073,60 грн., що підтверджується платіжним документом від 16.03.2023 р.

Оскільки за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, то сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в сумі 536,80 грн. пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у листі від 07.02.2023 № 2438-1412/Н-02/8-1500/23 у врахуванні при обчисленні пенсії до заробітної плати сум грошового забезпечення за період роботи з 01.07.2000 року по 28.12.2010 року в Державній прикордонній службі України при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 23 червня 2022 року, з урахуванням сум грошового забезпечення за період служби в Державній прикордонній службі України з 01.07.2000 по 28.12.2022 р., та здійснити виплату з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 536,80 ( п`ятсот тридцять шість грн 80 коп.) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна