Постанова № 113885656, 02.10.2023, Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
02.10.2023
Номер справи
210/5041/23
Номер документу
113885656
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 210/5041/23

Провадження № 3/210/2271/23

П О С Т А Н О В А

іменем України

"02" жовтня 2023 р.

Суддя Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Чайкіна О.В., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, що надійшов від Державної податкової служби України Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платників податків у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , фінансовий директор головний бухгалтер ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», м. Кривий Ріг, м-н 5-й Зарічний, буд. 20, кв 60-

за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -

В С Т А Н О В И В:

В провадження Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу № 521/32-00-07-06-10 від 14 серпня 2023 року при проведенні документальної позапланової перевірки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» (Код ЄДРПОУ 24432974) встановлено порушення посадовою особою фінансовим директором головним бухгалтером ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» ОСОБА_1 формування податкового кредиту у квітні 2023 року по операціям з контрагентами-постачальниками реальність взаємовідносин з якими неможливо підтвердити (недостатня чисельність працюючих, відсутність (незначна наявність) основних засобів, відсутність технічної та матеріальної бази, відсутність фактичних виробників по ланцюгу придбання/реалізації тощо, що призвело до порушення встановлений законом порядок ведення податкового обліку , а саме: внаслідок завищення суми податкового кредиту по декларації з ПДВ за квітень 2023 року п.200.1, абз. б) п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями, діючими в період, що охоплений перевіркою) внаслідок чого завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у вереквітні 2023 року в розмірі 38517549 грн. Також, у звязку з відсутністю факту оплати платником товарів/послуг сумм, зазначених у розрахунку бюджетного відшкодування ПДВ, відповідно до пп. Б) п.200.4, в) п.200.14 ст. 200 Податкового Кодексу України, у ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» відсутнє право на бюджетне відшкодування відємного значення за квітень 2023 року на суму 14039179 грн. та п.201.1, п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, п.3, п.12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», а саме: ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні/розрахунки коригування за квітень 2023 року на суму 19751150 грн. (Акт перевірки від 20.07.2023р. №787/32-00-07-06-14/24432974).

В судове засіданні ОСОБА_1 не з`явився, на адресу суду надав письмові заперечення, відповідно до яких повідомляє, що ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» звернулося 29.08.2023р. до Державної податкової служби України зі скаргою від 28.08.2023р. №851-12/71 з вимогою про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.08.2023р. №000/763/32-00-07-06-19, 765/32-00-07-06-19, прийнятих на підставі акту перевірки від 20.07.2023р. №787/32-00-07-04-14/24432974, що підтверджується квитанцією про надсилання рекомендованого листа з описом вмісту та рішенням ДПСУ про продовження строку розгляду скарги №26227/6/99-00-06-01-04-06 від 07.09.2023 року.

Крім того, оскільки на даний момент триває процедура адміністративного оскарження, щодо вирішення питання обґрунтованості та законності податкових повідомлень-рішень, прийнятих на підставі висновків, викладених в акті перевірки щодо допущених фінансовим директором - головним бухгалтером ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» гр. ОСОБА_1 порушень вимог податкового законодавства в ході ведення податкового обліку, суми грошових зобов`язань, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях від 15.08.2023р. вважаються неузгодженими, відповідно, в діях гр. ОСОБА_1 на даний час, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1631 КУпАП, а відтак провадження у справі має бути закрито.

Дослідивши письмові докази, вивчивши заперечення, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Згідно з положеннями статті 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Зі змісту протоколу встановлено, що він складений за відсутності ОСОБА_1 .

Встановлено, що матеріали справи не містять відомостей про вручення примірника протоколу №521/32-00-07-06-10 від 14 серпня 2023 року, складеного на підставі акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки від 20.07.2023р. №787/32-00-07-06-14/24432974 а так само і належних доказів, що ОСОБА_1 викликався у встановленому законом порядку для складання протоколу, а також надання пояснень або заперечень.

Долучена до матеріалів справи копія квитанції та супровідного листа від 05.09.2023 року не містять відомостей про те, що воно взагалі направлялось ОСОБА_1 та останнім отримано їх.

З Акту про неявку на лист-запрошення для складання протоколу від 14.08.2023р. встановлено, що запрошення направлено за юридичною адресою підприємства, відносно якого була проведена податкова перевірка, що вбачається з супровідного листа від 10.08.2023року та 05.09.2023 року вих №4943/6/32-00-07-06-04.

ОСОБА_1 скористався правом подання заперечень в суді під час розгляду справи.

У якості доказів винності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП податковим органом надано акт перевірки від 20.07.2023р. №787/32-00-07-06-14/24432974, протокол №521/32-00-07-06-10 від 14 серпня 2023 року.

Акт перевірки, в якому відображено узагальнений опис виявлених перевіркою порушень законодавства, є джерелом доказів, однак не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб`єкта господарювання.

Акт лише фіксує обставини, встановлені під час проведення перевірки, факти виявлених порушень законодавства та не є остаточним документом, зобов`язуючим до вчинення будь-яких дій, він не є юридичною формою рішення податкового органу і сам по собі не породжує певних правових наслідків для платника податків, не є актом індивідуальної дії. Він є лише документом, що фіксує певні обставини так, як їх бачить працівник податкового органу, який проводить перевірку.

Відповідно до п.2 Розділу 1 Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 20.08.2015 року № 727 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 року за № 1300/27745, акт документальної перевірки - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки, відображає її результати і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Аналізуючи акт перевірки та додаток до нього, вбачається, що останні не підписані Генеральним директором ПАТ "АМКР" та фінансовим директором - головним бухгалтером ПАТ "АМКР" ( ОСОБА_1 ).

Зміст акту містить виклад порушень з боку ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" (код ЄДРПОУ 24432974), що призвело до завищення суми податкового кредиту по декларації з ПДВ за квітень 2023 року п.200.1, абз. б) п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями, діючими в період, що охоплений перевіркою) внаслідок чого завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у вереквітні 2023 року в розмірі 38517549 грн. Також, у звязку з відсутністю факту оплати платником товарів/послуг сумм, зазначених у розрахунку бюджетного відшкодування ПДВ, відповідно до пп. Б) п.200.4, в) п.200.14 ст. 200 Податкового Кодексу України, у ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» відсутнє право на бюджетне відшкодування відємного значення за квітень 2023 року на суму 14039179 грн. та п.201.1, п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, п.3, п.12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», а саме: ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні/розрахунки коригування за квітень 2023 року на суму 19751150 грн. а так само і висновки про виявлені порушення. Проте, внаслідок яких дій ОСОБА_1 вказані порушення були допущені, копія акту не містить.

Відповідно до ст. 86.7. Податкового кодексу України, у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податків протягом п`яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються контролюючим органом протягом п`яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв`язку з необхідністю з`ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 Податкового кодексу України для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.

За змісто статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня. Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Протягом шести місяців з дати закінчення строку, встановленого абзацом першим цього пункту, платник податків має право подати скаргу разом з клопотанням про поновлення пропущеного строку на подання скарги в адміністративному порядку та копіями підтверджуючих документів поважності причин його пропуску (за наявності). У скарзі може міститися клопотання про поновлення пропущеного строку на подання скарги в адміністративному порядку. Контролюючий орган вищого рівня, розглядаючи клопотання платника податків, поновлює пропущений строк на подання скарги в адміністративному порядку, якщо визнає причини його пропуску поважними.

Тобто, податковим законодавством України передбачено дворівневу процедуру оскарження рішень органів податкової служби (в адміністративному та/або в судовому порядку) та поширено презумпцію невинуватості на процедуру оскарження.

Встановлено, що на підставі акту перевірки від 20.07.2023р. №787/32-00-07-04-14/24432974 контролюючим органом прийняті податкові повідомлення-рішення від 15.08.2023р. №000/763/32-00-07-06-19, 765/32-00-07-06-19.

В судовому засідання встановлено, що ПАТ "АМКР" звернулося 29.08.2023р. до Державної податкової служби України зі скаргою від 28.08.2023р. №851-12/71 з вимогою про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.08.2023р. №000/763/32-00-07-06-19, 765/32-00-07-06-19, прийнятих на підставі акту перевірки від 20.07.2023р. №787/32-00-07-04-14/ НОМЕР_2 ,що підтверджуєтьсяквитанцією пронадсилання рекомендованоголиста зописом вмістута рішеннямДПСУ пропродовження строкурозгляду скарги№26227/6/99-00-06-01-04-06від 07.09.2023року неможуть слугуватиєдиним ібеззаперечним доказомвинуватості ОСОБА_1 ,в тойже часінші докази,які бдоводили вчиненняцього правопорушення,в справівідсутні.

Крім того, на даний момент триває процедура адміністративного оскарження, щодо вирішення питання обгрунтованості та законності податкових повідомлень-рішень, прийнятих на підставі висновків, викладених в акті перевірки щодо допущених фінансовим директором - головним бухгалтером ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» гр. ОСОБА_1 порушень вимог податкового законодавства в ході ведення податкового обліку, суми грошових зобов`язань, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях від 15.08.2023р. вважаються неузгодженими.

Таким чином, суд приходить до висновку про передчасність висновків особи, що склала адміністративний протокол, щодо події адміністративного правопорушення, а так само і наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а тому провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу і події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 24, 163-2, 251, 252, 283, 284,287,294 КУпАП, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Провадження у справі щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-1 КУпАП закрити у зв`язку з відсутністю складу і події адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення, в апеляційному порядку шляхом подання скарги через Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу.

Суддя: О. В. Чайкіна