Постанова № 11387057, 17.09.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2010
Номер справи
787/10/2170
Номер документу
11387057
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" вересня 2010 р.

8 год.56 хв.Справа № 2-а-787/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О.,

за участю представників позивача: Кащеєва В.Г., Бачинської Н.Ю., представника відповідача: Мкртчян Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Технопласт"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Технопласт" звернулось до суду з адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення №0000341501/0 від 11 січня 2010 року, яким до позивача застосовані штрафні санкції в сумі 25 750 грн. відповідно до пп. 16.4. ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", пп. 5.3.1 п..5.3 статті 5, пп.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" за прострочення на один день сплати узгодженого податкового зобов'язання. Позивач зазначає, що внаслідок подання уточнюючих розрахунків по податку на прибуток виникла технічна помилка, яка була виправлена наступного дня, що не призвело до недоплати податку до бюджету. Станом на 2008 рік позивач має від'ємне значення по податку на прибуток.

Представники позивача прибули в судове засідання, просять задовольнити позов.

Державна податкова інспекція у м. Херсоні (відповідач) проти позову заперечує, вважає, що шляхом подання уточнюючого розрахунку позивач спочатку задекларував податкове зобов'язання, а наступного дня здійснив погашення податкового боргу, оскільки було зменшено абсолютне значення від'ємного сальдо розрахунків платника податків з бюджетом, підтверджене відповідним документом. Тому штрафні санкції за несвоєчасне погашення боргу у розмірі 10 відсотків від суми несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання застосовані правомірно, згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.

Державною податковою інспекцією м. Херсоні проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету за 9 місяців 2008 р. платника податку на прибуток товариства з обмеженою відповідальністю "Технопласт", за наслідками перевірки складено акт від 24.12.2009 №4115/15-1/32125782, яким зафіксовано затримку на 1 (один) календарний день сплати підприємством узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на прибуток. В акті зазначено, що податкове зобов'язання в сумі 257501 грн. було узгоджено платником податків шляхом подання уточнюючого розрахунку за вх. № 118836, граничний строк сплати 20.08.09. На підставі акту перевірки 11 січня 2010 року Державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000341501/0, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 25750 грн. (10% від погашеної суми податкового боргу) за затримку сплати зобов'язання на один день.

Пунктом 1.2 ст. 1 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-III (зі змінами та доповненнями, за текстом - Закон № 2181-III) встановлено, що податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими законами України.Платники податку на прибуток за кожний звітний період, який дорівнює звітному кварталу, півріччю, трьом кварталам та року, заповнюють і подають до податкового органу за місцем реєстрації декларацію з податку на прибуток. Форму та порядок заповнення декларації затверджено наказом ДПА України від 29.03.2003 р. № 143. Декларація з податку на прибуток підприємства за звітний квартал, півріччя, три квартали та рік подається до податкового органу щокварталу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу. Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-III) та підлягає сплаті до бюджету у строки, визначені законодавством. Строк сплати податку на прибуток встановлено пп. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-III, відповідно до якого платник податку повинен самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену ним в поданій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання декларації. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені законодавством, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 2.1. Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства встановлено, якщо платник податків у майбутніх періодах самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник має право подати уточнений розрахунок або зазначити уточнені показники у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Платник податку, який до початку його перевірки податковим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф, нарахований відповідно до пункту 17.2 статті 17 Закону № 2181.

20 серпня 2008 року позивачем було подані до ДПІ уточнюючі розрахунки з податку на прибуток за перше півріччя 2008 року (вх. № 177836), за дев'ять місяців 2008 року (вх. № 178820), за 2008 рік (вх. №178813). Уточнюючим розрахунком за 1 півріччя 2008 року від 20.08.2009 вх. № 178836 було визначено податок в сумі 630 818 грн. та штраф у сумі 31 541 гри. та одночасно цим розрахунком зменшено суму податку до сплати, самостійно нарахованого в періоді, який уточнюється, штрафу в сумі 180 грн.

Уточнюючим розрахунком за 3 квартали 2008 року від 20.08.2009 вх. № 178820 було визначено податок в сумі 253 634 грн. та штраф у сумі 12 682 грн., уточнюючим розрахунком за 2008 рік від 20.08.2009 вх. № 178813 було зменшено податок до сплати па суму 577 771 грн.

З урахуванням переплати, яка рахувалася по особовому рахунку позивача до дати надання уточнюючих розрахунків у сумі 49 000 грн., станом на 20.08.2009, у позивача виник борг з податку на прибуток у сумі 301724 грн. (в тому числі борг по основному платежу в сумі 257501 грн. та борг по самостійно нарахованим штрафам в сумі 44 223 грн.).

За поясненням представників позивача, уточнюючі розрахунки подавались разом з іншими уточнюючими розрахунками за перший квартал 2008 рік, яким визначено податок у сумі 36 751 грн. та штраф у сумі 1 838 грн., та за 11 місяців 2008 рік, яким зменшено податок до сплати на суму 499 1 70 грн., які податковою інспекцією не було прийнято з причини допущення помилок, і показники яких у сукупності з прийнятими уточнюючими розрахунками не впливали на виникнення податкового зобов'язання по податку на прибуток за півріччя 2008 року. Подати уточнюючі розрахунки за перший квартал 2008 року та 11 місяців 2008 року в той самий день 20.08.08 позивач не встиг, уточнюючі розрахунки з податку на прибуток за перший квартал 2008 року (вх. № 179629) та 11 місяців 2008 року (вх. № 179630) зареєстровані ДПІ 21 серпня 2008 року.

Податкова інспекція вважає, що 20.08.09 в день подання уточнюючого розрахунку № 178836 (в акті перевірки допущена помилка в номері) у позивача виник борг з податку на прибуток у сумі 257501 грн., а 21.08.2009 відбулося погашення податкового боргу не сплатою грошових коштів, а шляхом подання уточнюючого розрахунку зі зменшенням суми раніше нарахованого зобов'язання з податку на прибуток.

Суд вважає застосування штрафу неправомірним з огляду на таке.

За порушення строків сплати до бюджету податку на прибуток відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III передбачено штрафні санкції, зокрема, при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу.

Специфіка штрафної санкції, передбаченої підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181 полягає в тому, що вона застосовується у разі, коли платник податків не сплачує суму податкового зобов'язання, узгоджену шляхом подання декларації протягом граничних строків, визначених цим Законом, та нараховується органом державної податкової служби за наявності факту погашення податкового боргу. З аналізу зазначеної норми слідує, що органи державної податкової служби вправі застосовувати штрафні санкції за порушення платником податків граничних строків сплати лише узгодженого шляхом подання податкової декларації податкового зобов'язання і лише виходячи з розміру погашеної (сплаченої) суми податкового боргу. Для застосування штрафу також необхідна така умова як порушення платником податку граничних строків погашення податкового зобов'язання, які визначаються саме цим Законом. Подання уточнюючого розрахунку не може бути прирівняне до сплати або погашення узгоджених сум податкових зобов'язань, оскільки подання уточнюючого розрахунку завжди пов'язане з помилкою складання податкової звітності, платник податків не погашає заборгованість по податку, а виправляє допущену помилку. Законом № 2181-Ш не встановлені граничні строки, протягом яких платник повинен сплатити суму податку, вказану в уточнюючому розрахунку. Окрім того, подання позивачем уточнюючого розрахунку із зазначенням суми нарахованого податку за звітний період 1 півріччя 2008 року у зв'язку з виявленою помилкою в даному випадку не призвела до недоотримання бюджетом відповідної суми податку, оскільки така помилка не призвела до заниження податкових зобов'язань позивача до бюджету.

Крім того, уточнюючий розрахунок №177836 був поданий платником без доказів сплати податку разом зі штрафом в розмірі 5 %, як це передбачено пунктом 4.3 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства та п. 17.2 статті 17 Закону № 2181. Тому податкова інспекція не повинна була приймати цей уточнюючий розрахунок, оскільки не можна було вважати уточнене податкове зобов'язання узгодженим без факту попередньої сплати цього зобов'язання разом зі штрафом в розмірі 5 %.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, податкове повідомлення-рішення визнається неправомірним. З урахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Позивачу відшкодовуються судові витрати за рахунок Державного бюджету. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про день і час виготовлення постанови в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

постановив:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Технопласт" задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 11.01.2010 № 0000341501/0 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Технопласт" штрафної санкції в сумі 25 750 грн.

Відшкодувати з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Технопласт" (вул. Чорноморська, 53, м. Херсон, код 32125782) витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 вересня 2010 р..

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 2.11.3