Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/22636/23
У Х В А Л А
02 жовтня 2023 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі,-
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом керівника Доброславської окружної прокуратури Оксани Москаленко Федоркова в інтересах держави в особі Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, Одеської обласної військової адміністрації до ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_1 , яка полягає у не вчиненні дій, спрямованих на усунення порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, зобов`язання ОСОБА_1 вжити заходів, необхідних для приведення захисної споруди (сховища) №56473, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 у стан, придатний до використання за цільовим призначенням (готовності до укриття населення).
19.09.2023 до суду від представника ОСОБА_1 надійшло клопотання про зупинення провадження по справі, у зв`язку із службою в Збройних Силах України ОСОБА_1 .
У підтвердження наявності зазначених підстав для зупинення провадження у справі представник відповідача надав до суду разом із клопотанням копію витягу з наказу Військової частини НОМЕР_1 від 28.07.2023 №213, яким ОСОБА_1 , за призовом під час мобілізації, з 28 липня 2023 зараховано до списків особового складу зазначеної військової частини
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року введений воєнний стан у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації,який неодноразово продовжувався.
Згідно з п.5 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Поряд з цим, під час вирішення клопотання про зупинення провадження у справі суд враховує, що предметом розгляду справи є зобов`язання ОСОБА_1 , який є балансоутримувачем захисної споруди, вжити заходів, необхідних для приведення захисної споруди (сховища) у стан, придатний до використання за цільовим призначенням (готовності до укриття населення) .
Згідно ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 27 Конституції України визначено, що кожна людина має невід`ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов`язок держави - захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров`я, життя і здоров`я інших людей від протиправних посягань.
Стаття 2 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод визначає, що право кожного на життя охороняється законом. Це означає, що над державою тяжіє обов`язок зробити все для того, щоб людське життя перебувало у безпеці.
Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
З аналізу вказаних норм вбачається, що першочерговий обов`язок держави - захист життя людини та, що вказане право на життя не може бути обмежене в умовах воєнного стану.
При цьому, зупинення провадження у справі, предметом якої є приведення захисної споруди (сховища) у придатний для захисту життя людини стан, може призвести до порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, що є неприпустимим.
Крім того, суд враховує, що згідно зі ст.12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону Про правовий режим воєнного стану, відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26).
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається (ч.3,4 ст.26).
Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить про те, що суди в умовах воєнного стану здійснюють правосуддя, скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Зважаючи на вищевикладене, предмет спору та те, що розгляд вказаної справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для зупинення провадження по справі.
Керуючись ст. ст. 236, 248, 294 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя К.О. Танцюра