Рішення № 113863455, 29.09.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2023
Номер справи
420/18957/23
Номер документу
113863455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/18957/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасувати рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (Протокол № 6 від 28 червня 2023 року) засідання комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, яким відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального стажу періодів роботи з 11.09.1985 року по 12.10.1985 року, з 24.12.1987 року по 18.06.2004 року, відповідно до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 11.09.1985 року по 12.10.1985 року, з 24.12.1987 року по 18.06.2004 року в ПАТ Чорномортехфлот до пільгового стажу за Списком № 2, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Ухвалою суду від 31.07.2023 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що рішенням про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (Протокол № 6 від 28 червня 2023 року) засідання комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області відмовлено у зарахуванні до спеціального стажу періодів роботи з 11.09.1985 року по 12.10.1985 року на посаді матроса-моториста, з 24.12.1987 року по 18.06.2004 року на посадах матроса, змінного помічника капітана - змінного механіка, в.о. капітана - змінного механіка в ПАТ «Чорномортехфлот» відповідно до пункту 2-1 розділу XV Закону України «про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки відсутні відомості, що судна, на яких працював заявник, не відносились до портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз`їзних, приморського та внутріміського сполучення. Також відсутні відомості, що оплата праці здійснювалась за ставками та посадовими окладами, затвердженими для членів екіпажів морського та річкового флоту. Позивач вказав, що не погоджується із вказаним рішенням, зазначивши, що відповідно до Списку №2 (розділ XXVIII «Транспортні послуги» п. 3«Морський та річний флот»), виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461, плаваючий склад машинна команда вантажних, пасажирських суден, буксирів, суден службово-допоміжного флоту і суден портового флоту, що постійно працюють в акваторії порту (за винятком службово- роз`їзного, приміського і внутрішньоміського сполучення). ОСОБА_1 , будучи працівником плаваючого складу, протягом довгих років працював на суднах ПАТ «Чорномортехфлот», які виходили у відкриті моря та океани, тобто в акваторії порту та не відносились до суден службово-роз`їзного, приміського і внутрішньоміського сполучення, що також підтверджується Кваліфікаційним свідоцтвам судна «Измаильская» та міжнародним свідоцтвом по охорону судна «Измаильская». Позивач вказав, що судна ПАТ "Чорномортехфлот" виходили у відкриті моря та океани, займалися днопоглиблювальними роботами та перевезенням грунту та не належали до портового, службово-допоміжного, службово-роз`їзного флоту і суден приміського і внутрішньоміського сполучення постійно працюючого в акваторії порту, з оплатою праці, як для працівників плавскладу. Таким чином, як вказав позивач, у нього достатньо необхідного пільгового стажу для призначення йому пенсії за віком за Списком № 2, оскільки він постійно працював на суднах, які не являлися суднами службово-роз`їзного, приміського і внутрішньоміського сполучення та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

13.08.2023 до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами та просить суд відмовити у задоволенні позову позивача у повному обсязі. Так, відповідач зазначив, що процедура підтвердження стажу роботи органами Пенсійного фонду України врегульована постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що розраховуються до стажу для призначення пенсії» №18-1 від 10.11.2006. Згідно п. 11 Порядку 18-1 із заявою про підтвердження стажу роботи заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу. Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються:- документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); - трудова книжка; - документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: - довідка про заробітну плату; - копії документів про проведення атестації робочих місць;- копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати. Заявник (його представник) може додатково подавати інші документи про стаж роботи. Як вказав відповідач, комісія при Головному управлінні 28.06.2023 розглянула заяву про підтвердження стажу роботи позивача для підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах та прийняла рішення за протоколом № 6 та відповідно до вказаного рішення було вирішено відмовити позивачу у зарахуванні до спеціального стажу періодів роботи з 11.09.1985 по 12.10.1985 на посаді матроса маториста, з 24.12.1987 по 18.06.2004 на посадах матроса, змінного помічника капітана-змінного механіка, в.о. капітана змінного механіка в ПАТ Чорномортехфлот відповідно до пункту 2-1 розділу ХV Закону № 1058-IV, оскільки відсутні відомості, що судна, на яких працював заявник, не відносились до портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз`їзних, приморського і внутріміського сполучення. Також відсутні відомості, що оплата праці здійснювалась за ставками та посадовими окладами, затвердженими для членів екіпажів морського та річкового флоту. З урахуванням наведеного, як вказав відповідач, рішення Головного управління від 28.06.2023 за протоколом № 6 є правомірним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства України, як наслідок є таким, що не підлягає скасуванню.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

30.05.2023 ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області від 07.06.2023 №156050018464 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 п. «д» Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки за доданими документами до пільгового стажу не зараховано архівна довідка від 05.05.2023 №962-Д-11, 1-21, яка потребує рішення комісії з питання підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії н пільгових умовах. Тільки після рішення комісії можно повернутись до цього питання(а.с.12).

Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (Протокол № 6 від 28 червня 2023 року) відмовлено у зарахуванні до спеціального стажу періодів роботи з 11.09.1985 року по 12.10.1985 року на посаді матроса-моториста, з 24.12.1987 року по 18.06.2004 року на посадах матроса, змінного помічника капітана - змінного механіка, в.о. капітана - змінного механіка в ПАТ «Чорномортехфлот» відповідно до пункту 2-1 розділу XV Закону України «про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки відсутні відомості, що судна, на яких працював заявник, не відносились до портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз`їзних, приморського та внутріміського сполучення. Також відсутні відомості, що оплата праці здійснювалась за ставками та посадовими окладами, затвердженими для членів екіпажів морського та річкового флоту(а.с.14).

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, яка набрала чинності з 01 лютого 2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується, в тому числі, міжнародними зобов`язаннями України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII, Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Відповідно до статті 58 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають механізатори (докери-механізатори) комплексних бригад на вантажно-розвантажувальних роботах у портах, а також плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз`їзних, приміського і внутріміського сполучення).

Згідно з пунктом «д» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз`їзних, приміського і внутріміського сполучення) - після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі; для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацами другим і третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року право на пенсію за вислугу років надається за наявності стажу роботи, встановленого абзацами одинадцятим-двадцять третім пункту «б» частини першої статті 13 цього Закону. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої статті 13 цього Закону; працівники окремих видів суден, професій і посад плавскладу суден морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості за списком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку при стажі роботи на цих суднах, за цими професіями і посадами станом на 1 квітня 2015 року не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок та після цієї дати при стажі роботи на цих суднах, за цими професіями і посадами: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років у чоловіків і не менше 25 років у жінок.

Вказані положення статті 55 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду № 2-р/2019 від 4 червня 2019 року.

Суд зазначає, що позивач звернувся до управління відповідача з заявою про призначення пенсії 30.05.2023, тобто, вказані положення закону вже були визнані неконституційними.

Частиною 1 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно із статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 637 «Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 постанови № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно з пунктами 4.1, 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника) надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Так, до списку № 2 віднесено - Морський і річковий флот. Плаваючий склад - машинна команда вантажних, пасажирських суден, буксирів, суден службово-допоміжного флоту і суден портового флоту, що постійно працюють в акваторії порту (за винятком службово-роз`їзного, приміського і внутрішньоміського сполучення).

Суд зазначає, що категорія осіб, що постійно працювали в акваторії порту має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку.

Судом було встановлено, що відповідно до листа ПАТ «Чорномортехфлот» № 1306/7 від 13.08.2012 спеціалізоване управління днопоглиблювальних робіт «Чорномортехфлот» тресту «Чорноморгідробуд» реорганізовано у відкрите акціонерне товариство Чорномортехфлот наказом № 20 від 14.06.94 корпорації «Укртрансбуд» та виконавчим комітетом Одеської міської Ради видано свідоцтво про державну реєстрацію А00 № 260195 від 22.06.94. Форма власності - приватна. Рішенням загальних зборів акціонерів Товариства (протокол № 17 від 29 вересня 2010р.) ВАТ «Чорномортехфлот» перетворено у публічне акціонерне товариство «Чорномортехфлот» (скорочено - ПАТ «Чорномортехфлот»)(а.с.21).

Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 11.09.1985, архівної довідки Департаменту архівної справи та діловодства № 962-Д-11.1-21 від 05.05.2023, позивач працював на вказаному підприємстві з 11.09.1985 року по 12.10.1985 року на посаді матроса-моториста, з 24.12.1987 року по 18.06.2004 р. на посадах матроса, змінного помічника капітана змінного механіка, в.о. капітана змінного механіка(а.с.16-17, 18-19).

Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці (неправильними чи не точними) щодо даних періодів роботи відповідачем суду не надано.

Також, як вбачається з архівної довідки Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради № 962-Д-11.1-21 від 05.05.2023 р., ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) працював в Спеціалізованому Управлінні по днопоглиблювальних і рефулерним роботам /Технічний флот/ тресту «Чорноморгідробуд», (Спецуправління дноробіт «Чорномортехфлот») тресту «Чорноморгідробуд», Відкрите Акціонерне Товариство «Чорномортехфлот».

З урахуванням викладеного, суд зазначає, що ОСОБА_1 , будучи працівником плаваючого складу, працював на суднах ПАТ «Чорномортехфлот», які виходили у відкриті моря та океани, тобто в акваторії порту та не відносились до суден службово-роз`їзного, приміського і внутрішньоміського сполучення, що також підтверджується Кваліфікаційними свідоцтвами суден, виданими на підставі Правил класифікації і побудови суден Регістра судоплавства України. Доказів іншого до суду надано не було.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (Протокол № 6 від 28 червня 2023 року), прийняте Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, яким відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального стажу періодів роботи з 11.09.1985 року по 12.10.1985 року, з 24.12.1987 року по 18.06.2004 року, відповідно до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.

Разом з тим, суд зазначає, що рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Доцільно відзначити, що здійснення дискреційних повноважень може в деяких випадках передбачати вибір між здійсненням певних дій і нездійсненням дії.

Акт, прийнятий у ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого незалежного органу. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Отже, суд не може перебирати на себе функції, які відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду, зокрема-функції щодо перерахунку пенсії та зобов`язувати відповідача прийняти те чи інше рішення.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 752/20012/16-а, від 12 червня 2018 року у справі № 800/248/17, від 12 лютого 2019 року у справі № 825/1602/17 та від 05 березня 2019 року у справі № 2040/6320/18.

Пунктом 10 ч.2 ст.245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 11.09.1985 року по 12.10.1985 року, з 24.12.1987 року по 18.06.2004 року в ПАТ Чорномортехфлот до пільгового стажу за Списком № 2, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача та оскільки вимозі про зобов`язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу(похідну) вимогу позивача не стягувався, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (Протокол № 6 від 28 червня 2023 року), прийняте Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, яким відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального стажу періодів роботи з 11.09.1985 року по 12.10.1985 року, з 24.12.1987 року по 18.06.2004 року, відповідно до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 11.09.1985 року по 12.10.1985 року, з 24.12.1987 року по 18.06.2004 року в ПАТ Чорномортехфлот до пільгового стажу за Списком № 2, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра