Єдиний державний реєстр судових рішень
Іменем України
РІШЕННЯ
18 вересня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/938/23 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Фесюри М.В., за участю секретаря судового засідання Ткачової А. Ю., розглянувши матеріали справи
за позовом: Чернігівської міської ради,
код ЄДРПОУ 34339125, вул. Магістратська, буд. 7, м. Чернігів, 14000,
e-mail: gorsovet@chernigiv-rada.gov.ua,
до Відповідача-1: Управління житлово - комунального господарства Чернігівської міської ради, код ЄДРПОУ 03366374, вул. Реміснича, буд. 19, м. Чернігів, 14000,
e-mail: gkh@chernigiv-rada.gov.ua,
до Відповідача-2: Комунальне підприємство "Паркування та ринок" Чернігівської міської ради, код ЄДРПОУ 22828596, вул. Шевченка, буд. 33-а, м. Чернігів, 14000,
e-mail: park@chernigiv-rada.gov.ua,
про визнання протокольного рішення та договору недійсними
Представники сторін:
позивача: не з`явився,
відповідача 1: Довбенко В.М.,
відповідача 2: не з`явився.
Чернігівською міською радою подано позов до Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради та Комунального підприємства "Паркування та ринок" Чернігівської міської ради про визнання недійсним протокольного рішення уповноваженої особи управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради від 31.01.2023 № 88 про розгляд тендерної пропозиції учасника - Комунального підприємства «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради, поданої під час проведення процедури закупівлі: 50760000-0 Ремонт і технічне обслуговування громадських вбиралень (Послуги з поточного ремонту та утримання громадських вбиралень); та визнання недійсним договору № 6030-10 від 10.02.2023, укладеного між управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради та Комунальним підприємством «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані недотриманням вимог чинного законодавства під час проведення процедури закупівлі.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.07.2023 справа №927/938/23 передана на розгляд судді Фесюрі М.В.
Ухвалою від 11.07.2023 суд відкрив загальне позовне провадження у справі №927/938/23, підготовче засідання призначив на 08.08.2023, 09:30, встановив учасникам судового процесу строки для подання письмових доказів.
26.07.2023 на адресу суду від відповідача1 надійшов відзив на позовну заяву № 284-1 від 24.07.2023, у якому відповідач 1 заперечує щодо задоволення позову. Зазначає, що під час проведення торгів, тендерні пропозиції були подані один учасником. Враховуючи, що тендерна пропозиція відповідача2 відповідала вимогам тендерної документації щодо предмета закупівлі та потребам замовника, уповноваженою особою Відповідача 1 визначено Відповідача 2 переможцем щодо закупівлі, а також згідно цього ж протокольного рішення (протоколу) уповноваженою особою Відповідача 1 прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлі із переможцем - Відповідачем 2. Щодо зазначення позивачем про невідповідність тендерної пропозиції відповідача2 вимогам замовника відповідач1 повідомляє, шо відповідачем2 у довідці у складі пропозиції зазначено про те, що останній має досвід з комплексного обслуговування об`єктів благоустрою, має достатню матеріально-технічну базу для виконання послуг обслуговування громадських вбиралень, обслуговуючий персонал забезпечений необхідними інструментами, матеріалами, спецодягом, передбаченим технічним завданням, підприємство має матеріально-технічну базу для обслуговування санітарно-технічного обладнання, доставки матеріалів, інструментів. Відповідачем 2 до відомостей про кваліфікацію та досвід основних спеціалістів, що будуть залучені до виконання робіт згідно з предметом закупівлі, наданий цивільно-правовий договір 2/23 від 02.01.2023, укладений між КП «Паркування та ринок» ЧМР та Лабута М.М. Відповідач1 зазначає, що технічне завдання (Додаток№2) до тендерної документації замовника містить: перелік нормативних показників, які передбачені і виконуються при утриманні громадських вбиралень; що необхідно виконувати при утриманні вбиралень; характерні умови співпраці з переможцем. При цьому, Замовник у Переліку нормативних показників, які передбачені та виконуються при утриманні громадських вбиралень, а також у розділі про те, що необхідно виконувати при утриманні вбиралень зазначає періодичність виконання (щоденно, дворазово, одноразово, 1 раз на квартал, протягом року), при цьому у Характерних умовах співпраці з переможцем Замовником така періодичність не вказана) найменування робіт, які слід провести в рамках надання послуги, а саме: роботи з демонтажу даху будівлі для усунення затікань вбиральні по вул. Музейна,2, зміни зливних бачків та ремонту стелі з улаштуванням гідроізоляції вбиральні біля Алеї Героїв. У технічному завданні, що є додатком№2 до тендерної пропозиції Замовника, вказане без зазначення періодичності його виконання. Крім того, у найменуванні робіт, які слід провести в рамках надання послуги, окрім вказаних вище робіт, зазначені ще й роботи з фарбування. Внаслідок чого відповідач1 вважає твердження позивача про те, що відповідачем2 не надано підтвердження про наявність у нього спеціалістів, які будуть виконувати роботи згідно з технічним завданням замовника, є необґрунтованими. Крім того, лише вразі залучення відповідачем2 співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю, останній би мав відобразити інформацію про це в своїй тендерній пропозиції. Щодо вимоги про визнання недійсним договору №6030-10 від 10.02.2023, укладеного між відповідачем1 та відповідачем2, відповідач1 заперечує та зазначає, що при укладенні договору сторони погодили всі істотні умови, дотримали загальні вимоги. А тому підстави для визнання договору недійсним - відсутні.
28.07.2023 від відповідача 2 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому КП «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради проти позовних вимог заперечило. Зокрема, зазначило, що відповідно до п.55 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, затверджених постановою КМУ № 1178 від12.10.2022 оскарження відкритих торгів відбувається відповідно до ст.18 Закону. Згідно з ч.3 п.59 Особливостей скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки тендерних пропозицій учасників, подаються протягом п`яти днів з дати, коли суб`єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав внаслідок рішення, дій чи бездіяльності замовника, але до укладення договору про закупівлю. Пункт 21 Особливостей передбачає визнання договору про закупівлі нікчемним. Проте відсутні підстави для визнання договору недійсним визначені в п.1-5 п.21 Особливостей та відсутні підстави, перелічені в ст.215 Цивільного кодексу України. Крім того, відповідач 2 зазначає, що виконує умови договору в повному обсязі, надає послуги, передбачені Договором - проводить поточний ремонт та обслуговування громадських вбиралень. А отже, сторонами дотримані всі вимоги, необхідні для чинності правочину, тому відсутні підстави для визнання недійсним договору № 6030-10 від 10.02.2023.
У підготовчому засіданні 08.08.2023 суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 06.09.2023 на 10:00.
06.09.2023 суд відклав судове засідання на 12.09.2023, 10:00.
12.09.2023 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 18.09.2023, 12:00.
18.09.2023 в судове засідання з`явився представник відповідача1, представник позивача та представник відповідача2 в судове засідання не з`явились, причину неявки не повідомили.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позиції по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів.
На підставі ч. 6 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України суд 18.09.2023 проголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини.
19.01.2023 Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (Відповідач 1, Замовник) відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» була оголошена закупівля: 50760000-0 Ремонт і технічне обслуговування громадських вбиралень (Послуги з поточного ремонту та утримання громадських вбиралень).
Джерелом фінансування закупівлі є кошти місцевого бюджету.
У Додатку №2 тендерної документації замовника (Технічне завдання) передбачені, зокрема: послуги з миття (підлоги, стін, дверей, унітазів та ін.), роботи з демонтажу плит стельових в каркасі стелі «Армстронг» і ремонту даху будівлі для усунення затікання вбиральні по вул. Музейна,2; заміни зливних бачків та ремонту стелі з улаштуванням гідроізоляції вбиральні біля Алеї Героїв; заміна зливних бачків вбиральні біля КП «Обласний молодіжний центр» Чернігівської обласної ради; роботи з огляду та усунення неполадок у системах тепло-енергопостачання, водопостачання і водовідведення.
У Таблиці №1 до Додатку №1 до Тендерної документації передбачено надання учасником довідки про наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, що буде використовуватися при виконанні робіт, які є необхідними для надання послуг згідно з предметом закупівлі. А в таблиці №2 до Додатку №1 до тендерної документації - Відомості про кваліфікацію і досвід основних спеціалістів, що будуть залучені до виконання робіт згідно предмету закупівлі.
У закупівлі участь взяв один учасник: Комунальне підприємство «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради (Відповідач 2).
Протокольним рішенням №88 уповноваженої особи управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради від 31.01.2023 переможцем щодо закупівлі визначено учасника - Комунальне підприємство «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради.
10.02.2023 між Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради та Комунальним підприємством «Паркування та ринок» укладено договір № 6030-10, у відповідності до умов п.1.1 якого виконавець зобов`язується з власних матеріалів, власними засобами надати послуги відповідно до предмету закупівлі: ДК 021:2015-50760000-0 Ремонт і технічне обслуговування громадських вбиралень (послуги з поточного ремонту та утримання громадських вбиралень), відповідно до тендерної пропозиції, а Замовник - прийняти і оплатити вказані послуги, у порядку визначеному договором та чинним законодавством України.
У п. 3.1 Договору визначена ціна, що разом з ПДВ становить 2837998,15 грн.
За умовами п. 5.1 Договору строк надання послуг: до 31 грудня 2023 року включно, в правом передчасного виконання.
Згідно з п.5.2 Договору здача-приймання наданих послуг проводиться згідно з актом наданих послуг. Замовник після отримання акту наданих послуг, протягом 5 робочих днів зобов`язується його підписати або надати мотивовану відмову від приймання послуг.
Відповідно до п.5.5 Договору місце надання послуг: 14000, Чернігівська область, м. Чернігів, вбиральня біля Алеї Героїв; вбиральня по вул. Музейна, 2; вбиральня у центральному парку культури і відпочинку; вбиральня біля комунального підприємства «Обласний молодіжний центр» Чернігівської обласної ради; модульна вбиральня біля Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка; модульна вбиральня в парку «Березовий Гай»; вбиральня вул. П`ятницька, 50; вбиральні з вигрібними ямами: (вул. Іллінська біля «Антонієвих печер»; в районі зупинки громадського транспорту «Фабрика Сіверянка» по вул. Малиновського; в районі зупинки громадського транспорту «Подусівка» по вул. Тероборони; в районі зупинки громадського транспорту «Діагностичний центр» по вул. Шевченка).
Договір набирає чинності з дня його підписання та розповсюджується на правовідносини, які виникли до його укладення і діє до 31.12.2023, а в частині розрахунків, сплати штрафних санкцій та гарантійного строку - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором.
Додатки до Договору - Розрахунок вартості послуг з поточного ремонту та утримання громадських вбиралень (Додаток №1).
19.06.2023 Чернігівською міською радою отримано лист Чернігівської обласної прокуратури від 19.06.2023 № 15/3/2-513 вих. 23. В листі Чернігівська обласна прокуратура зазначила, що на веб-порталі «Ргоzorro» УЖКГ Чернігівської міської ради 19.01.2023 розміщено оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю послуг з поточного ремонту та утримання громадських вбиралень, очікуваною вартістю 2 838 тис. грн (ідентифікатор закупівлі иА-2023-01-19-002810-а), джерело фінансування - кошти місцевого бюджету. Рішенням уповноваженої особи УЖКГ Чернігівської міської ради від 31.01.2023 № 88 переможцем торгів визнано КП «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради та 10.02.2023 укладено договір № 6030-10. Відповідно до додатку № 2 до тендерної документації замовника (Технічне завдання) передбачені: послуги з миття (підлоги, стін, дверей, унітазів та ін.), очищення від снігу і наледі (прилеглої території та сходових маршів); роботи з демонтажу та монтажу плит стельових в каркасі стелі «Армстронг» і ремонту даху будівлі для усунення затікання вбиральні по вул. Музейна, 2; заміни зливних бачків та ремонту стелі з улаштуванням гідроізоляції вбиральні біля Алеї Героїв; заміна зливних бачків вбиральні біля КП «Обласний молодіжний центр» Чернігівської обласної ради. Роботи з огляду та усунення неполадок у системах теплоенергопостачання, водопостачання та водовідведення. Додатком № 1 (таблиця № 1) до тендерної документації передбачено надання учасником довідки про наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, що буде використовуватися при виконанні робіт, які є необхідними для надання послуг згідно предмета закупівлі. Також додатком № 1 (таблиця № 2) до тендерної документації передбачено надання учасником відомостей про кваліфікацію та досвід основних спеціалістів, що будуть залучені до виконання робіт згідно предмету закупівлі. КП «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради у складі пропозиції надано довідку про наявність у підприємства вантажного автомобіля ГАЗ 33023, вогнегасників (7 шт.), касових апаратів (7 шт.) та віників (10 шт.). З огляду на вимоги технічного завдання наявна матеріально-технічна база учасника є недостатня для надання послуг. Крім того, учасником надано відомості про наявність 5 прибиральників службових приміщень та слюсаря-сантехніка з повною загальною середньою освітою, який виконуватиме роботи з фарбування згідно цивільно-правового договору з 02.01.2023 по 28.02.2023. Таким чином учасником не надано підтвердження про наявність у нього спеціалістів, які будуть виконувати роботи згідно технічного завдання замовника. За таких обставин, тендерна пропозиція КП «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради не відповідала вимогам замовника. З огляду на викладене, протокольне рішення уповноваженої особи УЖКГ Чернігівської міської ради від 31.01.2023 № 88 та укладений за результатами відкритих торгів договір від 10.02.2023 № 6030-10 підлягають визнанню у судовому порядку недійсними. На Чернігівську міську раду покладено обов`язок щодо контролю за діяльністю УЖКГ Чернігівської міської ради та вжиття відповідних заходів реагування у разі порушення вимог законодавства. У разі невжиття самостійних відповідних заходів прошу повідомити про це відповідним листом, у якому вказати причини.
Чернігівська міська рада звернулася з даним позовом до суду з підстав, викладених Чернігівською обласною прокуратурою у листі від 19.06.2023 № 15/3/2-513 вих. 23.
Відповідач-1 у відзиві зазначив, що відповідно до додатку № 2 до тендерної документації Замовника (Технічне завдання) передбачені: послуги з миття (підлоги, стін, дверей, унітазів та ін.), очищення від снігу і наледі (прилеглої території та сходових маршів); роботи з демонтажу та монтажу плит стельових в каркасі стелі «Армстронг» і ремонту даху будівлі для усунення затікання вбиральні по вул. Музейна, 2; заміни зливних бачків та ремонту стелі з улаштуванням гідроізоляції вбиральні біля Алеї Героїв; заміна зливних бачків вбиральні біля КП «Обласний молодіжний центр» Чернігівської обласної ради; огляд та усунення неполадок у системах тепло-енергопостачання, водопостачання та водовідведення. У Додатку № 1 (таблиця № 1) до тендерної документації передбачено надання учасником довідки про наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, що буде використовуватися при виконанні робіт, які є необхідними для надання послуг згідно предмета закупівлі. У Таблиці № 2 до тендерної документації передбачено надання учасником відомостей про кваліфікацію та досвід основних спеціалістів, що будуть залучені до виконання робіт згідно предмету закупівлі.
Відповідачем 2 у складі своєї пропозиції надано довідку про наявність у підприємства вантажного автомобіля ГАЗ 33023, вогнегасників (7 шт.), касових апаратів (7 шт.) та віників (10 шт.). У довідці, наданій у складі пропозиції, Відповідачем 2 зазначено про те, що останній має досвід з комплексного обслуговування об`єктів благоустрою, достатню матеріально-технічну базу для виконання послуг обслуговування громадських вбиралень. Обслуговуючий персонал забезпечено необхідними інструментами, матеріалами, спецодягом, передбаченим технічним завданням. Також у вбиральнях в наявності касові апарати, вентилятори, сушарки, об`єкти забезпечені туалетним папером, рушниками, рідким милом, вогнегасниками, лічильниками води. Підприємство має власну матеріально-технічну базу для оперативного обслуговування санітарно-технічного обладнання, заміни світильників, кранів, виконання аварійних робіт. Доставка матеріалів, інструментів, працівників для виконання робіт буде проводитися власним автотранспортом - вантажним автомобілем ГАЗ 33023. Вивіз рідких відходів проводиться регулярно за договорами з підприємствами-асенізаторами.
За твердженням позивача, відповідачем 2, надано відомості про наявність 5 прибиральників службових приміщень та слюсаря-сантехніка з повною загальною середньою освітою, який виконуватиме роботи з фарбування згідно цивільно-правового договору з 02.01.2023 по 28.02.2023.
У складі пропозиції відповідачем 2 до відомостей про кваліфікацію та досвід основних спеціалістів, що будуть залучені до виконання робіт згідно предмету закупівлі, наданий цивільно-правовий договір № 2/23 від 02.01.2023 року, укладений між КП «Паркування та ринок» ЧМР (Відповідач 2) та Лабута М.М.
Пунктом 1.1. вказаного договору № 2/23 визначено, що відповідач 2 доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання власними силами та на власний ризик виконати слюсарні роботи у громадських вбиральнях комунального підприємства «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради та ремонтні роботи.
Технічне завдання, що є Додатком №2 до тендерної документації, Замовника/Відповідача 1 містить в собі: перелік нормативних показників, які передбачені та виконуються при утриманні громадських вбиралень; що необхідно виконувати при утриманні вбиралень; характерні умови співпраці з переможцем.
При цьому, Відповідач 1 у Переліку нормативних показників, які передбачені та виконуються при утриманні громадських вбиралень, а також у розділі про те, що необхідно виконувати при утриманні вбиралень зазначає періодичність виконання (щоденно, дворазово, одноразово, 1 раз на квартал, протягом року тощо), а у Характерних умовах співпраці з переможцем Відповідачем 1/Замовником така періодичність не вказана.
Найменування робіт, які слід провести в рамках надання послуги, а саме: роботи з демонтажу та монтажу плит стельових в каркасі стелі «Армстронг» і ремонту даху будівлі для усунення затікання вбиральні по вул. Музейна, 2; заміни зливних бачків та ремонту стелі з улаштуванням гідроізоляції вбиральні біля Алеї Героїв; заміна зливних бачків вбиральні біля КП «Обласний молодіжний театр» Чернігівської обласної ради, у технічному завданні, що є Додатком № 2 до тендерної пропозиції Відповідача 1/Замовника, вказане без зазначення періодичності його виконання.
У згаданому найменуванні робіт, які слід провести в рамках надання послуги, окрім вказаних вище робіт, зазначені ще і роботи з фарбування.
Відповідач1 у відзиві проти позову заперечує та зазначає, що лише у разі залучення Відповідачем 2 субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю, останній мав би відобразити інформацію про це в своїй тендерній пропозиції. Щодо позовної вимоги про визнання недійсним договору відповідач1 зазначає, що сторонами дотримані усі загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а тому підстави для визнання недійсним договору № 6030-10 від 10 лютого 2023 року, укладеного між Відповідачем 1 та Відповідачем 2, відсутні.
Відповідач 2 щодо позовних вимог заперечив, вважає, що підстави визнання Договору від 10.02.2023 за № 6030-10 недійсним відсутні. Відповідач 2 виконує умови Договору в повному обсязі, надає послуги, передбачені Договором, а саме: проводить поточний ремонт і обслуговування громадських вбиралень. Отже, Сторонами дотримані усі загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.
Встановивши фактичні обставини справи, дослідивши надані матеріали, оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позову з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України "Про публічні закупівлі", метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до п. 13, 31, 32 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі":
- конкурентна процедура закупівлі (тендер) - здійснення конкурентного відбору учасників за процедурами закупівлі відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу;
- тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
- тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням (ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі" спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
Абзацом другим частини першої статті 28 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що розкриття тендерних пропозицій/пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям/умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, а також з інформацією та документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель одразу після завершення електронного аукціону.
Відповідно до п. 11 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі" замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Відповідно до п. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі" замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Згідно ч. 15 ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняттю рішення про намір укласти договір про закупівлю.
Постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", встановлені порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Пункт 10 Постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 у редакції, що діяла на момент оголошення закупівлі, визначено, що замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 "Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу", з урахуванням положень, визначених особливостями.
Пунктом 24 Постанови КМУ від 12.10.2022 № 1178 передбачено, що замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Пунктом 30 Постанови КМУ від 12.10.2022 № 1178 визначено, що під час проведення відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі заінтересовані особи.
У пункті 35 Постанови КМУ від 12.10.2022 № 1178 передбачено, що відкриті торги проводяться без застосування електронного аукціону.
Відповідно до абз.1 п.36 Постанови КМУ від 12.10.2022 № 1178 електронною системою закупівель після закінчення строку для подання тендерних пропозицій, визначеного замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, розкривається вся інформація, зазначена в тендерній пропозиції (тендерних пропозиціях), у тому числі інформація про ціну/приведену ціну тендерної пропозиції (тендерних пропозицій).
Згідно з абз.1 п.37 Постанови КМУ від 12.10.2022 № 1178 оцінка тендерної пропозиції проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, визначених замовником у тендерній документації, шляхом визначення тендерної пропозиції найбільш економічно вигідною. Найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією електронна система закупівель визначає тендерну пропозицію, ціна/приведена ціна якої є найнижчою.
Судом встановлено, що 19.01.2023 проведено процедуру закупівлі а саме: 50760000-0 Ремонт і технічне обслуговування громадських вбиралень (Послуги з поточного ремонту та утримання громадських вбиралень).
Переможцем спрощеної закупівлі визнано Комунальне підприємство «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради, вказане рішення оформлене протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради №88 від 31.01.2023. Вказаним протоколом було ухвалено рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем спрощеної закупівлі.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» скарга до органу оскарження подається суб`єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель.
Результати процедури закупівлі, оформлені протоколом №88 від 31.01.2023 учасниками чи будь-якими іншими бажаючими прийняти участь у закупівлі не оскаржувались. Вимог щодо усунення порушення під час проведення процедури закупівлі учасниками не подавалися.
У додатку № 2 до тендерної документації замовника (Технічне завдання) передбачені: послуги з миття (підлоги, стін, дверей, унітазів та ін.), очищення від снігу і наледі (прилеглої території та сходових маршів); роботи з демонтажу та монтажу плит стельових в каркасі стелі «Армстронг» і ремонту даху будівлі для усунення затікання вбиральні по вул. Музейна, 2; заміни зливних бачків та ремонту стелі з улаштуванням гідроізоляції вбиральні біля Алеї Героїв; заміна зливних бачків вбиральні біля КП «Обласний молодіжний центр» Чернігівської обласної ради; роботи з огляду та усунення неполадок у системах теплоенергопостачання, водопостачання та водовідведення.
Додатком № 1 (таблиця № 1) до тендерної документації передбачено надання учасником довідки про наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, що буде використовуватися при виконанні робіт, які є необхідними для надання послуг згідно предмета закупівлі.
Також додатком № 1 (таблиця № 2) до тендерної документації передбачено надання учасником відомостей про кваліфікацію та досвід основних спеціалістів, що будуть залучені до виконання робіт згідно предмету закупівлі.
Так, КП «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради надані довідка та відомості за передбаченою тендерною документацією формою, у складі пропозиції надано довідку про наявність у підприємства вантажного автомобіля ГАЗ 33023, вогнегасників (7 шт.), касових апаратів (7 шт.) та віникіз (10 шт.).
А отже, як зазначає позивач, з огляду на вимоги технічного завдання наявна матеріально-технічна база учасника є недостатня для надання послуг.
Учасником процедури закупівлі надано відомості про наявність 5 прибиральників службових приміщень та слюсаря-сантехніка з повною загальною середньою освітою, який виконуватиме роботи з фарбування згідно цивільно-правового договору з 02.01.2023 по 28.02.2023.
На думку позивача, учасником не надано підтвердження про наявність у нього спеціалістів, які будуть виконувати роботи згідно технічного завдання замовника, у зв`язку з чим тендерна пропозиція КП «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради не відповідала вимогам замовника.
Судом встановлено, відповідачем 2, надано відомості про наявність 5 прибиральників службових приміщень та слюсаря- сантехніка з повною загальною середньою освітою, який виконуватиме роботи з фарбування згідно цивільно-правового договору з 02.01.2023 по 28.02.2023.
З матеріалів справи вбачається, що Відповідачем 2 до відомостей про кваліфікацію та досвід основних спеціалістів, що будуть залучені до виконання робіт згідно предмету закупівлі, наданий цивільно-правовий договір № 2/23 від 02.01.2023 року, укладений між КП «Паркування та ринок» ЧМР (Відповідач 2) та Лабута М.М., за яким відповідач 2 доручає, а виконавець бере на себе зобов`язання власними силами та на власний ризик виконати слюсарні роботи у громадських вбиральнях комунального підприємства «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради та ремонтні роботи, а саме: фарбування радіаторів; фарбування труб д. 60мм; фарбування дверей кабінок; фарбування дверей вхідних.
Пунктом 1.2. зазначеного договору № 2/23 визначено, що виконавець надає послуги відповідачу 2 якісно, в обсязі та у строк, передбачені відповідно пунктами 1.1. та 1.3 даної Угоди.
Згідно з пунктом 1.3. зазначеного договору № 2/23 строки надання послуг: з 02 січня 2023 року по 28 лютого 2023 року включно. Послуги надаються за власним графіком Виконавця.
Вартість послуг, визначених складає 5000,00 грн за фактично надані послуги протягом місяця і включає в себе суму усіх податків та зборів, передбачених чинним законодавством України.
Технічне завдання, яке є Додатком № 2 до тендерної документації замовника містить в собі: перелік нормативних показників, які передбачені та виконуються при утриманні громадських вбиралень; що необхідно виконувати при утриманні вбиралень; характерні умови співпраці з переможцем.
При цьому, Замовник у Переліку нормативних показників, які передбачені та виконуються при утриманні громадських вбиралень, а також у розділі про те, що необхідно виконувати при утриманні вбиралень зазначає періодичність виконання (щоденно, дворазово, одноразово, 1 раз на квартал, протягом року тощо), при цьому у Характерних умовах співпраці з переможцем замовником така періодичність не вказана.
Найменування робіт, які слід провести в рамках надання послуги, а саме: роботи з демонтажу та монтажу плит стельових в каркасі стелі «Армстронг» і ремонту даху будівлі для усунення затікання вбиральні по вул. Музейна, 2; заміни зливних бачків та ремонту стелі з улаштуванням гідроізоляції вбиральні біля Алеї Героїв; заміна зливних бачків вбиральні біля КП «Обласний молодіжний театр» Чернігівської обласної ради, у технічному завданні, що є Додатком № 2 до тендерної пропозиції Замовника, вказане без зазначення періодичності його виконання.
У найменуванні робіт, які слід провести в рамках надання послуги, окрім вказаних вище робіт, зазначені ще і роботи з фарбування.
Крім того, у відповідності до ч. 7 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі якщо учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб`єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 цього Закону, замовник перевіряє таких суб`єктів господарювання на відсутність підстав, визначених у частині першій цієї статті.
Згідно з п.15 ч.1 ст.19 Закону України «Про публічні закупівлі» звіт про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель. У звіті про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель обов`язково зазначаються: повне найменування та місцезнаходження кожного суб`єкта господарювання, який буде залучений переможцем, з яким укладено договір про закупівлю, до надання послуг як співвиконавця або виконання робіт як субпідрядника, в обсязі не менше ніж 20 відсотків вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг.
За змістом п.18 ч.2 ст.22 Закону України «Про публічні закупівлі» у тендерній документації зазначаються такі відомості: вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг.
Матеріалами справи, її фактичними обставинами підтверджено, що ціна договору № 6030-10 від 10.02.2023 за виконання послуг відповідно до предмету закупівлі: ДК 021:2015-50760000-0 Ремонт і технічне обслуговування громадських вбиралень (Послуги з поточного ремонту та утримання громадських вбиралень) становить 2837998,15 грн.
Відповідно до Додатку №1 до Договору № 6030-10 від 10.02.2023 - Розрахунок вартості послуг з поточоного ремонту та утримання громадських вбиралень, вартість послуги поточного ремонту встановлена у розмірі 50000,00 грн, що менше ніж 20 % від загальної суми договору, а тому замовник вправі не вимагати, а учасник вправі не повідомляти на момент подання тендерної пропозиції про третю особу, яка буде виконувати ремонтні роботи на вказану суму.
Зазначене спростовує твердження позивача про те, що учасником не надано підтвердження про наявність у нього спеціалістів, які будуть виконувати роботи згідно з технічним завданням замовника, та твердження позивача щодо невідповідності тендерної пропозиції вимогам заявника та вимогам закону, у звязку з чим відсутні підстави для визнання протокольного рішення уповноваженої особи замовника № 88 від 31.01.2023 недійсним.
Станом на 25.07.2023 відповідач1 зазначає, що договір виконується сторонами, відповідач2 надає послуги, передбачені договором: проводить ремонт та поточне обслуговування вбиралень. Претензій щодо якості виконання робіт відповідачем 1 не заявлено. Позивачем також не надано доказів неякісності або неповноти виконання робіт, послуг поточного ремонту та утримання громадських вбиралень, що були предметом закупівлі.
Вказані обставини сторонами у справі не спростовано.
У розумінні приписів ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України спосіб захисту повинен бути таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Згідно з частиною 1 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 207 Господарського кодексу України господарське зобов`язання, що не відповідає вимогам закону, може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Статтею 203 Цивільного кодексу України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Відповідно до ст. ст. 13, 76, 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене, суд доходить висновку про те, що вказані позивачем обставини та надані докази не доводять наявності фактів порушення вимог Закону України "Про публічні закупівлі" при проведенні процедури та визначенні переможця закупівлі в процедурі відкритих торгів з особливостями на закупівлю послуг з поточного ремонту та утримання громадських вбиралень за кодом ДК 021:2015- 50760000-0 Ремонт і технічне обслуговування громадських вбиралень (Послуги з поточного ремонту та утримання громадських вбиралень) КП «Паркування і ринок» Чернігівської міської ради, що виключає можливість визнання недійсними їх результатів.
Зазначені позивачем порушення Закону України "Про публічні закупівлі" при проведенні процедури та визначенні переможця закупівлі при укладенні за результатами проведення публічної закупівлі договору про закупівлю №6030-10 від 10.02.2023 не знайшли свого підтвердження.
Виходячи з правового аналізу наведених норм та обставин справи, зважаючи на те, що позовні вимоги про визнання недійсним договору про закупівлю №6030-10 від 10.02.2023 обґрунтовані невідповідністю тендерної пропозиції КП «Паркування і ринок» Чернігівської міської ради вимогам замовника, враховуючи встановлення факту відповідності рішення про визначення переможця вимогам законодавства та відмову у задоволенні вимоги про визнання недійсними результатів публічної закупівлі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання недійсним зазначеного договору.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Суд, враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог судовий збір в сумі 5368 грн 00 коп. покладає на позивача.
Решту аргументів сторін суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують висновків суду.
Керуючись статтями 129, 232, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 27.09.2023.
Суддя М.В. Фесюра
Єдиний державний реєстр судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua/ .