Рішення № 11373229, 30.04.2010, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
30.04.2010
Номер справи
11/2-10-137
Номер документу
11373229
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" квітня 2010 р.Справа № 11/2-10-137 За позовом: Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області;

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімпія";

про стягнення 72003,14грн.

Суддя Власова С.Г.

Представники:

Від прокуратури: Уразовський С.І., Свентицький І.С. (за довіреністю);

Від позивача: Декарчук О.А., Хрипко М.Ю. (за довіреністю);

Від відповідача: Панфілов Д.Л. (керівник).

          СУТЬ СПОРУ: 12.01.2010 р. за вх. № 86 до господарського суду Одеської області з позовною заявою звернувся Військовий прокурор Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області про стягнення з ТОВ "Олімпія" (далі –Відповідач) 72003,14 грн.

Прокурор позовні вимоги підтримує, 30.04.2010 р. надав уточнення позовних вимог.

Позивач на позовних вимогах наполягає.

          Відповідач проти позовних вимог заперечував, 12.02.2010 р. за вх. № 3497 надав відзив на позов.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

Військовий прокурор Одеського гарнізону зазначає, що 09.06.2009 р. під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області земельної ділянки військової частини А2800 військового містечка Дальник-14, яка використовується ТОВ "Олімпія" для здійснення господарської діяльності, було виявлено 2 звалища металобрухту з явними ознаками корозії, загальною прощею 110,5 м2, звалище будівельних відходів загальною площею 81 м2 та забруднення земельної ділянки нафтопродуктами загальною площею 0,5 м2, що розташовувались безпосередньо на ґрунті про що був складений відповідний акт та протокол про адміністративне правопорушення.

Посилаючись на ст.ст. 10,40,50,51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" прокурор зазначає, що на міністерства, відомства, підприємства, установи та організації покладено обов'язок здійснювати заходи щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище. Згідно до ст.ст. 17, 21, 33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів на території міста та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України: виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Прокурор стверджує, що відповідно до розрахунку, виконаного на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням (засміченням) земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства екологічної безпеки від 27.10.1997 р. за № 171, розмір шкоди від забруднення земель вказаними відходами на земельних ділянках склав:

- земельна ділянка № 1 (забруднена будівельними відходами) площею 81 м2 = 28 804,10 грн.;

- земельна ділянка № 2 (забруднена металобрухтом) площею 16 м2 = 2 844,85 грн.;

- земельна ділянка № 3 (забруднена металобрухтом) площею 94,5 м2 = 40 325,74 грн.;

- земельна ділянка № 4 (забруднена нафтопродуктами) площею 0,5 м2 = 28, 45 грн., а всього, загальний розмір шкоди від забруднення земель на зазначених ділянках, загальною площею 192 м2, складає 72003,14 грн.

Прокурор вважає, що внаслідок забруднення земель, ТОВ "Олімпія" була заподіяна шкода довкіллю на загальну суму 72 003,14 грн.

Посилаючись на ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", прокурор вказує, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у порушенні норм екологічної безпеки; порушенні екологічних вимог при проектуванні, розміщенні, будівництві, реконструкції, введенню в дію, експлуатації та ліквідації підприємств, споруд та інших об'єктів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, у відзиві на позов зазначає, що 09.06.2009 р. представники Державної екологічної інспекції в Одеській області прибули до підрозділу в/ч А-2800, що знаходиться за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник, військове містечко "Дальник-14", з метою проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства. На території цього військового містечка на законних підставах здійснює свою діяльність ТОВ "Олімпія" (цех з виробництва м'ясо-ковбасної продукції).

Відповідач вказує. що не маючи ніякого документального підтвердження про направлення комісії Державної екологічної інспекції в Одеській області для проведення позапланової перевірки дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Олімпія" вимог природоохоронного законодавства, представники Державної екологічної інспекції звернулися до керівництва ТОВ "Олімпія" з вимогою проведення огляду території, на якій здійснюється виробнича діяльність.

Директор ТОВ "Олімпія" Д.Л.Панфілов без заперечень погодився з вимогою про проведення огляду території, особисто супроводжував членів комісії та не перешкоджав їх роботі.

Під час проведення перевірки члени комісії звернули увагу на невеликі скупчення будівельних відходів (металобрухту), поза будівлею цеху. На таке зауваження директор ТОВ "Олімпія" Д.Л.Панфілов пояснив, що саме в той час в експедиційному відділені цеху проводилися ремонтні роботи, внаслідок чого і утворилися будівельні відходи, які найближчим часом будуть вивезені з території, організацією, з якою ТОВ "Олімпія" уклала договір на вивіз твердих побутових відходів, а щодо "металобрухту", то це - виробничі верстати, які використовуються у виробництві.

Наприкінці огляду виробничої території цеху члени комісії здійснили відбір проб ґрунтів, про що склали відповідний акт. Цей акт був пред'явлений директору ТОВ "Олімпія" Д.Л. Панфілову і особисто підписаний ним.

Відповідач вказує, що в позовній заяві прокурор посилається на акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 09.06.2009 р., однак зазначений акт не був пред'явлений на підпис директору ТОВ "Олімпія" ні під час перевірки, а ні після її завершення.

Відповідач також зазначив, що на всі зауваження представників Державної екологічної інспекції в Одеській області керівництво ТОВ "Олімпія" відреагувало негайно: будівельне сміття було вивезено з території, а верстати, крім стаціонарних, занесені до приміщення цеху. Після перевірки Державної екологічної інспекції до виробничого цеху ТОВ "Олімпія" з контролем прибув представник Військової прокуратури Одеського гарнізону старший лейтенант юстиції Візнюк О.П., який документально зафіксував відсутність засмічення території, яку використовує ТОВ "Олімпія".

30.04.2010 р. Військова прокурора Одеського гарнізону надала заяву про уточнення позовних вимог, в якій зазначає, що у зв'язку із уточненням площі та характеру забруднення, просить суд стягнути з Відповідача 2115,00 грн.

Відповідач в судовому засіданні від 30.04.2010 р. проти уточнених позовних вимог не заперечує.

Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Згідно до ч.7 ст.33 Закону України "Про відходи", забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Статтею 43 Закону України "Про відходи", зазначено, що підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства, зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Таким чином, з викладеного вбачається, що заподіяну шкоду, пов'язану з несанкціонованим скиданням і розміщенням відходів, зобов'язана відшкодовувати особа яка її заподіяла, а саме займалась несанкціонованим скиданням і розміщенням відходів.

Статтею 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

09.06.2009 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області було здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства земельної ділянки військової частини А2800 військового містечка Дальник-14, яка використовується ТОВ "Олімпія" для здійснення господарської діяльності, про що складено відповідний акт.

Позивачем згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням (засміченням) земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства екологічної безпеки від 27.10.1997 р. за № 171 було розраховано розмір шкоди від забруднення земель вказаними відходами. Згідно уточненого розрахунку, розмір заподіяної шкоди склав –2115,00 грн. Наданий розрахунок збитків суд вважає обґрунтованим та здійсненим згідно вимог діючого законодавства.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню, як обґрунтовані та підтверджені належними доказами і наявними матеріалами справи.

Витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу віднести за рахунок Відповідача, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімпія" (65076, м. Одеса, пл. Незалежності, 1) збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу у розмірі 2115 грн. на п/р 31511921700117, фонду охорони навколишнього природного середовища Великодальницької с/р Біляївського району Одеської області, МФО 828011, код 23214732, банк - ГУДКУ в Одеській області, одержувач - УДК в Біляївському районі, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності банку - 921, балансовий рахунок 3151.

3.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімпія" (65076, м. Одеса, пл. Незалежності, 1)

-          до Державного бюджету України (п/р 31114095700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460) 211,50 грн. держмита;

-          до Державного бюджету України (п/р 31217259700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460, КБК 22050000, символ звітності банку 259) - витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 236 грн.

Рішення суду набуває законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                             Власова С.Г.

Рішення підписане 05.05.2010 р. в порядку ст. 85 ГПК України