Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2023 року Справа№200/3766/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
18 липня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду, через систему Електронний суд, надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив:
-визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №0503010881 від 4 квітня 2023 року щодо відмови в перерахунку пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 1 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років із розрахунку 80% грошового забезпечення, вказаного в довідці установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області про розмір грошового забезпечення від 5 листопада 2021 року №33/25-3445, без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що на виконання судового рішення щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, відповідач протиправно зменшив відсоткове значення розміру пенсії позивача з 80% до 70% сум грошового забезпечення та обмежив пенсійні виплати максимальним розміром, що і стало підставою для звернення до суду.
Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно яких максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав зазначеною в статті 63 Закону №2262. Також зазначив, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774- VIII від 06 грудня 2016 року внесено зміни до статті 43 Закону №2262 та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідач звернув увагу на те, що відповідно до протоколу за пенсійною справою № 0503010881 (МВС) від 31.10.2022 розмір пенсії позивача складає 19011,05 грн., що є менше ніж десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 24 липня 2023 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 7 серпня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази по справі, вирішено клопотання про поновлення строку звернення до суду вирішити під час розгляду справи.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серія НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років з січня 2013 року, відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (надалі Закон № 2262-ХІІ), яка призначена із розрахунку 80% грошового забезпечення, що підтверджується повідомленням про призначення пенсії та не є спірним між сторонами.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2022 року у справі № 200/17931/21, що набрало законної сили 3 серпня 2022 року, вирішено, зокрема зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахунок та виплату пенсії з 1 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області" від 5 листопада 2021 року №33/25-3445 з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання зазначеного вище рішення суду, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача та встановлено розмір пенсії - 70% відповідних сум грошового забезпечення, розмір пенсії склав 19011,05 грн., що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії за пенсійною справою №0503010881-МВС (з 1 жовтня 2022 року).
Згідно з протоколом про перерахунок пенсії від 1 березня 2023 року, розмір пенсії позивача із розрахунку 70% грошового забезпечення (з надбавками) становить 20517,65 грн.
8 лютого 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із розрахунку 80% грошового забезпечення.
Рішенням від 4 квітня 2023 року №050310881 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/1793121 не містить зобов`язання перерахунку пенсії із розрахунку 80% грошового забезпечення, також зменшення відсоткового розміру пенсії позивача до 70%, передбачено Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні.
Не погоджуючись рішенням про відмову у перерахунку пенсії із розрахунку 80 відсотків сум грошового забезпечення, та вважаючи, що відповідач протиправно обмежив пенсію максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), позивач звернувся до суду з даним позовом.
Стосовно строку звернення до суду.
Відповідно до частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, згідно матеріалів справи, перерахунок пенсії позивача на підставі судового рішення проведений в жовтні 2022 року, 8 лютого 2023 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії, та отримавши рішення про відмову в перерахунку пенсії від 4 квітня 2023 року, 18 липня 2023 року звернувся до суду з даним позовом.
Тобто, строк звернення до суду позивачем не пропущений.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1,-100 процентів, до категорії 2, -95 процентів.
Пунктом 8 розділу II Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року та пунктом 23 розділу II Закону України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80", а цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Проте, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення мені пенсії.
При цьому, згідно з пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №3668-17 обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Таким чином, зміна максимального відсоткового розміру пенсії, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб вже після призначення мені пенсії, не є підставою для зменшення вже призначеної пенсії під час проведення її перерахунку з 01 грудня 2019 року.
Враховуючи вищенаведене, при перерахунку пенсії позивача відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб в редакції, що діяла на час призначення пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення.
Внесені Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи та Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні зміни до ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяких інших осіб у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, та в жодному разі не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, частиною 3 статті 1-1 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Однак, Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування також не передбачено зменшення встановленого на момент призначення пенсії відсотку основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Отже, оскільки перерахунок пенсії був пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії, при визначенні її відсоткового розміру не може поширюватися законодавство, яке було прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24 травня 2018 року у справі №686/12623/17 (№К/9901/849/17), в рішенні Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 4 лютого 2019 року в справі №240/5401/18, адміністративне провадження № Пз/9901/58/18 (зразкова справа).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
З урахуванням викладеного, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивачу при здійсненні перерахунку з 1 грудня 2019 року.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії виходячи з 70 % суми грошового забезпечення, замість 80%, і як наслідок є протиправним рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії №0503010881 від 4 квітня 2023 року.
Стосовно позовних вимог в частині виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, суд вважає за необхідне відмовити у їх задоволенні, зважаючи на наступне.
Абзацом 8 статті 7 Закону України «Про державний бюджет» № 2710-IХ від 3 листопада 2022 року встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2023 року становить 2093 грн.
При цьому, матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення суду по справі №200/17931/21 здійснено перерахунок пенсії позивача 1 жовтня 2022 року, розмір пенсії склав 19011,05 грн., згідно з протоколом про перерахунок пенсії від 1 березня 2023 року, розмір пенсії позивача із розрахунку 70% грошового забезпечення (з надбавками) становить 20517,65 грн.
Тобто матеріалами справи не підтверджується обмеження розміру пенсії позивача.
Відповідно до вимог статей 2, 5 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому.
Таким чином, неможливо зобов`язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
За подання даного позову сплачено судовий збір в розмірі 858,88 грн., ураховуючи, що адміністративний позов задоволено частково, судовий збір у розмір 429,44 грн. (858,88 грн./2), належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 №0503010881 від 4 квітня 2023 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 1 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області" від 5 листопада 2021 року №33/25-3445, із розрахунку 80% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 429,44 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв