Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" березня 2010 р.Справа № 15/33-10-927 Господарський суд Одеської області у складі:
судді Петрова В.С.
При секретарі Стойковій М.Д.
За участю представників:
від позивача - Зухін О.О.,
від відповідачів:
1) ДП „Одеський морський торговельний порт” - Подорян Д.В.,
2) ВАТ „Мостобуд” –не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Промбудсервіс” до Державного підприємства „Одеський морський торговельний порт” та Відкритого акціонерного товариства „Мостобуд” про зобов’язання виконати певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Промбудсервіс” звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Державного підприємства „Одеський морський торговельний порт”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача –Відкрите акціонерне товариство „Мостобуд”, про зобов’язання надати підряднику погодження територіальних органів Державного комітету із земельних ресурсів на виконання робіт: „Будівельні роботи по об'єкту причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-а” та зобов’язання звернутись до територіальних органів Мінприроди з метою отримання дозволу на виконання робіт на землях, зайнятих морями, в порядку, встановленому Постановою кабінету міністрів України від 12.06.2005 р. № 557 „Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”. В обґрунтування позовних вимог позивач послався на наступне.
10 листопада 2009 р. між Відкритим акціонерним товариством „Мостобуд” та Товариством з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Промбудсервіс” був укладений договір субпідряду № 10/11 на виконання робіт: „Будівельні роботи по об'єкту Причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-а”. Тобто Товариство з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Промбудсервіс” є субпідрядною організацією з виконання робіт з будівництва Причалу № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”, пусковий комплекс 3-А. Основним замовником вказаних робіт виступає Державне підприємство „Одеський морський торговельний порт”.
Так, згідно п. 6.1.4 договору субпідряду № 10/11 від 10.11.2009 р. перед початком робіт, після підписання цього договору, підрядник повинен був надати субпідряднику, оформлений у встановленому порядку акт-дозвіл на виробництво робіт.
Як зазначено позивачем, будівництво об'єкта здійснюється на землях порту, відведених йому розпорядженням Кабінету Міністрів України № 223 від 18 березня 2009 р.
Також позивач стверджує, що виконання будівельних робіт заплановано проводити на землях, зайнятих морем. Порядок отримання дозволів на проведення робіт на землях водного фонду встановлено Постановою КМУ України від 12.06.2005г. № 557 „Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”, згідно ч. 3 п. 3 якої дозвіл на виконання будівельних робіт на землях, зайнятих морями, видається територіальними органами Мінприроди. При цьому відповідно до зазначеної Постанови для одержання дозволу на виконання робіт в обов'язковому порядку потрібне отримання узгодження від територіальних органів Держкомзему.
Так, як зазначає позивач, на теперішній час Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля Північно-західного регіону Чорного моря прийнято рішення від 11.02.2010 р. № 05/05 „Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності Державного підприємства „Одеський морський торговельний порт” щодо проведення будівельних (гідротехнічних) робіт по проекту „Будівництво Причалу № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „Одеський морський торговельний порт”.
Прийняття зазначеного рішення призвело до зупинення робіт, які виконувались позивачем, та значним чином вплинуло на правовідносини із підрядною організацією, крім того воно призвело до простою робочої сили та значного кола будівельної техніки, що у свою чергу чинить значні збитки для позивача.
З огляду на зазначене, позивач звернувся до природоохоронних органів із заявою № 82 від 19.02.2010 р. про надання дозволу на будівництво зазначеного об'єкта. Проте, дозвіл позивачу наданий не був.
Відповідно до п. 6.1.7 договору підряду № КД-13947 від 14.10.2009 р. на виконання робіт: „Будівельні роботи по об'єкту Причал №1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-а” до обов'язків замовника відноситься, зокрема, забезпечення видачі службами порту дозволів і узгоджень при проведенні робіт на території порту.
У зв’язку з цим позивачем був направлений на адресу ДП „Одеський морський торговельний порт” лист № 92 від 23.02.2010 р. з вимогою надати йому погодження органів Держкомзему на проведення робіт на землях, зайнятих морями, оскільки це є обов'язковою передумовою для отримання дозволу на виконання робіт в порядку, встановленому Постановою КМУ України від 12.06.2005 р. № 557 „Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”. Однак, 25.02.2010 р. позивач отримав лист ДП „ОМТП” за №020п/45 з відмовою у наданні зазначеного погодження та повідомленням, що, на думку представників ДП „ОМТП”, у даному випадку це не є обов'язковим і необхідним.
Зазначена позиція порту впливає на подальше виконання позивачем прийнятих на себе зобов'язань за договором субпідряду № 10/11 від 10 листопада 2009 р. та призводить до порушення умов як договору підряду № КД-13947 від 14.10.2009 р. „Будівельні роботи по об'єкту Причал №1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-а”, укладеного між ДП „Одеський морський торговельний порт” та Відкритим акціонерним товариством „Мостобуд”, так і до порушень умов договору субпідряду № 10/11 від 10 листопада 2009 р. „Будівельні роботи по об'єкту Причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”, укладеного між ВАТ „Мостобуд” та ТОВ „БК „Промбудсервіс”.
У зв’язку з наведеним позивач звернувся до суду з даним позовом про зобов’язання ДП „Одеський морський торговельний порт” надати підряднику погодження територіальних органів Державного комітету із земельних ресурсів на виконання робіт: „Будівельні роботи по об'єкту причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-а” та зобов’язання звернутись до територіальних органів Мінприроди з метою отримання дозволу на виконання робіт на землях, зайнятих морями, в порядку, встановленому Постановою кабінету міністрів України від 12.06.2005 р. № 557 „Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.03.2010 р. порушено провадження у справі № 15/33-10-927 та справу призначено до розгляду в засіданні суду.
В засіданні суду 11.03.2010 р. представник позивача звернувся до суду із заявою про уточнення позовних вимог та просив суд:
- зобов’язати ДП „Одеський морський торговельний порт” надати підряднику погодження територіальних органів Державного комітету із земельних ресурсів на виконання робіт: „Будівельні роботи по об'єкту причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-а”;
- зобов’язати ДП „Одеський морський торговельний порт” та ВАТ „Мостобуд” звернутись до територіальних органів Мінприроди з метою отримання дозволу на виконання робіт на землях, зайнятих морями, в порядку, встановленому Постановою кабінету міністрів України від 12.06.2005 р. № 557 „Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”.
Також представник позивача просив суд замінити процесуальний статус третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача - ВАТ „Мостобуд” на відповідача.
Так, ухвалою господарського суду Одеської області від 11.03.2010 р. по справі № 15/33-10-927 було замінено процесуальний статус третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача - ВАТ „Мостобуд” на іншого відповідача.
Відповідач –ДП „Одеський морський торговельний порт” проти позову заперечує, вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з підстав, зазначених у запереченнях проти позову (а.с. 37-39).
Відповідач –ВАТ „Мостобуд” в засідання суду не з’явився, проте до господарського суду Одеської області надійшла заява Відкритого акціонерного товариства „Мостобуд” про розгляд справи без участі представника ВАТ, згідно якої ВАТ „Мостобуд” не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.
14.10.2009 р. між ДП „Одеський морський торговельний порт” (замовник) та ВАТ „Мостобуд” (генпідрядник) був укладений договір підряду № КД-13947, згідно якого генпідрядник бере на себе зобов’язання своїми силами і засобами за рахунок замовника виконати „Будівельні роботи по об'єкту „Причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-а” відповідно до отриманої від замовника проектної документації в обсязі періодичної договірної ціни, а замовник зобов’язується прийняти результат таких робіт і сплатити генпідряднику вартість виконаних робіт.
Вартість робіт відповідно до розділу 3 договору підряду № КД-13947 складає 57700255,20 грн.
Розділом 5 договору підряду № КД-13947 передбачено, що строк виконання робіт за договором складає 304 календарних дня безпосереднього виконання робіт на об’єкті з дня підписання цього договору при виконанні замовником своїх зобов’язань, перерахованих в п.п. 5.2.1-5.2.3 цього договору, з урахуванням п. 5.2., згідно якого роботи розпочинаються в термін не пізніше 20 календарних днів після виконання замовником необхідних умов.
Відповідно до розділу 6 договору підряду № КД-13947 від 14.10.2009 р. для виконання цього договору замовник зобов'язаний:
- забезпечити генпідряднику безперервність фінансування робіт, своєчасно сплачувати генпідряднику вартість виконаних робіт, відповідно до цього договору, шляхом переводу на поточний рахунок генпідрядника грошових коштів в сумах, в порядку і в терміни, передбачені цим договором;
- передати генпідряднику будівельний майданчик в обсязі, що забезпечить можливість проведення ним всіх робіт за даним договором;
- подовжити терміни робіт на час вимушеної зупинки, пов'язаної з виконанням робіт на діючому підприємстві згідно розділу 5 договору;
- перед початком робіт, після підписання даного договору, надати генпідряднику оформлений в установленому порядку акт-дозвіл на виробництво робіт;
- надати генпідряднику погоджену замовником до виробництва робіт проектну документацію (стадія „робоча документація”). Передача проектної документації оформляється відповідним двостороннім актом, підписаним відповідальними представниками технічного нагляду замовника і генпідрядником;
- сприяти генпідряднику по закриттю (обмеженню) руху технологічного транспорту та перевантажувальної техніки для виробництва робіт;
- забезпечити видачу службами порту дозволів і узгоджень при проведенні робіт на території порту, в тому числі: стосовно утилізації відходів від демонтажу існуючих конструкцій; вогневих та інших пожежобезпечних робіт; підключення (переключення) до інженерних мереж и т.п. Оплату за надання цих послуг (отримання дозволів) здійснює генпідрядник;
- оформити за списками генпідрядника, і залучених ним субпідрядних організацій перепустки для проходу та в’їзду на територію ДП „ОМТП” (по вартості бланків);
- забезпечити генпідрядника, відповідно до його заявок, електроенергією та водою на місці виробництва робіт на території порту, в обсягах, необхідних для виконання зобов'язань останнього, за даним договором, за тарифами, діючими під час надання відповідних послуг в порту;
- до початку робіт, надати майданчик для розміщення тимчасових споруд, складування і виготовлення будівельних конструкцій;
- завчасно (до початку виконання робіт), доводити до відома генпідрядника зміни в проектній документації, внесені самим замовником, проектною організацією, зацікавленими службами ДП ОМТП. Передача зміненої проектної документації оформляється відповідним двостороннім актом, підписаним відповідальними представниками технічного нагляду замовника і генпідрядником;
- сплатити штраф і відшкодувати збитки, в разі невиконання, або неналежного виконання ним зобов'язань за цим договором, якщо він не доведе, що порушення договору сталося не з його вини;
- виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені договором, Цивільним і Господарським кодексами України, та іншими актами діючого законодавства.
Відповідно до ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Статтею 875 Цивільного кодексу України визначено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 838 Цивільного кодексу України підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник. Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов'язку.
Відповідно до п. 6.4.2. договору підряду № КД-13947 від 14.10.2009 р. генпідрядник має право залучити для виконання обсягів робіт субпідрядні організації, які мають відповідні дозвільні документи.
Так, 20.11.2009 р. між відокремленим структурним підрозділом (філією) ВАТ „Мостобуд” Мостозагін № 23 (підрядник) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Промбудсервіс” (субпідрядник) був укладений договір субпідряду № 10/11 на виконання робіт: „Будівельні роботи по об'єкту „Причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-А”, згідно якого субпідрядник бере на себе зобов’язання своїми силами і засобами за дорученням і за рахунок підрядника виконати роботи при будівництві об’єкту „Причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-А” відповідно до отриманої від підрядника проектної документації в обсязі періодичної договірної ціни, а підрядник зобов’язується прийняти результат таких робіт і сплатити субпідряднику вартість виконаних робіт.
Відповідно до пункту 6.1 договору субпідряду № 10/11 для виконання цього договору підрядник - Відокремленим структурний підрозділ (філія) ВАТ „Мостобуд” Мостозагін № 23 зобов’язаний:
- перед початком робіт, після підписання даного договору, надати субпідряднику оформлений в установленому порядку акт-дозвіл на виробництво робіт з підписанням двостророннього акту прийому-передачі;
- надати субпідряднику погоджену підряднику до виробництва робіт проектну документацію (стадія „робоча документація”). Передача проектної документації оформляється відповідним двостороннім актом, підписаним відповідальними представниками підрядника і субпідрядника;
- забезпечити надання субпідряднику службами порту дозволів і узгоджень при проведенні робіт на території порту, в тому числі: стосовно утилізації відходів від демонтажу існуючих конструкцій; вогневих та інших пожежобезпечних робіт; підключення (переключення) до інженерних мереж и т.п. Оплату за надання цих послуг (отримання дозволів) здійснює субпідрядник;
Пунктом 5.1 договору субпідряду № 10/11 передбачено, що субпідрядник починає роботи на об’єкті з дня підписання цього договору сторонами. Роботи виконуються згідно графіка виконання робіт, наданого генпідрядником –ВАТ „Мостобуд”.
Також, як зазначено позивачем та підтверджується наявними в матеріалах справи документами, виконання позивачем будівельних робіт має проводитись на землях, зайнятих морем.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-західного регіону Чорного моря № 05/05 від 11.02.2010 р. було тимчасово заборонено (зупинено) діяльність Державного підприємства „Одеський морський торговельний порт” щодо проведення будівельних (гідротехнічних) робіт по проекту „Будівництво Причалу №1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „Одеський морський торговельний порт”.
Так, з вказаного рішення № 05/05 від 11.02.2010 р. вбачається, що в ході позапланової перевірки ДП „Одеський морський торговельний порт” було встановлено проведення будівельних (гідротехнічних) робіт по проекту „Будівництво Причалу № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „Одеський морський торговельний порт” без дозволу Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-західного регіону Чорного моря, чим порушено вимоги чинного законодавства.
Прийняття зазначеного рішення, як стверджує позивач, призвело до зупинення робіт, які виконувались ТОВ „Будівельна компанія „Промбудсервіс”, та значним чином вплинуло на правовідносини із підрядною організацією, крім того призвело до простою робочої сили та значного кола будівельної техніки, що у свою чергу чинить значні збитки для позивача.
У зв’язку з цим 19.02.2010 р. ТОВ „Будівельна компанія „Промбудсервіс” звернулось до начальника Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-західного регіону Чорного моря із заявою № 82 про видачу дозволу на проведення гідротехнічних робіт на об’єкті „Причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „Одеський морський торговельний порт”. Проте, як зазначає позивач, державною інспекцією не був наданий позивачу відповідний дозвіл.
Так, відповідно до ст. 86 Водного кодексу України на земельних ділянках дна річок, озер, водосховищ, морів та інших водних об'єктів можуть проводитися роботи, пов'язані з будівництвом гідротехнічних споруд, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням корисних копалин (крім піску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок), прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи. Місця і порядок проведення зазначених робіт визначаються відповідно до проектів, що погоджуються з державними органами охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології.
Згідно п 15. Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря України від забруднення та засмічення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 р. № 269, у разі проведення робіт, пов'язаних з будівництвом гідротехнічних споруд, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням корисних копалин, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також проведенням бурових та геологорозвідувальних робіт, повинні передбачатися заходи щодо запобігання забрудненню внутрішніх морських вод і територіального моря стічними водами, забруднюючими речовинами, включаючи радіоактивні, відходами та сміттям. Усі перелічені роботи, які проводяться у внутрішніх морських водах і територіальному морі України, здійснюються на підставі дозволів, що видаються державними інспекціями охорони Чорного та Азовського морів Мінприроди.
Порядок отримання дозволів на проведення робіт на землях водного фонду визначений Порядком видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2005 р. № 557.
Відповідно до ч. 2 п. 3 вказаного Порядку дозволи видаються територіальними органами Мінприроди - у разі проведення робіт на землях прибережних захисних смуг морів і на землях, зайнятих морями.
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене, суд доходить висновку про необхідність отримання ДП „Одеський морський торговельний порт” дозволу територіального органу Мінприроди, яким в даному випадку є Державна екологічна інспекція з охорони довкілля Північно-західного регіону Чорного моря, на проведення гідротехнічних робіт на об’єкті „Причал №1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „Одеський морський торговельний порт”.
Згідно ч. 1 п. 5 Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду для отримання дозволу суб'єкт господарювання подає заяву до відповідного органу, уповноваженого його видавати. До заяви додаються документи, що підтверджують статус (копії статуту (положення), свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта господарювання та інші документи за переліком, затвердженим Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, Мінприроди та Держводгоспом).
Таким чином, саме ДП „Одеський морський торговельний порт” як суб’єкт господарювання на замовлення якого здійснюються будівельні роботи в акваторії моря, має звертатись до Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-західного регіону Чорного моря і заявою про видачу відповідного дозволу на здійснення таких робіт.
Враховуючи вищенаведене, суд доходить до висновку, що вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Промбудсервіс” про зобов’язання ДП „Одеський морський торговельний порт” та ВАТ „Мостобуд” звернутись до територіальних органів Мінприроди з метою отримання дозволу на виконання робіт на землях, зайнятих морями, в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2005 р. № 557 „Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду” частково обґрунтовані, а саме в частині вимог про зобов’язання ДП „Одеський морський торговельний порт” у зв’язку з тим, що саме ДП є господарюючи суб’єктом.
Щодо вимог Товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Промбудсервіс” про зобов’язання надати підряднику погодження територіальних органів Державного комітету із земельних ресурсів на виконання робіт: „Будівельні роботи по об'єкту причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-а” суд зазначає наступне.
Відповідно ч. 2 п. 5 Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду суб'єкт господарювання, який претендує на отримання дозволу, обов'язково узгоджує питання видачі дозволу з органами місцевого самоврядування, територіальними органами Держкомзему, державними органами рибного господарства - у разі проведення робіт у рибогосподарських водних об'єктах, територіальними органами Держкомлісгоспу - у разі проведення робіт у лісах на землях водного фонду.
Так, з матеріалів справи вбачається, що розпорядженням № 226 від 25.03.2009 р. Приморською районною державною адміністрацією було затверджено робочий проект причалу № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученнями ДП „Одеський морський торговельний порт”; наказом Міністерства транспорту та зв’язку України № 347 від 31.03.2009 р. було затверджено робочий проект „Коригування робочого проекту причалу 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученнями” (випуску 2007 р.) (з урахуванням виділення пускових комплексів № 1, 2А, 2Б, 3Б, 4)” ДП „Одеський морський торговельний порт”; листом за № 1-14-17/2535 від 19.06.2009 р. Державним комітетом рибного господарства України було погоджено вказаний робочий проект ДП „Одеський морський торговельний порт”. Також згідно листа Одеської обласної державної адміністрації № 29/01-23-4726/4703 від 18.08.2009 р., адресованого на адресу ДП „Одеський морський торговельний порт”, адміністрація не заперечує щодо будівництва причалу № 1-з та представленої заяви про намір.
Проте, як стверджує позивач, для здійснення робіт з „Будівництва Причалу № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „Одеський морський торговельний порт” необхідно отримати відповідне погодження органів Держкомзему.
Так, 23.02.2010 р. позивачем був направлений на адресу ДП „Одеський морський торговельний порт” лист № 92 з вимогою надати йому погодження органів Держкомзему на проведення робіт на землях, зайнятих морями, оскільки це є обов'язковою передумовою для отримання дозволу на виконання робіт в порядку, встановленому Постановою КМУ України від 12.06.2005 р. № 557 „Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”.
Листом від 25.02.2010 р. № 020п/45 ДП „Одеський морський торговельний порт” було відмовлено позивачу у наданні зазначеного погодження у зв’язку з тим, що перелік органів з якими необхідно погоджувати роботи, передбачений ст. 86 Водного кодексу України. Вказаний перелік є вичерпним та в ньому не зазначено про необхідність отримання погодження органів Держкомзему.
До того ж листом від 05.02.2010 р. № 2-7-14/632 Головним управлінням держкомзему у Одеській області було відмовлено ДП „Одеський морський торговельний порт” в узгодженні питання щодо видачі дозволу на проведення будівельних, гідротехнічних та днопоглиблювальних робіт у зв’язку з тим, що зазначена земельна ділянка є ділянкою морського дна територіального моря України (українська частина акваторії Чорного моря є водним об'єктом загальнодержавного значення), що не входить у межі жодного адміністративно-територіального утворення (Одеської області, міста Одеси чи будь-якого з суміжних із містом районів) та за обліковими даними у межах Одеської області не рахується. Тому узгодження даного питання не входить до компетенції головного управління, яке є територіальним органом Держкомзему на території Одеської області.
Як вбачається з матеріалів справи, акваторія, на якій заплановано „Будівництво Причалу № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „Одеський морський торговельний порт” була надана ДП „Одеський морський торговельний порт” у користування на підставі постанови КМУ № 223 від 18.03.2009 р.
Статтею 74 Кодексу торговельного мореплавства встановлено, що територією морського порту є відведені порту землі. До території морського порту також належать намиті, насипані або створені із застосуванням інших гідротехнічних технологій площі, створені за рахунок порту і за користування якими не стягується плата. Акваторією морського порту є відведені порту водні простори. Територія і акваторія морського порту є державною власністю і надаються порту в користування. Відведення земельних і водних ділянок для морського порту, а також вилучення цих ділянок здійснюються в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Відповідно до ст. 5 Водного кодексу України до водних об'єктів загальнодержавного значення належать внутрішні морські води та територіальне море.
Згідно до ст. 6 Закону України „Про розмежування земель державної та комунальної власності” при розмежуванні земель державної та комунальної власності не можуть передаватися до земель комунальної власності: землі під водними об'єктами загальнодержавного значення відповідно до законодавства України, а також землі під береговими смугами водних шляхів, водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони об'єктів водного фонду загальнодержавного значення за межами населених пунктів.
Таким чином, враховуючи те, що акваторія, на якій заплановано будівництво Причалу № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „Одеський морський торговельний порт” відноситься до об’єктів державної, а не комунальної власності, суд доходить висновку про необґрунтованість вимог позивача про зобов’язання ДП „Одеський морський торговельний порт” надати підряднику погодження територіальних органів Державного комітету із земельних ресурсів на виконання робіт: „Будівельні роботи по об'єкту причал № 1-з для генеральних вантажів на Андросівському молу зі сполученням ДП „ОМТП”. Пусковий комплекс 3-а”.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно положень ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Враховуючи усе вищенаведене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги частково обґрунтовані, у зв'язку з чим підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Промбудсервіс” до Державного підприємства „Одеський морський торговельний порт” та Відкритого акціонерного товариства „Мостобуд” про зобов’язання виконати певні дії задовольнити частково.
2. Зобов’язати Державне підприємство „Одеський морський торговельний порт” (65026, м. Одеса, Митна площа, 1, код ЄДРПОУ 01125666) звернутись до територіальних органів Мінприроди з метою отримання дозволу на виконання робіт на землях, зайнятих морями, в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2005 р. № 557 „Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”.
3. В решті частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя