Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 758/141/23
Категорія 55
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2023 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Захарчук С. С.,
за участю секретаря судового засідання - Бублик А. О.,
розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних витрат, про стягнення суми,
В С Т А Н О В И В :
Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації (далі - «Управління») звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 , у якому просило стягнути з ОСОБА_1 виплачені їй кошти у розмірі: 5 315 грн. 25 коп. на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних витрат.
Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 було призначено субсидію з травня 2019 року по квітень 2020 року включно на дві особи на підставі заяви про призначення та надання житлової субсидії від 10.07.2019.
У цій заяві відповідач зазначила, що зобов`язується протягом місяця повідомити у разі виникнення обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, зокрема щодо придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50 000 грн.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.01.2022 № 29406785 ОСОБА_1 було здійснено державну реєстрацію квартири відповідно до договору купівлі-продажу за адресою: АДРЕСА_1 .
З наданої відповідачем копії договору купівлі-продажу №2218 від 21.10.2020 вартість купівлі зазначеної квартири становить 233 000 грн.
Таким чином, відповідачем у місячний термін не було повідомлено Управління про купівлю квартири, вартість якої на дату проведення операції перевищує 50 000 грн., що вплинуло на право призначення в автоматичному режимі житлової субсидії з травня 2021 та виплату коштів житлової субсидії у розмірі 5 315 грн. 25 коп.
30.05.2022 та 01.12.2022 Управління проінформувало ОСОБА_1 про порядок призначення житлової субсидії та умови повернення надміру нарахованої та виплаченої субсидії
З огляду на це, станом на дату подання позову, відповідач не повернула надміру нараховану та виплачену субсидію у розмірі 5 315 грн. 25 коп.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив позов задовольнити.
Відповідно до ухвали Подільського районного суду м. Києва від 23.01.2023 було відкрито провадження у цивільній справі за позовом Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відзив на позовну заяву від відповідача не надходив.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши письмові докази в справі в їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Судом установлено, що відповідно до заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через ТА «Ощадбанк» №577 від 10.07.2019 ОСОБА_1 підтвердила, що у разі виникнення, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку; зміна в переліку отримуваних житлово-комунльних послуг; придбання майна, товарі або оплата послуг на суму, що перевищує 50 000 грн.; заборгованість подат три місяці за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (а.с. 9).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру про власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів від 10.01.2022 ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу №2218 від 21.10.2020 (а.с. 18).
Згідно із Актом проведення додаткової перевірки інформації, що надається заявниками для призначення субсидій на житлово-комунальні послуги від 27.05.2022 щодо ОСОБА_1 , встановлено та підтверджено факт порушення, а саме: у жовтні 2020 року здійснено купівлю квартири, вартість якої перевищує 50 000 грн., про що не повідомлено до управління протягом 30 календарних днів. Виплачені понаднормово кошти житлової субсидії підлягають поверненню за період з жовтня 2021 року по грудень 2021 року у розмірі 5 315 грн. 25 коп. (а.с. 19)
Позивачем до позовної заяви додано розрахунки субсидії на ЖКП до особової справи № 3342 (а.с. 14-17).
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі - Положення).
Відповідно до п. 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган (до 30 листопада 2022 р. включно - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, з 1 грудня 2022 р. - орган Пенсійного фонду України) про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення;
Згідно з п. п. 4 п. 14 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, зокрема, будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, зокрема, купівлю квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету).
Відповідно до п. 119 Положення за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
За змістом пунктів 121, 125 Положення надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше непередбачено заявою). У випадках, зазначених в абзацах четвертому, п`ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.
У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку, що передбачено пунктом 127 Положення.
Як установлено судом, Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації листами №10651-2604 від 30.05.2022, №10651-10245 від 01.12.2022 просило відповідача відшкодувати виплачені кошти у добровільному порядку (а.с. 21,22).
Доказів добровільного повернення відповідачем сум цієї допомоги матеріали справи не містять.
Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
У статті 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Аналогічний висновок зробив і Верховний Суд України в постанові від 2 липня 2014 року у справі № 6-91цс14.
Відповідно до частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частини 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом установлено, що відповідач була проінформована про її обов`язок повідомляти органи соціального захисту про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги, однак, матеріали справи не містять доказів того, що відповідач у визначений спосіб повідомила щодо купівлі квартири на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 000 грн.
Враховуючи наведене, а також за відсутність доказів добровільного повернення надміру виплачених коштів, які набуті без достатньої правової підстави, суд прийшов до висновку про задоволення позову.
Відповідно до п. 1 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року № 65 (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27 березня 2017 року №349) Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є бюджетною організацією та підпорядковується Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Згідно з п. п. 3.1, 3.2 п. 3 цього Положення головними завданням Центру є забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави; підготовка документів для виплати всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого і рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку Управління діє в своїх інтересах, проте надміру виплачені кошти, згідно покладених на Управління завдань, здійснює саме Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати понесені позивачем у вигляді сплати судового збору в розмірі 2 481 грн. підлягають стягненню з ОСОБА_1 на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, п. п. 14, 90, 119, 121, 125, 127 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, п. п. 1, 3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року № 65, ст. ст. 1-18, 76-81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 274-279, 289, 354 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Позов Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 31б, код ЄДРПОУ 37393782) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних витрат (03065, м. Київ, пр. Л. Гузара, 7, код ЄДРПОУ 22886300), про суми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації 5 315 (п`ять тисяч триста п`ятнадцять) грн. 25 коп. надмірно виплаченої суми допомоги.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення - 21.09.2023.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Світлана ЗАХАРЧУК