Єдиний державний реєстр судових рішень
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/1596/23
Провадження № 2-а/542/13/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2023 року смт Нові Санжари
Новосанжарський районнийсуд Полтавськоїобласті ускладі суддіАфанасьєвої Ю.О.,розглянувши матеріалипозовної заяви ОСОБА_1 доДержавної службиУкраїни збезпеки натранспорті (Укртрансбезпека) про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №022256 від 05.09.2023,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №022256 від 05.09.2023.
Відповідно до п. 4 ч. 1ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Дослідивши матеріали позову, вважаю, що вони подані із порушенням правил підсудності з наступних підстав.
Звертаючись з даним позовом до Новосанжарського районного суду Полтавської області, позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №022256 від 05.09.2023.
Згідно з оспорюваною постановою, у зв`язку із порушенням позивачем абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» на нього накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000 грн. 00 коп.
При цьому, згідно акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 29.07.2023 року та акту №0071872 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 29.07.2023 (а.с.10, 11), позивач є фізичною особою підприємцем ФОП ОСОБА_1 , який й був суб`єктом перевірки.
Тобто, предметом оскарження є постанова, прийнята відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарської санкції до позивача, як суб`єкта господарювання та автомобільного перевізника, та накладення штрафу відповідно до статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Вирішуючи питання чи пов`язана ця справа зі справою про притягнення до адміністративної відповідальності, яка відповідно до пункту 1 частини 1 статті 20 КАС України може бути розглянута місцевим загальним судом як адміністративним, суд виходить із положень статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», якою передбачено відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідно до зазначеної норми до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Згідно зі статтею 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Статтею 238 Господарського кодексу України також передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З тексту позовної заяви та долученої постанови вбачається, що предметом спору згідно з заявленим адміністративним позовом є оскарження позивачем дій суб`єкта владних повноважень щодо застосування господарського-фінансових санкцій, передбачених статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а не рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки позивача не було притягнуто до адміністративної відповідальності та не накладено адміністративного стягнення відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За правилами предметної юрисдикції, визначеними у ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб`єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб`єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Частиною першою статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України визначено вичерпний перелік адміністративних справ, що підлягають розгляду місцевими загальними судами як адміністративними.
Відповідно до частини другої статті 20 КАС України усі справи, крім визначених частиною першою статті 20 КАС України, підсудні окружним адміністративним судам.
Таким чином, оскільки спір виник між позивачем, як фізичною особою підприємцем та органом, наділеним владними повноваженнями з приводу застосування до суб`єкта господарювання господарсько-фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт, а не щодо рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень у справах про притягнення фізичної особи до адміністративної відповідальності, то суд дійшов до висновку, що зазначений спір відповідно до предметної юрисдикції адміністративних судів має розглядатись відповідним окружним адміністративним судом.
При цьому, слід зазначити, що прийняття судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 КАС України, є підставою для скасування такого рішення апеляційною інстанцією відповідно до ст. 318 КАС України.
Чинне процесуальне законодавство не передбачає можливості повернення позовної заяви у разі її предметної непідсудності суду чи відмови у відкритті провадження за такою заявою.
У зв`язку з викладеним, оскільки чинним законодавством не визначена процедура передачі адміністративної справи на розгляд іншому адміністративному суду у випадку порушення правил предметної підсудності, необхідно застосовувати до правовідносин аналогію закону, визначену ч. 6 ст. 7 КАС України.
Пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції(підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини 8 статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється на підставі відповідної ухвали.
Таким чином оскільки зазначений позов не підсудний місцевому суду як адміністративному суду, тому його слід передати за підсудністю до окружного адміністративного суду.
За місцем проживання позивача ОСОБА_1 та місцезнаходженням відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті діє відповідний окружний адміністративний суд - Полтавський окружний адміністративний суд (адреса: 36039, м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26, веб-сайт:https://adm.pl.court.gov.ua, E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua).
За правилами ч. 8 ст. 29 КАС України,передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись ст. 7, 20, 29, 241-243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 доДержавної службиУкраїни збезпеки натранспорті (Укртрансбезпека) про скасування постановипро застосуванняадміністративно-господарськогоштрафу №022256від 05.09.2023 - передати за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у разі постановлення ухвали без участі особи, яка її оскаржує, протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Передачу адміністративної справи з Новосанжарського районного суду Полтавської області до Полтавського окружного адміністративного суду на підставі цієї ухвали, здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області Ю.О.Афанасьєва