Рішення № 113589766, 14.09.2023, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
14.09.2023
Номер справи
914/2309/23
Номер документу
113589766
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.09.2023 Справа № 914/2309/23

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Трускавецького В. П., за участю секретаря судового засідання Шевчук О. О., розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Львівська залізниця», м. Львів,до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, м. Львів,про:скасування державної реєстрації земельних ділянок.За участю представників:від позивача:Левицька О. А. адвокат,від відповідача:Телічак Ю. В. представник.Судові процедури.

1.На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Львівська залізниця» до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про скасування державної реєстрації земельних ділянок 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019.

2.Ухвалою суду від 01.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 14.09.2023.

3.14 серпня 2023 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 19819/23).

4.Ухвалою суду від 14.09.2023 закрито підготовче провадження у справі та за письмовою згодою сторін призначено розгляд справи по суті в той самий день після закриття підготовчого судового засідання, а саме на 14.09.2023 о 15:20 год.

5.У судовому засіданні 14.09.2023 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Аргументи сторін.

6.Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що постановою Львівського апеляційного суду від 21.05.2019 у справі № 466/5481/14-ц ухвалено нове рішення у вказаній справі, яким, зокрема, скасовано державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,15 га (кадастровий номер 4610166300:08:001:0018) та на земельну ділянку площею 0,0315 га (кадастровий номер 4610166300:08:001:0019), витребувано від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у власність держави в особі Міністерства інфраструктури України від імені якого діє АТ «Українська залізниця» земельну ділянку кадастровий номер 4610166300:08:001:0019, витребувано від ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у власність держави в особі Міністерства інфраструктури України від імені якого діє АТ «Українська залізниця» земельну ділянку кадастровий номер 4610166300:08:001:0018.

7.Позивач посилаючись на Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 вказує, що Державний кадастровий реєстратор в день отримання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вносить відомості про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних зазначеного Реєстру до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі.

8.Регіональна філія «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця» зверталася до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області з вимогою скасувати державну реєстрацію згаданих земельних ділянок, однак отримало відмову у здійсненні відповідних дій, мотивовану тим, що постанова Львівського апеляційного суду від 21.05.2019 у справі № 466/5481/14-ц не містить вимоги про скасування державної реєстрації земельних ділянок.

9.Відтак, позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає, що така відмова порушує його право на користування земельними ділянками кадастрові номери 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019.

10.Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив проти задоволення позову та зазначив, що підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки передбачені в ч. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр», відповідно до якої державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

11.На адресу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області не надходило рішення суду, де в резолютивній частині містилося б зобов`язання скасувати державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019, відтак, підстави для здійснення такого скасування у нього відсутні.

Обставини справи.

12.Постановою Львівського апеляційного суду від 21.05.2019 у справі № 466/5481/14-ц ухвалено нове рішення у вказаній справі, яким, поміж іншого, скасовано державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,15 га (кадастровий номер 4610166300:08:001:0018) та на земельну ділянку площею 0,0315 га (кадастровий номер 4610166300:08:001:0019), витребувано від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у власність держави в особі Міністерства інфраструктури України від імені якого діє АТ «Українська залізниця» земельну ділянку кадастровий номер 4610166300:08:001:0019, витребувано від ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у власність держави в особі Міністерства інфраструктури України від імені якого діє АТ «Українська залізниця» земельну ділянку кадастровий номер 4610166300:08:001:0018.

13.З Інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щобо об`єкта нерухомого майна, а саме: земельних ділянок кадастровий номер 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019 вбачається, що станом на 03.07.2023 право власності на вказані об`єкти припинено (Інформаційні довідки № 337740937 та №/ 337741632 відповідно).

14.Листом від 07.11.2022 позивач звернувся до відповідача з вимогою скасувати, зокрема, кадастрові номери 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019 відповідно до ч. 10. ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

15.Листом № 19-13-0.2-3917/2-22 від 05.12.2022 відповідач повідомив позивача, що відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Постанова Львівського апеляційного суду від 21.05.2019 у справі № 466/5481/14-ц не містять вимоги про скасування державної реєстрації земельних ділянок.

16.Вважаючи свої права та законні інтереси порушеними, позивач у липні 2023 року звернувся до суду з даним позовом.

Позиція суду.

17.Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

18.Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а)визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в)визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

19.За приписами ч. 2 ст. 95 ЗК України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

20.Судом у п. 9 даного рішення встановлено, що постановою Львівського апеляційного суду від 21.05.2019 у справі № 466/5481/14-ц ухвалено нове рішення у вказаній справі, яким, поміж іншого, скасовано державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,15 га (кадастровий номер 4610166300:08:001:0018) та на земельну ділянку площею 0,0315 га (кадастровий номер 4610166300:08:001:0019), витребувано від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у власність держави в особі Міністерства інфраструктури України від імені якого діє АТ «Українська залізниця» земельну ділянку кадастровий номер 4610166300:08:001:0019, витребувано від ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у власність держави в особі Міністерства інфраструктури України від імені якого діє АТ «Українська залізниця» земельну ділянку кадастровий номер 4610166300:08:001:0018.

21.Вказаним судовим рішенням також встановлено, що ДТГО «Львівська залізниця», за погодженням з органом місцевого самоврядування» значиться користувачем означеної у Плані відведення земельної ділянки і цей документ є належним доказом в підтвердження права позивача (АТ «Українська залізниця») на постійне користування земельною ділянкою, розташованою в межах смуги відведення лінії Рудно-Підбірці Львівської залізниці від км4+850м до км11+106м, яка відноситься до земель державної власності».

22.Крім того, з Інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, а саме: земельних ділянок кадастровий номер 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019 встановлено, що станом на 03.07.2023 право власності на вказані об`єкти припинено (Інформаційні довідки № 337740937 та №/ 337741632 відповідно).

23.Однак, безпідставна державна реєстрація у Державному земельному кадастрі земельних ділянок з кадастровими номерами 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019, які є частинами земельної ділянки, яка належить позивачу на праві постійного користування є перешкодою для позивача у здійсненні ефективного володіння, користування і розпорядження його майном.

24.Крім того, подальша наявність відомостей щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019 у Державному земельному кадастрі порушуватиме принципи об`єктивності, достовірності, повноти відомостей Державного земельного кадастру.

25.Підстави для скасування державної реєстрації земельних ділянок також передбачені частиною 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.

26.Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Аналогічні норми наведені в пункті 114 Порядку.

27.При цьому, визначені законом підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки не надають можливості усунути порушення прав позивача, яке виникло внаслідок встановлених судом обставин, оскільки у чинному законодавстві України відсутні механізми щодо самостійного звернення позивача до органів Держгеокадастру із заявою про скасування протиправного запису, який порушує його права.

28.За приписами ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожному гарантується його право на судовий захист цивільних прав у разі їх порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, способами, визначеними ч. 2 ст. 16 цього Кодексу.

29.Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права, визнання правочину недійсним, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов`язку в натурі, зміна правовідношення, припинення правовідношення, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової) шкоди, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

30.Частиною 1 ст. 5 Господарського процесуального України передбачено, що здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

31.При цьому суб`єкт порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права.

32.Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2021 у справі №910/2861/18,від 04.06.2019 по справі №916/3156/17, від 11.09.2018 по справі № 905/1926/16).

33.Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

34.Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

35.Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

36.Відповідно до ч. 13 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі, зокрема скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

37.Положення аналогічного змісту закріплені також у ч. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» та п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, згідно з якими державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

38.При зверненні до суду з даним позовом позивачем обрано такий спосіб захисту, який може відновити його становище та захистити порушене право, а саме скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019.

39.З урахуванням наведеного позовні вимоги про скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019 заявлені обґрунтовано та підлягають задоволенню.

Судові витрати.

40. У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на відсутність вини відповідача у виникненні даного спору, а також те, що позивач просить залишити судові витрати по сплаті судового збору за ним, суд покладає на АТ «Українська залізниця» судовий збір за подання позовної заяви.

Разом з тим, суд також зазначає, що при зверненні з позовною заявою до суду позивачем не в повному обсязі було сплачено судовий збір за подачу даної позовної заяви (судовий збір сплачено за 1 вимогу немайнового характеру, натомість заявлено дві), в зв`язку з чим необхідно стягнути з позивача в дохід Державного бюджету України 2684,00 грн судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 10, 12, 13, 20, 73, 74, 76, 79, 129, 165, 178, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Скасувати державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 4610166300:08:001:0018 та 4610166300:08:001:0019.

3.Судові витрати позивача за подання позовної заяви покласти на Акціонерне товариство «Українська залізниця».

4.Стягнути з Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройца, 5; ідентифікаційний код 40075815) в особі Регіональної філії «Львівська залізниця» (79007, м. Львів, вул. Гоголя, 1; ідентифікаційний код 40081195) в дохід Державного бюджету України 2684,00 грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 20.09.2023.

Суддя Трускавецький В.П.