Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 530/686/23
Провадження № 3/535/474/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2023 року смт Котельва
Котелевський районний суд Полтавської області у складі головуючого-судді: Мальцева С.О., за участю секретаря судових засідань Кашуба Ю.С.; прокурора Грінченко М.В., захисника Кулика В.О. особи, яка притягається до адміністративної відповідальні ОСОБА_1 , розглянувши об`єднану справу про адміністративні правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області у відношенні
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Клюшниківка Миргородського району Полтавської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на момент складення протоколів працюючого директором КНП «Зінківський ЦПМСД»
за ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зінківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зінківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 04.01.2022 №2 «Про прийняття на роботу за сумісництвом», відповідно до якого наказав прийняти на роботу за сумісництвом ОСОБА_3 , на 0, 5 посади реєстратора медичного Зінківської АЗПСМ КНП «Зінківського ЦПМСД» з 04.01.2022 по 31.12.2022, яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зінківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зінківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересам та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 25.04.2023 №6 «Про преміювання з нагоди Всесвітнього дня охорони праці», відповідно до якого наказав за сумлінну працю та з нагоди Всесвітнього дня охорони праці преміювати інженера з охорони праці КНП «Зінківський Центр ПМСД» ОСОБА_3 у сумі 1 300 грн., яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зінківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зінківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 02.01.2023 №1 «Про особове», відповідно до якого наказав дозволити ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці ІАУТДП КНП «Зінківського ЦПМСД», надбавку у розмірі 50% до посадового окладу, за складність і напруженість в роботі з 02.01.2023 по 31.12.2023, яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зінківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зінківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 02.01.2023 №1 «Про прийняття на роботу за сумісництво», відповідно до якого наказав прийняти на роботу за сумісництвом ОСОБА_3 , на 0, 5 посади реєстратора медичного Зінківської АЗПСМ КНП «Зінківського ЦПМСД» з 02.01.2023 по 31.12.2023, яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зінківський центр первинної медико- санітарної допомог» Зінківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересам та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 01.12.2022 №19-А «Про особове», відповідно до якого наказав дозволити ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці ІАУТДП КНП «Зінківського ЦПМСД», надбавку у розмірі 50% до посадового окладу, за складність і напруженість в роботі з 01.12.2022 по 31.12.2022, яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172 - 7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зінківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зінківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересам та своїми службовими повноваженнями, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 04.01.2022 №2 «Про прийняття на роботу за сумісництвом», відповідно до якого наказав прийняти на роботу за сумісництвом ОСОБА_3 , на 0,5 посади реєстратора медичного Зінківської АЗПСМ КНП «Зінківського ЦПМСД» з 04.01.2022 по 31.12.2022, яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зінківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зінківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 01.12.2022 №19-А «Про особове», відповідно до якого наказав дозволити ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці ІАУТДП КНП «Зінківського ЦПМСД», надбавку у розмірі 50% до посадового окладу, за складність у напруженість в роботі з 01.12.2022 по 31.12.2022, яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зінківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зінківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 02.01.2023 №1 «Про прийняття на роботу за сумісництвом», відповідно до якого наказав прийняти на роботу за сумісництвом ОСОБА_3 , на 0, 5 посади реєстратора медичного Зінківської АЗПСМ КНП «Зінківського ЦПМСД» з 02.01.2023 по 31.12.2023, яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зінківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зінківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 02.01.2023 №1 «Про особове», відповідно до якого наказав дозволити ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці ІАУТДП КНП «Зінківського ЦПМСД», надбавку у розмірі 50% до посадового окладу, за складність і напруженість в роботі з 02.01.2023 по 31.12.2023, яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зінківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зінківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 25.04.2023 36 «Про преміювання з нагоди Всесвітнього дня охорони праці», відповідно до якого наказав за сумлінну працю та з нагоди Всесвітнього дня охорони праці преміювати інженера з охорони праці КНП «Зінківський Центр ПМСД» ОСОБА_3 у сумі 1 300 грн., яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_2 та його представник - адвокат Кулик В.О., кожен окремо, просили закрити провадження по адміністративній справі у зв`язку з відсутністю складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП посилаючись на те, що чинним законодавством не визначено форми та/або змісту повідомлення про наявність в особи конфлікту інтересів; працівниками поліції не вчинялося жодних дій спрямованих на з`ясування того чи здійснював ОСОБА_2 повідомлення про наявність в нього конфлікту інтересів Зінківську міську раду або НАЗК в усній формі; недостатність здобутих працівником поліції доказів, недотримання викладених в рішеннях ЄСПЛ принципів «якості закону» та доведення вини особи «поза розумним сумнівом», існують беззаперечні підстави для закриття провадження по справі у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Прокурор обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП. Просить визнати винним та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме за ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його представника, думку прокурора, дослідивши письмові докази, суд вважає, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП з огляду на таке.
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2, 1.4, 2.2, 4.2, 4.4, 4.7, 4.9, 8.1.3, 8.1.4 Статуту. комунального некомерційного підприємства «Зіньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської міської ради Полтавської області (нова редакція), затвердженого рішенням четвертої (позачергової) сесії Зіньківської міської ради восьмого скликання від 15.01.2021, комунальне некомерційне підприємство «Зіньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської міської ради Полтавської області» (надалі Підприємство) є закладом охорони здоров?я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає первинну медичну допомогу та здійснює управління медичного обслуговування населення на території Зіньківської громади Полтавської області, вживає заходи з профілактики захворювань населення та підтримки громадського здоров?я; Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов?язків комунального закладу «Зіньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської районної ради, засновником, власником Підприємства є територіальна громада сіл, міста Зінькова Полтавської області в особі Зіньківської міської ради Полтавської області (далі - Засновник). Органом управління Підприємства є виконавчий комітет Зіньківської міської ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику та органу управління з усіх питань діяльності; місцезнаходження Підприємства: вулиця Івана Петровського, будинок 2, місто Зіньків Полтавської області; Підприємство є юридичною особою публічного права. Права та обов?язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації; Підприємство здійснює некомерційну господарську діяльність, організовує свою діяльність відповідно до фінансового плану, затвердженого Засновником, самостійно організовує виробництво продукції (робіт, послуг) і реалізовує її за цінами (тарифами), що визначені в порядку, встановленому законодавством; Підприємство має самостійний баланс, рахунки в Державному казначействі України, установах банків, круглі печатки зі своїм найменуванням, штампи, також бланки з власними реквізитами;
Підприємство самостійно затверджує штатний розпис, Засновник встановлює чисельність та визначає організаційну структуру Підприємства; структура підприємства включає в себе, зокрема: інший адміністративно-управлінський та допоміжний персонал (ІАУТДП); амбулаторії загальної практики - сімейної медицини (АЗПСМ).
Отже, комунальне некомерційне підприємство «Зінківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської міської ради Полтавської області» є юридичною особою публічного права, а його посадові особи є суб`єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
20.08.2019 між відділом управління майном спільної власності територіальних громад Зіньківського району Полтавської області тa громадянином ОСОБА_2 укладено Контракт з керівником, відповідно до якого останнього призначено на посаду директора комунального некомерційного підприємства «Зіньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської районної ради Полтавської області на строк 3 (три) роки.
Наказом відділу управління майном спільної власності територіальних громад Зіньківського району Полтавської області від 20.08.2019 No 50-К
ОСОБА_2 призначено на посаду директора комунального некомерційного підприємства «Зіньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської районної ради Полтавської області за результатами проведеного конкурсу та у зв?язку з підписанням контракту терміном на три роки з 20.08.2019 по 19.08.2022 з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Відповідно до пунктів 7.4.1, 7.4.4, 7.4.5, 7.4.6, 7.4.9, 7.5.10, 7.4.14, 7.5.22 Статуту комунального некомерційного підприємства «Зіньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської міської ради Полтавської області (нова редакція), затвердженого рішенням четвертої (позачергової) сесії Зіньківської міської ради восьмого скликання від 15.01.2021, керівник Підприємства - Директор: керує згідно з чинним законодавством виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю Підприємства, відповідає за фінансово-господарські результати його діяльності; організовує роботу та ефективну взаємодію всіх структурних підрозділів, спрямовує їх діяльність на розвиток і вдосконалення з урахуванням соціальних та ринкових пріоритетів, підвищення ефективності роботи Підприємства, якості тa конкурентоспроможності послуг, що надаються, їх відповідність до стандартів надання медичної допомоги і задоволення потреб замовників і споживачів у відповідних видах медичної допомоги; діє без довіреності від імені Підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших органах, у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписує від його імені документи та видає довіреності та делегує право підпису документів іншим посадовим особам Підприємства, укладає договори, відкриває в органах Державної казначейської служби У країни та установах банків поточні та інші рахунки; самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та цим внутрішньої Статутом до компетенції Засновника, затверджує штатний розпис, порядок організації та сфери діяльності структурних підрозділів Підприємства; користується правом розпорядження майном та коштами Підприємства відповідно до законодавства та цього Статуту. Забезпечує ефективне використання і збереження закріпленого за Підприємством на праві оперативного управління майна; у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників Підприємства; приймає рішення про прийняття на роботу, звільнення з роботи працівників Підприємства, а також інші, передбачені законодавством про працю рішення в сфері трудових відносин, укладає трудові договори з працівниками Підприємства. Забезпечує раціональний добір кадрів, дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку; вирішує інші питання, віднесені до компетенції керівника Підприємства згідно із законодавством, цим Статутом, контрактом з керівником Підприємства.
Відповідно до п. 1, 2, 3, 4, п.п. 17 п. 5, п.п. 4, 5, 6, 7 п. 7 Контракту з керівником 20.08.2019 укладеного між відділом управління майном спільної власності територіальних громад Зіньківського району Полтавської області (Орган управління майном) та громадянином ОСОБА_2 (Керівник), Керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, у тому числі забезпечувати належний рівень медичного обслуговування, ефективну діяльність підприємства, раціональне використання і збереження закріпленого за підприємством майна, раціональний добір кадрів, створювати умови для забезпечення належного рівня медичного обслуговування населення, а Орган управління майном зобов?язується створювати належні умови для організації праці Керівника; Керівник є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, виконання обов?язків підприємства, передбачених законами, іншими нормативно-правовими актами і Статутом підприємства; Керівник підзвітний Органу управління майном та Засновнику у межах, установлених законодавством, Статутом підприємства та цим Контрактом; Керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його господарську, соціально-побутову, та іншу діяльність, забезпечує виконання підприємством завдань, передбачених законодавством, Статутом підприємства та цим Контрактом; Керівник підприємства приймає рішення про прийняття на роботу, звільнення з роботи працівників підприємства, а також інші, передбачені законодавством про працю рішення в сфері трудових відносин, укладає трудові договори з працівниками підприємства. Забезпечує раціональний добір кадрів, дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку;
Керівник має право: розпоряджатися коштами підприємства в межах обсягів та у порядку, визначеному законодавством; застосовувати заходи заохочення та накладати на працівників дисциплінарні стяпнення відповідно до законодавства; видавати в межах своєї компетенції накази та розпорядження, обов?язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства; визначати розмір заробітної плати працівників згідно із затвердженим штатним розписом.
Згідно додаткової угоди від 15.01.2021 No 1 укладеної між виконавчим комітетом Зіньківської міської ради (далі - Орган У правління) та громадянином ОСОБА_2 (далі - Керівник), на підставі рішення четвертої позачергової сесії міської ради від 15.01.2021 «Про комунальне некомерційне підприємство «Зіньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської міської ради Полтавської області», домовились внести зміни до Контракту з керівником від 20.08.2019, зокрема: ОСОБА_2 призначається на посаду директора комунального некомерційного підприємства «Зіньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської міської ради Полтавської області на строк три роки; п.5.9 викласти в наступній редакції «самостійно під особисту відповідальність вирішує питання діяльності підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та Статутом до компетенції Засновника підприємства - Зіньківської міської ради Полтавської області та органу управління підприємства - виконавчого комітету Зіньківської міської ради»; слова «Орган управління майном» замінити на «Орган управління».
Відповідно до додаткової угоди від 12.08.2022 N 2 укладеної між виконавчим комітетом Зіньківської міської ради та громадянином ОСОБА_2 , на підставі розпорядження міського голови від 12.08.2022 No 128
«Про продовження строку ді контракту», домовились внести зміни до Контракту від 20.08.2019, а саме: пункт 29 Контракту викласти в новій редакції «Цей контракт діє з 20.08.2019 по 19.08.21023 і набирає чинності з дня підписання сторонами».
Таким чином, директор комунального некомерційного підприємства
«Зіньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської міської ради Полтавської області має повноваження здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції, тобто є посадовою особою юридичної особи публічного права.
Згідно примітки до ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення суб?єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Отже, відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції ОСОБА_2 є посадовою особою юридичної особи публічного права на якого поширюється дія Закону та є суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією, у тому числі обмеження та зобов?язання, передбачені Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів»
Закону України «Про запобігання корупції», особи зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 даного Закону, зобов?язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Статтею 1 Закону встановлено, що приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв?язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та п службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об?єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Близькі особи - члени сім?ї суб?єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб?єкта.
Згідно актового запису про народження від 08.05.1982 No 72, відділу реєстрації актів цивільного стану Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області, ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьки: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ,
Таким чином, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є дочкою та відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» близькою особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Наказом КНП «Зіньківський ЦИМСД» від 10.03.2021 No 2 «Про переведення» ОСОБА_3 переведено з посади реєстратор медичний Зіньківської АЗПСМ КНПІ «Зіньківського ЦІМСД» на повну посаду інженер з охорони праці ІА УТ ДП КНП «Зіньківського ЦИМСД» з 10.03.2021.
Так, ОСОБА_2 , будучи директором комунального некомерційного підприємства «Зіньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Зіньківської міської ради Полтавської області, маючи повноваження на видання наказів та прийняття (звільнення) на роботу працівників підприємства, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, у порушення вимог ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції, діючи в умовах реального конфлікту інтересів прийняв рішення та вчинив дію, а саме: 04.01.2022 видав та підписав наказ від 04.01.2022 М° 2 «Про прийняття на роботу за сумісництвом», відповідно до якого наказав прийняти на роботу за сумісництвом ОСОБА_3 , на 0,5 посади реєстратора медичного Зіньківської АЗПСМ КНП «Зіньківського ЦІМСД» з 04.01.2022 по 31.12.2022, з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Згідно довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за 2022 рік ОСОБА_3 у 2022 році за сумісництвом нараховано та виплачено заробітну плату в розмірі 38 539,58 грн.
Згідно листа КНП «Зіньківський ЦПМСД» від 22.05.2023 N° 01-23/124 в період з 01.01.2022 по 22.05.2023 повідомлення про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» до Зіньківської міської ради або НАЗК не направлялися.
Таким чином, у порушення вимог п. 2, 3, 4 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» про наявність реального конфлікту інтересів ОСОБА_2 не повідомив виконавчий комітет Зіньківської міської ради або НАЗК та не утримався від прийняття рішення та вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів, а також не вжив заходів щодо його врегулювання.
Бажання піклуватися про членів сім?ї, родичів є природним для кожної людини, тому відносини з такими особами є передумовою виникнення приватного інтересу.
У даному випадку приватний інтерес ОСОБА_2 це майновий інтерес, зумовлений сімейними (родинними) стосунками, та полягає у бажанні покращити майновий стан близької особи - дочки, шляхом отриманням додаткового доходу, використавши свої повноваження.
Суперечність полягає в тому, що, з одного боку, в особи наявний приватний інтерес (майновий або немайновий), а з іншого, особа, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, має виконувати свої службові обов?язки в інтересах держави, територіальної громади, виключаючи можливість будь-якого впливу приватного інтересу.
Таким чином, особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймаючи те чи інше рішення (вчиняючи ту чи іншу дію) по суті стоїть перед вибором задоволення публічного інтересу (на користь держави, територіальної громади) або приватного інтересу (власних інтересів, інтересів близьких осіб). Тому навіть за умови, що особа, маючи приватний інтерес приймає об?єктивні та неупереджені рішення, вона вчиняє дії в умовах реального конфлікту інтересів (п. 2.4 методичних рекомендацій НАЗК від 21.10.2022 № 13 «Суперечність між приватним інтересом та повноваженнями»).
Виходячи із змісту диспозиції статті 172-7 КУпАП дане правопорушення має формальний склад і може бути вчинено як у формі бездіяльності (неповідомлення про наявність реального конфлікту інтересів), так і дії (вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів), а тому встановлення суспільно небезпечних наслідків не вимагається.
Таким чином, ОСОБА_2 , комунального некомерційного будучи директором Підприємства первинної медико-санітарної допомоги» «Зіньківський центр
Зіньківської міської ради Полтавської області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який ним був реалізований під час видачі та підписання наказу від 04.01.2022 Л 2 «Про прийняття на роботу за сумісництвом», відповідно до якого наказав прийняти на роботу за сумісництвом ОСОБА_3 , на 0,5 посади реєстратора медичного Зіньківської АЗПСМ КНП «Зіньківського ЦПМСД» з 04.01.2022 по 31.12.2022, яка є його дочкою, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
25.04.2023 ОСОБА_2 видав та підписав наказ від 25.04.2023№6 «Про преміювання з нагоди Всесвітнього дня охорони праці», відповідно до якого наказав за сумлінну працю та з нагоди Всесвітнього дня охорони праці преміювати інженера з охорони праці КНП « Зінківський Центр ПМСД» ОСОБА_3 у сумі 1 300 грн., яка є його дочкою.
Згідно довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за 2023 рік ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці КНП «Зінківський ЦПМСД», у квітні 2023 року нараховано та виплачено одноразову премію в сумі 1 300 грн.
Згідно листа КНП «Зінківський ЦПМСД» від 22.05.2023 №01-23/124 в період з 01.01.2022 по 22.05.2023 повідомлення про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» до Зінківської міської ради або НАЗК не направлялися.
02.01.2023 ОСОБА_2 видав та підписав наказ від 02.01.2023 №1 «Про особове», відповідно до якого наказав дозволити ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці ІА УТДП КНП «Зінківського ЦПМСД», надбавку у розмірі 50% до посадового окладу, за складність і напруженість в роботі з 02.01.2023 по 31.12.2023.
Згідно довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за 2023 рік ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці КНП «Зінківський ЦПМСД», у період з січня по квітень 2023 року нараховано та виплачено надбавку за складність та напруженість в роботі у розмірі 18 224 грн.
Згідно листа КНП «Зінківський ЦПМСД» від 22.05.2023 №01-23/124 в період з 01.01.2022 по 22.05.2023 повідомлення про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» до Зінківської міської ради або НАЗК не направлялися.
02.01.2023 ОСОБА_2 видав та підписав наказ від 02.01.2023 №1 «Про прийняття на роботу за сумісництвом, відповідно до якого наказав прийняти на роботу за сумісництвом ОСОБА_3 , на 0, 5 посади реєстратора медичного Зінківської АЗПСМ КНП «Зінківського ЦПМСД» з 02.01.2023 по 31.12.2023, з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Згідно довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за 2023 рік ОСОБА_3 у період з січня по квітень 2023 року за сумісництвом нараховано та виплачено заробітну плату в розмірі 13 400 грн.
Згідно листа КНП «Зінківський ЦПМСД» від 22.05.2023 №01-23/124 в період з 01.01.2022 по 22.05.2023 повідомлення про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» до Зінківської міської ради або НАЗК не направлялися.
01.12.2022 №19-А «Про особове», відповідно до якого наказав дозволити ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці ІАУТДП КНП «Зінківського ЦПМСД», надбавку у розмірі 50% до посадового окладу, за складність і напруженість в роботі з 01.12.202 по 31.12.2022.
Згідно довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за 2022 рік ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці КНП «Зінківський ЦПМСД», у грудні 2022 році нараховано та виплачено надбавку за складність та напруженість в роботі у розмірі 4 556, грн.
Згідно листа КНП «Зінківський ЦПМСД» від 22.05.2023 №01-23/124 в період з 01.01.2022 по 22.05.2023 повідомлення про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» до Зінківської міської ради або НАЗК не направлялися.
04.01.2022 ОСОБА_2 видав та підписав наказ від 04.01.2022 №2 «Про прийняття на роботу за сумісництвом ОСОБА_3 , на 0, 5 посади реєстратора медичного Зінківської АЗПСМ КНП «Зінківського ЦПМСД» з 04.01.202 по 31.12.2022, з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Згідно довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за 2022 рік ОСОБА_3 у 2022 році за сумісництвом нараховано та виплачено заробітну плату в розмірі 38 539, 58 грн.
Згідно листа КНП «Зінківський ЦПМСД» від 22.05.2023 №01-23/124 в період з 01.01.2022 по 22.05.2023 повідомлення про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» до Зінківської міської ради або НАЗК не направлялися.
01.12.2022 ОСОБА_2 , видав та підписав наказ від 01.12.2022 №19-А «Про особове», відповідно до якого наказав дозволити ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці ІАУТДП КНП «Зінківського ЦПМСД», надбавку у розмірі 50% до посадового окладу, за складність і напруженість в роботі з 01.12.2022 по 31.12.2022.
Згідно довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за 2022 рік ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці КНП «Зіньківський ЦПМСД» у грудні 2022 році нараховано та виплачено надбавку за складність та напруженість в роботі у розмірі 4 556 грн.
Згідно листа КНП «Зінківський ЦПМСД» від 22.05.2023 №01-23/124 в період з 01.01.2022 по 22.05.2023 повідомлення про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» до Зінківської міської ради або НАЗК не направлялися.
02.01.2023 ОСОБА_2 видав та підписав наказ від 02.01.2023 №1 «Про прийняття на роботу за сумісництвом», відповідно до якого наказав прийняти на роботу за сумісництвом ОСОБА_3 , на 0, 5 посади реєстратора медичного Зінківської АЗПСМ КНП «Зінківського ЦПМСД» з 02.01.2023 по 31.12.2023, з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Згідно довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за 2023 рік ОСОБА_3 у період з січня по квітень 2023 року за сумісництвом нараховано та виплачено заробітну плату в розмірі 13 400 грн.
Згідно листа КНП «Зінківський ЦПМСД» від 22.05.2023 №01-23/124 в період з 01.01.2022 по 22.05.2023 повідомлення про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» до Зінківської міської ради або НАЗК не направлялися.
02.01.2023 ОСОБА_2 видав та підписав наказ від 02.01.2023 Мо 1 «Про особове», відповідно до якого наказав дозволити ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці ІА УТДІ КНП «Зіньківського ЦПМСД», надбавку у розмірі 50 % до посадового окладу, за складність і напруженість в роботі з 02.01.2023 по 31.12.2023.
Згідно довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за 2023 рік ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці КНПІ «Зіньківський ЦИМСД», у період з січня по квітень 2023 року нараховано та виплачено надбавку за складність та напруженість в роботі у розмірі 18 224 грн.
Згідно листа КНПІ «Зіньківський ЦИПМСД» від 22.05.2023 № 01-23/124 в період з 01.01.2022 по 22.05.2023 повідомлення про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» до Зіньківської міської ради або НАЗК не направлялися.
25.04.2023 ОСОБА_2 видав та підписав наказ від 25.04.2023 №6 «Про преміювання з нагоди Всесвітнього дня охорони праці», відповідно до якого наказав за сумлінну працю та з нагоди Всесвітнього дня охорони праці преміювати інженера з охорони праці КНП «Зінківський Центр ПМСД» ОСОБА_3 у сумі 1 300 грн., яка є його дочкою.
Згідно довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за 2023 рік ОСОБА_3 , інженеру з охорони праці КНП «Зінківський ЦПМСД», у квітні 2023 року нараховано та виплачено одноразову премію в сумі 1 300 грн.
Згідно листа КНП «Зінківський ЦПМСД» від 22.05.2023 №01-23/124 в період з 01.01.2022 по 22.05.2023 повідомлення про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» до Зіньківської міської ради або НАЗК не направлялися.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
При цьому, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".
Під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
В силу підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, для цілей вказаного Закону, прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
- приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях;
- реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 172-7 КУпАП адміністративна відповідальність настає за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Згідно ч. 2 ст. 172-7 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Отже, з наведених доказів вбачається факт того, що ОСОБА_2 вбачається, що він вчинив дії і приймав рішення в умовах реального конфлікту інтересів під час прийняття на роботу за сумісництвом своєї доньки ОСОБА_3 , в тому числі її преміюванні та під час видачі та підписання вище перелічених наказів, а також у встановленому законом порядку не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів.
Суддя відмічає, що у законодавстві не зазначено, у якій саме формі необхідно повідомляти про конфлікт інтересів. Проте НАЗК рекомендує повідомляти про реальний/потенційний конфлікт інтересів у письмовій формі з реєстрацією документа відповідно до існуючої системи діловодства. Публічні особи, на яких поширюються обмеження щодо конфлікту інтересів, повинні дотримуватися чотирьох обов`язкових правил: вживати всі заходи, щоби не допустити виникнення реального та потенційного конфлікту інтересів; повідомляти про наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вживати заходи, щоби врегулювати реальний чи потенційний конфлікт інтересів.
Доводи ОСОБА_2 та його представника - адвоката Кулика В.О. щодо закриття провадження у справі спростовуються зібраними в матеріалах справи доказами, а тому клопотання до задоволенню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст.172-7 КУпАП, доведена повністю і підтверджується всією сукупністю доказів по справі.
Відповідно ч.3 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Обставин, які пом`якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника, суддею не встановлено.
Згідно ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При визначенні виду адміністративного стягнення, суддя враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини та вважає за доцільне призначити ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме за ч.2 ст.172-7 КУпАП та відповідно до ст.36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення за ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст.33, ч.2 ст.36, ст.40-1, ч.1, ч.2 ст.172-7, ст.ст.283-285, 294 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч.1, ч. 2 ст.172-7 КУпАП, призначивши йому стягнення:
- за ч.1 ст.172-7 КУпАП - у виді штрафу в розмірі 100 (сто) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1700,00 (одна тисяча сімсот) грн.;
- за ч.2 ст.172-7 КУпАП - у виді штрафу в розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 3400,00 (три тисячі чотириста) грн.
На підставі ст.36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме за ч.2 ст.172-7 КУпАП у виді штрафу в розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 3400,00 (три тисячі чотириста) грн.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 536,80 грн. (п`ятсот тридцять шість грн. 80 коп.).
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду через Котелевський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19.09.2023 року.
Суддя: С.О. Мальцев